Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Sposoby zastosowania ołowiu

Ołów od lat nosi piętno pierwiastka toksycznego, dlatego nie cieszy się dużym powodzeniem w bezpośrednim otoczeniu człowieka. W wielu przypadkach jednak bywa materiałem niezwykle cennym i niezastąpionym. Decydują o tym jego wyjątkowe właściwości. Gdzie wykorzystuje się produkty z ołowiu? Więcej…

Alzheimer w Polsce

Szacuje się, że w roku 2015 w Polsce na chorobę Alzheimera cierpiało będzie ponad milion osób. System opieki zdrowotnej w naszym kraju nie jest na to gotowy. Więcej…

Co to jest i gdzie można zastosować alpakę?

Ten materiał wzbudza wiele kontrowersji wśród nieświadomych użytkowników. Dlaczego? Alpaka to nazwa, której używa się nie tylko w przemyśle metalurgicznym, ale również termin odnoszący się do ssaka zamieszkującego w Andach, wełny z niego pozyskiwanej oraz powstałych z jej przerobu materiału. My jednak skupimy się na znaczeniu tego tworzywa dla metalurgii. Czym więc jest alpaka? Więcej…

Jak sprawdzić jakość odzieży używanej?

Decyzja o otwarciu własnego sklepu z odzieżą używaną to jedynie połowa sukcesu. Przyszli przedsiębiorcy z tej branży muszą odpowiedzieć sobie na wiele pytań oraz zastanowić się, nad tym, jaką odzież zamierzają sprzedawać. To bardzo ważne decyzje, które wpływają na pozycję rynkową oraz osiągane zyski. Jaką odzież używaną warto mieć w asortymencie swojego sklepu i jak sprawdzić jej jakość? Więcej…

Co to jest obrazowanie medyczne?

Obrazowanie medyczne jest dziedziną inżynierii biomedycznej, która zajmuje się obrazowaniem zmian fizjologicznych i patologicznych zachodzących w ludzkim ciele przy pomocy różnego rodzaju oddziaływań fizycznych. Za narodziny obrazowania medycznego można śmiało uznać rok 1895, kiedy to niemiecki uczony Wilhelm C. Roentgen przypadkowo odkrył zjawisko promieniowania X. Dzięki temu odkryciu już sto lat temu lekarze diagnozowali np. złamane kości przy pomocy aparatów, które naświetlały kliszę promieniami rentgenowskimi. Więcej…
3 filary Wielkiego Postu – post, jałmużna, modlitwa

jesus mWielki Post nas uczy i wychowuje. Chodzi oczywiście o edukację duchową, a nie cielesną. Opiera się on na trzech filarach: poście, jałmużnie oraz modlitwie.

Rok liturgiczny kołem się toczy

Rok liturgiczny to czas, w którym cyklicznie wspomina się historię stworzenia i zbawienia opartą o Życie, Śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Rozpoczyna się on pierwszą niedzielą Adwentu, trwa jak sama nazwa wskazuje rok czasu, a kończy się w niedzielę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Dzieli się on na kilka okresów. Pierwszy okres to Adwent trwający cztery niedziele – rozpoczyna się pierwszą niedzielą Adwentu, a kończy Wigilią. Czas ten stanowi oczekiwanie na Jezusa Chrystusa jako Mesjasza. Drugi okres to Boże Narodzenie trwający dwie niedziele – rozpoczyna się Narodzeniem Pańskim, a kończy Objawieniem Pańskim. Czas ten stanowi pamiątkę przyjścia Jezusa Chrystusa na świat. Trzeci okres to Wielki Post trwający sześć niedzieli – rozpoczyna się pierwszą niedzielą Postu, a kończy Triduum Paschalnym. Czas ten zwraca uwagę na to, co w życiu najważniejsze. Triduum Paschalne trwa trzy dni i trzy noce – rozpoczyna się Wielkim Czwartkiem a kończy Zmartwychwstaniem Pańskim. Czas ten stanowi punkt kulminacyjny w roku liturgicznym, bo wspomina się Mękę i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, przez Które dokonało się Odkupienie Świata. Czwarty okres to Wielkanoc trwająca siedem niedzieli – rozpoczyna się pierwszą niedzielą Wielkanocną, czyli Zmartwychwstaniem Pańskim, a kończy Zesłaniem Ducha Świętego. Czas ten stanowi przypomnienie o tym, że Jezus Chrystus zmartwychwstał ukazując, że po życiu doczesnym czeka życie wieczne. Ostatni okres to okres zwykły trwający trzydzieści cztery niedziele – rozpoczyna się niedzielą Zesłania Ducha Świętego a kończy niedzielą Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W tym czasie Kościół wzrasta i rozwija się dojrzewając do Królestwa Niebieskiego w oparciu o naukę Syna Bożego.

Wielki Post jako okres liturgiczny

Post to, najprościej rzecz ujmując, przeciwieństwo karnawału. O ile karnawał uchodzi za czas zabawy i radości, uciechy z życia doczesnego, o tyle post uchodzi za czas pokuty i umartwienia, przygotowywania się do życia wiecznego. Nic więc dziwnego, że post, określany jako Wielki Post, poprzedza najważniejsze święta, czyli Święta Wielkanocne. To przecież właśnie Wielkanoc najlepiej ukazuje, że po śmierci czeka nowe życie.

Post

Pierwszym filarem, na którym opiera się Wielki Post, jest post. Ma on na celu zwrócenie uwagi na miłość do samego siebie. Chodzi mianowicie o to, aby panować nad swoimi cielesnymi popędami i zauważać potrzeby duszy, na przykład przez porzucenie nałogów.

Jałmużna

Drugim filarem, na którym opiera się Wielki Post, jest jałmużna. Ma ona na celu zwrócenie uwagi na miłość do bliźnich osób. Chodzi mianowicie o zauważanie w każdej osobie brata, na przykład przez pomoc potrzebującym.

Modlitwa

Trzecim filarem, na którym opiera się Wielki Post, jest modlitwa. Ma ona na celu zwrócenie uwagi na miłość do Boga. Chodzi mianowicie o skierowanie się stworzenia do swojego Stwórcy oraz Zbawcy, na przykład przez modlitwę lub medytację.

Artykuł powstał we współpracy z HolyArt.pl – sklep z artykułami religijnymi.

jesus

Polecamy także:

Konferencja: Nowoczesne koncepcje i metody zarządzania

Szanowni Państwo! Zapraszamy do wzięcia udziału w VI konferencji naukowej: NOWOCZESNE KONCEPCJE I METODY ZARZĄDZANIA. Zwinność organizacji w dynamicznym otoczeniu w sektorach wojskowym, publicznym, społecznym i biznesowym. Więcej…

Zakrycie Jowisza przez Księzyc

Nocą z 14 na 15 lipca nastąpiło zakrycie Jowisza przez naszego naturalnego satelitę - księżyc - poinformowała Polska Agencja Prasowa. 15 lipca, zaraz przed wschodem Słońca doszło do fascynującego oraz relatywnie rzadkiego zjawiska którym jest zakrycie za sprawą Księżyca jasnej planety. Więcej…

Czy możliwe jest zatrudnienie pracowników ze Wschodu w czasie pandemii?

Na polskim rynku pracy duże znaczenie mają pracownicy przejezdni, przede wszystkim ci ze Wschodu. Aktualna sytuacja epidemiczna uniemożliwiła wielu osobom swobodne wykonywanie swoich obowiązków zawodowych. Nie tylko Polacy, ale też pracownicy z Ukrainy czy Białorusi spotkali się w tym szczególnym czasie z problemami zarobkowymi. Czy możliwe jest w ogóle zatrudnianie w Polsce pracowników ze Wschodu w czasie pandemii? Więcej…

5 października 2017 - Siła-wiedzy.pl zaprasza na:

Seminarium "ZARZĄDZANIE SZKOLNĄ INFRASTRUKTURĄ TELEINFORMATYCZNĄ. STANDARDY CYBERBEZPIECZEŃSTWA OBOWIĄZUJĄCE OD 2017 R." Warszawa, 5 października 2017 r. Więcej…

Kwiaty w kosmosie

Pierwszy raz w historii kwiaty zakwitły na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kwiatami, które udało się wyhodować są cynie, które należą do rodziny astrowatych. Więcej…