Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Paraliż Senny - Z czym to się je?

Paraliż Senny, inaczej porażenie przysenne to stan, w którym doznajemy porażenia mięśni. Możemy bez problemu oddychać, ale nie możemy czymkolwiek poruszyć. Osoby przeżywający to pierwszy raz przeważnie wpadają w panikę, najgorzej jest z tymi którzy nigdy nie słyszeli o paraliżu sennym. Więcej…

Firmy hostingowe

Firmy oferujące hosting wyrastają jak grzyby po deszczu, prawie że każdego dnia pojawia się jakaś firma, a często nawet kilka. Nowej osobie w "branży" ciężko będzie się zorientować na samym początku, mrowie ofert, różnie podawane parametry i co najważniejsze różne ceny. Więcej…

Mieszalniki tworzyw sztucznych – precyzyjna mieszanka podstawą produktów wysokiej jakości

Do wykonania dobrej jakości produktu niezbędne są odpowiednie tworzywa. Od odpowiedniego doboru proporcji oraz samych materiałów zależy czy efekt finalny będzie satysfakcjonujący. Dzięki mieszalnikom do tworzyw sztucznych będziemy mieli gwarancję, że towar przez nas produkowany jest najwyższej jakości. Więcej…

Księgarnia internetowa - kupować czy nie?

Wiele zwłaszcza młodych osób uważa, że czytanie książek nie jest już modne, bo przecież światem rządzi teraz internet. Dobrze, że nie wszyscy są tego zdania, bo nie zawsze wiedzę zapisaną w książkach można znaleźć w sieci, zwłaszcza jeśli dotyczy naukowych tematów. Więcej…

Na szkolenie nigdy nie jest za późno

Dlaczego tak wiele firm upada w przeciągu pierwszych 2 lat działalności? Czy ludzie otwierający własny biznes, z góry zakładają jego klęskę? Nim zdecydujesz się na własną firmę, powinieneś przejść kilka szkoleń, które przygotują Cię na wiele niespodzianek. Wiedza to klucz do sukcesu, a nic nie pozwala zdobyć takiej ilości przydatnej wiedzy jak odpowiednie szkolenie. Więcej…
Złoty nawóz - darmowy sposób na nawożenie ogrodu.

kompostownik-mKompost to idealne rozwiązanie dla każdego ogrodnika, zarówno dla profesjonalisty, jak i dla amatora. Dzięki niemu w darmowy sposób możemy wzbogacić ziemię w naszym ogrodzie. Tutaj dowiecie się jak to zrobić.

Na początku warto wspomnieć o tym, co będzie nam potrzebne. Do zrobienia kompostu niezbędny jest kompostownik drewniany lub plastikowy. To, który z nich zastosujesz, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Jak wiadomo, drewniany kompostownik kupimy za przysłowiowe grosze i to jest jego największą zaletą. Natomiast kompostownik z tworzywa sztucznego przyspiesza dojrzewanie kompostu oraz zapobiega dostawaniu się do niego szkodników takich jak np. nornice.

Na początku warto zapoznać się z tym, co nadaje się na kompost

Kompost możemy wzbogacić wieloma odpadkami z gospodarstwa domowego. Do kompostownika wrzucamy:

  • szary papier, który nie jest zadrukowanykompostownik
  • ściętą trawę
  • fusy z kawy
  • słomę
  • zużyte torebki po parzeniu herbaty (wrzucamy tylko te wykonane z naturalnych materiałów, które szybko się rozkładają),
  • uszkodzone oraz poobijane owoce
  • liście z drzew oraz krzewów (jednak nie wolno wrzucać tam liści z orzecha włoskiego, ponieważ związki chemiczne w nim zawarte spowalniają procesy wzrostu innych roślin)
  • chwasty bez nasion
  • mniejsze i większe gałęzie, a także trociny
  • popiół drzewny

Czego nie wolno wrzucać do kompostu

  • białego papieru z nadrukiem
  • mięsa oraz kości (przyciągają szczury i inne szkodniki)
  • popiół nieuzyskany z drewna
  • zbyt dużych gałęzi
  • jajek, skorupek
  • tłuszczu
  • gazet (farba drukarska szkodzi)
  • chorych części roślin
  • tektury powlekanej (tektury po napojach, mleku)
  • roślin, które wypuszczają żywicę (świerk, sosna itp.)
  • liści dębu
  • liści orzecha włoskiego
  • chwastów z nasionami
  • owoców cytrusowych, ponieważ te zmniejszają aktywność mikroorganizmów
  • środków chemicznych
  • odpadów zakonserwowanych solą lub octem

O czym należy pamiętać przy robieniu kompostu?

Robiąc kompost, musimy pamiętać o kolejności warstw. Na samym dnie powinniśmy ułożyć grubsze gałęzie, następnie układamy warstwę cieńszych. Na to wrzucamy skoszoną trawę lub słomę, ziemię lub torf. Następnie możemy układać odpady organiczne. Jedna warstwa danego materiału nie może być grubsza niż 30 centymetrów. Ważne jest również to, aby kompostownik nie miał dna, dzięki temu nadmiar wody wchłonie ziemia. Kompostownik powinniśmy umieścić w zacienionym miejscu, osłoniętym od wiatru. Zawartość kompostownika należy raz na kilka tygodni porządnie przemieszać, aby rozkład postępował równomiernie. Kompostu nie można za bardzo ubijać. Warstwy kompostu powinny mieć zawsze mieć zapewniony dopływ tlenu. Jeśli nasz kompostownik nie ma pokrywy, na zimę powinniśmy go czymś przykryć, dzięki temu mrozy nie spowolnią pracy kompostownika.

Kiedy kompost jest dojrzały:

Kompost gotowy do użycia uzyskamy dopiero po 18 miesiącach, stosując naturalne środki przyspieszające dojrzewanie kompostu, możemy skrócić ten proces nawet do 10-9 miesięcy. Jednak jak wiadomo do wykonania dobrego produktu potrzeba wiele czasu. Dojrzały kompost swoją strukturą przypomina żyzną ziemię, jest brunatny, sypki, pozbawiony przykrego zapachu i nie widać w nim większych części roślin.

Jak nawozić ziemię kompostem w ogrodzie:

Kompost możemy zmieszać nie tylko z ziemią pod warzywa, nadaje się również do zmieszania z podłożem do sadzenia kwiatów, czy krzewów. Możemy również rozsypać go wokół pni drzew, czy rozrzucić cieniutką warstwę kompostu po trawniku i go przegrabić. Dzięki zastosowaniu kompostu odpowiednio wzbogacimy glebę, dzięki czemu zbiory będą obfite, a rośliny piękne i zdrowe.

Przez to nie uzyskamy wartościowego kompostu:

  • wrzucanie chorych części roślin
  • dodawanie wapnia, który spowalnia rozkład roślin
  • kompostowanie w zbiornikach betonowych
  • układanie zbyt grubych, jednolitych warstw organicznych
  • wrzucanie roślin skażonych środkami ochrony roślin lub metalami ciężkimi (np. trawa z chodnika przy bardzo ruchliwej drodze)
  • dodawanie konserwowanych materiałów

Unikając tych błędów i stosując się do powyższych zasad z pewnością uda nam się zrobić bardzo dobry kompost, bogaty w związki organiczne.

Polecamy także:

Gdzie szukać dobrej sali weselnej?

Wesele to takie wydarzenie w życiu rodziny, które z jednej strony jest wyjątkowym przeżyciem i przywodzi po latach cudowne wspomnienia, z drugiej zaś może przysporzyć nie lada stresu. Zwłaszcza, jeśli państwo młodzi i rodzice nazbyt intensywnie zaangażowali się w przygotowania do imprezy. Jeżeli na tym etapie cokolwiek pójdzie źle, skutki mogą zakłócić przebieg uroczystości. Co zatem robić, by wesele było udane? Znaleźć dobrą salę weselną! Więcej…

Jak wybrać kominek DGP?

Montaż lub budowa kominka w domu jest doskonałym pomysłem, jeśli chcemy cieszyć się przytulną, domową atmosferą, a zarazem ocieplać wnętrze. Rynek oferuje wiele różnorodnych rodzajów kominków zarówno, jeśli chodzi o ich estetykę, jak i o sposób działania oraz instalację. Z tego względu, wiele osób ma problem z wyborem odpowiedniego kominka, który będzie w pełni spełniał ich indywidualne wymagania. Istotną kwestią jest także cieplne zapotrzebowanie całego budynku oraz rodzaj głównego źródła ciepła. Coraz większą popularność zyskują kominki DGP, czyli takie, które posiadają system dystrybucji gorącego powietrza. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kominka? Więcej…

Zasady pierwszej pomocy przedmedycznej - dlaczego warto je znać?

Pierwsza pomoc przedmedyczna to podstawowe działanie, które realnie przyczynia się do zwiększenia możliwości przeżycia osoby poszkodowanej w sytuacji nagłej. Przeprowadzenie czynności ratujących może ochronić zdrowie, a nawet uratować życie drugiej osoby. Na czym dokładnie polegają zasady pierwszej pomocy przedmedycznej i dlaczego warto się z nimi zaznajomić? Więcej…

Intralipoterapia - co to takiego?

Zadowolenie z własnego wyglądu skutecznie poprawia nasze ogólne samopoczucie, pewność siebie i poczucie własnej wartości. To z kolei skutecznie poprawia jakość naszego życia praktycznie na każdej jego płaszczyźnie. Marzymy o płaskim brzuchu, gładkiej i jędrnej skórze, biodrach i udach bez grama zbędnego tłuszczu, niestety czasami dieta i ćwiczenia nie pomagają. Odpowiedzią na problem tego typu może być poddanie się zabiegowi intralipoterapii - w jaki sposób oddziałuje na nasz organizm i na czym polega? Więcej…

Czym różni się rachunkowość od księgowości?

Choć dla wielu z nas terminy rachunkowość i księgowość oznaczają to samo i powszechnie używamy ich jako synonimów, to w rzeczywistości nimi nie są. Księgowość należy bowiem do jednego z elementów składowych rachunkowości. Aby pokazać różnice, jakie dzielą oba te pojęcia, wyjaśnimy, na czym dokładnie polega rachunkowość oraz jakie działania wchodzą w zakres księgowości. Więcej…