Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Depilacja laserowa - tajemnice technologii i jej praktyczne zastosowanie

Nieuchronnie związane z naszymi codziennymi dążeniami do osiągnięcia estetycznego ideału, depilacja laserowa stała się wręcz symbolem nowoczesnej dbałości o wygląd i komfort ciała. W niniejszym artykule pragnę z wami podzielić się tajemnicami tej intrygującej technologii oraz omówić jej praktyczne zastosowanie w kontekście usprawnienia naszych nieustających starań o zdobycie równowagi pomiędzy naturalnym pięknem a kulturowymi oczekiwaniami. Więcej…

Kierunki techniczne

W obecnych czasach kryzysu ekonomicznego panuje duże bezrobocie. Szacuje się, że ponad 20 % młodych Polaków pozostaje bez pracy. Dużo młodzieży wybiera uczelnie humanistyczne. Więcej…

Czym jest Bubblegram - Technologia druku 3D/grawerowania w krysztale

Bubblegram (znany również jako laserowo grawerowany kryształ, obraz 3d w krysztale lub witrografia) to solidny blok szkła lub przezroczystego plastiku, który został wystawiony na działanie wiązki laserowej w celu wygenerowania trójwymiarowych obrazów w jego wnętrzu. Obraz składa się z wielu małych punktów, bąbelków lub innych widocznych zmian w przeźroczystym materiale i wydaje się unosić w bloku tworząc trójwymiarowy obraz. Więcej…

Wyjątkowa żaba

Obecnie, gdy naukowcy mają możliwość klonowania zwierząt, nie powinny ich dziwić sposoby, w jakie zwierzęta się rozmnażają. A tymczasem... Więcej…

Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej

Czy można zalepić dziurkę w sercu w taki sposób jak zalepia się popsutą dętkę w rowerze? Naukowcy z Harvardu właśnie udowodnili, że jest to możliwe. Dla osób, które cierpią w skutek bardzo częstej wady serca - ubytku przegrody międzyprzedsionkowej, ta nowa metoda stanowi ogromną szansę. Więcej…
Jak zrobić kompost na pryzmie?

kompost-mKompost jest łatwo dostępnym i odpowiednim dla wszystkich roślin nawozem. Zwiększa zawartość próchnicy i poprawia strukturę gleb. Kompost na pryzmie powinien być umiejscowiony w półcieniu, gdzie będzie chroniony przed wiatrem i słońcem.

Kompostowanie – czym jest i jaki ma wpływ na środowisko?

Aby oczyścić polską ziemię z hałd zalegających odpadów, powinniśmy zacząć minimalizować ich liczbę i nauczyć się je przetwarzać. Kompostowanie jest jednym z najtańszych sposobów na pozbycie się śmieci. Polega na mikrobiologicznym rozkładzie substancji organicznych. Do tego procesu przyczyniają się szczególnie dżdżownice, pleśnie, bakterie oraz termofilne promieniowce. Przetworzony biomateriał służy jako cenny nawóz, który użyźnia glebę. Jest odpowiedni dla każdego rodzaju roślin. Nie grozi przenawożeniem i nie uszkadza młodych roślin. Nie ma szkodliwego działania na ludzi ani na zwierzęta. Kompost zwraca warstwom ziemi materię organiczną i bezcenne dla roślin składniki. Zapobiega ubytkowi próchnicy i poprawia stosunki wodno-powietrzne w glebie. Polepsza strukturę ziemi, co wpływa na zwyżkę plonów. Wykorzystywanie kompostu jest praktyką, która wpisuje się w standardy Dobrej Praktyki Rolniczej. Takimi czynnościami zajmuje się m.in. Ziemia Polska - kompostownia o takiej nazwie funkcjonuje już w kilku miejscach naszego kraju, a proces wytwarzania nawozu jest w niej całkowicie ekologiczny.

Parametry pryzmy i miejsce na kompostownik

Optymalne wymiary pryzmy to 1,5-2 m – szerokość u podstawy, co najmniej 1,5 m długości i wysokość 1-1,5 m. Pryzma powinna być umiejscowiona bezpośrednio na ziemi w miejscu zacienionym, gdzie jest ochrona przed słońcem i wiatrem. Najlepiej, aby była otoczona wysokimi trawami lub żywopłotem. Takie miejsce korzystnie wpłynie na proces rozkładu materiału kompostowego. Pryzmę można zakładać pomiędzy wiosną a jesienią, gdy tylko dopisują dodatnie temperatury. Temperatura powietrza poniżej 10ºC spowalnia procesy humifikacji, a niskie, zerowe temperatury przyczyniają się do ich zahamowania. W okresie upałów pryzmę należy polać wodą. W przesuszonym kompoście masa organiczna zbutwieje i nie zachowa cennych właściwości. Proces dojrzewania kompostu trwa ok. 18 miesięcy. Im lepsze warunki rozkładu zostały zapewnione, tym szybciej biomateriał zostanie przetworzony. Dojrzały kompost powinien być jednolity. Cechuje go ciemna barwa i zapach przypominający woń leśnej ściółki.

Warstwy wsadu kompostowego w pryzmie

Pierwsza warstwa to ok. 15-20 cm warstwy drenażowej. Na spodzie pryzmy mogą znaleźć się kawałki gałęzi, trzcina lub łodygi kwiatów słonecznika. Druga warstwa to 10-20 cm torfu, ziemi ogrodowej, kompostu z zeszłego roku lub słomy. Te składniki zapobiegną wypłukiwaniu cennych składników z wyższych warstw pryzmy. Ostatnią warstwę przydomowego kompostu tworzą rozdrobnione odpady, np.: obierki warzyw i owoców, fusy, skorupki jaj, opadłe owoce oraz liście i skoszona trawa. Należy układać je, przekładając co jakiś czas ziemią z ogrodu lub torfem.

Napowietrzenie pryzmy – przerabianie i rurki doprowadzające tlen

Prawidłowy rozkład biomateriału zapewniony jest dzięki dostępowi tlenu. Bez tlenu składniki zaczynają gnić i nieprzyjemnie pachnieć. Można temu zapobiec przerabiając pryzmę co najmniej raz na pół roku – przerzucając warstwy wierzchnie pod spód. Aby zredukować częstotliwość przerabiania kompostu, można wbić w pryzmę kilka niewielkich rurek, które doprowadzą tlen do kompostu.

kompost

Polecamy także:

Podłączenie płyty indukcyjnej - kto może to zrobić ?

Coraz częściej podczas wymiany starej kuchenki, bądź w czasie remontu kuchni decydujemy się na zakup płyty indukcyjnej. Indukcja jest rozwiązaniem oszczędnym, bezpiecznym i do tego ma modny design w wielu kształtach i kolorach. Więcej…

Kierunki techniczne

W obecnych czasach kryzysu ekonomicznego panuje duże bezrobocie. Szacuje się, że ponad 20 % młodych Polaków pozostaje bez pracy. Dużo młodzieży wybiera uczelnie humanistyczne. Więcej…

Druk na tkaninach - w jaki sposób przebiega?

Ze względu na rosnące zapotrzebowanie, zarówno prywatnych klientów jak i dużych firm, w ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój metod drukowania tekstyliów. Pojawił się m.in. haft komputerowy, DTG, Flex czy Termonadruk - wszystkie te metody zapewniają szybkie i precyzyjne odwzorowanie szablonu na tkaninach. Więcej…

Matura 2016. Chcesz zdać? Sprawdź, jak się uczyć.

Nie ukrywajmy – to co przydaje się na maturze najbardziej to solidne przygotowanie. Jeśli masz pewność, że wiesz naprawdę dużo, nawet stres jest mniejszy. Ale od czego zacząć? Jak rozplanować naukę, żeby wszystko pamiętać na dłużej i przede wszystkim jak się zmotywować, żeby z powtórką materiału nie czekać do ostatniej chwili. Spokojnie, istnieje klika metod, które ktoś już przetestował. Więcej…

Lek stosowany przy zapaleniu stawów pomoże łysiejącym

Czyżby udało się nareszcie znaleźć skuteczny specyfik na porost włosów? Możliwe, że odpowiedź brzmi tak, jeśli tylko badania przeprowadzone na myszach potwierdzą swą skuteczność także w przypadku ludzi. Więcej…