Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Personalizowane pakowanie prezentów

Nie ma chyba osoby, która mogłaby powiedzieć z czystym umieniem, że nie lubi dostawać prezentów.. Niektórzy jednak od dostawania jeszcze bardziej lubią obdarowywać prezentami. Warto zastanowić się po co właściwie przywiązujemy wagę do zapakowywania prezentów? Otóż od zarania dziejów ludzie w taki czy inny sposób owijali podarki dla innych. Taki element wprowadza dodatkową nutkę tajemnicy i ekscytacji, a poza tym stanowi niewątpliwie walor estetyczny przy wręczaniu prezentu. Więcej…

W USA rodzi się więcej bliźniąt

Raport Centrum Leczenia i Prewencji Chorób w USA pokazuje, że panie w Ameryce rodzą coraz więcej bliźniaków. W 1980 roku bliźnięta rodziły się raz na pięćdziesiąt urodzeń, w obecnych czasach odsetek bliźniaczych urodzeń wynosi 3,3%. Więcej…

Beton towarowy - materiałem wszechstronnego zastosowania

W trakcie budowy robimy wszystko, żeby zaoszczędzić. Jednym z popularnych sposobów jest samodzielne ukręcanie betonu w małej betoniarce. Pomysł dobry, ale tylko w przypadku wykonywania pomniejszych rzeczy, takich jak budowa chodnika czy podjazdu. Więcej…

Gdańsk z najszybszym Internetem w Polsce. Jak wyglądała prędkość internetu w Polsce?

Początki internetu sięgają lat 60. XX wielu. Jednak użytkownicy z Polski, po raz pierwszy, mogli z niego skorzystać dopiero ok. 20 lat później. Wszystko dzięki amatorskiej sieci FidoNet, która pozwoliła na wymianę poczty mailowej z zresztą świata. Od tego czasu sporo się zmieniło. Dostęp do internetu nie stanowi już większego problemu. Tym, którzy go mają, zależy więc na tym, by był jak najszybszy. Więcej…

Kilka sposobów na odpoczynek w wiosenny wieczór

Wiosna to idealny czas na relaks. Aura nastawia pozytywnie, a coraz wyższe temperatury działają, że świat wokół staje się wielokolorowy. Ci szczęściarze, którzy mają możliwość wzięcia długiego urlopu, wyruszają daleko do kurortów polskich lub zagranicznych. Wybierają odpoczynek w spa, na plaży. Lecz ci, którzy zostają, bo muszą pracować, też mogą poszukać sposobów na relaks. Spróbujmy więc opisać kilka możliwości na wypoczynek po pracy. W jaki sposób można zapewnić sobie relaks we własnym zaciszu, po kilku, kilkunastu godzinach wytężonej pracy? Więcej…
Nawożenie pszenicy jarej – najważniejsze informacje

Pszenica jara jest zbożem wymagającym i stosunkowo wrażliwym. Owszem, niestraszne jej przymrozki, tym niemniej słabo rozwinięty system korzeniowy oraz krótki okres akumulacji składników odżywczych z gleby sprawiają, że pszenica jara niezbyt dobrze znosi suszę lub niską dostępność składników odżywczych w glebie.

Duże wymagania pszenicy jarej

Pszenica jara najlepiej rośnie na glebach o kompleksie pszennym o obojętnym odczynie, które nie są jednak przesadnie wilgotne. Jako że zboże to stosunkowo dobrze znosi przymrozki, powinno się je wysiać możliwie wcześnie, aby okres wegetacyjny był jak najdłuższy.

Niestety pszenica jara słabo się ukorzenia, dlatego odpowiednie zbilansowanie łatwo przyswajalnych składników pokarmowych jest w jej przypadku kluczowe. Przyjmuje się, że aby wytworzyć jedną tonę ziarna wraz ze słomą, zboże to potrzebuje:

  • ok. 30 kg azotu;
  • ok. 12 kg fosforu w postaci P2O5;
  • do 25 kg potasu w postaci K2O;
  • ok. 6 kg wapnia w postaci CaO;
  • ok. 4 kg magnezu w postaci MgO;
  • ok. 9 kg siarki w postaci SO3.

Poza tym gleba musi być odchwaszczona i odpowiednio napowietrzona.

Nawożenie pszenicy jarej

W przypadku pszenicy jarej nawożenie doglebowe wykonuje się przede wszystkim wiosną. Wyjątkiem od tej reguły jest rozsianie nawozów fosforowo-potasowych na glebach zwięzłych – prace te warto wykonać jesienią. Na glebach lżejszych potas i fosfor dostarcza się wiosną, przy czym warto pamiętać, aby nie umieścić obydwu makroelementów zbyt głęboko. Jeżeli tak się stanie, niezbyt rozwinięte korzenie pszenicy jarej nie będą miały dostępu do obydwu pierwiastków.

Bez względu na rodzaj gleby, azot dostarcza się wiosną, zarówno przed siewem, jak i później, gdy rośliny już wzejdą. Optymalnym rozwiązaniem jest w tym przypadku dostarczenie azotu w trzech różnych terminach:

  • przedsiewnie;
  • gdy rośliny strzelają w źdźbło;
  • gdy rośliny wchodzą w fazę kłoszenia.

Trzecią dawkę azotu można podać dolistnie, dzięki czemu pierwiastek ten zostanie o wiele szybciej przyswojony przez roślinę. Co więcej, jeżeli istnieje duże ryzyko wystąpienia niedoborów mikroelementów, dokarmianie dolistne nawozem mikroelementowym można przeprowadzić jeszcze przed tym, jak roślina strzela w źdźbło. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, wówczas do nawozu dolistnego należy dodać odpowiednie środki ochrony roślin – herbicydy, fungicydy czy insektycydy.

Kwestia dostarczenia młodej pszenicy odpowiedniej ilości azotu jest mimo wszystko stosunkowo skomplikowana. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że w glebie może już znajdować się pewna ilość azotu, pochodzącego chociażby z przedplonu. Jako że pszenica jara ma stosunkowo krótki okres akumulacji składników odżywczych, dostarczenie jej azotu w odpowiednim czasie oraz odpowiedniej ilości będzie kluczowe dla plonowania.

Co więcej, jeżeli w glebie znajdzie się za dużo tego pierwiastka – na przykład ze względu na wcześniej wspomniany przedplon – przenawożona pszenica jara stanie się o wiele mniej odporna na czynniki stresogenne, może również ulec wyleganiu.

Ponadto należy pamiętać o siarce – bardzo niedocenionym makroelemencie. Jej braki zaburzą gospodarkę azotową pszenicy, co z pewnością negatywnie odbije się na plonowaniu.

Widać zatem, odpowiednie nawożenie pszenicy jarej nie należy do najłatwiejszych zadań. Należy o tym pamiętać decydując się na tego rodzaju uprawę.

Polecamy także:

Ewolucja myślenia - nowy portal popularno-naukowy

Interesują cię zagadnienia dotyczące zaistnienia życia na naszej planecie? Chcesz poznać sekrety natury? Nauka o ziemi i ewolucja to Twoje pasje? W przypadku odpowiedzenia twierdząco na którekolwiek z tych pytań - ten artykuł jest dla Ciebie! Dowiesz się z niego czym jest Ewolucja Myślenia i jakie informacje można znaleźć na tym portalu. Więcej…

Nauka chemii może być ciekawa!

By przekonać się, że chemia jest nauką nie tylko pożyteczną ale i ciekawą wystarczy zastanowić się co uczynilibyśmy bez plastiku, czy penicyliny? Wiele wynalazków chemicznych zmieniło świata, poprawiło komfort życia, bez których dziś nie wyobrażamy sobie życia. Chemia jest nauką bardzo bliską życiu samemu w sobie. To ze związków chemicznych składa się ciało człowieka, to dzięki reakcjom chemicznym dochodzi do zapłodnienia i powstania człowieka. Woda jako źródło życia to jeden ze związków chemicznych tuż obok węgla, który mimo upływu lat jest wciąż obiektem badań i analiz chemicznych. Więcej…

Konferencja: Nowoczesne koncepcje i metody zarządzania

Szanowni Państwo! Zapraszamy do wzięcia udziału w VI konferencji naukowej: NOWOCZESNE KONCEPCJE I METODY ZARZĄDZANIA. Zwinność organizacji w dynamicznym otoczeniu w sektorach wojskowym, publicznym, społecznym i biznesowym. Więcej…

Czy pęknietą szybę samochodową trzeba od razu wymienić?

Małe pęknięcie na szybie samochodowej może wyglądać nieszkodliwie, jednak to tylko pozory. Niestety kierowcy mają często tendencję do bagatelizowania takich sytuacji. Tłumaczą sami przed sobą: „To tylko mała rysa i nie warto nic z tym zrobić” albo „To tylko zbędny koszt i fatyga”. Więcej…

Wyposażenie sali konferencyjnej. O czym musisz pamiętać organizując konferencję

Sale konferencyjne w Warszawie cieszą się ogromną popularnością. Idealnie nadają się do przeprowadzenia szkolenia, spotkań biznesowych i zorganizowania rozmaitych eventów. Obecnie nie ma problemu ze znalezieniem miejsca, które dysponuje zapleczem konferencyjno-szkoleniowym. Więcej…