Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Różne technologie przy zapłodnieniu pozaustrojowym

Zapłodnienie in vitro (IVF, In Vitro Fertilization) to metoda zapłodnienia pozaustrojowego, czyli połączenia plemników i komórek jajowych poza organizmem kobiety. Zarodek, który w ten sposób powstanie, umieszcza się w macicy, aby mógł się w niej rozwijać. Istnieje wiele metod sztucznego zapłodnienia. Zazwyczaj wybór jednej z nich wynika z określonej diagnozy przyczyn niepłodności. Wybiera się taką technologię in vitro, która maksymalnie zwiększy szansę na zapłodnienie. Więcej…

Sposoby na oszczędzanie

Takie pytanie zadaje sobie większość z nas. Niestety odkładanie pieniędzy nie należy do naszych mocnych stron – raz, że bardzo często nie mamy ich zbyt wiele, a dwa – czeka na nas za dużo pokus. Co, zatem zrobić, aby zyskać oszczędności, które z czasem zmienią się w pokaźną kwotę?   Więcej…

Naturalne środki na komary i owady

Powoli zima odchodzi w zapomnienie i za oknami robi się cieplej. Niestety wraz z wysoką temperaturą pojawiają się różnego rodzaju insekty, muszki i komary. Jak sobie z nimi radzić? Jak skutecznie odstraszyć komary? Czy istnieją tylko chemiczne środki na komary czy też są jakieś naturalne sposoby? Więcej…

Jesień - dobry czas na urodziny

Kto ma większe szanse na dożycie setnych urodzin? Okazuje się, że osoby, które urodziły się w miesiącach jesiennych czyli we wrześniu, październiku lub listopadzie mają duże szanse na dożycie 100 lat. Więcej…

Baterie trakcyjne i ich rola w konstrukcji wózków widłowych

Wózki widłowe to sprzęt, który jest niezastąpiony w pracach z ciężkimi ładunkami. Te pojazdy znajdują zastosowanie w magazynach, składach budowlanych, sklepach wielkopowierzchniowych i wszędzie tam, gdzie potrzebne jest szybkie i wygodne przewiezienie i podniesienie na dużą wysokość towarów o dużej masie. Jednym z najważniejszych elementów wózków są baterie trakcyjne. Co to jest i jaka jest ich rola? Dowiedz się więcej. Więcej…
Wyjątkowa żaba

kijankiObecnie, gdy naukowcy mają możliwość klonowania zwierząt, nie powinny ich dziwić sposoby, w jakie zwierzęta się rozmnażają. A tymczasem...

Nieduża żaba egzystująca na Sulawesi - indonezyjskiej wyspie wzbudziła spore zaskoczenie naukowców. Okazało się, że żaba jest wyjątkiem pośród przeszło sześciu tysięcy znanych badaczom gatunków żab. Chodzi o żabę z gatunku Limnonectes larvaepartus, którą badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego, z herpetologiem Jimem McGuire na czele, starannie zbadali i wyszło na jaw, że samica tego rzadkiego gatunku zamiast składać jaja w wodzie - rodzi kijanki.

Szczególnie zdumiewa badaczy fakt, iż żaby te rozmnażają się w sposób podobny do naszego. Praktycznie wszystkie gatunki żab rozmnażają się poprzez zapłodnienie następujące na zewnątrz organizmu. Jaja złożone przez samicę zostają spryskane sperma przez samca. Jednakże możemy spotkać sporo osobliwych modyfikacji tego tradycyjnego sposobu. Wspomniana żaba z gatunku Limnonectes larvaepartus jest jednym z dziesięciu, może dwunastu gatunków, u jakich zapłodnienie odbywa się wewnątrz ustroju. A jedynym, rodzącym kijanki.

Gatunek ten odkryty został w 1998 roku przez badacza z Indonezji - Djoko Iskandara. Żaba ta żyje w niedużych akwenach wodnych, ma zazwyczaj brązowe albo szare ubarwienie, jej miara to około 4 centymetry długości, a waga wynosi około 5 gram. Samce posiadają cos na kształt kłów w dolnej szczęce, są to kostne występy, służą samcom podczas walk.

Kompletny opis tego gatunku badacze Iskadar, McGuire oraz Ben Evans z Uniwersytetu w Kanadzie zamieścili w magazynie "PLoS ONE" dopiero teraz.

Polecamy także:

Źródła energii

Źródła energii można podzielić na główne i źródła mniejsze. Są to substancje stałe, płynne lub w postaci gazowej używane jako wyjściowy zasób w celu uzyskania energii. Energia to zdolność ciała lub systemu do wykonywania pracy. Więcej…

Bariery w korzystaniu z e-learningu

Każdy kto już raz spróbował e-learningu nie zastąpiłby go innym sposobem zdobywania wiedzy. Więcej…

Czym są badania PCB i w jakim celu się je wykonuje?

Płytki PCB stanowią element obwodu drukowanego, a więc wchodzą w skład wielu urządzeń elektronicznych. Grubość i elastyczność płytki jest kwestią zmienną, natomiast jej powierzchnię pokrywają ścieżki przewodzące i pola lutownicze. W przypadku produktu wielowarstwowego, ścieżka łącząca elementy poszczególnych poziomów jest trójwymiarowa. Jako materiały przewodzące stosuje się miedź lub nikiel z dodatkiem fosforu. Powłoki ochronne gwarantują niezawodność połączenia lutowanego i są nimi np. HASL, LF czy ENIG. Wspomniany rodzaj pokrycia ma wpływ na lutowność płytek PCB. Więcej…

Co warto wiedzieć o recyklingu opakowań jednorazowych?

Recykling ogólnie polega na ponownym przetwarzaniu różnych materiałów (w rezultacie powstają nowe produkty, które mogą zostać ponownie wykorzystane w życiu codziennym). Opakowania jednorazowe, wykonane z plastiku lub papieru, bywają poddane recyklingowi (jeśli zostaną poddane segregacji). Na czym polega ten proces? Więcej…

Mój towarzysz stres?

Sytuacje życiowe, niepowodzenia, kłopoty pieniężne, praca w uciążliwych warunkach to czynniki powodujące stres. Na wiele niekorzystnych wydarzeń nie mamy wpływu. Zachodzą nagle i wywołują utratę równowagi. Nie ulega wątpliwości częste narażanie się na stres powoduje niekorzystne skutki dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się sposobów na okiełznanie zdenerwowania. Sprawdź, jak minimalizować skutki stresu. Więcej…