Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Szkoła policealna w Gdańsku – czym kierować się podczas jej wyboru?

Ukończenie liceum to dzisiaj zdecydowanie za mało, by móc myśleć o atrakcyjnej pracy. Właśnie dlatego większość absolwentów chce uczyć się dalej, a szkoła policealna okazuje się coraz częściej lepszym rozwiązaniem niż studia. Jej najważniejszą zaletą jest znacznie krótszy czas nauki, ale także możliwość zdobycia kwalifikacji w zawodach, na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy. Jeśli interesuje Cię dobra szkoła policealna w Gdańsku, powinieneś wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze placówki. Więcej…

Jak zwiększać swoje kwalifikacje zawodowe?

W dzisiejszych czasach rynek pracy, usług i produktów ulega dynamicznym zmianom. Sytuacja zmieniła się diametralnie w porównaniu z latami ’80 i ’90, gdzie przez kilka czy kilkanaście lat ta sama osoba mogła bez przeszkód i ryzyka zwolnienia zajmować to samo stanowisko w tym samym zakładzie. Z jednej strony jest to związane z ryzykiem, ale zmiany są czymś, do czego można się przystosować i wykorzystać dla swojej przewagi. Więcej…

Czy pęknietą szybę samochodową trzeba od razu wymienić?

Małe pęknięcie na szybie samochodowej może wyglądać nieszkodliwie, jednak to tylko pozory. Niestety kierowcy mają często tendencję do bagatelizowania takich sytuacji. Tłumaczą sami przed sobą: „To tylko mała rysa i nie warto nic z tym zrobić” albo „To tylko zbędny koszt i fatyga”. Więcej…

Złoty nawóz - darmowy sposób na nawożenie ogrodu.

Kompost to idealne rozwiązanie dla każdego ogrodnika, zarówno dla profesjonalisty, jak i dla amatora. Dzięki niemu w darmowy sposób możemy wzbogacić ziemię w naszym ogrodzie. Tutaj dowiecie się jak to zrobić. Więcej…

Produkty stworzone z recyklingu

Praktycznie każdy z nas korzysta z przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych. Nie ma domu, w którym nie znalazłaby się butelka od wody mineralnej, doniczka, czy kontenerek wykonany z tworzywa sztucznego. Więcej…
Jak zostać ratownikiem WOPR

koszulka ratownik-mNiesienie pomocy innym, doskonałe umiejętności pływackie i iście zimna krew – to cechy wyróżniające ratowników wodnych, którzy każdego dnia czuwają nad naszym bezpieczeństwem, podczas gdy my oddajemy się urokom wodnej rekreacji. Ta profesja jest opatrzona wielką odpowiedzialnością za ludzkie życie, wymagającą i skierowaną wyłącznie do tych kandydatów, którzy spełniają szereg określonych wymagań.

Kwestie prawne

Ścisłe zasady rekrutacji, jakimi kieruje się Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, pozwala na wyselekcjonowanie tych kandydatów, którzy rozumieją przyszłe zadania i są w stanie im w pełni sprostać. To nie tylko stricte ratowanie, ale także eliminowanie potencjalnych zagrożeń.

Kwestię naboru reguluje Ustawa z dnia 18.08.2011 mówiąca o bezpieczeństwie osób przebywających na akwenach wodnych. Zgodnie z nią, osoby z tytułem ratownika WOPR muszą posiadać doskonałą umiejętność pływania, ratowania, a także biegle znać zapisy prawne związane z tą kwestią. Innymi słowy, idealny kandydat to osoba o wysokiej sprawności fizycznej, silna, opanowana, szybko analizująca zaistniałe sytuacje i doskonale radząca sobie z presją czasu oraz stresem. Do wykonywania zawodu konieczne jest zdobycie uprawnień państwowych.

Jak zacząć?

Pamiętajmy, że do samodzielnego wykonywania pracy konieczne jest posiadanie dyplomu ratownika wodnego. Egzamin jest poprzedzony kursem, którego przebieg musi być zgodny z aktualnym Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych. Chętnie do jego odbycia muszą być osobami pełnoletnimi, ewentualnie mogą być to kandydaci, którzy ukończyli 16 rok życia i posiadają zgodę opiekunów prawnych.

Przed rozpoczęciem nauki przeprowadzany zostaje test wstępnej kwalifikacji, na którym sprawdzana zostaje kondycja fizyczna kandydatów. Kurs jest złożony z zajęć teoretycznych i praktycznych. Te drugie odbywają się na różnego rodzaju akwenach – zarówno basenach, jak i jeziorach. Podczas edukacji przyszły ratownik nabywa umiejętności praktyczne w zakresie technik pływackich i ratowniczych, zapoznaje się ze sprzętem, a także uczy się przepisów prawnych z zakresu bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Zapoznaje się ze sprzętem tj. rzutka ratownicza, koło ratunkowe czy linki asekuracyjne. Trzeba tutaj dodać, że edukacja nie obejmuje stricte ratowania ludzi podczas ich wypoczynku, ale także zapoznaje z akcjami w wypadku zagrożeń powszechnych czy katastrof naturalnych. Po szeregu zajęć przychodzi czas na egzamin państwowy, złożony z teorii i praktyki.

Ratownik z umiejętnościami i wyposażeniem

Ratownik WOPR jest w pełni przygotowany do pełnienia swoich obowiązków, ostatnim elementem, jakiego potrzebuje jest właściwy sprzęt. Dodajmy, że ratownicy często sami przeprowadzają szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i bezpieczeństwa nad wodą, stąd też przydatnym są fantomy treningowe. Podstawowym wyposażeniem każdego jest oczywiście właściwy strój, gwizdek sygnalizacyjny, a także szereg akcesoriów do ratowania i udzielania pierwszej pomocy. Konieczne jest posiadanie apteczki z wyposażeniem dedykowanej właśnie ratownikom WOPR.

Tutaj można znaleźć pełne wyposażenie basenów i sprzęt  ratownika WOPR

koszulka-ratownik

Polecamy także:

Na czym polega proces lutowania próżniowego?

Lutowanie w piecu próżniowym jest obecnie uznawane za jedną z najlepszych metod łączenia materiałów. To wynik jej wielu zalet, a przede wszystkim efektów związanych z wytrzymałością obrabianych elementów. Na czym dokładnie polega proces i czym się różni od pozostałych technologii? Zapraszamy do przeczytania niniejszego artykułu, aby uzyskać odpowiedzi na powyższe pytania. Więcej…

Wyjątkowe elementy oprawy pogrzebu

Pogrzeb to z pewnością bardzo przygnębiająca uroczystość dla najbliższej rodziny zmarłego, jego przyjaciół oraz znajomych. W ostatnich latach zmieniło się nieco podejście do organizacji pogrzebów, poszerzył się zakres elementów, które tworzą jego oprawę. Włączenie ich do ceremonii pozwoli nam godnie pożegnać ukochaną osobą, rozbudzić wspomnienia z nią związane i dobrze zapamiętać jej ostatnią drogę. Więcej…

Jak kontrolować czystość wody?

Do kontroli czystości i jakości wody wykorzystuje się różnego rodzaju sprzęty i mierniki. To na przykład sondy pomiarowe, fotometry do analizowania składu fizyko-chemicznego wody, a nawet całe układy kontrolno-pomiarowe i testomaty. W naszym artykule przyjrzymy się kilku rozwiązaniom i sprawdzimy, jakie parametry wody jesteśmy w stanie sprawdzić dzięki nim. Czystość wody jest bardzo istotna nie tylko w przypadku linii produkcyjnych dla żywności, napojów, kosmetyków, czy medykamentów. Przemysł wykorzystuje wodę na wiele różnych sposobów w układach wytwarzania pary, ciepła, w procesach chłodzenia, czyszczenia, czy mycia, a wszędzie tam zależy nam na zapobieganiu powstawania osadów, kamienia, korozji oraz mikroorganizmów, stąd tak istotna jest kontrola czystości wody. Więcej…

Znaczenie zdrowia psychicznego u osób walczących z pandemią

Z całą otwartością można zakomunikować, że w tej chwili żyjemy w bezprecedensowych czasach. Więcej…

Igrzyska Olimpijskie - co to jest, krótka historia

Igrzyska Olimpijskie to najbardziej prestiżowe zawody sportowe globu. Trwają blisko dwóch tygodni, podczas których zaplanowane są zmagania w wielu dyscyplinach indywidualnych jak i zespołowych. Więcej…