Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Depresja – co warto o niej wiedzieć?

Depresja dotyka coraz więcej osób w Polsce i na całym świecie. To choroba bardzo demokratyczna i może dotknąć każdego niezależnie od płci, wieku, czy statusu społecznego i ekonomicznego. W Polsce choruje na nią około 1,5 mln osób, a na świecie aż 350 mln ludzi. Jak rozpoznać depresję i jak wygląda leczenie? Więcej…

Wirtualna biblioteka

Tyle fascynujących książek, a tak mało czasu na ich czytanie. I tak mało miejsca. W małym mieszkaniu brakuje przestrzeni, żeby urządzić sobie biblioteczkę z prawdziwego zdarzenia. Więcej…

Zgłoszenia z zakresu ochrony środowiska: Jak i dlaczego się nimi zająć?

W dobie coraz większego zanieczyszczenia i degradacji planety, ochrona środowiska staje się coraz bardziej priorytetowym obszarem działalności europejskich przedsiębiorstw. Profesjonalne zarządzanie tym obszarem wymaga skrupulatności i kompleksowej wiedzy, warto zatem postawić na usługi doradztwa środowiskowego. Więcej…

Nawożenie pszenicy jarej – najważniejsze informacje

Pszenica jara jest zbożem wymagającym i stosunkowo wrażliwym. Owszem, niestraszne jej przymrozki, tym niemniej słabo rozwinięty system korzeniowy oraz krótki okres akumulacji składników odżywczych z gleby sprawiają, że pszenica jara niezbyt dobrze znosi suszę lub niską dostępność składników odżywczych w glebie. Więcej…

Do czego służą zbiorniki z powłoką TWS?

W zbiornikach magazynowych z powłoką TWS można przechowywać ciecze chemicznie agresywne, środki spożywcze, takie jak: wino, piwo, ocet, woda pitna, przetwory zbożowe i mięsne oraz półprodukty owocowo-warzywne, a także ścieki oraz produkty naftowe. Dzięki swoim właściwościom mają szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Więcej…
Leczenie schorzeń u zwierząt za pomocą komórek macierzystych

Komórki macierzyste budzą wielkie nadziej zarówno w leczeniu ludzi, jak i zwierząt. Komórki te mają niezwykle ciekawe właściwości: są niezróżnicowane, mają niezwykłą zdolność do odtwarzania się czyli samoodnowy, potrafią przekształcać się w inne rodzaje komórek dojrzałych. Stosowane dotychczas wyłącznie u ludzi, coraz częściej wykorzystywane są w medycynie weterynaryjnej. Obecnie weterynaryjnym standardem leczenia chorób o podłożu zapalnym, jakimi są np. zmiany zwyrodnieniowe stawów, są głównie steroidowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne, które mają ograniczoną skuteczność i powodują wiele skutków ubocznych. Wdrożenie terapii za pomocą komórek macierzystych ma wysoką skuteczność i pozwala uniknąć powikłań.

Czym są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste mają zdolność do nieograniczonej liczby podziałów, co pozwala na ich samoodnawianie się oraz możliwość przekształcania się w komórki innych typów. Można je pobrać z krwi pępowinowej zwierzęcia podczas jego narodzin a u osobników dorosłych można je wyodrębnić z tkanki tłuszczowej lub szpiku kostnego. W przypadku niemożności pobrania materiału od naszego zwierzaka, można także podać komórki pochodzące od innych zwierzęcych dawców.

Cechy komórek macierzystych

Komórki macierzyste działają jak inteligentny robot: po wszczepieniu do organizmu rozpoznają, które komórki są uszkodzone i naprawiają je. Nie są odrzucane przez organizm, ponieważ nie stanowią dla niego zagrożenia – są jego częścią. W medycynie weterynaryjnej wykorzystuje się praktycznie mezenchymalne komórki macierzyste zwane z angielskiego MSC (ang. Mesenchymal Stem Cells), będące komórkami somatycznymi czyli dojrzałymi. Zarodkowe komórki macierzyste (z ang. ESC Embryonic Stem Cells) z uwagi na groźne ryzyko niekontrolowanego podziału mogące prowadzić do powstawania nowotworów nie zostały wprowadzone do terapii zwierząt.

komorki macierzyste w leczeniu zwierzat

Na czym polega zastosowanie komórek macierzystych?

Komórki macierzyste stosuje się w leczeniu:

  • chorób zwyrodnieniowych (u psów, kotów, koni)
  • zapalenia stawów i kości (u psów, kotów, koni),
  • chorób nerek (szczególnie u kotów),
  • chorób wątroby (szczególnie u kotów)
  • chorób dziąseł i błony śluzowej (u kotów)

W laboratorium z pobranej próbki pozyskiwane są komórki macierzyste, które zostają poddane zagęszczeniu, tak aby powstał jak najbardziej wartościowy preparat. W postaci dawki terapeutycznej preparat wraca do lekarza i zostaje podany przez niego zwierzęciu za pomocą iniekcji bezpośrednio w chore miejsce lub dożylnie.
Możliwe jest także dodatkowe namnażanie pozyskanych komórek na specjalnych wybiórczych podłożach tkankowych, ale z uwagi na koszty jest to metoda zdecydowanie rzadziej stosowana w praktyce.

Komórki macierzyste budzą wielkie nadziej zwłaszcza w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów u starych psów. Zastosowanie komórek macierzystych eliminuje według stan zapalny i źródło bólu, a więc nie tylko hamuje objawy kliniczne i stan zapalny, ale też zdecydowanie poprawia komfort życia.

Leczenie komórkami macierzystymi

Co gdy brakuje środków na sfinansowanie tej metody?

Konieczność zastosowania specjalistycznych procedur oraz sprzętu sprawia, że koszt komórek macierzystych nie jest mały i wynosić może od 1500 do nawet 3000 zł. Pobranie komórek macierzystych nie jest procesem łatwym, ale jeśli inne metody terapii zawodzą, a nasz pies ma wskazania kliniczne potwierdzone stosownymi badaniami (badanie krwi, zdjęcia RTG stawów itd) warto zastosować tę właśnie metodę. Warto wiedzieć, że terapia komórkami macierzystymi może być stosowana u zwierząt praktycznie w każdym wieku. W przypadku, gdy jednorazowe wstrzyknięcie komórek macierzystych nie przynosi oczekiwanych rezultatów, można je powtórzyć, preparat może być bowiem przechowywany w zamrożeniu w tzw. banku preparatów przez wiele lat.

Jeśli nie jesteśmy w stanie podołać wydatkom wiążącym się z leczeniem komórkami macierzystymi, warto skorzystać z finansowania procedur medycznych dzięki MediRatom. Dobre gabinety i kliniki weterynaryjne wdrażają leczenie komórkami macierzystymi na coraz szerszą skalę, a decydując się na zabieg w placówce możemy liczyć na krótki czas oczekiwania. Poprawa stanu zdrowia u zwierzęcia następuje w okresie od 2 tygodni do kilku miesięcy.

Polecamy także:

Utrata wartości aktywów - co należałoby o niej wiedzieć?

Firmy, które mają księgi rachunkowe, muszą opracowywać co roku zestawienie zamknięcia. skoro dany podmiot odnotował utratę wartości aktywów, natychmiast powinien on wpisać go w bilansie. Ale zamieszczenie potrzebnych odpisów aktualizacyjnych nie jest łatwe i wymaga fachowej wiedzy, bo zgodnie z zapisami prawa (a zatem przede wszystkim ustawą o rachunkowości) jest kilka różnych metod określania pozycji bilansu. Ekspert wie, jaką z nich zastosować i w jaki sposób obliczyć aktualną utratę wartości aktywów. Więcej…

Kurs maturalny w Katowicach

Kurs maturalny w Katowicach - jak wyglądają zajęcia? Jeśli mieszkasz na Śląsku i marzysz o zdanej maturze, mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość! Teraz masz okazje wziąć udział w wyjątkowych i jedynych na Śląsku kursach maturalnych, które są prowadzone stacjonarnie w niewielkich grupach. Kursy przygotowawcze jak również kursy stacjonarne pomagają w uzyskaniu satysfakcjonujących wyników na egzaminie maturalnym. Nie oszukujmy się - z kursami przygotowanie do matury jeszcze nigdy nie było takie proste! Skorzystaj z niezawodnej formuły prowadzonej nauki i daj sobie szansę na dalszy rozwój! Więcej…

Nowe technologie zmieniają reguły gry w gastronomii

Nowoczesne rozwiązania odmieniają branżę gastronomiczną, adaptując model, w który lokale gastronomiczne usługują konsumentom i administrują swoim interesem. Kody QR, sklepiki samoobsługowe, bądź użycie AI są coraz w wyższym stopniu powszechne, modernizując nie jedynie przeżycia konsumenta, lecz również systemy działania w restauracjach. Więcej…

Infoboxy - interaktywna informacja

W ogromie informacji, jakie docierają do nas każdego dnia, trudno jest skupić uwagę odbiorcy na dłużej i zainteresować go wybranym przekazem. Aby zaangażować potencjalnego Klienta w dialog, trzeba stosować coraz to nowe rozwiązania, a co istotne wykorzystywać je tam, gdzie będą miały bliski kontakt z odbiorcą. Interaktywnym i atrakcyjnym narzędziem cyfrowej komunikacji są infoboxy, które łączą w sobie intuicyjność użytkowania oraz nowoczesną formę przekazu informacji. Więcej…

Pakowanie bagażu podręcznego

Kiedy zbliża się czas wakacji zwykle ogarnia nas stan euforycznych przygotowań do urlopu. Pragniemy zaplanować wszystkie atrakcje turystyczne, niekiedy śledzimy mapy i katalogi biur podróży. Lecz kiedy już zdołamy wybrać interesujące miejsce destynacji rozpoczynamy planowanie naszego bagażu. Zwłaszcza dla tych, którzy wybierają się po raz pierwszy w podróż samolotem, spakowanie bagażu podręcznego stanowi nie lada wyzwanie. Oprócz tego należałoby napomknąć, iż linie lotnicze mają swoje wewnętrzne przepisy, które mogą się nieco od siebie różnić. Jeżeli więc niedługo wylatujesz na wakacje, skorzystaj z naszego poradnika, doradzamy, jak prawidłowo spakować bagaż podręczny do samolotu. Więcej…