Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Produkcja tektury falistej – nie taka prosta?

Jeszcze kilkanaście lat temu to właśnie tektura stanowiła podstawowy system zabezpieczania produktów – wszystko owinięte było tekturą. Dzisiaj proces produkcji tektury został znacznie udoskonalony i niemal na każdym kroku możemy spotkać 3-warstwową tekturę falistą. W zależności od potrzeb i konieczne j ochrony taka tektura może składać się również z większej ilości warstw. Więcej…

Tajemnice głebin morskich

Drobna mątwa z Hawajów Euperymna scolopes osiągająca długość 3 cm i ważąca zaledwie 2,5 grama przyciąga dużą uwagę specjalistów. Powodem tego zaiteresowania jest jej zdolność emitowania bardzo intensywnego światła. Więcej…

Czy historia musi być nudna?

Historia magistra vitae est", czyli historia jest nauczycielką życia - to słowa Cycerona, pisarza sprzed naszej ery. Nie da się ukryć, że obserwując tę gałąź życia społecznego można odnieść takie wrażenie. Pamiętajmy, historia nie musi być nudna i często towarzyszy jej przypadek czy też decyzja, która ma wpływ na losy świata. Kim by był Św. Paweł gdyby nie spadł z konia? Jak wyglądałaby edukacja kobiet, gdyby nie Maria Skłodowska-Curie? Dziś w naszym artykule przedstawię 3 fakty, które moim zdaniem zmieniły sposób życia człowieka na Ziemi oraz ukształtowały przyszłe pokolenia. Więcej…

Jak przygotować się do matury z języka polskiego?

Co roku uczniowie zmagają się z tym samym problemem. Przygotowania do matury to duże obciążenie czasowe oraz psychiczne. Stres związany z najważniejszymi egzaminami dla niektórych uczniów jest wręcz paraliżujący i zamiast motywować do nauki, zniechęca do działania. Przygotowania do matury to ciężka i mozolna praca. Jak rozpocząć przygotowania do egzaminów z języka polskiego i zdać maturę jak najlepiej? Podpowiadamy. Więcej…

Co to są samochody hybrydowe?

W świetle powyższych wyjaśnień są to auta, które zostały wyposażone zarówno w napęd spalinowy, jak i elektryczny. To absolutnie nowatorskie rozwiązanie, ponieważ tego typu samochody mogą jeździć nie tylko za pomocą silnika spalinowego, lecz także elektrycznego. Istnieje ponadto możliwość całkowitego wyłączenia silnika spalinowego i jeżdżenia wyłącznie na napędzie elektrycznym. Więcej…
Odzyskiwanie surowców na ziemi polskiej - ile kosztuje?

recycling-sw-mRecykling, czyli odzyskiwanie i przetwarzanie śmieci jest obowiązkiem prawnym nałożonym na obywateli i kraje członkowskie przez władze państwa i Unię Europejską. Rachunek ekonomiczny dowodzi, że recykling wiąże się z mniejszymi kosztami produkcji i jest szansą na obniżenie cen produktów wykonanych z odzyskiwanych surowców.

Recykling – na czym polega i jakie ma znaczenie dla środowiska?

Recykling to ważna część gospodarki odpadami, polegającej na zbieraniu, transportowaniu i unieszkodliwianiu śmieci. Jest odzyskiwaniem i przetwarzaniem odpadków w celu ochrony środowiska przed:

  • nadmiernym wykorzystywaniem surowców naturalnych,
  • zużyciem energii,
  • emisją gazów cieplarnianych do atmosfery,
  • zaleganiem śmieci na wysypiskach.

Rozróżnia się cztery grupy odpadów, które nadają się do odzyskania i ponownego wykorzystania. Są to: szkło, papier, plastik i metale. W praktyce wygląda to tak, że śmieci trafiają do sortowni, gdzie poddawane są ręcznemu bądź mechanicznemu segregowaniu. Poselekcjonowane odpady są uzdatniane, czyszczone i ponownie wykorzystywane. Z odzyskanych tworzyw sztucznych można wyprodukować, np. odzież sportową, obuwie lub meble ogrodowe, a odzyskane szkło można przetopić i ponownie wykorzystać do wyprodukowania opakowań. „Do 2030 roku 65 procent odpadów komunalnych ma trafić do recyklingu” – mówi Michał Paca, ekspert do spraw gospodarki odpadami, oczyszczania ścieków i ochrony środowiska.

Rachunek ekonomiczny, czyli opłacalność recyklingu

Wyprodukowanie 100 tysięcy ton aluminium z nieodnawialnych rud boksytu, zużywa energię na poziomie 4700 teradżuli. Dla porównania, wytworzenie takiej samej ilości aluminium z surowca wtórnego, potrzebuje około 240 teradżuli. Oszczędność energii w tym przypadku kształtuje się na poziomie ponad 90 procent. Z jednej tony odzyskanego szkła, można wyprodukować 3300 butelek o pojemności 0,5 litra. Różnica w kosztach związanych z wyprodukowaniem nowej szklanej butelki a ponownym wykorzystaniem surowca odzyskanego wynosi w skali roku kilkadziesiąt milionów złotych. Oznacza to, że im więcej surowców będzie można odtworzyć, tym niższe będą ceny produktów z nich wykonanych. Odzyskiwanie śmieci wiąże się z mniejszymi kosztami niż wyprodukowanie nowego surowca, jeżeli spełnione są dwa wymagania. Pierwszy dotyczy sprawnego systemu pozyskiwania odpadów a drugi zapotrzebowania na produkty recyklingowe. Jeżeli te dwa mechanizmy działają sprawnie, wówczas działania związane z odzyskiem i przetwarzaniem śmieci nie są tylko zbieraniem odpadów, ale są korzystne ekonomicznie i mają pozytywny wpływ na środowisko.

recycling-sw

Polecamy także:

Kwiaty w kosmosie

Pierwszy raz w historii kwiaty zakwitły na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kwiatami, które udało się wyhodować są cynie, które należą do rodziny astrowatych. Więcej…

Wychowanie dzieci w czasie pandemii

Wyedukować, przechować, czy separować? Czyli kilka spostrzeżeń o zajmowaniu się dzieci w erze pandemii Covid-19.Pandemia Covid 19, to okoliczności dla nas wszystkich męcząca jak również niepokojąca. Od dwóch lat jesteśmy bombardowani statystykami, a nasze egzystencja społeczne opiera się już nie na regułach savoir vivre, lecz na obostrzeniach i reżimie sanitarnym. Jednak wierzcie mi, istnieje w tym wszystkim jeszcze coś trudniejszego niż tylko unikanie zakażenia. Coś, co nie traktuje tylko nas, dorosłych. Bowiem odnosi się do przyszłych pokoleń, do naszych dzieci oraz skutków ich wychowywania w czasach pandemii Covid-19. Więcej…

Kochasz kwiaty? Zostań florystką!

Wiele kobiet przepada za kwiatami, ale do grupy osób, które uwielbiają ich wygląd, zapach oraz przygotowane z ich udziałem dekoracje zaliczają się także mężczyźni. Każdy, kto chciałby związać z tymi pięknymi roślinami swoją przyszłość, może zdecydować się na zdobycie odpowiedniego wykształcenia w tym kierunku. Dobrym wyborem dla absolwentów szkół średnich będzie rozpoczęcie florystyki w szkole policealnej. Więcej…

Konferencje biznesowe

Konferencja biznesowa to wyjątkowe i najbardziej znaczące spotkanie przedsiębiorców, przedstawicieli świata nauki oraz prasy. Eventy te mają niejednorodny charakter, ale nierzadko bardzo mocno koncentrują na sobie uwagę wielu zainteresowanych: targetu, finansistów, potencjalnych partnerów. Gdzie szukać ważnych i inspirujących spotkań? Więcej…

Kangury sa leworęczne

Kangury podobnie jak ludzie, preferują posługiwać się jedną kończyną przednią. Rożnica jest taka, że większość tych torbaczy jest leworęczna. Naukowcy zapewniają, iż pierwszy raz udało im się odkryć preferencję do korzystania z jednej kończyny, u zwierząt innych niż ssaki naczelne. Więcej…