Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Czym jest organizacja pożytku publicznego

O miano Organizacji Pożytku Publicznego, w skrócie zwanej OPP, mogą się starać niemalże wszystkie instytucje czy stowarzyszenia takiego typu, jak fundacje, kluby sportowe, czy wszelkiego rodzaju organizacje, działające jednak na rzecz ogółu społeczności a nie tylko swoich członków. Muszą one spełniać kilka warunków. Więcej…

Pasy klinowe – dowiedz się jakie są ich rodzaje

Zamiennie używana nazwa elementu napędowego, którym są pasy klinowe, to pasy napędowe. Wynika to z faktu, że ich zadaniem jest przenoszenie napędu. O sprawności tych pasów decyduje przede wszystkim to, jakich materiałów użyjemy. Ważne jest także odpowiednio ustawione napięcie pasa, a także dopasowanie wszystkich elementów, które wchodzą w skład konkretnej konstrukcji napędowej. Więcej…

Co zrobić z zalegającym śniegiem na posesji?

Zimowe krajobrazy z pewnością prezentują się pięknie, ale niestety zaśnieżona posesja jest problemem, który należy rozwiązać. Konieczne jest jej odśnieżenie. Pozbyć się trzeba nie tylko samego śniegu, ale też błota i oblodzenia. Nawet cienka warstwa śniegu może przyczynić się do upadku czy wpadnięcia w poślizg. Na szczęście nie jesteśmy skazani na parogodzinne odgarnianie śniegu zwykłą łopatą. Możliwości jest znacznie więcej, więc cały proces odśnieżania może przebiegać sprawnie i efektywnie. Więcej…

Jak przygotować się do matury z języka polskiego?

Co roku uczniowie zmagają się z tym samym problemem. Przygotowania do matury to duże obciążenie czasowe oraz psychiczne. Stres związany z najważniejszymi egzaminami dla niektórych uczniów jest wręcz paraliżujący i zamiast motywować do nauki, zniechęca do działania. Przygotowania do matury to ciężka i mozolna praca. Jak rozpocząć przygotowania do egzaminów z języka polskiego i zdać maturę jak najlepiej? Podpowiadamy. Więcej…

Wiosenne podróże po Polsce: inspiracje na wyprawy weekendowe

Wiosenne miesiące to pora, gdy w końcu można wybrać się na spacer i cieszyć się ładną, budzącą się do życia naturą. Jeżeli urządzasz niedługi wyjazd na weekend, Polska proponuje dużo wyśmienitych atrakcji, które powinno się odwiedzić. Oto parę propozycji na ciekawe wiosenne wyjazdy.Niezmiernie atrakcyjnym miejscem, które wskazane jest zobaczyć są Bieszczady. To cudowne góry, w których można zorganizować czas na górskich ścieżkach i obserwacji dzikiej przyrody. Na wyjątkową atencję zasługują takie zakątki, jak Tarnica, Połonina Wetlińska czy Rezerwat Biosfery "Karpaty wschodnie". Poza tym w Bieszczadach ma się sposobność też posmakować miejscowej kuchni i poznać się z kulturą Hucułów. Więcej…
Rodzaje znaków drogowych

znaki drogowe

Gdyby wyliczyć tutaj wszystkie akty prawne dotyczące ruchu drogowego w Polsce, to musielibyśmy poświęcić na to sporo miejsca w naszym artykule. Niestety ciągoty naszych parlamentarzystów i urzędników do ciągłego poprawiania prawa, powodują, że również kierowcy i inni uczestnicy ruchu drogowego mogą się czuć w tym wszystkim nieco zagubieni. Najlepiej jest tutaj posiłkować się zawsze najnowszym wydaniem kodeksu drogowego.

Jakie informacje znajdziemy w kodeksie drogowym?

Kodeks drogowy określa zasady ruchu na obszarze dróg publicznych, lecz jego uregulowania mają również zastosowanie  dla ruchu odbywającego się poza tym obszarem. Prócz tego kodeks drogowy opisuje warunki dopuszczenia pojazdów do ruchu, wymagania, jakie winny spełniać osoby kierujące pojazdami, a także zasady kontroli ruchu drogowego. Znajdziemy tam także wiadomości z zakresu udzielania pierwszej pomocy, odpowiedzialności kierowcy i nieco podstawowych informacji na tematy techniczne dotyczące  budowy pojazdów.

Zważywszy na to, o czym wspomnieliśmy we wstępie, wskazane jest, aby każdy kierowca dysponował zawsze ostatnią aktualizacją kodeksu drogowego.

W świetle tego, co tutaj napisaliśmy, oczywiste jest, że akt prawny, o którym tu mówimy, opisuje także wszystkie znaki drogowe. Kierując się zatem treścią kodeksu drogowego i wskazówkami specjalistów z firmy ANDROS z Redy w następnym akapicie opiszemy, to co jest głównym tematem naszego artykułu, a więc rodzaje znaków drogowych.

Znaki drogowe w podziale na główne grupy

Mamy setki różnych znaków drogowych, nie będziemy więc opisywać każdego z nich z osobna, ponieważ ograniczone ramy naszego artykułu na to nie pozwalają. Zainteresowani znajdą te opisy bezpośrednio w kodeksie drogowym.

Podstawowy podział wyznacza trzy grupy znaków drogowych: pionowe, poziome oraz świetlne. Opiszmy po kolei każdy rodzaj znaków drogowych z osobna:

Znaki drogowe pionowe. To jest największa grupa znaków drogowych i dzieli się na 7 podgrup, a więc:

  • znaki ostrzegawcze, trójkątne z żółtym tłem i czerwonym obramowanie
  • znaki zakazu, okrągłe z białym tłem i czerwonym obramowaniem
  • znaki nakazu, okrągłe o niebieskim tle
  • znaki informacyjne, prostokątne, niebieskie, ew. z białym polem na niebieskim tle
  • znaki kierunku i miejscowości, tzw. drogowskazy, o różnym kształcie i kolorze
    • znaki uzupełniające, duże prostokąty lub kwadraty, niebieskie i żółte
    • tabliczki do znaków drogowych, małe lub żółte tabliczki pod głównym znakiem

Na wymienionych znakach mogą znajdować się różne czarne, białe lub kolorowe symbole albo napisy. W zależności od rodzaju drogi znaki ostrzegawcze, zakazu, nakazu, informacyjne oraz kierunku i miejscowości mogą mieć jedną z pięciu dopuszczalnych wielkości.

Znaki drogowe poziome. To poziome najczęściej białe, niekiedy żółte linie malowane bezpośrednio na jezdni, chodniku lub ścieżce rowerowej.

Znaki świetlne. To tzw. sygnalizatory umieszczane z boku jezdni, chodnika, ścieżki rowerowej lub nad nimi na słupach albo na poziomych wysięgnikach.

Powyżej wymieniliśmy  podstawowe rodzaje znaków drogowych. Prócz nich istnieją znaki dodatkowe umieszczane przed przejazdami kolejowymi, znaki dla kierujących tramwajami, oznaczenia szlaków rowerowych, znaki dla kierujących pojazdami wojskowymi oraz sygnały świetlne dla kierujących pojazdami wykonującymi przewóz osób na regularnych liniach.

Polecamy także:

Listwy elewacyjne do systemów ociepleń

Wykończenie zewnętrzne budynków czyli elewacja jest bardzo istotnym elementem, który ma duży wpływ na wygląd nieruchomości. Kolory jakie zostaną użyte, powinny oddawać charakter obiektu, natomiast należy pamiętać iż elewację można podkreślić również dodatkowymi komponentami. Więcej…

Z czego składa się monitoring CCTV?

Nazwa CCTV to z angielskiego closed circuit television, czyli telewizja w układzie zamkniętym. To układ współpracujących ze sobą urządzeń, nastawionych na monitorowanie i rejestrację obrazu w zamkniętym obiekcie. Więcej…

Do czego służą sterowniki do pomp CO?

Nowoczesne instalacje ogrzewania domów jednorodzinnych są nie tylko efektywniejsze, ale też wygodniejsze w obsłudze. Jednym z kluczowych elementów takich systemów jest sterownik przeznaczony do pompy centralnego ogrzewania. Do czego służy ten właśnie element? Dlaczego warto zdecydować się na jego montaż? Więcej…

"Być jak Ignacy” ponownie zainspiruje tysiące dzieci w Polsce!

Uczniowie szkół podstawowych z całej Polski po raz kolejny przekonają się, że nauka poprzez zabawę jest możliwa i ciekawa. Wszystko za sprawą Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, która w grudniu br. rozpoczęła drugą edycję programu „Być jak Ignacy”. Projekt został objęty honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej. Więcej…

Serwis aparatury medycznej z wykorzystaniem używanych części

Placówki służby zdrowia często poszukują sposobów na obniżenie kosztów a także wzrost efektywności. Z tej przyczyny wiele z nich rozpoczęło projekty ponownego wykorzystania sprzętów, które pozwalają im na serwisowanie urządzeń medycznych z wykorzystaniem używanych podzespołów zamiast nowych. Więcej…