Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Co warto wiedzieć o recyklingu opakowań jednorazowych?

Recykling ogólnie polega na ponownym przetwarzaniu różnych materiałów (w rezultacie powstają nowe produkty, które mogą zostać ponownie wykorzystane w życiu codziennym). Opakowania jednorazowe, wykonane z plastiku lub papieru, bywają poddane recyklingowi (jeśli zostaną poddane segregacji). Na czym polega ten proces? Więcej…

RODO dla przedsiębiorców – co musimy wiedzieć?

Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych zaczęło obowiązywać od maja 2018 roku, jednak nadal pojawiają się problemy z tym, w jaki sposób należy interpretować niektóre przepisy. Szczególnie utrudnioną sytuację mają przedsiębiorstwa, ponieważ ich pomyłka może wiązać się ze sporym karami finansowymi. Dlatego warto zwrócić uwagę na najważniejsze informacje dotyczące RODO, dzięki czemu nie będziemy już mieli problemów z nowymi przepisami. Więcej…

Jak dbać o klimatyzację

Latem używamy jej prawie non stop. Zimą jakby o niej zapominamy, chodź nie powinniśmy, bo aby zachować pełną sprawność mechanizmu, powinniśmy uruchamiać ją także przy niskich temperaturach panujących na dworze. Oczywiście mowa o zbawiennej klimatyzacji, która da jeszcze większą przyjemność z jazdy i zachowa nasz portfel pełen, gdy zastosujemy się do kilku porad, jak o nią prawidłowo zadbać. Więcej…

Lato w ogrodzie

Letnie miesiące są najwspanialszym czasem w roku. Udajemy się na na świeżym powietrzu lub wyruszyć gdziekolwiek na urlop. Dla właścicieli ogródków albo działek to wzmożony termin pracy. Połowa i schyłek lata to z reguły okres w którym zbiera się największą ilość. Na krzakach i drzewkach dojrzewają pierwsze plony. Rosną także bujne kwiaty i pnącza. Jakie rośliny na ogół pielęgnujemy w polskich ogrodach? Które plony, dary natury na ogół gromadzimy pod koniec lata? Więcej…

Zachowaj spokój i bezpieczeństwo w czasie swoje wakacji

Letnie miesiące to okres, kiedy wiele osób wybiera się na wyczekany wypoczynek, tak aby odprężyć się, zrelaksować się i nasycać się uciechami podróży. Niemniej jednak bez względu na to, czy zamierzasz wczasy w egzotycznym zakątku, lub też spędzasz czas w pobliżu domu, bezpieczeństwo musi nieustannie być Twoim zamiarem. Przedstawiamy parę przydatnych wskazówek, które pomogą Ci zadbać o swoje bezpieczeństwo w ciągu urlopu. Więcej…
Wielki problem elektrośmieci

smieci-mRozwój cywilizacyjny generuje coraz to nowsze problemy. Jednym z nich jest składowanie i odbieranie tzw. elektrośmieci, a więc odpadów pochodzenia elektrycznego. W jaki sposób zatem pozbyć się zepsutej lodówki, bądź od dawna nieużywanego komputera?Problemów generowanych przez zepsuty lub nieużywany sprzęt elektroniczny przybywa z każdym rokiem.

W dobie przyśpieszonego rozwoju elektroniki rynek zalewany jest coraz nowszymi, bardziej wyszukanymi i sprawniejszymi sprzętami. Rozpędzony w tej dziedzinie rynek powoduje, że częściej decydujemy się na wymianę sprzętu AGD, wtedy pojawia się pytanie co zrobić ze starym sprzętem? Jeśli stary sprzęt nadaje się jeszcze do odsprzedania, to problem mamy rozwiązany co jeśli jednak jest on wadliwy i nie nadaje się na nic innego jak tylko na wysypisko śmieci.

smieciPrzetransportowanie na składowisko odpadów drobnego sprzętu nie koniecznie musi stanowić problem, w przypadku jednak gdy musimy się pozbyć niedziałającej lodówki lub telewizora może już ten problem się pojawić. Warto także zastanowić się co dalej dzieje się z tymi przedmiotami. Niesprawne przedmioty zaliczane do elektrośmieci, zawierają w sobie wiele elementów niebezpiecznych, szczególnie dla środowiska naturalnego. Dlatego koniecznym jest ich odpowiednia segregacja, przetrzymywanie, zabezpieczenie toksycznych substancji, a także recykling. Problem z przetrzymywaniem i składowaniem elektroodpadów próbuje rozwiązać coraz więcej firm takich jak Sinoma, która może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w tej branży. Sprzęt,  jaki obecnie pojawia się na rynku, jest coraz częściej jednorazowy. Często dokonywanie jakichkolwiek napraw jest nieopłacalne, a nawet niemożliwe. Elektrośmieci jest coraz więcej i taka tendencja będzie się utrzymywać. Tym bardziej, że przybywa także interaktywnych zabawek i innych sprzętów zasilanych bateriami. Najważniejsze w takiej sytuacji jest skrócenie drogi do pozbycia się elektrośmieci.

Warto pamiętać, że niedziałający sprzęt elektryczny może być wykorzystany. Wszystko za sprawą recyklingu, dzięki któremu sprawne elementy niedziałającego narzędzia zostają ponownie wykorzystane. Zebrany sprzęt trafia do punktu odtwarzania, w którym dokonuje się bezpiecznego demontażu sprzętu. Dzięki temu 90% zużytej wcześniej świetlówki można wykorzystać do produkcji nowej. Należy także pamiętać, że zepsutego sprzętu elektronicznego pod żadnym pozorem nie wolno wyrzucać do zwykłych śmietników. Zakazane jest również ich składowanie w nieprzystosowanych do tego piwnicach czy magazynach. Kary za nieprzepisowe składowanie tego typu materiałów sięgają nawet pięciu tysięcy złotych.

Transport odpadów elektrycznych to szczególny problem dla przedsiębiorstw, które sprzętu elektrycznego zużywają najwięcej. Zazwyczaj ciężko jest go do dostarczyć do wyznaczonych punktów skupu, gdyż wymaga to odpowiednio dużego samochodu. Szczęśliwie i w tym zakresie pojawiają się firmy oferujące transport elektorśmieci. Takie firmy współpracują często ze specjalistami w dziedzinie odzysku, tak jak to czyni Sinoma. Problemem jaki wciąż występuje jest oddawanie elektroodpadów na klasyczne wysypiska lub na skupy złomu, gdzie nie są odpowiednio zabezpieczane i przechowywane. Należy mieć na uwadze, że elektroodpady to nie tylko duży sprzęt AGD czy RTV. Do tej grupy odpadów zaliczyć należy wszystkie urządzenia działające na prąd elektryczny. Mogą być to więc zabawki, sprzęt sportowy, sprzęt telekomunikacyjny, a także różnego rodzaju lampy.

Polecamy także:

Kiedy prąd może zabić

Prąd w domu bywa zabójczy, a najwięcej wypadków zdarza się w kuchni i łazience. Polska stoi na czele niechlubnego europejskiego rankingu porażeń zakończonych śmiercią. Co zrobić, żeby do nich nie dopuścić? Więcej…

Warsztaty "ŚRODKI UNIJNE DLA SEKTORA NAUKI, BADAŃ I ROZWOJU W NOWEJ PERSPEKTYWIE FINANSOWEJ 2014-2020"

Warszawa, 2 grudnia 2015r.Celem szkolenia jest przybliżenie uczestnikom i uczestniczkom zasad realizacji projektów naukowych, badawczych i B+R w ramach Nowej perspektywy finansowej 2014-2020 - czyli kto, kiedy, na co i ile środków będzie mógł pozyskać. Uczestnicy i uczestniczki nabędą wiedzę pozwalającą przygotować się do skutecznego aplikowania o środki unijne w ramach przyszłej perspektywy finansowej. Dzięki tej wiedzy będą mogli oszacować swoje szanse na dofinansowanie oraz wybrać te obszary, które mogą być dla nich szczególnie atrakcyjne. Więcej…

Schody ozdobą każdego domu

Schody to nie jedynie konstrukcja o znaczeniu funkcjonalym. Schody mogą także być istotną atrakcją domu, nadają mu charakteru. Dobrze jeśli komponują się z niewielkimi pomieszczeniami, nie ograniczając wolnej przestrzeni. Więcej…

Najsłynniejszy deptak w Polsce - Monciak

Wczasy nad morzem to wspaniała przygoda, którą ma szansę przeżyć każdy z nas. Co warto zwiedzić podczas relaksu na obszarze tak wspaniałego miasta jakim jest Sopot? Więcej…

Zgłoszenia z zakresu ochrony środowiska: Jak i dlaczego się nimi zająć?

W dobie coraz większego zanieczyszczenia i degradacji planety, ochrona środowiska staje się coraz bardziej priorytetowym obszarem działalności europejskich przedsiębiorstw. Profesjonalne zarządzanie tym obszarem wymaga skrupulatności i kompleksowej wiedzy, warto zatem postawić na usługi doradztwa środowiskowego. Więcej…