Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Produkty stworzone z recyklingu

Praktycznie każdy z nas korzysta z przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych. Nie ma domu, w którym nie znalazłaby się butelka od wody mineralnej, doniczka, czy kontenerek wykonany z tworzywa sztucznego. Więcej…

Na szkolenie nigdy nie jest za późno

Dlaczego tak wiele firm upada w przeciągu pierwszych 2 lat działalności? Czy ludzie otwierający własny biznes, z góry zakładają jego klęskę? Nim zdecydujesz się na własną firmę, powinieneś przejść kilka szkoleń, które przygotują Cię na wiele niespodzianek. Wiedza to klucz do sukcesu, a nic nie pozwala zdobyć takiej ilości przydatnej wiedzy jak odpowiednie szkolenie. Więcej…

W jaki sposób pielęgnować drzwi?

Pielęgnacja drzwi nie jest nadmiernie skomplikowana. Warto jednak poznać kilka zasad, które pomogą nam odpowiednio zadbać o drzwi, aby służyły nam jak najdłużej i były wizytówką naszego domu lub mieszkania. W niniejszym artykule przyjrzymy się w szczególności drzwiom aluminiowym i tym wykonanym z PCV. Jak o nie dbać, aby zachowały estetyczny wygląd? Więcej…

Jakie są rodzaje matryc LCD?

Typ matrycy monitora jest wyjątkowo znaczący. Istnieje kilka typów, a przy wyborze powinno się skupić się na tym, do czego tak naprawdę będzie służyć dane urządzenie. Więcej…

Do czego służą stoły wagowe?

W pracy laboratoryjnej często niezwykle istotną rolę odgrywa precyzja. Wyobraźmy sobie np. laboratorium, w którym pracuje się nad recepturami nowych leków. Nawet najdrobniejsza zmiana składu medykamentu może sprawić, że lek będzie nieskuteczny lub nawet szkodliwy. Taka pomyłka nie musi być wynikiem niewłaściwego działania wagi laboratoryjnej, lecz zakłóceń wynikających z pracy innych urządzeń. Aby uniknąć takich sytuacji, każde laboratorium powinno być wyposażone w stół wagowy. Więcej…
Wielki problem elektrośmieci

smieci-mRozwój cywilizacyjny generuje coraz to nowsze problemy. Jednym z nich jest składowanie i odbieranie tzw. elektrośmieci, a więc odpadów pochodzenia elektrycznego. W jaki sposób zatem pozbyć się zepsutej lodówki, bądź od dawna nieużywanego komputera?Problemów generowanych przez zepsuty lub nieużywany sprzęt elektroniczny przybywa z każdym rokiem.

W dobie przyśpieszonego rozwoju elektroniki rynek zalewany jest coraz nowszymi, bardziej wyszukanymi i sprawniejszymi sprzętami. Rozpędzony w tej dziedzinie rynek powoduje, że częściej decydujemy się na wymianę sprzętu AGD, wtedy pojawia się pytanie co zrobić ze starym sprzętem? Jeśli stary sprzęt nadaje się jeszcze do odsprzedania, to problem mamy rozwiązany co jeśli jednak jest on wadliwy i nie nadaje się na nic innego jak tylko na wysypisko śmieci.

smieciPrzetransportowanie na składowisko odpadów drobnego sprzętu nie koniecznie musi stanowić problem, w przypadku jednak gdy musimy się pozbyć niedziałającej lodówki lub telewizora może już ten problem się pojawić. Warto także zastanowić się co dalej dzieje się z tymi przedmiotami. Niesprawne przedmioty zaliczane do elektrośmieci, zawierają w sobie wiele elementów niebezpiecznych, szczególnie dla środowiska naturalnego. Dlatego koniecznym jest ich odpowiednia segregacja, przetrzymywanie, zabezpieczenie toksycznych substancji, a także recykling. Problem z przetrzymywaniem i składowaniem elektroodpadów próbuje rozwiązać coraz więcej firm takich jak Sinoma, która może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w tej branży. Sprzęt,  jaki obecnie pojawia się na rynku, jest coraz częściej jednorazowy. Często dokonywanie jakichkolwiek napraw jest nieopłacalne, a nawet niemożliwe. Elektrośmieci jest coraz więcej i taka tendencja będzie się utrzymywać. Tym bardziej, że przybywa także interaktywnych zabawek i innych sprzętów zasilanych bateriami. Najważniejsze w takiej sytuacji jest skrócenie drogi do pozbycia się elektrośmieci.

Warto pamiętać, że niedziałający sprzęt elektryczny może być wykorzystany. Wszystko za sprawą recyklingu, dzięki któremu sprawne elementy niedziałającego narzędzia zostają ponownie wykorzystane. Zebrany sprzęt trafia do punktu odtwarzania, w którym dokonuje się bezpiecznego demontażu sprzętu. Dzięki temu 90% zużytej wcześniej świetlówki można wykorzystać do produkcji nowej. Należy także pamiętać, że zepsutego sprzętu elektronicznego pod żadnym pozorem nie wolno wyrzucać do zwykłych śmietników. Zakazane jest również ich składowanie w nieprzystosowanych do tego piwnicach czy magazynach. Kary za nieprzepisowe składowanie tego typu materiałów sięgają nawet pięciu tysięcy złotych.

Transport odpadów elektrycznych to szczególny problem dla przedsiębiorstw, które sprzętu elektrycznego zużywają najwięcej. Zazwyczaj ciężko jest go do dostarczyć do wyznaczonych punktów skupu, gdyż wymaga to odpowiednio dużego samochodu. Szczęśliwie i w tym zakresie pojawiają się firmy oferujące transport elektorśmieci. Takie firmy współpracują często ze specjalistami w dziedzinie odzysku, tak jak to czyni Sinoma. Problemem jaki wciąż występuje jest oddawanie elektroodpadów na klasyczne wysypiska lub na skupy złomu, gdzie nie są odpowiednio zabezpieczane i przechowywane. Należy mieć na uwadze, że elektroodpady to nie tylko duży sprzęt AGD czy RTV. Do tej grupy odpadów zaliczyć należy wszystkie urządzenia działające na prąd elektryczny. Mogą być to więc zabawki, sprzęt sportowy, sprzęt telekomunikacyjny, a także różnego rodzaju lampy.

Polecamy także:

Źródła energii

Źródła energii można podzielić na główne i źródła mniejsze. Są to substancje stałe, płynne lub w postaci gazowej używane jako wyjściowy zasób w celu uzyskania energii. Energia to zdolność ciała lub systemu do wykonywania pracy. Więcej…

Kiedy warto iść na studia podyplomowe?

Odpowiedź na pytanie postawione w tytule nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy bowiem od tego, czego oczekujesz od takiej inwestycji w dodatkową naukę. Niezależnie więc czy dopiero skończyłeś studia licencjackie, czy już dawno pracujesz w zawodzie i chcesz jedynie poszerzyć horyzonty lub zawęzić i wyspecjalizować swoją wiedzę, studia podyplomowe niewątpliwie są doskonałą opcją, która zaprocentuje w przyszłości. W materiale przedstawiamy dwie ścieżki, którymi możesz się kierować, gdy myślisz o tym, kiedy iść na podyplomówkę. Więcej…

Leczenie schorzeń u zwierząt za pomocą komórek macierzystych

Komórki macierzyste budzą wielkie nadziej zarówno w leczeniu ludzi, jak i zwierząt. Komórki te mają niezwykle ciekawe właściwości: są niezróżnicowane, mają niezwykłą zdolność do odtwarzania się czyli samoodnowy, potrafią przekształcać się w inne rodzaje komórek dojrzałych. Stosowane dotychczas wyłącznie u ludzi, coraz częściej wykorzystywane są w medycynie weterynaryjnej. Obecnie weterynaryjnym standardem leczenia chorób o podłożu zapalnym, jakimi są np. zmiany zwyrodnieniowe stawów, są głównie steroidowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne, które mają ograniczoną skuteczność i powodują wiele skutków ubocznych. Wdrożenie terapii za pomocą komórek macierzystych ma wysoką skuteczność i pozwala uniknąć powikłań. Więcej…

Nowy serwis dla sadowników - znaczące narzędzie w branży

Sadownictwo to szalenie wymagające zajęcie, które wymaga nie tylko mądrości i doświadczenia, lecz również ciągłego śledzenia nowości i trendów na rynku. W związku z tym należałoby skorzystać z funkcjonalnych portali, takich jak serwis sadowniczy, który przynosi bieżące informacje i wartościowe materiały dla osób związanych z tą sferą. Jaki pożytek niesie ze sobą taki portal dla sadowników? Więcej…

Wszystko co powinieneś wiedzieć o koszatniczkach

Które zwierzęta domowe pojawiają się w naszych mieszkaniach najczęściej? Obok piesków oraz kotów naszymi ulubieńcami często są gryzonie. Sklepy z asortymentem zoologicznym już dawno zaczęły proponować nam nieco więcej niż jedynie chomiki i myszki. W związku z tym w gronie naszych pupili pojawiła się koszatniczka – sympatyczny gryzoń pochodzący z odległego Chile. Koszatniczka podbiła serca Polaków swym wizerunkiem i prostotą hodowli. Choć nie jest to gryzoń zbyt trudny w hodowli, to jak każde zwierzę potrzebuje właściwego podejścia ze strony człowieka. Jak zatem należy dbać o koszatniczkę? Więcej…