Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Walory filatelistyczne

Istota filatelistyki to zbieranie, odkrywanie, kolekcjonowanie. To, co gromadzi filatelista, określa się mianem walorów filatelistycznych. Czemu walor? Dlatego, że każdy szczegół zbioru ma dla jego właściciela określoną wartość. Więcej…

Jak dbać o klimatyzację

Latem używamy jej prawie non stop. Zimą jakby o niej zapominamy, chodź nie powinniśmy, bo aby zachować pełną sprawność mechanizmu, powinniśmy uruchamiać ją także przy niskich temperaturach panujących na dworze. Oczywiście mowa o zbawiennej klimatyzacji, która da jeszcze większą przyjemność z jazdy i zachowa nasz portfel pełen, gdy zastosujemy się do kilku porad, jak o nią prawidłowo zadbać. Więcej…

Rowerowe odkrywanie Polski: Niezwykłe trasy dla pasjonatów podróży

Wycieczki na dwócz kółkach są nie zaledwie wybitnym pomysłem na energiczny relaks, lecz też wspaniałą możnością do dostrzegania atrakcyjnych krajobrazów i napawania się urodą otaczającej nas natury. Jeżeli wypatrujesz idealnego regionu na rowerowe przygody, to malownicze polskie krajobrazy to fenomenalny wybór. W tym artykule ukażemy najpiękniejsze ścieżki rowerowe , które umożliwią przecudowne przeżycia dla każdego pasjonata wypraw na rowerze. Więcej…

Jak zrobić kompost na pryzmie?

Kompost jest łatwo dostępnym i odpowiednim dla wszystkich roślin nawozem. Zwiększa zawartość próchnicy i poprawia strukturę gleb. Kompost na pryzmie powinien być umiejscowiony w półcieniu, gdzie będzie chroniony przed wiatrem i słońcem. Więcej…

RCIN – Otwiera Polską naukę na świat!

RCIN, czyli Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych powstało w 2010. Powstanie platformy wiąże się z pojawieniem się oddolnej inicjatywy Instytutów należących w większości do Polskiej Akademii Nauk. Celem tej inicjatywy ucyfrowienie zasobów naukowych i ich jak najszersze upowszechnianie. Więcej…
Moje dziecko boi się szkoły

szkola-mPójście dziecka do szkoły to moment przełomowy zarówno dla rodziców jak i ich pociech. Rodzice dzieci, które chodziły do przedszkola, są w nieco łatwiejszej sytuacji, ponieważ ich syn lub córka ma już za sobą moment rozłąki z rodzicami i adaptację wśród kolegów i koleżanek.

szkolaSzkoła będzie dla nich kolejnym etapem, lecz będą musieli zmierzyć się z zadaniami domowymi i ocenami. Mali uczniowie, dla których zerówka to pierwsze doświadczenie opuszczenia domu na dłużej i przebywania z grupą rówieśniczą, będą przeżywali natomiast podwójny stres – związany ze zmianą i z wymaganiami szkolnymi.

Bez względu na ich przeszłe doświadczenia, odczuwanie lęku przed pójściem do szkoły jest u dzieci rzeczą naturalną – boją się, bo nie wiedzą, co ich czeka i martwią się, że sobie nie poradzą. Zazwyczaj dyskomfort utrzymuje się przez pierwsze tygodnie, a także przy okazji pierwszego sprawdzianu znajomości lub trudnego zadania. Dziecko może wtedy cierpieć na bezsenność, moczenie nocne, bóle brzucha bądź brak apetytu, ale kiedy nawiąże pierwsze znajomości i przyzwyczai się do nowych warunków, objawy powinny ustąpić. Jeśli tak się nie dzieje, prawdopodobnie mamy do czynienia z fobią szkolną.

Fobia szkolna, zwana też panicznym lękiem przed szkołą, to przypadłość dzieci i nastolatków, dla których, czasem bez obiektywnej przyczyny, pójście do szkoły stanowi ogromne zagrożenie. Objawem fobii jest oczywiście unikanie konfrontacji z niebezpieczeństwem, czyli unikanie szkoły bez względu na konsekwencje. Natomiast objawy somatyczne to przede wszystkim zaburzenia związane z układem pokarmowym – bóle brzucha i biegunki. Mogą wystąpić także bóle głowy, nudności, wymioty, duszność, drżenie rąk i mięśni, przyspieszone bicie serca, nadmierna potliwość i czerwienienie się. Należy pamiętać, że wymienione objawy stanowią realną reakcję organizmu przed zagrożeniem, a nie symulacją mającą doprowadzić do pozwolenia na pozostanie w domu. U dzieci reakcje płynące z ciała, które nie mają uzasadnienia medycznego, to zazwyczaj pierwszy sygnał do niepokoju, że cierpi ich psychika.

Jak sobie radzić z tego typu sytuacją? Na pewno nie można jej lekceważyć i zmuszać dziecka do chodzenia do szkoły. W pierwszej kolejności rodzice powinni wykluczyć fakt istnienia realnego zagrożenia w szkole – mogą to być agresywni koledzy, stosujący przemoc fizyczną lub psychiczną, ale także toksyczni nauczyciele. Jeśli dziecko jest w szkole prześladowane, nie mówi o tym rodzicom, bo się boi. Wiele zależy tutaj od relacji, jaką ma ze swoimi rodzicami. Jeśli czuje się z nimi bezpiecznie i im ufa, szczera rozmowa powinna pomóc w ujawnieniu tego, co dzieje się w szkole. Jeśli natomiast z jakiś powodów dziecko nie chce się otworzyć, a rodzice czują, że coś jest nie w porządku, powinni zasięgnąć informacji w szkole lub od innych rodziców.

Czasem sprawa nie jest aż tak poważna, a problemem jest nieumiejętność odnalezienia się w grupie rówieśniczej. Dotyczy to dzieci cichych, nieśmiałych i lękowych, którym z trudem przychodzi nawiązanie kontaktu. Możemy spróbować im w tym pomóc – np. zaproponować urządzenie przyjęcia dla kolegów i koleżanek z klasy lub zorganizowanie wspólnego wyjścia do kina bądź innej rozrywki. Czasem to wystarczy, aby dziecko pokonało swoją barierę i przestało odczuwać lęk przed kontaktem z innymi.

Innym powodem fobii szkolnej może być lęk przed oceną, która w szkole jest nieunikniona. Jest to poważna trudność, która będzie przejawiać się w kolejnych stopniach edukacji, a potem w pracy. Dlatego ważne, aby uporać się z nią jak najwcześniej. Rolą rodziców jest w tej sytuacji nagradzanie dziecka przede wszystkim za wysiłek, a nie za wynik i w żadnym wypadku nie krytykowanie go ani nie wywieranie presji. Należy pokazać mu, że każdy ma prawo do błędu i każdy je popełnia. Ważne, aby się nie zrażać i nie myśleć o sobie źle.

Jeśli rodzice stwierdzą, że mimo ich największych wysiłków i starań dziecko nadal odczuwa silny lęk przed szkołą, powinni zasięgnąć pomocy psychologa dziecięcego, ale także psychologa, który pracuje z rodzicami. Ważne, aby tego rodzaju pomoc szła dwutorowo: z jednej strony dziecko uczy się przezwyciężać lęk, a z drugiej rodzice uzyskują wiedzę na temat problemu i sposobów radzenia sobie z nim.

Artykuł napisany we współpracy z pracownią psychologiczną z Warszawy - Psychoterapia Kielczyk.

Polecamy także:

Jak wyjść z długów z pomocą kredytu?

Zadłużenie to poważny problem, z którym nie wszyscy umieją sobie poradzić. Istnieje kilka sposobów na pozbycie się niespłaconych zobowiązań tak, by móc rozpocząć swoje życie od nowa. Jednym z nich jest kredyt konsolidacyjny, który pozwala na połączenie poszczególnych długów i wydłużenie czasu ich spłaty. Na czym dokładnie polega i kiedy może być ogromną pomocą? Więcej…

Jak wystrój wnętrza wpływa na nasze usposobienie?

W architekturze wnętrz niezwykle drobiazgowo dba się o stylistykę i ergonomiczność urządzanych powierzchni. Nie od dziś jednak wiadomo, że przestrzeń, która nas otacza ma bardzo kolosalny znaczenie na nasze samopoczucie i usposobienie. Dlatego obecne, nowoczesne nurty architektoniczne mocno inspirują się psychologią, behawiorystką, czy socjologią. Powstające więc obecnie projekty dbają nie jedynie o piękno i wygodę domu, ale również o dobre nastrój jego mieszkańców. Ale zanim pobiegniesz do najdroższego architekta w mieście, dowiedz się, w jaki sposób wystrój wnętrza oddziałuje na nasz usposobienie i co sam zdołasz zmienić. Więcej…

11 października 2017 - Siła-wiedzy.pl zaprasza na:

Szkolenie "EFEKTYWNA KOMERCJALIZACJA BADAŃ NAUKOWYCH” Warszawa, 11 października 2017 r. Więcej…

Wyścig konsol

Dwie najpotężniejsze konsole na rynku i odwieczne pytanie: Xbox czy PlayStation? Ten problem spokojnie można określić klasyką gatunku. Chyba każdy kto interesował się tematem gier albo konsol , albo po prostu rodzic pociech które lubią gry, spotkał się z podobnym problemem. Na rynku tak de facto nie ma lepszego wyboru, a bynajmniej inne dostępne oferty nie dadzą takich możliwości jak Microsoft czy Sony. Więcej…

Co wchodzi w zakres kompetencji miękkich?

Kompetencje miękkie dzieli się na umiejętności interpersonalne i osobiste. Te pierwsze nazywa się też umiejętnościami komunikacyjnymi. Jeśli chcesz aplikować na stanowisko kierownicze albo mocno powiązane z zasobami ludzkimi, powinieneś wiedzieć, że kompetencje miękkie są w Twoim przypadku kluczowe. Po tym, jak zgłębisz ich dokładną charakterystykę, od razu zrozumiesz, dlaczego są tak ważne… Więcej…