Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Nowoczesne technologie w przemyśle

Ewolucja technologiczna nikogo już nie dziwi, urządzenia przejmują na swoje barki coraz to nowe obowiązki które wcześniej wykonywali ludzie. Rozwój technik komputerowych dodał także do przemysłu swoje trzy grosze i pozwolił na inteligentne, precyzyjne i powtarzalne sterowanie urządzeniami mechanicznymi oddając w nasze ręce wyjątkowo pomocne urządzenia. Więcej…

Kulisy produkcji butli gazowych: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o procesie tworzenia niezawodnych pojemników na gaz

Butle gazowe są nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Służą do przechowywania i transportu różnych rodzajów gazu, takich jak propan, butan czy tlen. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstają te niezawodne pojemniki? Zapraszamy do zapoznania się z kulisami produkcji butli gazowych. Więcej…

Nauka chemii może być ciekawa!

By przekonać się, że chemia jest nauką nie tylko pożyteczną ale i ciekawą wystarczy zastanowić się co uczynilibyśmy bez plastiku, czy penicyliny? Wiele wynalazków chemicznych zmieniło świata, poprawiło komfort życia, bez których dziś nie wyobrażamy sobie życia. Chemia jest nauką bardzo bliską życiu samemu w sobie. To ze związków chemicznych składa się ciało człowieka, to dzięki reakcjom chemicznym dochodzi do zapłodnienia i powstania człowieka. Woda jako źródło życia to jeden ze związków chemicznych tuż obok węgla, który mimo upływu lat jest wciąż obiektem badań i analiz chemicznych. Więcej…

Skąd oni mają nasze dane? Czyli o konsumenckich bazach danych słów kilka

Konsumenckie bazy danych podlegają specjalnym regulacjom prawnym, w przeciwieństwie do biznesowych baz danych tego typu. Firmy jednak handlują danymi tego typu, dzięki czemu zwiększają swoje obroty marketingowe oraz są w stanie dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych odbiorców, którzy mogą być zainteresowani ich produktem. Dobór konsumentów odbywa się na zasadzie umieszczonych informacji dotyczących wieku, płci czy chociażby zainteresowań. Dzięki temu z łatwością firmy mogą dopasować swój produkt do osoby, która potencjalnie powinna nim być zainteresowania. Więcej…

23.PIKNIK NAUKOWY POD HASŁEM „MY I MASZYNY”

11 maja br. na PGE Narodowym odbędzie się 23. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik pod hasłem „My i Maszyny”. W tym roku przestrzeń stadionu zostanie podzielona na 7 stref tematycznych, w których odbędzie się prawie 1000 pokazów. Na wydarzenie wstęp jest wolny. Więcej…
Egzaminacyjne pewniaki – Matura 2016 bez tajemnic

Do egzaminów maturalnych pozostało niewiele czasu. Nawet uczniowie, którzy do tej pory zdawali się nie przejmować zbliżającymi egzaminami, zaczynają gorączkowo wertować podręczniki i zbiory zadań. Przyswojenie ogromnej ilości materiału może jednak sprawić duże kłopoty, dlatego warto dopomóc szczęściu i zagwarantować sobie kilka dodatkowych punktów na maturze. To całkowicie realne i nie wymaga dużego nakładu pracy. Nie wierzycie? Sprawdźcie sami!

Matura 2016 – takich typów zadań spodziewaj się na maturze

Omówienie wszystkich „pewniaków” przedmiotowych byłoby niezwykle pracochłonne, w związku z czym skupimy się na jednym wybranym egzaminie. Jakim? Oczywiście, budzącym największe emocje wśród uczniów, sprawdzianie wiedzy z matematyki.
Analizując zadania z ostatnich lat można zauważyć pewien schemat i powtarzalność niektórych typów ćwiczeń. Jest to szczególnie widoczne w części otwartej, w której prawie zawsze pojawiają się równania albo nierówności kwadratowe.

Matura 2016 – matematyka to pestka!

11

Alternatywą dla tych działań jest grupowanie wyrazów:

12

Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku, można uzyskać maksymalnie dwa punkty za zadanie, co daje 4 proc. To znacznie przybliża do zaliczenia egzaminu – wszak każdy punkt jest na wagę złota…

Funkcje – zobacz jakie to proste

W ostatnich latach pojawia się również dużo zadań dotyczących funkcji. Maturzyści muszą wykazać się podstawową wiedzą i znajomością takich pojęć jak: miejsce zerowe, punkty przecięcia z osiami układu współrzędnych, monotoniczność funkcji (i sposoby jej określania) oraz dziedzina i zbiór wartości.

13

Do powyższych wykresów można ułożyć także inne pytania, np.
- jaka jest monotoniczność funkcji?
- która z nich jest funkcją stałą?
- która funkcja nie posiada miejsc zerowych?
- jaki jest zbiór wartości funkcji z podpunktu D?
Czy znasz odpowiedź na wszystkie pytania? Jeżeli tak, idźmy dalej! Jeżeli nie, to znaczy, że masz jeszcze sporo pracy przed sobą i musisz nadrobić zaległości. Pomożemy ci w tym! Sprawdź nasze kursy, a Matura 2016 nie sprawi ci najmniejszego kłopotu!

A skoro jesteśmy przy temacie funkcji, nie sposób pominąć bardzo istotnego ćwiczenia z zakresu funkcji kwadratowej. Niemal na każdym egzaminie pojawia się co najmniej jedno zadanie zamknięte z rysunkiem paraboli, na podstawie którego należy wyznaczyć postać ogólną, kanoniczną lub iloczynową funkcji. Warto pamiętać, że zadania bywają konstruowane w sposób niejednoznaczny – wszystko po to, aby zmusić zdającego do myślenia i zweryfikować jego umiejętności logicznego myślenia.  Zamiast formuły „oblicz pierwszą współrzędną wierzchołka paraboli”, możemy się zatem spodziewać: „wyznacz równanie osi symetrii paraboli”.

14

Powyższe zadanie jest bardzo schematyczne i można je wykonać przy użyciu tablic. Wystarczy podstawowa wiedza z zakresu funkcji kwadratowej – umiejętność wyznaczenia współrzędnych wierzchołka oraz określenie czy funkcja jest rosnąca, czy malejąca.  Wprowadźmy jednak dodatkowy punkt, który utrudni wykonanie owego polecenia: „napisz wzór funkcji g(x) powstałej w wyniku przesunięcia wykresu f(x) o 4 jednostki w prawo.” Podołalibyście temu zadaniu? Jeżeli nie, to koniecznie przypomnijcie sobie działania na wektorach!

Dowody na maturze – nie taki diabeł straszny…

Kolejnym standardem maturalnym są zadania na dowodzenie, które mogą być dość problematyczne dla słabszych uczniów. Aby je rozwiązać nie wystarczy działać wedle ściśle określonego schematu. Po wykonaniu kilkunastu ćwiczeń można zaobserwować jednak pewną zależność, mianowicie w większości przypadków wykorzystujemy wzory skróconego mnożenia. Jeżeli zatem zakodujesz sobie w głowie, aby po uproszczeniu działania szukać możliwości wprowadzenia wzoru, z pewnością zgarniesz komplet punktów.

15

Wisienka na torcie – fizyka!

Ostatnim typem zadania, które chcemy omówić, jest ćwiczenie z wykorzystaniem wzoru poznanego już w ostatnich klasach podstawówki – prędkości przedstawionej jako iloraz drogi i czasu. Pięć punktów to nie lada gratka, dlatego koniecznie wykonaj kilka podobnych zadań, aby nabrać pewności, że nic cię nie zaskoczy na maturze. Wszak polecenie nie jest szczególnie trudne – po wprowadzeniu dwóch zmiennych i rozpisaniu równań wystarczy zamknąć je w klamrze i stworzyć prosty układ, który można rozwiązać za pomocą metody podstawiania.

16

Na ratunek maturzystom – działania algebraiczne!

Jeżeli obawiasz się, że polegniesz w zadaniach na „myślenie”, zawalisz geometrię lub rachunek prawdopodobieństwa, skup się na zadaniach obliczeniowych. Wprawdzie liczenie zajmie ci dużo czasu, ale będziesz miał pewność, że postępowałeś zgodnie ze schematem!
Oczywiście nie wszystkie zadania będą tak długie i wyczerpujące.  Przykładowo, do rozwiązania poniższego polecenia wystarczą zaledwie dwie linijki. Znasz rozwiązanie?

17

Oczywiście wszystkie prezentowane powyżej standardy zadań egzaminacyjnych, powielane w ostatnich latach, mogą ulec zmianie. Z tego powodu zachęcamy do gruntownego powtórzenia materiału i spojrzenia na ćwiczenia z innej perspektywy. Dobrym sposobem na uszeregowanie swojej wiedzy jest skorzystanie z kursów przedmaturalnych. Wybierz kurs, który jest prowadzony na jednej z uczelni wyższych, dzięki czemu możesz już przed maturą poczuć się jak prawdziwy student. Znajdź taki, który w pełni odpowiada Twoim oczekiwaniom, by Matura 2016 była zdana na 100%.

Polecamy także:

Szkoła policealna w Gdańsku – czym kierować się podczas jej wyboru?

Ukończenie liceum to dzisiaj zdecydowanie za mało, by móc myśleć o atrakcyjnej pracy. Właśnie dlatego większość absolwentów chce uczyć się dalej, a szkoła policealna okazuje się coraz częściej lepszym rozwiązaniem niż studia. Jej najważniejszą zaletą jest znacznie krótszy czas nauki, ale także możliwość zdobycia kwalifikacji w zawodach, na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy. Jeśli interesuje Cię dobra szkoła policealna w Gdańsku, powinieneś wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze placówki. Więcej…

Błędy początkujących blogerów

W dzisiejszych czasach bardzo wiele osób posiada prywatnego bloga, jednakże nie każdy bloger pomimo tworzenia zajmujących artykułów zyskuje powodzenie. Wynika to zwykle z nie przywiązywania uwagi do małych kwestii, nie raz czysto technicznych, jakie mogą powiększyć szanse na pomyślność bloga nawet o połowę! Więcej…

Zakrycie Jowisza przez Księzyc

Nocą z 14 na 15 lipca nastąpiło zakrycie Jowisza przez naszego naturalnego satelitę - księżyc - poinformowała Polska Agencja Prasowa. 15 lipca, zaraz przed wschodem Słońca doszło do fascynującego oraz relatywnie rzadkiego zjawiska którym jest zakrycie za sprawą Księżyca jasnej planety. Więcej…

Co czyni film dobrą adaptacją?

Fani książek bądź literatury obrazkowej coraz nagminniej i chętniej domagają się, aby ich ulubieni bohaterowie doczekali się swoich filmowych odpowiedników. Na wielu forach możemy przeczytać, jak dobierają oni wymarzoną obsadę czy nawet przedkładają swoje wersje scenariuszy. Wiele osób niestety rozczaruje się, jeżeli okaże się, iż realizacja nie będzie dobrym filmem. Więcej…

Jakie są kierunki studiów związane z projektowaniem przestrzeni?

Lubisz przebywać w estetycznych, funkcjonalnych i praktycznie urządzonych miejscach? Masz zmysł artystyczny, zdolności manualne i wyobraźnię przestrzenną? Chciałbyś mieć wpływ na wygląd otaczającej Cię przestrzeni? Jeśli tak, przedstawiamy kilka kierunków studiów, które mogą Cię zainteresować. Więcej…