Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Administrator Bezpieczeństwa Informacji

Od nowego roku akademickiego w Wyższej Szkole Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych w Katowicach ruszy nowatorski kierunek studiów podyplomowych - Administrator Bezpieczeństwa Informacji. Więcej…

Jak przebiega awaryjne otwieranie drzwi?

Na pewno większość osób doświadczyła w swoim życiu sytuacji, gdy nie mogła wejść do domu bo zamek w drzwiach odmówił posłuszeństwa. Na początku próbujemy szarpać się z zamkiem i klamką. Potem próbujemy różnych domowych, czasem dziwnych sposobów na otwarcie drzwi, aż w końcu decydujemy się na pomoc fachowców. Więcej…

Leczenie schorzeń u zwierząt za pomocą komórek macierzystych

Komórki macierzyste budzą wielkie nadziej zarówno w leczeniu ludzi, jak i zwierząt. Komórki te mają niezwykle ciekawe właściwości: są niezróżnicowane, mają niezwykłą zdolność do odtwarzania się czyli samoodnowy, potrafią przekształcać się w inne rodzaje komórek dojrzałych. Stosowane dotychczas wyłącznie u ludzi, coraz częściej wykorzystywane są w medycynie weterynaryjnej. Obecnie weterynaryjnym standardem leczenia chorób o podłożu zapalnym, jakimi są np. zmiany zwyrodnieniowe stawów, są głównie steroidowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne, które mają ograniczoną skuteczność i powodują wiele skutków ubocznych. Wdrożenie terapii za pomocą komórek macierzystych ma wysoką skuteczność i pozwala uniknąć powikłań. Więcej…

Kulisy produkcji butli gazowych: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o procesie tworzenia niezawodnych pojemników na gaz

Butle gazowe są nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Służą do przechowywania i transportu różnych rodzajów gazu, takich jak propan, butan czy tlen. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstają te niezawodne pojemniki? Zapraszamy do zapoznania się z kulisami produkcji butli gazowych. Więcej…

Jakie zmiany w egzaminach na prawo jazdy?

Co roku politycy straszą nas zmianami w uzyskaniu dokumentu, jakim jest prawo jazdy. Pomimo tego, że wymyślono i wprowadzono już wiele zmian, wprowadzane zostały nawet nowe testy na prawo jazdy, to nadal dokonuje się kolejnych udziwnień i modernizacji. Już od stycznia 2016 roku, osoby starające się o uzyskanie prawa jazdy, będą musiały zmierzyć się z nowymi wymaganiami. Więcej…
Rodzaje opryskiwaczy rolniczych

opryskiwacz

Opryskiwacze rolnicze podzielić można przede wszystkim ze względu na ich przeznaczenie. Wybór odpowiedniego modelu w dużej mierze uzależniony jest od rodzaju uprawy i mechanizmu, który pozwala na skuteczne rozprowadzenie środka chemicznego. W różnych opryskiwaczach rolniczych występować mogą ponadto inne podzespoły.

Opryskiwacze polowe

Opryskiwacze przeznaczone do prac wykonywanych w polu, a więc opryskiwacze polowe mogą być zawieszone, samojezdne bądź ciągnione. Różnią się one między sobą sposobem mocowania do ciągnika. Opryskiwacze zawieszone są zawieszone na TUZ pojazdu. Dostępne w sprzedaży są z belką roboczą o różnej rozpiętości. Opryskiwacze ciągnione z kolei są zaczepiane do ciągnika. Posiadają dość charakterystyczny rodzaj zaczepów dolnych lub górnych, które niekiedy są nawet skrętne. Sam proces rozpylania przebiega w różny sposób w zależności od zastosowania. Może być to opryskiwanie płaskie lub rzędowe. Takie rodzaje opryskiwaczy znajdziemy w ofercie firm wyspecjalizowanych w sprzęcie rolniczym, takich jak np. Kagro.

Opryskiwacze samojezdne

Kolejnym typem opryskiwaczy rolniczych są zaawansowane technologicznie maszyny samojezdne. Posiadają one na ogół dwie osie skrętne, hermetyczną kabinę oraz silnik. Ich ceny przywyższają inne rodzaje opryskiwaczy. Ze względu na swoje zastosowanie i charakter są najczęściej pojazdami o znacznej szerokości belki roboczej. Przeznaczone są do gospodarstw wielkoobszarowych, dużych pól czy dużych firm usługowych. W każdym z wymienionych typów opryskiwaczy spotkać się można z belkami roboczymi, które są składane na czas transportu. W zależności od wybranego modelu urządzenia i producenta w nowoczesnych opryskiwaczach rolniczych są to często belki sterowane hydraulicznie.

Co warto wiedzieć o belkach

Belki są miejscem, gdzie umieszcza się różnego rodzaju rozpylacze, których zadaniem jest rozpylenie cieczy na powierzchni roślin porastających pole uprawne. Rozpylacze na belkach także bywają zróżnicowane – szczelinowe, otwarte, z komorą wirową i inne. Często spotkać się można również z głowicami wielorozpylaczowymi, które pozwalają za jednym ruchem wybrać odpowiednią końcówkę. Ciekawym rodzajem rozpylaczy są także rozpylacze sadownicze: to maszyny przystosowane do opryskiwania krzewów i niskich drzew. Ich budowa jest już znacznie inna i lepiej dostosowana do opryskiwania roślin o takiej wysokości. Jednak i one zaliczają się do opryskiwaczy rolniczych. Jeżeli więc prowadzimy sad, warto rozważyć ten rodzaj rozpylaczy.

Polecamy także:

Fobia a starzenie się

Fobia, częsta forma zakłóceń lękowych, prawdopodobnie jest powiązana z przyspieszonym starzeniem się u pań - wypływa z pracy, zamieszczonej przez pismo "PLoS ONE". Więcej…

Dezynfekcja wody promieniowaniem UV. Prawda czy mit?

Skażenie bakteriologiczne wody pitnej to poważny problem, który dotyka nie tylko krajów rozwijających się – również w naszych sieciach wodnych mogą rozwijać się bakterie takie e.coli czy legionella, zagrażające naszemu zdrowiu. Jak sobie radzić sobie z tym zagrożeniem. W ostatnim czasie popularnym rozwiązaniem jest dezynfekcja przy użyciu promieniowania ultrafioletowego. Jak działa ta metoda i czy naprawdę jest skuteczna? Więcej…

Jak efektywnie przygotować się do matury

Matura stanowi jeden z najistotniejszych egzaminów w karierze każdego ucznia. Przedmioty, jakie trzeba zaliczyć na poziomie rozszerzonym, mają fundamentalne znaczenie dla nadchodzących studiów i kariery zawodowej. Z tej przyczyny pożądane byłoby się przygotować i przystąpić do egzaminu z pełnym zaangażowaniem. Niżej przedstawiamy 5 instrukcji, które pomogą dobrze zaliczyć egzamin maturalny. Więcej…

W jaki sposób przebiega kremacja?

Kremacja była często stosowana w czasach przedchrześcijańskich i starożytnym Rzymie. W niektórych kulturach, np. hinduskiej, w niezmienionej postaci przetrwała do dziś. Obecnie wraca do łask ze względu na wysokie ceny działek cmentarnych, a także jeśli należała do ostatnich życzeń zmarłego. Kremacja zwłok jest formą pochówku coraz chętniej stosowaną również w Polsce, choć do tej pory zdecydowany prym wiedzie na zachodzie Europy i w USA. Przyjrzyjmy się jak zabieg kremacji wygląda z bliska. Więcej…

Kreatywne rozwiązania - aranżacja przestrzeni zielonej

Zaprojektowanie nowej działki to zagadnienie wymagające uwzględnienia mnóstwa składników, jakie mogą ujawniać znaczny wpływ na finalny rezultat. Przygotowanie określonego szkicu ogrodu wymaga skrupulatnego pojęcia wszelkich detali a także ich zgodnego połączenia. Więcej…