Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Serwis aparatury medycznej z wykorzystaniem używanych części

Placówki służby zdrowia często poszukują sposobów na obniżenie kosztów a także wzrost efektywności. Z tej przyczyny wiele z nich rozpoczęło projekty ponownego wykorzystania sprzętów, które pozwalają im na serwisowanie urządzeń medycznych z wykorzystaniem używanych podzespołów zamiast nowych. Więcej…

Rodzaje magnetycznych zamków do drzwi

Magnesy, czyli ciała wytwarzające stałe pole magnetyczne, wykorzystywane są w najróżniejszy sposób. Początkowo stosowano je do wytwarzania kompasów, obecnie używane są w wielu urządzeniach elektrycznych, w tym silnikach, prądnicach i rozmaitych miernikach, ale także do produkcji przedmiotów użytku codziennego, a nawet w zabawkach. W poniższym tekście przyjrzymy się bliżej sposobom wykorzystania magnesów w zamkach. Więcej…

Intralipoterapia - co to takiego?

Zadowolenie z własnego wyglądu skutecznie poprawia nasze ogólne samopoczucie, pewność siebie i poczucie własnej wartości. To z kolei skutecznie poprawia jakość naszego życia praktycznie na każdej jego płaszczyźnie. Marzymy o płaskim brzuchu, gładkiej i jędrnej skórze, biodrach i udach bez grama zbędnego tłuszczu, niestety czasami dieta i ćwiczenia nie pomagają. Odpowiedzią na problem tego typu może być poddanie się zabiegowi intralipoterapii - w jaki sposób oddziałuje na nasz organizm i na czym polega? Więcej…

Umowa o dzieło a plagiat - gdzie szukać pomocy?

Wiele firm, jak również osób prywatnych, podpisuje umowę o dzieło na stworzenie jakiegoś tekstu. Osoba z którą podpisujemy umowę zobowiązuje się do dostarczenia nam dzieła w jakimś konkretnym terminie, w zamian za co otrzyma stosowne wynagrodzenie. W większości przypadków tekst, który zostaje dostarczony, zostaje sprawdzony pod kontem plagiatu przez zleceniodawcę. Jednak bywa, że dopiero po jakimś czasie wychodzi na jaw informacja o skopiowaniu dzieła. Nagle okazuje się, że osoba, która oświadczyła, że jest właścicielem praw autorskich do tego tekstu, jest oszustem i dopuściła się plagiatu. Więcej…

Samojeżdżący TIR?

Unia Europejska zaczęła pracę nad autonomicznymi TIR-ami. Mają one pokonywać w konwojach całą Europę i to bez udziału kierowcy. Więcej…
RCIN – Otwiera Polską naukę na świat!

RCIN, czyli Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych powstało w 2010. Powstanie platformy wiąże się z pojawieniem się oddolnej inicjatywy Instytutów należących w większości do Polskiej Akademii Nauk. Celem tej inicjatywy ucyfrowienie zasobów naukowych i ich jak najszersze upowszechnianie.

RCIN jest kontynuacją działań rozpoczętych w 2008 roku pod nazwą Cyfrowa Biblioteka Instytutów PAN. Repozytorium Cyfrowe rozwija się głównie w wyniku realizacji dwóch projektów realizowanych wspólnie przez grupę polskich instytutów naukowych. Obaj projekty są dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa.

Założeniem pierwszego projektu było utworzenie ponadregionalnego i multidyscyplinarnego Repozytorium Cyfrowego złożonego ze zdigitalizowanych materiałów archiwalnych, publikacji naukowych, dokumentacji badań oraz piśmienniczego dziedzictwa kulturowego.

Istotą drugiego z projektów Otwarte Zasoby w Repozytorium Cyfrowym Instytutów Naukowych, jest, natomiast, otwarte udostępnienie, archiwizowanie i rozpowszechnienie informacji sektora publicznego pochodzących od zgromadzonych partnerów z instytutów naukowych.

CZYM CHARAKTERYZUJE SIĘ PROJEKT ozwrcin?

Projekt „Otwarte Zasoby w Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych” (OZwRCIN) współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Projekt jest tworzony we współpracy z 16 instytutami naukowymi, głównie Polskiej Akademii Nauk. Celem OZwRCIN jest udostępnianie otwartych zasobów w Repozytorium Cyfrowym Instytutów Naukowych dla użytku społecznego.

SZANSE JAKIE KRYJE W SOBIE PLATFORMA RCIN

Jak zaznacza Dorota Czarnocka-Cieciura, kierownik projektu w IM PAN: „Dzięki zasobom repozytorium można prowadzić nowoczesne badania oraz analizować ich wyniki. Dodatkowo zgromadzone przez RCIN materiały przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności polskiej nauki na arenie międzynarodowej oraz transferu wyniku badań naukowych do gospodarki”.

Według aktualnych informacji, użytkownicy cyfrowego repozytorium mają dostęp do ponad 200 000obiektów w tym danych naukowych, elementów piśmiennictwa, rękopisów, artykułów naukowych, zbiorów historycznych, materiałów, medycznych, przyrodniczych i humanistycznych.

„Platforma RCIN daje nam również dostęp do bardzo unikatowych pozycji. Znajdziemy tam między innymi materiały rzadkie, niepublikowane prace naukowe lub zbiory, których nie mamy możliwości zobaczyć w rzeczywistości ze względu na ich słaby stan techniczny. Na portalu znajdziemy między innymi rękopisy Elizy Orzeszkowej oraz stare księgi botaników polskich” zaznacza Dorota Czarnocka-Cieciura, kierownik projektu.

KOMU MOŻE POSŁUŻYĆ REPOZYTORIUM CYFROWE Instytutów naukowych?

RCIN zawiera zbiory adresowane do szerokiego grona społeczeństwa. Mogą korzystać z nich zarówno osoby, które pasjonują się literaturą, jak i ci, którym bliższe są tematy naukowe, medyczne czy kulturowe. Ogrom zasobów repozytorium sprawia, że jest to idealne miejsce dla naukowców, dziennikarzy, hobbystów, nauczycieli, studentów czy uczniów.

W JAKI SPOSÓB MOŻNA KORZYSTAĆ Z PLATFORMY RCIN?

Korzystanie z platformy jest bardzo proste! Wystarczy, że wejdziesz na stronę RCIN i wpiszesz w wyszukiwarce po polsku lub angielsku interesujący Cię temat.

Większość obiektów repozytorium cyfrowego jest ogólnie dostępna i nie wymaga ani założenia konta, ani opłaty za ściągnięcie materiałów. Założenie konta na platformie pozwoli jednak na tworzenie własnych list ulubionych pozycji, eksportowanie tych list do pliku oraz subskrybowanie listy świeżo dodanych obiektów.

Archiwizujemy przeszłość i teraźniejszość dla przyszłości, dla naukowców, studentów, internautów i…dla Ciebie!

Chcesz poznać nas lepiej?

Wejdź na stronę https://rcin.org.pl/dlibra

Polecamy także:

Chcesz szybko i dokładnie pomalować rękodzieło? Postaw na aerograf!

Pokrywanie farbą dużych prac rękodzielniczych może być bardzo czasochłonne. By usprawnić ten proces, można wykorzystać narzędzie znajdujące szerokie zastosowanie między innymi w modelarstwie, czyli aerograf. Wyjaśniamy, czym on właściwie jest, co można pomalować za jego pomocą, a także w jaki aerograf i akcesoria się zaopatrzyć, by rozpocząć swoją przygodę z aerografią. Więcej…

Jak zbudowany jest dystrybutor paliw?

Dystrybutor to podstawowy element wyposażenia zarówno komercyjnych, jak i zakładowych stacji paliw. Urządzenia tego typu mogą być wiszące lub stojące. Obecnie najczęściej korzysta się z modeli samoobsługowych. Niezależnie jednak od sposobu montażu czy użytkowania, dystrybutory posiadają podobną budowę. Jak dokładnie działają dystrybutory paliw i z czego się składają? Więcej…

Ekologiczny samochód z drukarki

Ekologiczny a także nowoczesny samochód drukowany w 3D będzie lekki i szybki. biorąc pod uwagę na nieduży poziom spalania uchodzić ma za pojazd ekologiczny. Chodzi o Shell Concept Car, którego elementy drukowane są w 3D. Więcej…

Serwis spawarek – najczęstsze awarie urządzeń spawalniczych

Spawarka to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia wielu serwisów, warsztatów i zakładów przemysłowych. Od jej prawidłowego działania zależy możliwość wykonywania wielu istotnych prac, dlatego usterkom trzeba zapobiegać za wszelką cenę. Dowiedz się, co jest najczęstszą przyczyną awarii tych urządzeń i co zrobić, aby uniknąć konieczności częstego oddawania spawarki do serwisu. Więcej…

Oczyszczalnia ścieków w punktach gastronomicznych - czy to dobra inwestycja?

Punkty gastronomiczne generują wyjątkowo duże ilości ścieków. Związane jest to z koniecznością mycia produktów spożywczych przed dalszą obróbką, jak również z ich gotowaniem. Nie można też zapomnieć oczywiście o zmywaniu brudnych naczyń, myciu podłóg czy praniu obrusów. Tak powstałych ścieków należy się pozbyć, uwzględniając przy tym wysokie wymogi sanitarne obowiązujące w gastronomii. Więcej…