Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Ewolucja myślenia - nowy portal popularno-naukowy

Interesują cię zagadnienia dotyczące zaistnienia życia na naszej planecie? Chcesz poznać sekrety natury? Nauka o ziemi i ewolucja to Twoje pasje? W przypadku odpowiedzenia twierdząco na którekolwiek z tych pytań - ten artykuł jest dla Ciebie! Dowiesz się z niego czym jest Ewolucja Myślenia i jakie informacje można znaleźć na tym portalu. Więcej…

Co to jest teleinformatyka?

Teleinformatyka jest prężnie rozwijającą się dziedziną techniki oraz nauki, która wiąże osiągnięcia informatyki i dokonania w zakresie telekomunikacji. Ta dziedzina, która jest podstawą dla sektora IT, stanowi obecnie jeden z kluczowych czynników zarówno gospodarczego jak i społecznego rozwoju każdego kraju. Zgodnie z współczesnymi wymaganiami, coraz więcej firm dostarcza rozwiązań technologicznych z zakresu teleinformatyki. Więcej…

Wentylacja w kuchni

Nie ma chyba domu, czy mieszkania, w którym nie było by kuchni. A tam gdzie kuchnia, tam i zapachy z nią związane, czyli wszelkie wonie, które powstają w czasie gotowania różnych potraw. Niestety zapachy kuchenne roznoszą się po całym domu, a niekoniecznie chcemy, aby na przykład nasza sypialnia pachniała smażonymi kotletami. Jak więc uchronić się przed niechcianymi zapachami z kuchni? Więcej…

Przedszkola Montessori - nowy trend wśród młodych rodziców?

Poznań jest jednym z pierwszych miast w Polsce, w którym możemy obserwować szybki wzrost zainteresowania metodą wychowawczą zapoczątkowaną przez Marię Montessori. Kim była Maria Montessori, jaki ma wkład w rozwój metod wychowawczych i jakie efekt może przynieść stosowanie właśnie tej metody w praktyce? Więcej…

Kilka sposobów na odpoczynek w wiosenny wieczór

Wiosna to idealny czas na relaks. Aura nastawia pozytywnie, a coraz wyższe temperatury działają, że świat wokół staje się wielokolorowy. Ci szczęściarze, którzy mają możliwość wzięcia długiego urlopu, wyruszają daleko do kurortów polskich lub zagranicznych. Wybierają odpoczynek w spa, na plaży. Lecz ci, którzy zostają, bo muszą pracować, też mogą poszukać sposobów na relaks. Spróbujmy więc opisać kilka możliwości na wypoczynek po pracy. W jaki sposób można zapewnić sobie relaks we własnym zaciszu, po kilku, kilkunastu godzinach wytężonej pracy? Więcej…
Moje dziecko boi się szkoły

szkola-mPójście dziecka do szkoły to moment przełomowy zarówno dla rodziców jak i ich pociech. Rodzice dzieci, które chodziły do przedszkola, są w nieco łatwiejszej sytuacji, ponieważ ich syn lub córka ma już za sobą moment rozłąki z rodzicami i adaptację wśród kolegów i koleżanek.

szkolaSzkoła będzie dla nich kolejnym etapem, lecz będą musieli zmierzyć się z zadaniami domowymi i ocenami. Mali uczniowie, dla których zerówka to pierwsze doświadczenie opuszczenia domu na dłużej i przebywania z grupą rówieśniczą, będą przeżywali natomiast podwójny stres – związany ze zmianą i z wymaganiami szkolnymi.

Bez względu na ich przeszłe doświadczenia, odczuwanie lęku przed pójściem do szkoły jest u dzieci rzeczą naturalną – boją się, bo nie wiedzą, co ich czeka i martwią się, że sobie nie poradzą. Zazwyczaj dyskomfort utrzymuje się przez pierwsze tygodnie, a także przy okazji pierwszego sprawdzianu znajomości lub trudnego zadania. Dziecko może wtedy cierpieć na bezsenność, moczenie nocne, bóle brzucha bądź brak apetytu, ale kiedy nawiąże pierwsze znajomości i przyzwyczai się do nowych warunków, objawy powinny ustąpić. Jeśli tak się nie dzieje, prawdopodobnie mamy do czynienia z fobią szkolną.

Fobia szkolna, zwana też panicznym lękiem przed szkołą, to przypadłość dzieci i nastolatków, dla których, czasem bez obiektywnej przyczyny, pójście do szkoły stanowi ogromne zagrożenie. Objawem fobii jest oczywiście unikanie konfrontacji z niebezpieczeństwem, czyli unikanie szkoły bez względu na konsekwencje. Natomiast objawy somatyczne to przede wszystkim zaburzenia związane z układem pokarmowym – bóle brzucha i biegunki. Mogą wystąpić także bóle głowy, nudności, wymioty, duszność, drżenie rąk i mięśni, przyspieszone bicie serca, nadmierna potliwość i czerwienienie się. Należy pamiętać, że wymienione objawy stanowią realną reakcję organizmu przed zagrożeniem, a nie symulacją mającą doprowadzić do pozwolenia na pozostanie w domu. U dzieci reakcje płynące z ciała, które nie mają uzasadnienia medycznego, to zazwyczaj pierwszy sygnał do niepokoju, że cierpi ich psychika.

Jak sobie radzić z tego typu sytuacją? Na pewno nie można jej lekceważyć i zmuszać dziecka do chodzenia do szkoły. W pierwszej kolejności rodzice powinni wykluczyć fakt istnienia realnego zagrożenia w szkole – mogą to być agresywni koledzy, stosujący przemoc fizyczną lub psychiczną, ale także toksyczni nauczyciele. Jeśli dziecko jest w szkole prześladowane, nie mówi o tym rodzicom, bo się boi. Wiele zależy tutaj od relacji, jaką ma ze swoimi rodzicami. Jeśli czuje się z nimi bezpiecznie i im ufa, szczera rozmowa powinna pomóc w ujawnieniu tego, co dzieje się w szkole. Jeśli natomiast z jakiś powodów dziecko nie chce się otworzyć, a rodzice czują, że coś jest nie w porządku, powinni zasięgnąć informacji w szkole lub od innych rodziców.

Czasem sprawa nie jest aż tak poważna, a problemem jest nieumiejętność odnalezienia się w grupie rówieśniczej. Dotyczy to dzieci cichych, nieśmiałych i lękowych, którym z trudem przychodzi nawiązanie kontaktu. Możemy spróbować im w tym pomóc – np. zaproponować urządzenie przyjęcia dla kolegów i koleżanek z klasy lub zorganizowanie wspólnego wyjścia do kina bądź innej rozrywki. Czasem to wystarczy, aby dziecko pokonało swoją barierę i przestało odczuwać lęk przed kontaktem z innymi.

Innym powodem fobii szkolnej może być lęk przed oceną, która w szkole jest nieunikniona. Jest to poważna trudność, która będzie przejawiać się w kolejnych stopniach edukacji, a potem w pracy. Dlatego ważne, aby uporać się z nią jak najwcześniej. Rolą rodziców jest w tej sytuacji nagradzanie dziecka przede wszystkim za wysiłek, a nie za wynik i w żadnym wypadku nie krytykowanie go ani nie wywieranie presji. Należy pokazać mu, że każdy ma prawo do błędu i każdy je popełnia. Ważne, aby się nie zrażać i nie myśleć o sobie źle.

Jeśli rodzice stwierdzą, że mimo ich największych wysiłków i starań dziecko nadal odczuwa silny lęk przed szkołą, powinni zasięgnąć pomocy psychologa dziecięcego, ale także psychologa, który pracuje z rodzicami. Ważne, aby tego rodzaju pomoc szła dwutorowo: z jednej strony dziecko uczy się przezwyciężać lęk, a z drugiej rodzice uzyskują wiedzę na temat problemu i sposobów radzenia sobie z nim.

Artykuł napisany we współpracy z pracownią psychologiczną z Warszawy - Psychoterapia Kielczyk.

Polecamy także:

Pomysły na ferie zimowe

Jak co roku, kiedy zaczyna się zima pojawia się wciąż to samo zapytanie, gdzie można pojechać ferie zimowe. Nie ulega kwestii, że przerwa trwa aż dwa tygodnie, wypada wobec tego odpowiednio opracować ten czas, żeby nikomu w rodzinie nie nużyło się, a czas spędzony był w aktywny i atrakcyjny sposób. Jak więc zorganizować ferie zimowe, dokąd wyjechać z dziećmi, by całkowicie wykorzystać z czasu wolnego? Więcej…

Bruzda czołowa okołoobręczy a halucynacje

Neurobiologom udało się zidentyfikować zmarszczkę na mózgu, której skrócenie ma związek ze skłonnością do halucynacji. Więcej…

Eko Odkrywcy już po raz czwarty

Wystartowała już czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu Eko Odkrywcy, którego celem jest zainteresowanie dzieci i młodzieży tematem ochrony środowiska naturalnego. Zwycięzcy otrzymają granty pieniężne z przeznaczeniem na realizację zgłoszonych projektów ekologicznych. Motywem przewodnim tegorocznego konkursu jest zastosowanie technologii w nauce przyrody i ochronie środowiska. Więcej…

Marsz Konstytucji 3 Maja 2025 w Warszawie

W sobotę, 3 maja 2025 roku, o godzinie 14:00 Warszawa znów przemieni się w barwną, biało-czerwoną wspólnotę. Z Plaçu Konstytucji wyruszy III Marsz Konstytucji – wydarzenie, które łączy radosne świętowanie z manifestacją patriotyzmu. Więcej…

Podstawy scrapbookingu: jakie akcesoria kupić do nauki techniki

Scrapbooking to technika, która jest znana przynajmniej tak długo jak fotografia. Oczywiście zmieniała się na przestrzeni lat; wraz z rozwojem rynku artykułów do rękodzieła, sukcesywnie pojawiały się (i nadal się pojawiają) nowe akcesoria z jednej strony ułatwiające scraperom pracę, z drugiej – pozwalające uzyskać coraz ciekawsze rezultaty. Chcesz nauczyć się podstaw scrapbookingu? Sprawdź, jakie akcesoria kupić. Więcej…