Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Ciąża u kota. Jak rozpoznać pierwsze objawy?

W ciągu pierwszych dni od zapłodnienia, u zwierzęcia z reguły nie występują żadne szczególne objawy świadczące o brzemienności. Kiedy dostrzec można pierwsze oznaki ciąży u kota i jak je rozpoznać? Więcej…

Do czego służą stoły wagowe?

W pracy laboratoryjnej często niezwykle istotną rolę odgrywa precyzja. Wyobraźmy sobie np. laboratorium, w którym pracuje się nad recepturami nowych leków. Nawet najdrobniejsza zmiana składu medykamentu może sprawić, że lek będzie nieskuteczny lub nawet szkodliwy. Taka pomyłka nie musi być wynikiem niewłaściwego działania wagi laboratoryjnej, lecz zakłóceń wynikających z pracy innych urządzeń. Aby uniknąć takich sytuacji, każde laboratorium powinno być wyposażone w stół wagowy. Więcej…

Wypierz swoją kołdrę!

Nikogo bez wątpienia nie trzeba przekonywać, że miło jest położyć się spać w czystej i pachnącej pościeli. Nie jest to jedynie dbanie o wrażenia estetyczne, bo szczególnie ma ważne znaczenie dla jakości naszego snu. Należałoby jednak dodać, że higiena pościeli to nie jedynie uprane i wyprasowane poszewki. Tak samo znaczące jest dbanie o kołdry i poduszki, materace oraz regularne wietrzenie pokoju, w którym spimy. O ile wytrzepanie materaca, bądź otworzenie okna nie naraja jakiś trudności, o tyle solidne wypranie poduszek i kołder stale wzbudza wątpliwość i sceptycyzm. Pojawia się pytanie, czy w ogóle prać?, a jeżeli prać to w jaki sposób i z jaką częstotliwością? Więcej…

Poznaj zalety spływów kajakowych

Sądzi się, że każdy z nas powinien co najmniej kilka razy w tygodniu odbyć trening. Od zawsze wiadomo, że sport wzmacnia zdrowie i odporność. Ćwiczenie niesłychanie korzystnie wpływa na nasze serce i układ krążenia. Nie wszyscy jednak lubią biegać, lub pocić się na siłowni. Wskazane jest więc zwrócić uwagę na taki sport, który dostarczy nie jedynie korzyści prozdrowotnych, ale okaże się też przyjemny i relaksujący. Takim sportem niewątpliwie są spływy kajakowe. Co powoduje, iż kajaki uwielbiają wszyscy, bez względu na wiek i kondycję fizyczną? Więcej…

Warsztaty "PISANIE ARTYKUŁÓW NAUKOWYCH",

Warszawa, 21 stycznia 2016r Uczestnicy warsztatów nabędą praktyczną wiedzę i umiejętności z zakresu publikowania naukowego. Poznają metody efektywnego pisania pozwalające na przygotowanie i wysłanie artykułów naukowych do międzynarodowych czasopism. Więcej…
Transport a logistyka – jakie są między nimi różnice?

transport drogowy-mTransport, spedycja i logistyka to pojęcia często mylone. Czym różnią się ich zakresy i w jaki sposób są one ze sobą powiązane? O tym w poniższym artykule.


Logistyka

transport drogowyLogistyką nazywa się zwykle cały proces, który obejmuje planowanie, realizację oraz kontrolę przepływu surowców, materiałów i wyrobów gotowych. Powiązane są z nią różnego rodzaju działania, takie jak obsługa klienta, przepływ informacji od punktu pochodzenia aż po punkt konsumpcji, ale również kontrola zapasów, pakowanie, obsługa zwrotów i składowanie. Jej zasięg doskonale przedstawia tzw. reguła „7R” (right product, right quantity, right place, right condition, right customer, right time, right price). 

System logistyczny

Wiele dużych firm posiada własny system logistyczny, czyli taki, który obejmuje produkcję, transport, magazynowanie i odbiorcę oraz wszelkie relacje, które między nimi zachodzą. Tego rodzaju systemy można zaklasyfikować na podstawie różnorodnych kryteriów. Przede wszystkim jest to kryterium funkcjonalne, w którego skład wchodzą systemy: zaopatrzenia, produkcji, dystrybucji, zwrotów. Inne kryterium (strukturalno-decyzyjne) obejmuje system planowania, sterowania, organizacji i kontroli. Uznaje się również podział systemów logistycznych ze względu na szczebel, według którego istnieją systemy operacyjny, strategiczny i normatywny.

Małe i średnie przedsiębiorstwa natomiast stawiają na outsourcing. Logistyka w Warszawie i wokół innych dużych miast jest mocno rozwinięta. Wciąż jednak powstają nowe firmy zajmujące się tą dziedziną, a więc znalezienie odpowiedniego operatora logistycznego nie powinno stanowić dziś problemu, nawet przy mocno ograniczonym budżecie.

Transport

Skoro logistyka obejmuje wszystkie procesy dotyczące przepływu surowców, materiałów i wyrobów gotowych, to zawiera w sobie również transport. Czym bowiem jest transport? Terminem tym nazywamy przemieszczanie ludzi i ładunków w przestrzeni korzystając przy tym z różnorodnych środków transportu. Wyróżniamy kilka rodzajów transportu, który może być dzielony ze względu na środowisko, w którym ładunek się porusza (powietrzny, lądowy oraz wodny lub podziemny, naziemny i nadziemny). Kiedy towary przewożone są kilkoma środkami transportu możemy natomiast mówić o transporcie mieszanym. 

Spedycja i łańcuch dostaw

Z transportem i logistyką powiązana jest również spedycja. Jej zadaniem jest organizowanie transportu towarów. Łańcuchem dostaw natomiast nazywamy ciąg operacji związanych bezpośrednio lub pośrednio z zaspokajaniem potrzeb klienta. W jego skład wchodzą więc rozwój produktów, ich produkcja, marketing, ale również dystrybucja, finanse oraz obsługa klienta. Jest to zatem najszerszy z wymienionych terminów.

Polecamy także:

Leczenie schorzeń u zwierząt za pomocą komórek macierzystych

Komórki macierzyste budzą wielkie nadziej zarówno w leczeniu ludzi, jak i zwierząt. Komórki te mają niezwykle ciekawe właściwości: są niezróżnicowane, mają niezwykłą zdolność do odtwarzania się czyli samoodnowy, potrafią przekształcać się w inne rodzaje komórek dojrzałych. Stosowane dotychczas wyłącznie u ludzi, coraz częściej wykorzystywane są w medycynie weterynaryjnej. Obecnie weterynaryjnym standardem leczenia chorób o podłożu zapalnym, jakimi są np. zmiany zwyrodnieniowe stawów, są głównie steroidowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne, które mają ograniczoną skuteczność i powodują wiele skutków ubocznych. Wdrożenie terapii za pomocą komórek macierzystych ma wysoką skuteczność i pozwala uniknąć powikłań. Więcej…

Przedszkola Montessori - nowy trend wśród młodych rodziców?

Poznań jest jednym z pierwszych miast w Polsce, w którym możemy obserwować szybki wzrost zainteresowania metodą wychowawczą zapoczątkowaną przez Marię Montessori. Kim była Maria Montessori, jaki ma wkład w rozwój metod wychowawczych i jakie efekt może przynieść stosowanie właśnie tej metody w praktyce? Więcej…

Międzynarodowy Dzień Wróbla

Data 20 marca jest ustanowiona jako Międzynarodowy Dzień Wróbla. Nasz kraj zamieszkuje 5 - 7 milionów par wróbli. Niestety ich liczebność na obszarze miejskim nieustannie maleje. Gatunek tego ptaka to jeden z najbardziej rozpowszechnionych na całym świecie. Wróbla spotkamy niemalże na każdym kontynencie, w naszym kraju jest to ptak bardzo popularny i dobrze znany. Więcej…

Wykopaliska w Islandii

W Islandii podczas prowadzonych tam wykopalisk odkryto rozliczne artefakty pochodzące z dwunastego i trzynastego wieku. Artefakty znaleziono w Siglunes, miejscowości, która położona jest nad fiordem Siglurfjordur, na północy wyspy. Więcej…

5 października 2017 - Siła-wiedzy.pl zaprasza na:

Seminarium "ZARZĄDZANIE SZKOLNĄ INFRASTRUKTURĄ TELEINFORMATYCZNĄ. STANDARDY CYBERBEZPIECZEŃSTWA OBOWIĄZUJĄCE OD 2017 R." Warszawa, 5 października 2017 r. Więcej…