Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Administrator Bezpieczeństwa Informacji

Od nowego roku akademickiego w Wyższej Szkole Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych w Katowicach ruszy nowatorski kierunek studiów podyplomowych - Administrator Bezpieczeństwa Informacji. Więcej…

Wycena firm a decyzje właściciela

Dlaczego tak dużo rozmawia się na rynku o przychodach, a tak rzadko o wycenie firm? Więcej…

„Marsjanin" – premiera głośnej powieści już 19 listopada

Mark jest jednym z pierwszych ludzi na Marsie. Jedynym, który został tam porzucony. I prawdopodobnie pierwszym, który tam umrze. Walka o przetrwanie na obcej i wrogiej planecie oraz dojmująca samotność – to czeka pierwszego w historii kosmicznego rozbitka. Premiera głośnego „Marsjanina" już 19 listopada; w 2015 roku na ekrany kin wejdzie film na jego podstawie w reżyserii Ridleya Scotta. Więcej…

Czego dowiedzą się o nas przyszłe pokolenia? Trwa akcja „Wiadomości do przyszłości”, której celem jest zakopanie kapsuły czasu, przygotowana przez Papiery POL.

Mimo, że żyli dziesiątki, setki a nawet tysiące lat temu, wszyscy słyszeliśmy o poetach takich jak: Homer, Dante Alighieri, Szekspir, Jan Kochanowski. Każdy z nich w jakiś sposób zapisał się w historii i wszyscy oni mieli wpływ na kształtowanie jej. Ich spuścizna jest podwaliną naszej cywilizacji. To co stworzyli stanowi dla nas ważną informację, o tym jak wyglądało życie w poprzednich epokach. Dzięki nim wiemy kim byli ówcześni ludzi, jak wyglądało ich życie, w co wierzyli, czego się bali, co sprawiało im radość. Czy trzeba jednak być wielkim poetą bądź pisarzem, żeby zostawić po sobie tekst, który dla przyszłych pokoleń będzie interesującym świadectwem naszych czasów. Więcej…

Co to jest sen? - fazy, pamięć i kontrola

Sen, integralna część naszej egzystencji, tai w sobie dużo ciekawych zagadnień. Uwidoczniając rozliczne atrybuty snu, wyjawia się nam nie tylko jego złożoność, lecz też szansa do zgłębiania własnej umysłowości oraz pojęcia schowanych warstw naszej osobowości. Sen staje się zatem nie zaledwie częścią trwania, ale też ciekawą sferą do poznawania siebie jak również istniejącego wokół nas świata. Prezentujemy kilka ciekawostek na temat snów, które mogą rozszerzyć naszą wiedzę w sprawie tego zagadkowego otoczenia. Więcej…
Dozowanie precyzyjne

dozowanie-mPogoń producentów za obniżeniem kosztów produkcji, zwiększeniem jej efektywności i poprawieniu jakości wytwarzanych przez siebie produktów najczęściej wymaga bardzo dużej precyzji. Nowoczesne technologie stosowane w przemyśle, dzięki komputeryzacji i wsparciu zaawansowanych układów automatycznego sterowania, pozwalają tę precyzję uzyskać i wykorzystać na każdym etapie procesu produkcyjnego. Dzięki temu nawet masowo wytwarzane produkty charakteryzują się wysoką jakością i niewielkim rozrzutem jakościowym.

Szczególnym przykładem technologii precyzyjnych są systemy dozowania. Dokładne aplikowanie materiałów płynnych i półpłynnych połączone z zapewnieniem ich właściwych parametrów w momencie aplikacji jest bardzo często spotykanym elementem procesu produkcyjnego. Jest przy tym niezwykle istotne, ponieważ niejednokrotnie jest jednym z głównych czynników decydujących o jakości produktu. Z tego powodu, dozowanie precyzyjne jest intensywnie rozwijaną dziedziną techniki.

Materiały, które można aplikować wykorzystując systemy dozowania precyzyjnego

Dozowanie precyzyjne dotyczy wszystkich tych materiałów, które w chwili aplikacji powinny być w stanie płynnym lub półpłynnym, a których ilość powinna być ściśle kontrolowana. Zaliczamy do nich różnego rodzaju kleje, smary, żywice, farby, silikony i wiele innych substancji, bez których nie byłoby możliwe prawidłowe funkcjonowanie otaczających nas produktów.

Elementy systemów dozowania precyzyjnego

Precyzja w dozowaniu wymaga stworzenia całego systemu urządzeń i sterowników, dzięki którym cały proces może być przeprowadzony i ściśle kontrolowany dla zapewnienia optymalnych parametrów produktu. Podstawą takiego systemu są urządzenia odpowiedzialne za przygotowanie materiału do dozowania oraz jego przechowywanie, takie jak zbiorniki (w tym zbiorniki ciśnieniowe), systemy podgrzewające oraz odgazowujące i mieszalniki. Następną grupę stanowią te podzespoły, których zadaniem jest transportowanie materiału ze zbiornika poprzez cały układ dozowania. Wśród nich znajdują się różnego rodzaju pompy, przewody hydrauliczne i podajniki. Ostatnimi z urządzeń, które bezpośredni udział w dozowaniu materiału, są głowice dozujące. To od nich zależy, jak duża ilość materiału zostanie zaaplikowana, a także jakie będą jego końcowe parametry (głowica może być wyposażona w system mieszania różnych składników lub podgrzewania przepływającego przez nią materiału). Głowice często bywają umieszczone na zrobotyzowanych manipulatorach, aby zapewnić pełną powtarzalność procesu dozowania w przypadku każdego produkowanego przedmiotu.

Nieodłącznym elementem systemów dozowania precyzyjnego są także sterowniki, którymi najczęściej są odpowiednio zaprogramowane układy elektroniczne lub komputery. Dzięki nim, układ samodzielnie dba o zachowanie odpowiednich parametrów materiału aplikowanego oraz informuje o nieprawidłowościach. Niezwykle łatwa jest także zmiana parametrów, za pomocą regulacji odpowiednich nastawów sterownika.

Dozowanie precyzyjne jest obecnie nieodłącznym elementem technologii wykorzystywanych w przemyśle. Jego szerokie zastosowanie jest skutkiem wielu korzyści, jakie niesie za sobą wdrożenie tego rozwiązania, w tym poprawy jakości wytwarzanych produktów i obniżenia kosztów produkcji. Z tego powodu techniki dozowania z pewnością będą stale rozwijane, by jak najlepiej dopasować się do potrzeb rynku.

Przy powstaniu artykułu wykorzystano wiedzę i zdjęcie ze strony http://www.techniki-lakiernicze.pl/dozowanie.

dozowanie

Polecamy także:

Podstawy scrapbookingu: jakie akcesoria kupić do nauki techniki

Scrapbooking to technika, która jest znana przynajmniej tak długo jak fotografia. Oczywiście zmieniała się na przestrzeni lat; wraz z rozwojem rynku artykułów do rękodzieła, sukcesywnie pojawiały się (i nadal się pojawiają) nowe akcesoria z jednej strony ułatwiające scraperom pracę, z drugiej – pozwalające uzyskać coraz ciekawsze rezultaty. Chcesz nauczyć się podstaw scrapbookingu? Sprawdź, jakie akcesoria kupić. Więcej…

Co to jest space plan?

Space plan to usługa proponowana przez dobre biura projektowe, polegająca na rozsądnej aranżacji przestrzeni oraz powierzchni użyteczności publicznej. Stanowi wyjątkowo istotny etap w tworzeniu mądrze zagospodarowanego wnętrza, maksymalnie wykorzystującego dostępne miejsce i czerpiącego korzyści ze specyfiki konkretnego pomieszczenia. Więcej…

Wielki problem elektrośmieci

Rozwój cywilizacyjny generuje coraz to nowsze problemy. Jednym z nich jest składowanie i odbieranie tzw. elektrośmieci, a więc odpadów pochodzenia elektrycznego. W jaki sposób zatem pozbyć się zepsutej lodówki, bądź od dawna nieużywanego komputera?Problemów generowanych przez zepsuty lub nieużywany sprzęt elektroniczny przybywa z każdym rokiem. Więcej…

Jak płacić smartfonem

Dla ludzi mających konwencjonalne telefony komórkowe słowa typu bankowość mobilna czy płatność za pomocą smartfona są nieznane. Za to osoby posiadające smartfona z całą pewnością docenią zalety owych rozwiązań. Więcej…

Nadzieja na nowy lek na osteoporozę

Według informacji ogłoszonych przez naukowców z University of Southampton, ludzie obecnie znacznie gorzej radzą sobie ze złamaniami. U blisko 10 procent osób czas rekonwalescencji przekracza okres sześciu miesięcy. Bywają także złamania kości, które w ogóle się nie zrastają. Więcej…