Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

23.PIKNIK NAUKOWY POD HASŁEM „MY I MASZYNY”

11 maja br. na PGE Narodowym odbędzie się 23. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik pod hasłem „My i Maszyny”. W tym roku przestrzeń stadionu zostanie podzielona na 7 stref tematycznych, w których odbędzie się prawie 1000 pokazów. Na wydarzenie wstęp jest wolny. Więcej…

Nowoczesna edukacja w przyjaznej szkole

Szkoła wbrew pozorom nie musi być nudna i surowa. Wnętrze każdej z nich z pewnością powinno zachęcać do zdobywania wiedzy. Jak wyposażyć szkołę, aby była ona jak najbardziej przyjazna uczniom oraz nauczycielom? Więcej…

Lek stosowany przy zapaleniu stawów pomoże łysiejącym

Czyżby udało się nareszcie znaleźć skuteczny specyfik na porost włosów? Możliwe, że odpowiedź brzmi tak, jeśli tylko badania przeprowadzone na myszach potwierdzą swą skuteczność także w przypadku ludzi. Więcej…

Generatory ozonu do cieczy - charakterystyka

Ozonowanie jest szybką, skuteczną i bezpieczną metodą oczyszczania powietrza, cieczy oraz przedmiotów w otoczeniu. Ozon unieszkodliwia bakterie, wirusy oraz grzyby, sterylizuje płyny, poprawia jakość powietrza i wody, przedłuża trwałość produktów spożywczych. W tym tekście przyjrzymy się generatorom ozonu do cieczy. Czym się charakteryzują i gdzie mogą być stosowane? Więcej…

Agenci nieruchomości Warszawa Wola: pomoc w szybkiej sprzedaży mieszkania

Sprzedaż mieszkania w Warszawie może być wyzwaniem, zwłaszcza na konkurencyjnym rynku nieruchomości, jakim jest dzielnica Wola. W takiej sytuacji warto rozważyć skorzystanie z usług agentów nieruchomości, którzy specjalizują się w pomocy przy sprzedaży mieszkań. Jakie korzyści niesie ze sobą współpraca z profesjonalnym agentem? Oto, dlaczego warto zwrócić się o pomoc do agenta nieruchomości Warszawa Wola w procesie sprzedaży mieszkania. Więcej…
Jakie oprocentowanie lokaty wybrać - stałe czy zmienne?

lokata-m copyDysponujesz pewną kwotą wolnych środków finansowych i chcesz zacząć oszczędzać? Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zdeponowanie ich w banku, na lokacie. Wiesz już, że dzięki temu twoje pieniądze będą bezpieczne, ale zależy ci też na tym, by uzyskać jak największe odsetki. Na wysokość uzyskiwanych odsetek wpływa nie tylko nominalne oprocentowanie lokat, ale też jego rodzaj, czyli to, czy oprocentowanie jest stałe, czy zmienne.

Możesz mieć pewność co do jednego: jeśli zdecydujesz się na lokatę o stałym oprocentowaniu, twoje wyliczenia wysokości zysków z odsetek sprawdzą się w stu procentach, jeżeli zdecydujesz się na lokatę o oprocentowaniu zmiennym – wysokość zysków z odsetek będziesz w stanie jedynie oszacować ze stopniem prawdopodobieństwa uzależnionym od czasu trwania lokaty.

Które oprocentowanie jest lepsze?

Stałe oprocentowanie lokaty – zalety i wady

Podstawową zaletę tego typu oprocentowania już znasz – wysokość odsetek, które uzyskasz z chwilą zapadalności lokaty, możesz łatwo wyliczyć i to praktycznie co do grosza. Jeśli zdecydujesz się na lokatę krótkoterminową o takim oprocentowaniu, możesz mieć niemal stuprocentową pewność, że możliwie najlepiej wykorzystasz potencjał tego narzędzia. Uważaj jednak z lokatami długoterminowymi – jeśli sytuacja na rynku jest niestabilna, bank centralny może podwyższyć stopy procentowe, a wtedy zyskasz na lokacie mniej niż właściciele lokat o oprocentowaniu zmiennym, które jest ściśle od tych stóp uzależnione.

Zmienne oprocentowanie lokaty – zalety i wady

Oprocentowanie zmienne uzależnione jest od sytuacji na rynku międzybankowym i od wysokości stóp procentowych ogłaszanych przez NBP. W dłuższej perspektywie jest korzystniejsze o tyle, że zastrzegając sobie możliwość zmiany stopy procentowej, banki elastycznie kształtują zarówno wysokość swoich, jak i twoich zarobków. Dzięki temu w sytuacji, w której stopy procentowe rosną – możesz spodziewać się większych odsetek. Niestety jeśli zaczną spadać – twoje zarobki z tytułu lokaty również ulegną obniżeniu.

Która forma oprocentowania jest lepsza?

Jeśli spodziewasz się obniżek stóp procentowych w czasie, na który założysz lokatę - wybierz raczej lokatę o stałym oprocentowaniu, jeśli jest ono na tyle wysokie, by zapewniło ci zyski na satysfakcjonującym cię poziomie. W przeciwnym wypadku wybierz raczej zmienne oprocentowanie lokat internetowych. Zdecyduj się na nie również wtedy, gdy planujesz założenie lokaty długoterminowej.

lokata copy

Polecamy także:

Tajemnice głebin morskich

Drobna mątwa z Hawajów Euperymna scolopes osiągająca długość 3 cm i ważąca zaledwie 2,5 grama przyciąga dużą uwagę specjalistów. Powodem tego zaiteresowania jest jej zdolność emitowania bardzo intensywnego światła. Więcej…

Odzyskiwanie surowców na ziemi polskiej - ile kosztuje?

Recykling, czyli odzyskiwanie i przetwarzanie śmieci jest obowiązkiem prawnym nałożonym na obywateli i kraje członkowskie przez władze państwa i Unię Europejską. Rachunek ekonomiczny dowodzi, że recykling wiąże się z mniejszymi kosztami produkcji i jest szansą na obniżenie cen produktów wykonanych z odzyskiwanych surowców. Więcej…

LTE i co dalej?

Co po LTE?Tak na dobrą sprawę technologia 4G jeszcze nie zdążyła całkowicie zdominować, a już słychać o technologii 5G. Więcej…

Uzdatnianie wody dla domów jednorodzinnych

Rozpoczynając budowę domu jednorodzinnego należy liczyć się z wieloma technicznymi problemami, które staną na naszej drodze. Jednym z najczęstszych tematów pojawiających się w tej sytuacji jest uzdatnianie wody. Jest to dość szerokie zagadnienie, ponieważ wody doprowadzane do naszych domów charakteryzują się bardzo różnym składem, przez co wymagają innych sposobów oczyszczania. Istnieje wiele technologii pomagających uporać się z uporczywym problemem wody o niskiej jakości. Więcej…

Witamina c do walki z zaćmą

Według testów przeprowadzonych przez uczonych z Kings Collage London warzywa i owoce bogate w witaminę C cyklicznie konsumowane mogą mieć znaczenie na zapobieganie zaćmie. Efekty tych badań opublikowane zostały w piśmie "Ophthalmology". Więcej…