Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Lampy do ogrodu

Elementem małej architektury są także lampy do ogrodu, które powinny wyróżniać się wytrzymałością i oryginalnym designem. Jak wybrać najlepszą lampę do ogrodu? O czym warto pamiętać? Więcej…

Utrata wartości aktywów - co należałoby o niej wiedzieć?

Firmy, które mają księgi rachunkowe, muszą opracowywać co roku zestawienie zamknięcia. skoro dany podmiot odnotował utratę wartości aktywów, natychmiast powinien on wpisać go w bilansie. Ale zamieszczenie potrzebnych odpisów aktualizacyjnych nie jest łatwe i wymaga fachowej wiedzy, bo zgodnie z zapisami prawa (a zatem przede wszystkim ustawą o rachunkowości) jest kilka różnych metod określania pozycji bilansu. Ekspert wie, jaką z nich zastosować i w jaki sposób obliczyć aktualną utratę wartości aktywów. Więcej…

Jak wybrać najlepszą halę na maszyny rolnicze?

Hale dla rolnictwa muszą spełniać różne funkcje, które zależne są od ich przeznaczenia. Jednymi z najbardziej potrzebnych budynków w każdym gospodarstwie są hale na maszyny rolnicze. Najczęściej rolnicy stawiają na budynki o stalowej konstrukcji. Wybór ten bywa nie do końca świadomy, dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przy planowaniu tego typu inwestycji. Więcej…

Do czego służą skanery wielkoformatowe?

Skanery wielkoformatowe to urządzenia o dużej mocy, które pozwalają uzyskać doskonałej jakości kopie, które później można edytować, kopiować i dystrybuować. Stosowane są najczęściej w biurach inżynieryjnych, gdzie dzięki nim można szybko i skutecznie zeskanować mapy i projekty. Jakie konkretnie cechy posiada skaner wielkoformatowy? Dowiedz się więcej, dlaczego to tak popularne urządzenie i gdzie jeszcze można go wykorzystać. Więcej…

Gdzie szukać dobrej sali weselnej?

Wesele to takie wydarzenie w życiu rodziny, które z jednej strony jest wyjątkowym przeżyciem i przywodzi po latach cudowne wspomnienia, z drugiej zaś może przysporzyć nie lada stresu. Zwłaszcza, jeśli państwo młodzi i rodzice nazbyt intensywnie zaangażowali się w przygotowania do imprezy. Jeżeli na tym etapie cokolwiek pójdzie źle, skutki mogą zakłócić przebieg uroczystości. Co zatem robić, by wesele było udane? Znaleźć dobrą salę weselną! Więcej…
Co to jest i gdzie można zastosować alpakę?

pakfong-mTen materiał wzbudza wiele kontrowersji wśród nieświadomych użytkowników. Dlaczego? Alpaka to nazwa, której używa się nie tylko w przemyśle metalurgicznym, ale również termin odnoszący się do ssaka zamieszkującego w Andach, wełny z niego pozyskiwanej oraz powstałych z jej przerobu materiału. My jednak skupimy się na znaczeniu tego tworzywa dla metalurgii. Czym więc jest alpaka?

Alpaka... a co to takiego?

Alpaka, chociaż nazywana "nowym srebrem", tak na prawdę nim nie jest. Zamiennie do wspomnianej już nazwy stosuje się także inne: rgentan, pakfong, melchior, alfenid, arfenil, neusilber, srebro Schefildskiego, chińskie srebro, metal Christofle'a itd. To stop miedzi (od 5% do 35 %) z niklem (3% do 45%) oraz cynkiem, nazywany wysokoniklowym mosiądzem. Dlaczego wielu nieświadomych użytkowników ma problem z rozróżnieniem tych dwóch metali - srebra i alpaki? Przede wszystkim dlatego, że posiadają one zbliżone właściwości oraz mają podobne zastosowania w różnych gałęziach gospodarki. Alpaka jest materiałem szczególnie docenianym przez jubilerów - doskonale bowiem imituje prawdziwe srebro, przy czym nie ciemnieje pod wpływem czynników atmosferycznych oraz nie powoduje uczuleń. Chociaż i w tym wypadku wszystko zależy od proporcji niklu w stopie - im więcej tego składnika, tym odcień powstałej alpaki jest jaśniejszy i bardziej przypomina próbę srebra 0,750. Zawartość niklu wpływa także na korozyjność materiału, miedź zaś nadaje mu elastyczność. Wśród jego właściwości fizycznych trzeba jeszcze wyróżnić temperaturę topnienia, która wynosi 1024 stopnie C.

Zastosowanie

Alpaka znalazła szerokie zastosowanie w produkcji elementów elektrycznych, urządzeń z zakresu mechaniki precyzyjnej, produkcji towarów artystycznych (gdzie głównie imituje prawdziwe srebro), do wyrobu łodzi, sprzętu medycznego, naczyń, nakryć stołowych, ozdób, instrumentów muzycznych - taki jak np. saksofon. Specjaliści z firmy HART-METALE, dodają również, że "alpaka jest materiałem o bardzo dobrych właściwościach sprężystych, dobrze lutowalnym i spawalnym. Wykorzystuje się go do wyrobów galanteryjnych, wytłaczanych, okuć, odznak itp. Blachy z MZN-12 produkuje się w arkuszach o wymiarach w zakresach 250-400mm x 1100-1500mm i grubości 0,2 – 1,0mm. Arkusze blachy z alpaki posiadają gładką powierzchnię".

pakfong

Ciekawostki

W Afganistanie, Iranie oraz częściowo w Iraku, czyli wszędzie tam, gdzie językiem użytkowym jest farsi (inaczej perski), nowe srebro nosi nazwę "warszawa", nawiązując tym samym do stolicy naszej pięknej ojczyzny. Cały precedens opiera się jednak na pomyłce historycznej. Wymienione wyżej narody są bowiem przekonane, że alpaka pochodzi z Polski, co prawdą jednak niestety nie jest. Jak wyżej wspominaliśmy, stop został wynaleziony przez Chińczyków, a w Europie rozpowszechnili go Niemcy. 

Alpaka znalazła szerokie zastosowanie w jubilerstwie jako metal naśladujący srebro. Z uwagi jednak na fakt, iż oba stopy na pierwszy rzut oka ciężko rozróżnić, metal ten jest czasem nazywany "chińskim srebrem".

Pomimo iż, jak wyżej wspominaliśmy, standardowe wymiary arkusza tegoż metalu mają ściśle określone parametry, zapotrzebowanie klientów jest różne. Zależy ono głównie od przeznaczenia stopu - inną grubość należy wybrać do produkcji sztućców, inną w przypadku np. wyrobów galanteryjnych. Z tego względu większość producentów blach z alpaki, oferuje swoim klientom wykonanie arkusza na zamówienie, zgodnie z indywidualnymi potrzebami (zob. oferta HART-METALE).

 

Polecamy także:

Informacje wbudowane w rafy koralowe

Wiemy, że na podstawie naturalnych pierścieni, widocznych w środku pnia drzewa, można w trywialny sposób obliczyć, jak wiele lat liczy dany okaz. Analogiczne zjawisko działa też w koloniach koralowców. Szkielety poszczególnych korali kryją w sobie pierścienie, których istnienie odzwierciedla długość życia a zarazem zapewnia możliwość zobaczenia przeszłości tych interesujących organizmów. Więcej…

Warsztaty "ŚRODKI UNIJNE DLA SEKTORA NAUKI, BADAŃ I ROZWOJU W NOWEJ PERSPEKTYWIE FINANSOWEJ 2014-2020"

Warszawa, 2 grudnia 2015r.Celem szkolenia jest przybliżenie uczestnikom i uczestniczkom zasad realizacji projektów naukowych, badawczych i B+R w ramach Nowej perspektywy finansowej 2014-2020 - czyli kto, kiedy, na co i ile środków będzie mógł pozyskać. Uczestnicy i uczestniczki nabędą wiedzę pozwalającą przygotować się do skutecznego aplikowania o środki unijne w ramach przyszłej perspektywy finansowej. Dzięki tej wiedzy będą mogli oszacować swoje szanse na dofinansowanie oraz wybrać te obszary, które mogą być dla nich szczególnie atrakcyjne. Więcej…

Problem masowego wymierania pszczół

O masowym wymieraniu pszczół mówiono na Konferencji w Małopolsce, która odbędzie się w ten weekend. Wygłaszane referaty oraz raporty naukowe będą traktowały o przyczynach masowego ginięcia pszczół a także sposobach zapobiegania temu niepokojącemu zjawisku. Więcej…

Wszystko o peelingach własnej roboty

Kosmetyki domowej produkcji zdobyjają coraz to większą popularność. Są niedrogie i nieszkodliwe dla zdrowia! Peelingi z kategorii DIY mają szczególne miejsce w sercach entuzjastów kosmetyków. Nietrudno je zrobić, a ich działanie jest bardzo skuteczne. Dla wszystkich miłośniczek domowego spa i testów z kosmetykami: wszystko o peelingach domowej roboty! Więcej…

Złoty nawóz - darmowy sposób na nawożenie ogrodu.

Kompost to idealne rozwiązanie dla każdego ogrodnika, zarówno dla profesjonalisty, jak i dla amatora. Dzięki niemu w darmowy sposób możemy wzbogacić ziemię w naszym ogrodzie. Tutaj dowiecie się jak to zrobić. Więcej…