Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Kwiaty w kosmosie

Pierwszy raz w historii kwiaty zakwitły na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kwiatami, które udało się wyhodować są cynie, które należą do rodziny astrowatych. Więcej…

Do czego służy CFD?

CFD – Computational Fluid Dynamics – to obliczeniowa mechanika płynów, inaczej numeryczna mechanika płynów. Jak wskazuje nazwa, to dział mechaniki płynów, który wykorzystuje metody numeryczne do rozwiązywania zagadnień przepływu płynów. To zagadnienie związane przede wszystkim z przepływem. Nowoczesne, zaawansowane programy komputerowe pozwalają w stosunkowo prosty sposób wyznaczać rozkład prędkości, ciśnienia, temperatury oraz innych parametrów w przepływie. Co można powiedzieć o CFD od strony praktycznej? Więcej…

Szwecja dla ciekawych: Gamla Uppsala

Wycieczki na teren państw skandynawskich od paru lat są bardzo entuzjastycznie wybieranym rozwiązaniem. Z jakich względów tak się dzieje? Wytłumaczenie jest łatwe - Skandynawia to osobliwe atrakcje, niespotykany świat natury oraz imponująca kolekcja ciekawych budowli. Więcej…

Ataki w cyberprzestrzeni

Jednym z najistotniejszych kłopotów, z którymi styka się dzisiejszy świat są cyberataki, które przynoszą ze sobą duże zagrożenie dla każdego. Pomocą w walce ze wspomnianym ryzykiem jest rozwój technik, związanych ze sztuczną inteligencją. Przynoszą one nadzieję na efektywne przeciwdziałanie atakom w cyber przestrzeni, których dziś jest coraz więcej. Więcej…

Do czego można wykorzystać skrzynki magazynowe?

Skrzynki magazynowe – jak wskazuje nazwa – produkowane są z myślą o organizacji przestrzeni magazynowej, ale mogą mieć również inne zastosowania. Najlepiej sprawdzają się pudełka, które idealnie do siebie pasują. Można je układać obok siebie, rzędami lub nakładać w pionie jedno na drugie. Mają różne wymiary, dzięki czemu przestrzeń jest zagospodarowana w pełni, a także różne kolory, dzięki czemu łatwiej rozpoznamy, co znajduje się w danej grupie pojemników. Gdzie i do czego można wykorzystać skrzynki magazynowe? Więcej…
Międzynarodowy Dzień Wróbla

wrobel-mData 20 marca jest ustanowiona jako Międzynarodowy Dzień Wróbla. Nasz kraj zamieszkuje 5 - 7 milionów par wróbli. Niestety ich liczebność na obszarze miejskim nieustannie maleje. Gatunek tego ptaka to jeden z najbardziej rozpowszechnionych na całym świecie. Wróbla spotkamy niemalże na każdym kontynencie, w naszym kraju jest to ptak bardzo popularny i dobrze znany.

wrobelPodczas tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia organizowanego przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, wróbel zajął drugie miejscem pod względem częstotliwości występowania w ogrodach i parkach. Częściej spotykanym ptakiem był jedynie gawron.

Tymczasem populacja tego gatunku wciąż się zmniejsza. Na przykład w stolicy naszego kraju jego populacja od przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych do dziś spadła o około 47-48%, w Londynie o 60%, zaś w Hamburgu aż o 75%.

Jaka jest zatem tego przyczyna? Specjaliści z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków są zdania, iż najbardziej znaczący wpływ na obniżenie liczebności wróbla na terenie miast przypuszczalnie ma zmniejszenie dostepności miejsc lęgowych. Wróble najchętniej zawiązują swoje gniazda w różnych szczelinach budynków, na poddaszach, za rynnami. Niestety na skutek przeprowadzanych prac ociepleniowych oraz remontów takie miejsca coraz trudniej znaleźć. Jest to powód dla którego częściej spotkać możemy wróbla na obszarach, gdzie dominują starsze budynki.

Niesprzyjające dla wróbli bywa też obniżenie dostępności pokarmu, zmniejsza się ilość trawników, na których można znaleźć chwasty, których nasiona stanowią pokarm wróbli, na przykład włośnica, komosa, czy rdest. Zmniejsza się również ilość krzewów, stanowiących zarówno miejsce schronienia jak i pozyskiwania stawonogów, które stanowią pokarm dla młodych wróbli.

Wróble to ptaki, które nie przepadają za hałasem, dlatego też hałas miejski a także promieniowanie radiomagnetyczne mogą być powodem spadku ich liczby w miastach.

Polecamy także:

Wyjątkowa żaba

Obecnie, gdy naukowcy mają możliwość klonowania zwierząt, nie powinny ich dziwić sposoby, w jakie zwierzęta się rozmnażają. A tymczasem... Więcej…

Podglądanie DNA

Badacze postanowili przyjrzeć się gwałtownym zmianom występującym w DNA komórek, które pozbawione zostały tlenu oraz składników odżywczych. Taki stan charakterystyczny jest dla wielu częstych chorób, szczególnie zawału serca, nowotworów, czy udaru mózgu. Więcej…

Szkolenia online a globalizacja

W dzisiejszym globalnym społeczeństwie, gdzie dostęp do wiedzy jest kluczowy dla rozwoju jednostki i społeczeństwa, szkolenia online odgrywają coraz większą rolę w zwiększaniu dostępności do edukacji na całym świecie. Internetowe platformy edukacyjne umożliwiają naukę bez względu na czas i miejsce, co znacząco wpływa na demokratyzację edukacji oraz walkę z nierównościami w dostępie do wiedzy. W niniejszym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób szkolenia online wspierają proces globalizacji edukacji, jakie korzyści niosą dla uczestników oraz jakie wyzwania mogą napotykać. Więcej…

Zabezpieczenie kredytu hipotecznego - czyli sposób na lepszą umowę

Otrzymanie kredytu hipotecznego może się wydawać dla niektórych męczące. Musimy bowiem przejść długotrwałą i wyczerpującą drogę, która utwierdzi bank w przekonaniu, że jesteśmy wiarygodni. Dopiero wtedy możemy liczyć na otrzymanie pożyczki. Zastanówmy się co zrobić, aby stać się w pełni autentyczni. Więcej…

Sens recyclingu

Ostatnimi laty coraz więcej wspomina się o ekologicznym życiu, recyklingu i ograniczaniu liczby odpadów. Jednak mimo wszystko nie każdy dostrzega sens takiego sortowania i przetwarzania odpadów ma sens. Jakie znaczenie i korzyści możemy mieć z recyklingu odpadów? Więcej…