Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Ile prawdy jest w obawach co do środków odchudzających?

Wokół tabletek na odchudzanie narosły mity, które sprawiają, że wiele osób obawia się po nie sięgnąć z powodów nie mających odzwierciedlenia w rzeczywistości. Więcej…

Kiedy warto porozmawiać o dedykowanym sklepie internetowym?

Przedsiębiorstwa, gdy chcą uzyskać dobrą pozycję w branży, powinny się odpowiednio zaprezentować. Obok oferty produktów jednym z ważkich atutów marki powinien stać się dedykowany sklep internetowy. Więcej…

Jak prawidłowo zamontować klimatyzator?

Już za kilka miesięcy lato. Nic dziwnego, że coraz więcej osób zaczyna właśnie teraz myśleć o ochronie przed zbliżającymi się upałami. Najlepszym wyjściem jest zakup klimatyzatora. Bez względu na to, czy sami chcemy zająć się instalacją urządzenia, czy zdać się na pomoc fachowca, warto wiedzieć, jak powinna ona przebiegać. Nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Więcej…

Nadzieja na lek na Alzheimera

Na schorzenie Alzheimera cierpią miliony ludzi, a zgodnie z ostatnimi wyliczeniami do roku 2030 liczba osób chorujących sięgnie 65 milionów. Jest to choroba nieuleczalna, a przynajmniej była taka do niedawna, ponieważ przypuszczalnie odnaleziono na nią lekarstwo. Więcej…

Jak sprytnie opracować swoje postanowienia noworoczne?

Zbliża się kolejny rok i raczej większość z nas przystępuje do podsumowania mijających dwunastu miesięcy. Okazuje się, że w mniejszym stopniu rozmyślamy o naszych powodzeniach, a zdecydowanie więcej wspominamy niepowodzenia, niespełnione marzenia i problemy. Zwłaszcza zaś rozmyślamy o niedotrzymanych obietnicach złożonych w poprzednich latach. O ile początek następnego roku dla wielu jest istotne i wręcz stymulujące do podjęcia nowych wyzwań, to okazuje się w wielu przypadkach, że po upływie miesiąca lub dwóch chęć do metamorfoz zmniejsza się albo ginie kompletnie. Według ostatnich analiz społeczność wykazują tendencję do porzucania swych noworocznych postanowień w czasie siedmiu tygodni - to niesłychanie krótki czas. Pomyślmy przeto, co jest przyczyną tak rychłego rezygnowania swoich postanowień noworocznych i jak temu naprawić. Więcej…
Jeśli innowacja, to po polsku

innowacje mMyśląc o innowacjach i rewolucyjnych technologiach, na myśl przyjdą nam pewnie amerykańscy naukowcy, japońskie korporacje czy niemieckie firmy. Słowa „Polska” i „innowacja” czy „wynalazek” rzadko tworzą związek frazeologiczny – pora to zmienić!

Wszyscy słyszeliśmy o grafenie czy o niebieskim laserze, może nawet w kontekście polskiej myśli technicznej. Kilka lat temu fanów militariów zelektryzował nowoczesny projekt polskiego czołgu, który docelowo ma dysponować opracowywaną cały czas technologią „niewidzialności”. Polscy nawet nie naukowcy, a studenci, wiodą prym w projektach autonomicznych pojazdów – łazików do eksploracji obcych planet. Projekty, w których uczestniczymy, zawracają w głowach zarówno naukowcom z całego świata, jak i zwykłym obywatelom. Co więcej, zawsze tak było!

Przykład odkrycia Kopernika, który ruszył Słońce i zatrzymał Ziemię jest może zbyt odległy czasowo i – z dzisiejszego punktu widzenia oczywisty – choć w owych czasach było to naprawdę epokowe odkrycie. Polska noblistka, Maria Skłodowska-Curie również zrewolucjonizowała świat nauki, choć rad i polon nie towarzyszą nam bezpośrednio w codziennym życiu. Mamy za to codzienny kontakt z kolorową telewizją i fotografią, którą zawdzięczamy Polakowi, Janowi Szczepanikowi. Jemu również winni jesteśmy uznanie za pierwszą w świecie kamizelkę kuloodporną, tkaną z jedwabiu i metalowych płytek na przełomie XIX i XX wieku.

Nieco wcześniej Ignacy Łukasiewicz wynalazł, czy może precyzyjniej – w procesie chemicznym uzyskał – naftę. Z kolei w okresie II Wojny Światowej, porucznik Józef Kosacki stworzył pierwszy na świecie wykrywacz min. Nafta wyszła już w zasadzie z użytku, choć cały czas używamy jej pochodnych. Kamizelki kuloodporne i wykrywacze min są na standardowym wyposażeniu każdej armii i służb specjalnych, ale chyba nikt z nas nie jest zainteresowany koniecznością ich codziennego użycia. Szczęśliwie, mamy polskie patenty i wynalazki, które towarzyszą nam na co dzień i zwiększają nasze bezpieczeństwo tak samo, jak kamizelka kuloodporna u żołnierzy.

Dr inż. Stanisław  Wosiński opatentował przełomową technologię Ceraqion, która dzięki właściwościom wody „zamrożonej” w mikrostrukturach porowatych ceramiki ekranuje i pochłania nawet 99% pola elektrycznego. Technologia ekranuje szkodliwe częstotliwości poprzez absorpcję, a jednocześnie nie zakłóca działania fal radiowych, GSM czy Wi-Fi. Wynalazek z Polski zdobył uznanie na arenie polskiej i zagranicznej, m. in. poprzez Złoty Medal na Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości w Genewie, Nagrodę Specjalną Instytutu Współpracy Europejskiej, czy Medal Marii Skłodowskiej-Curie. Te unikalne właściwości opatentowanej technologii zostały wykorzystane do opracowania ekranu NoEM Electro Protector – unikalnej farby podkładowej, która powstała we współpracy z Grupą Selena. Zawarte w produkcie cząsteczki wody uwięzione w strukturach porowatych ceramiki, ekranują szkodliwe pole elektryczne poprzez absorpcję, co skutkuje zmniejszeniem pola EM w otoczeniu. NoEM jest idealnym podkładem gruntującym pod każdy rodzaj farb białych i barwionych stosowanych wewnątrz pomieszczeń, przez co idealnie sprawdzi się także jako baza do kreatywnych, dekoratorskich rozwiązań. Działa stale w dzień i w nocy, nie zmieniając swoich właściwości ekranujących nawet przez 10 lat!

Artykuł powstał we współpracy z SELENA S. A., polskim producentem innowacyjnej farby NoEM Electro Protector.

innowacje

Polecamy także:

Gdzie wykorzystać serwer rack?

Jaki serwer wybrać do firmy? Dlaczego typ Rack będzie odpowiedni bardziej niż serwer Tower? Zakup serwera to spora inwestycja dla firmy, która dokonana odpowiednio da spory zysk. Przeczytaj i sprawdź w jakiej instytucji sprawdzi się serwer rackowy. Więcej…

Bolesność w kręgosłupie

Bóle kręgosłupa nie znikają tak szybko jak tego oczekujemy. To kręgosłup jest istotną podstawą ciała człowieka, na której utrzymuje się wszystko to z czego jest zbudowane ludzkie ciało. Znacząca większość osób ma już duże zwyrodnienia kręgosłupa, jednak wiele osób nie zdaje sobie z tego jeszcze sprawy, tymczasem inni umniejszają wagę problemu lub szukają innych przyczyn. Więcej…

Tapety w stylu marynistycznym

Jeżeli w głębi duszy marzysz o domu z widokiem na morze, ale aktualnie musisz zadowolić się mieszkaniem z dala od plaży, zapewne kusi cię możliwość urządzenia wnętrz w stylu marynistycznym. Stworzenie takiej aranżacji nie wymaga wiele wysiłku, a jednocześnie zapewnia przyjemną atmosferę w pomieszczeniach. Podpowiadamy, jakie tapety sprawdzą się w tym zastosowaniu najlepiej. Więcej…

Rozwój zawodowy stomatologów

Wciąż bezrobocie w naszym kraju przekracza dziesięć procent i nie zanosi się, żeby w najbliższych latach trend ten uległ zmianie na lepsze. Nawet pracownicy specjalistyczni, również lekarze stomatolodzy, mogą mieć realne kłopoty ze znalezieniem zatrudnienia. Dlatego warto jest stawiać na rozwój. Innym aspektem dużego bezrobocia jest to, że Polacy szukają oszczędności także na swoim zdrowiu, nie korzystając z ze specjalistycznej i nowoczesnej opieki, kierując się głownie ceną. Więcej…

Kulisy produkcji butli gazowych: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o procesie tworzenia niezawodnych pojemników na gaz

Butle gazowe są nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Służą do przechowywania i transportu różnych rodzajów gazu, takich jak propan, butan czy tlen. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstają te niezawodne pojemniki? Zapraszamy do zapoznania się z kulisami produkcji butli gazowych. Więcej…