Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Co wchodzi w zakres kompetencji miękkich?

Kompetencje miękkie dzieli się na umiejętności interpersonalne i osobiste. Te pierwsze nazywa się też umiejętnościami komunikacyjnymi. Jeśli chcesz aplikować na stanowisko kierownicze albo mocno powiązane z zasobami ludzkimi, powinieneś wiedzieć, że kompetencje miękkie są w Twoim przypadku kluczowe. Po tym, jak zgłębisz ich dokładną charakterystykę, od razu zrozumiesz, dlaczego są tak ważne… Więcej…

Ergonomia przestrzeni oraz psychiki

Aspektem naszego życia, odczucia komfortu, ukojenia, a nade wszystko dobrej formy psychicznej jest przestrzeń, w jakiej mieszkamy. Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń w mieszkaniu, w miejscu pracy to warunek harmonijnego życia. W pewnych miejscach rozróżniamy ulga i relaks, w innych zaś czujemy się obciążeni i zmęczeni. Więcej…

Nowy smartfon od Samsunga

Na rynku współczesnych telefonów jest wielu producentów, którzy mają w swojej ofercie całą gamę swoich produktów. Dobór najlepszego dla nas smartfona wcale nie jest prosty. Więcej…

Problem z elektrośmieciami

Unia Europejska wdraża dużo nowych nakazów oraz przepisów, których niestety nie udaje się wyegzekwować. W szczególności chodzi o przepisy dotyczące elektrośmieci - kwestii niezwykle ważnej dla środowiska naturalnego. Najnowsze badania pokazują, że elektrośmieci nie są przetwarzane w takim stopniu jak powinny. Więcej…

Jaki kierunek wybrać w szkole policealnej?

Szkoła policealna to miejsce, w którym możesz nie tylko uzupełnić swoje wykształcenie o maturę, ale również rozwinąć umiejętności w zawodzie, który wcześniej Cię interesował, a nie było ku temu możliwości. Sprawdź, jaki kierunek warto wybrać. Więcej…
Na czym polega proces lutowania próżniowego?

Lutowanie w piecu próżniowym jest obecnie uznawane za jedną z najlepszych metod łączenia materiałów. To wynik jej wielu zalet, a przede wszystkim efektów związanych z wytrzymałością obrabianych elementów. Na czym dokładnie polega proces i czym się różni od pozostałych technologii? Zapraszamy do przeczytania niniejszego artykułu, aby uzyskać odpowiedzi na powyższe pytania.

Zasada działania lutowania próżniowego metali

W efekcie zastosowania tej metody łączy się ze sobą kilka elementów metalowych w wysokiej temperaturze. Sięga ona nawet 1200ºC. Wynika to z konieczności użycia spoiwa o temperaturze topnienia wynoszącej co najmniej 450ºC. Wobec tego lutowanie próżniowe nie nadaje się do użycia na metalach takich jak cynk czy ołów, ze względu na ich niski próg topnienia. Sprawdzi się za to znakomicie w łączeniu stali, aluminium, a nawet miedzi i mosiądzu.

Prezentowana technologia nie wymaga użycia substancji chemicznych, które służą oczyszczaniu powierzchni obrabianego przedmiotu, a więc tzw. topników. Jest to wręcz niewskazane, ponieważ topniki doprowadzają do uszkodzeń materiału, a nawet tworzą ścieżki przewodzące prąd, co ma szkodliwy wpływ na elementy poddane obróbce. Lutowanie próżniowe stali odbywa się wobec tego w specjalnie przygotowanych do tego, szczelnych piecach próżniowych.

Ich praca jest niemal w pełni automatyczna. Wystarczy ustawić pożądane parametry działania (zwłaszcza temperaturę, która powinna różnić się w zależności od rodzaju metalu), a maszyna zaczyna rozprowadzać ciepło w próżni dzięki prawu radiacji Plancka. Promieniowanie cieplne daje zaskakująco dobre wyniki. Przede wszystkim temperatura jest rozkładana równomiernie, więc nie pozostawia chłodniejszych miejsc. A to przekłada się na bardzo wysoką jakość obróbki. W dalszej kolejności z wnętrza pieca usuwa się powietrze. W powstałej próżni nie dochodzi ani do utleniania, ani jakichkolwiek zanieczyszczeń.

Zalety lutowania próżniowego stali

Za użyciem tej metody przemawiają jej liczne atuty. Przede wszystkim eliminuje ona niejednorodną strukturę, która pojawia się wskutek przechodzących stref spawania. Ponadto lutowanie próżniowe metali doprowadza do dużej wytrzymałości połączenia, przy braku zanieczyszczeń materiałów, zerowym ryzyku przegrzań i niskich naprężeniach. Co więcej, proces oddala ryzyko pojawienia się korozji.

W świetle powyższych zalet nie powinno dziwić szerokie zastosowanie lutowania próżniowego stali. Sięgają po nie branże motoryzacyjne i przemysłowe. Z pomocą metody można bowiem stworzyć różnego rodzaju części lotnicze (np. uszczelki silnika), turbiny, wirniki, elementy maszyn oraz urządzeń elektronicznych, a także części motoryzacyjne. Istnieje więc duża szansa, że każdy z nas miał do czynienia z przedmiotami wykonanymi z pomocą lutowania próżniowego.

Szczegółowe informacje dotyczące procesu można znaleźć pod adresem https://www.sacher-cnc.pl/lutowanie-prozniowe/. Zachęcamy do wgłębienia się w ten temat wszystkich zainteresowanych nowoczesnymi metodami łączenia ze sobą elementów metalowych.

 

Polecamy także:

Wiedza dostępna tylko po angielsku

Z tym że angielski jest współczesną łaciną i językiem nauki, chyba każdy już się oswoił. Tak się przynajmniej wydaje, dopóki studenci czy pracownicy naukowi, ale także inni profesjonaliści z każdej branży, nie uświadomią sobie, że nadal muszą się uczyć, ale naprawdę mogą polegać tylko na anglojęzycznej literaturze. Więcej…

Psy w służbie zdrowia - uniwersalne dobre samopoczucie

Obecna ludność coraz rzetelniej kieruje atencję na wielorakie formy terapii, aby polepszyć jakość życia i stan psychiczny. Jedną z tych oryginalnych metod, otrzymującą coraz to znaczniejszą renomę, jest dogoterapia. To fenomenalna forma kuracji, jaka sprzęga w sobie bliskość człowieka z czworonogiem, gwarantuje rozległy obręb korzyści dla różnych kategorii ludzi. Począwszy od maluchów z trudnościami w edukacji po osoby w podeszłym wieku, cierpiące na choroby przewlekłe, dogoterapia staje się wielozadaniowym instrumentem rozwijającym zdrowie mentalne oraz uczuciowe. Więcej…

Poznaj swoje bakterie

Nie widzisz ich, ale tam są. Na tobie, w tobie i wokół ciebie. Ważą ciężkie kilogramy, bo masz ich na sobie 15 000 razy więcej, niż jest ludzi na Ziemi. I nigdy nie śpią. Więcej…

Terapia komórkami macierzystymi

Zespół naukowców z Wielkiej Brytanii i Szwecji planuje wypróbowanie nowatorskiej terapii komórkami macierzystymi, które wstrzykiwane by były płodom w łonie matki. Więcej…

Dr Canavero i przeszczep głowy

Walerij Spirydonow, śmiertelnie chory mieszkaniec Rosji, pragnie zostać pierwszym pacjentem, który podda się operacji przeszczepu ciała. Rosjanin choruje na chorobę Werdniga-Hoffmanna, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Jest to choroba śmiertelna, mógłby go uratowac jedynie cud. Więcej…