Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Międzynarodowy Dzień Wróbla

Data 20 marca jest ustanowiona jako Międzynarodowy Dzień Wróbla. Nasz kraj zamieszkuje 5 - 7 milionów par wróbli. Niestety ich liczebność na obszarze miejskim nieustannie maleje. Gatunek tego ptaka to jeden z najbardziej rozpowszechnionych na całym świecie. Wróbla spotkamy niemalże na każdym kontynencie, w naszym kraju jest to ptak bardzo popularny i dobrze znany. Więcej…

RCIN – Otwiera Polską naukę na świat!

RCIN, czyli Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych powstało w 2010. Powstanie platformy wiąże się z pojawieniem się oddolnej inicjatywy Instytutów należących w większości do Polskiej Akademii Nauk. Celem tej inicjatywy ucyfrowienie zasobów naukowych i ich jak najszersze upowszechnianie. Więcej…

Sposób na HIV

Zapobiegawcze aplikowanie leków ma zatrzymać epidemię AIDS. Póki co w grupie osób homoseksualnych. Więcej…

Druk w 3D coraz popularniejszy

Co by nie mówić o druku 3D i jakich opinii na jego temat nie mieć to niewątpliwym jest fakt, że staje się on coraz popularniejszy i coraz więcej o nim słychać i tylnymi drzwiami wchodzi on do naszych domów i mieszkań, stając się powoli czymś całkowicie normalnym. Więcej…

Administrator Bezpieczeństwa Informacji

Od nowego roku akademickiego w Wyższej Szkole Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych w Katowicach ruszy nowatorski kierunek studiów podyplomowych - Administrator Bezpieczeństwa Informacji. Więcej…
Jeśli innowacja, to po polsku

innowacje mMyśląc o innowacjach i rewolucyjnych technologiach, na myśl przyjdą nam pewnie amerykańscy naukowcy, japońskie korporacje czy niemieckie firmy. Słowa „Polska” i „innowacja” czy „wynalazek” rzadko tworzą związek frazeologiczny – pora to zmienić!

Wszyscy słyszeliśmy o grafenie czy o niebieskim laserze, może nawet w kontekście polskiej myśli technicznej. Kilka lat temu fanów militariów zelektryzował nowoczesny projekt polskiego czołgu, który docelowo ma dysponować opracowywaną cały czas technologią „niewidzialności”. Polscy nawet nie naukowcy, a studenci, wiodą prym w projektach autonomicznych pojazdów – łazików do eksploracji obcych planet. Projekty, w których uczestniczymy, zawracają w głowach zarówno naukowcom z całego świata, jak i zwykłym obywatelom. Co więcej, zawsze tak było!

Przykład odkrycia Kopernika, który ruszył Słońce i zatrzymał Ziemię jest może zbyt odległy czasowo i – z dzisiejszego punktu widzenia oczywisty – choć w owych czasach było to naprawdę epokowe odkrycie. Polska noblistka, Maria Skłodowska-Curie również zrewolucjonizowała świat nauki, choć rad i polon nie towarzyszą nam bezpośrednio w codziennym życiu. Mamy za to codzienny kontakt z kolorową telewizją i fotografią, którą zawdzięczamy Polakowi, Janowi Szczepanikowi. Jemu również winni jesteśmy uznanie za pierwszą w świecie kamizelkę kuloodporną, tkaną z jedwabiu i metalowych płytek na przełomie XIX i XX wieku.

Nieco wcześniej Ignacy Łukasiewicz wynalazł, czy może precyzyjniej – w procesie chemicznym uzyskał – naftę. Z kolei w okresie II Wojny Światowej, porucznik Józef Kosacki stworzył pierwszy na świecie wykrywacz min. Nafta wyszła już w zasadzie z użytku, choć cały czas używamy jej pochodnych. Kamizelki kuloodporne i wykrywacze min są na standardowym wyposażeniu każdej armii i służb specjalnych, ale chyba nikt z nas nie jest zainteresowany koniecznością ich codziennego użycia. Szczęśliwie, mamy polskie patenty i wynalazki, które towarzyszą nam na co dzień i zwiększają nasze bezpieczeństwo tak samo, jak kamizelka kuloodporna u żołnierzy.

Dr inż. Stanisław  Wosiński opatentował przełomową technologię Ceraqion, która dzięki właściwościom wody „zamrożonej” w mikrostrukturach porowatych ceramiki ekranuje i pochłania nawet 99% pola elektrycznego. Technologia ekranuje szkodliwe częstotliwości poprzez absorpcję, a jednocześnie nie zakłóca działania fal radiowych, GSM czy Wi-Fi. Wynalazek z Polski zdobył uznanie na arenie polskiej i zagranicznej, m. in. poprzez Złoty Medal na Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości w Genewie, Nagrodę Specjalną Instytutu Współpracy Europejskiej, czy Medal Marii Skłodowskiej-Curie. Te unikalne właściwości opatentowanej technologii zostały wykorzystane do opracowania ekranu NoEM Electro Protector – unikalnej farby podkładowej, która powstała we współpracy z Grupą Selena. Zawarte w produkcie cząsteczki wody uwięzione w strukturach porowatych ceramiki, ekranują szkodliwe pole elektryczne poprzez absorpcję, co skutkuje zmniejszeniem pola EM w otoczeniu. NoEM jest idealnym podkładem gruntującym pod każdy rodzaj farb białych i barwionych stosowanych wewnątrz pomieszczeń, przez co idealnie sprawdzi się także jako baza do kreatywnych, dekoratorskich rozwiązań. Działa stale w dzień i w nocy, nie zmieniając swoich właściwości ekranujących nawet przez 10 lat!

Artykuł powstał we współpracy z SELENA S. A., polskim producentem innowacyjnej farby NoEM Electro Protector.

innowacje

Polecamy także:

Wytchnienie od miejskiego pośpiechu: Piękne przestrzenie do relaksu w sercu miasta

Wszyscy rezydenci ogromnych aglomeracji znakomicie potrafią zdefiniować to wrażenie, gdy potrzebujemy chwili oddechu od miejskiego tumultu i wzdychamy za spotkaniem z przyrodą. Na szczęście, w Polsce jest dużo ładnych skwerów i ogrodów, które proponują ucieczkę od miejskiego smogu i pozwalają na wypoczynek w objęciu przyrody. W tym artykule przyjrzymy się kilku wyselekcjonowanym miastom w Polsce: Lublinowi, Warszawie, Poznaniu i Krakowie, i wyjawimy ich zachwycające miejskie oazy. Więcej…

Poznaj Preply - zacznij naukę online & offline.

Nie ma uniwersalnych metod na naukę. Jest dowiedzione, ze najlepszą formą nauki jest ta która będzie jak najbardziej dostosowaną do indywidualnych cech ucznia. Przez wile lat starano się stworzyć rozwiązanie odpowiednie dla wszystkich. Nie zawsze łączyło się to z dobrymi rezultatami w nauce. Dopiero platforma Preply stworzyła zupełnie nowe rozwiązania jakich nie zastosował nikt przedtem. Można śmiało powiedzieć, że jest to wielki przełom jeśli chodzi o edukacje online. Portal proponuje swoim użytkownikom pośrednictwo w korepetycjach za pomocą komunikatora Skype. Więcej…

Kryzys koronawirus

Szwecja zgłosiła kilkadziesiąt przypadków koronawirusa, kilka przypadków śmiertelnych. Z czego kilka przypadków nie było przedmiotem podróży zagranicznej. Premier ogłosił uruchomienie planu reagowania na kryzys koronawirusa. Więcej…

Dlaczego warto wyprawić urodziny w restauracji?

Urodziny to wyjątkowy czas, który chcemy spędzić jak najmilej. Wyprawienie ich w restauracji daje wiele korzyści. Nie musimy martwić się o przygotowywanie kolejnych dań, dostajemy też możliwość wyboru potraw i przekąsek, które zaspokoją każde podniebienie. Dobrze dobrany lokal udostępni miejsce na swobodne poruszanie się oraz tańce w czasie imprezy, a zespół fachowców zadba o jego wystrój. Jak więc wybrać odpowiednią restaurację, aby móc w pełni celebrować urodziny z zaproszonymi gośćmi? Więcej…

Parki edukacyjne w kraju

Parki edukacyjne to miejsca w których dzieci oraz osoby dorosłe mogą empirycznie przekonać się o funkcjonowaniu sił natury i poniektórych praw fizyki. Więcej…