Naukowcy z Uniwersytetu Leeds poprzez genetyczne manipulacje wyciszyli jeden gen u myszy, co pozwoliło im na wyhodowanie nadzwyczajnie inteligentnych zwierząt.
Więcej…
Wiosna - niełatwy czas dla alergików
Kiedy dni się wydłużają, a słońce nieco zbliża się do Ziemi rozpoczyna się nowy okres wegetatywny roślin.
Więcej…
5 rzeczy, które musisz wiedzieć, aby chronić swoje uprawy przed silnymi mrozami
Niekorzystne działanie silnych mrozów na uprawy ma swoje odbicie w plonach. Aby uchronić się przed stratami konieczne jest zatroszczenie się o rośliny już na etapie ich kiełkowania. Choć szczególnie niebezpieczna dla upraw jest zima bez śniegu, to przy zastosowaniu odpowiednich metod można zminimalizować siłę jej działania.
Więcej…
Jak rozbudzić w dziecku ukryte zdolności
Dzieci, szczególnie te najmłodsze, są ciekawe świata, chcą wiedzieć wszystko i o wszystko pytają. Już od ledwo mówiący brzdąc wykazuje konkretne zainteresowania, warto więc bacznie obserwować swoje dziecko, by odkryć jego naturalne predyspozycje i zdolności jak najwcześniej. Będzie to szczególnie istotne podczas wybierania w przyszłości szkoły, kierunku studiów czy zawodu.
Więcej…
3 filary Wielkiego Postu – post, jałmużna, modlitwa
Wielki Post nas uczy i wychowuje. Chodzi oczywiście o edukację duchową, a nie cielesną. Opiera się on na trzech filarach: poście, jałmużnie oraz modlitwie.
Więcej…
Prąd w domu bywa zabójczy, a najwięcej wypadków zdarza się w kuchni i łazience. Polska stoi na czele niechlubnego europejskiego rankingu porażeń zakończonych śmiercią. Co zrobić, żeby do nich nie dopuścić?
Najnowsze rankingi mówią, że w ostatnich latach w Polsce co roku wydarzało się około 120 śmiertelnych wypadków. Podobnie, jak w innych miejscach świata najczęściej dochodziło do nich w kuchni i łazience: panują tam świetne warunki ku temu, ponieważ woda jest jednym z lepszych przewodników prądu. Wystarczy więc chwila nieuwagi, wilgotna ścierka w dłoni i uszkodzone gniazdko, i nieszczęście gotowe.
O czym trzeba pamiętać, żeby nie dopuścić do wypadków?
Niebezpieczeństwo nie kończy się z chwilą odłączenia energii. W urządzeniach z kondensatorami (np. monitory, telewizory, okapy, wentylatory, miksery) ładunek może gromadzić się jeszcze przez jakiś czas. Trwa to od kilku sekund od momentu wyłączenia urządzenia z gniazdka do nawet kilku dni – choć w tym drugim przypadku wraz z upływającym czasem wartość ładunku maleje. Dlatego, jeśli nie masz wiedzy i umiejętności sprzętów z kondensatorem nie próbuj naprawiać sam – nawet, jeśli usterka wydaje się niewielka.
Brud jest wrogiem zdrowia i nie chodzi tylko o choroby przenoszone przez nieumyte ręce. Równie groźny jak mikroby bywa gromadzący się w zakamarkach kuchenek, piekarników czy grillów tłuszcz. Jeśli pozwolisz, by nim zarosły, szybko może dojść do pożaru, a instalacja elektryczna jest bardzo trudna do ugaszenia. Nie próbuj polewać jej wodą, bo tylko pogorszysz sprawę. Najlepiej zdusić płomień kocami, gaśnicami (ale tylko śniegowymi lub proszkowymi), a dla większego bezpieczeństwa – odłączyć natychmiast korki.
Wrogiem równie groźnym są lekkomyślność, nieuwaga i pośpiech. Wyjmowanie grzanki z tostera widelcem, wyszarpywanie na siłę kabla z gniazdka, suszenie włosów w wannie [!bardzo groźne] czy czekanie „aż naprawi się samo” (jeśli np. w czasie odłączania urządzenia w gniazdku pojawiają się iskry albo urządzenie lekko „kopie”) prędzej czy później skończy się wypadkiem.
Związane z prądem i zasilanymi nim urządzeniami niebezpieczeństwa czyhają także poza domem. Groźna może być na przykład kosiarka używana na wilgotnej trawie – wystarczy chwila nieuwagi i przycięcie wraz z trawnikiem kabla.
Większości wypadków pozwoli uniknąć przestrzeganie kilku prostych zasad (poza podanymi powyżej przykładami):
Nie dopuścić do przeciążenia sieci włączając zbyt wiele sprzętów naraz, zwłaszcza – do jednego rozgałęziacza.
Nie zabierać się za naprawy sprzętu samemu (a jeśli już – pamiętać o odłączeniu go i suchych dłoniach), ale też nie używać go nadal zwlekając z oddaniem do serwisu.
Wbijając gwoździe/haki w ścianę upewnić się, czy nie trafimy na kabel. Zgodnie ze sztuką powinny być poprowadzone równolegle i prostopadle do puszek, ale lepiej to potwierdzić używając specjalnego miernika.
Więcej ciekawostek związanych z energią elektryczną znajdziesz na stronie epower.pl. To pierwszy w Polsce sprzedawca prądu, u którego wszystkie formalności odbywają się przez Internet.
Polecamy także:
Generatory ozonu do cieczy - charakterystyka
Ozonowanie jest szybką, skuteczną i bezpieczną metodą oczyszczania powietrza, cieczy oraz przedmiotów w otoczeniu. Ozon unieszkodliwia bakterie, wirusy oraz grzyby, sterylizuje płyny, poprawia jakość powietrza i wody, przedłuża trwałość produktów spożywczych. W tym tekście przyjrzymy się generatorom ozonu do cieczy. Czym się charakteryzują i gdzie mogą być stosowane?
Więcej…
Jakie oprocentowanie lokaty wybrać - stałe czy zmienne?
Dysponujesz pewną kwotą wolnych środków finansowych i chcesz zacząć oszczędzać? Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zdeponowanie ich w banku, na lokacie. Wiesz już, że dzięki temu twoje pieniądze będą bezpieczne, ale zależy ci też na tym, by uzyskać jak największe odsetki. Na wysokość uzyskiwanych odsetek wpływa nie tylko nominalne oprocentowanie lokat, ale też jego rodzaj, czyli to, czy oprocentowanie jest stałe, czy zmienne.
Więcej…
Europejskie standardy kabin HPL
Tajemnicza nazwa HPL -co to jest? Do czego jest wykorzystywane? Dlaczego warto stosować ten materiał? Odpowiedź jest prosta. Nazwa HPL to skrót od angielskiego wyrażenia high pressure laminate, co oznacza laminat otrzymywany pod wysokim ciśnieniem. Technologia HPL pozwala na ścisłe łączenie ze sobą wielu warstw papieru impregnowanego żywicą. Materiał ten zalicza się do mas termoutwardzalnych, czyli takich, które swą maksymalną wydajność mechaniczną otrzymują po zastosowaniu wysokich temperatur.
Więcej…
Kreatywne rozwiązania - aranżacja przestrzeni zielonej
Zaprojektowanie nowej działki to zagadnienie wymagające uwzględnienia mnóstwa składników, jakie mogą ujawniać znaczny wpływ na finalny rezultat. Przygotowanie określonego szkicu ogrodu wymaga skrupulatnego pojęcia wszelkich detali a także ich zgodnego połączenia.
Więcej…
Wykrywanie poziomu cukru we krwi
Cukrzyca jest jedną z bardziej zdradliwych chorób współczesności. Znamy kilka jej form, z których najważniejsze kliniczne znaczenie ma cukrzyca typu 1. jak również cukrzyca typu 2.
Więcej…