Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Nie tylko stylowy dodatek, ale i zmiana świata na lepsze. Czyli co oferuje bidon na wodę?

Czy możliwe jest zadbanie o swój komfort przy jednoczesnej trosce o środowisko? Brzmi nierealnie, a jednak. Bidon z filtrem pozwala połączyć te dwa aspekty i odkryć zupełnie nowe możliwości. Poznaj powody, dlaczego już dziś warto zaopatrzyć się w to niezwykłe rozwiązanie. Więcej…

Audyt SEO - to rozwiązanie

Na dzień obecny struktura pozycjonowania w wyszukiwarce internetowej są szalenie skomplikowane do pojęcia łącznie z nieprzerwanym zmienianem się mechanik w tym obrębie. Więcej…

Podłączenie płyty indukcyjnej - kto może to zrobić ?

Coraz częściej podczas wymiany starej kuchenki, bądź w czasie remontu kuchni decydujemy się na zakup płyty indukcyjnej. Indukcja jest rozwiązaniem oszczędnym, bezpiecznym i do tego ma modny design w wielu kształtach i kolorach. Więcej…

Co to jest i na czym polega piaskowanie konstrukcji stalowych?

Konstrukcje stalowe są jednym z podstawowych elementów budownictwa. Cenione są przede wszystkim ze względu na wysoką wytrzymałość i odporność. Nie są jednak wolne od problemów, a głównym jest podatność na korozję powodowana przez warunki atmosferyczne. Więcej…

Agenci nieruchomości Warszawa Wola: pomoc w szybkiej sprzedaży mieszkania

Sprzedaż mieszkania w Warszawie może być wyzwaniem, zwłaszcza na konkurencyjnym rynku nieruchomości, jakim jest dzielnica Wola. W takiej sytuacji warto rozważyć skorzystanie z usług agentów nieruchomości, którzy specjalizują się w pomocy przy sprzedaży mieszkań. Jakie korzyści niesie ze sobą współpraca z profesjonalnym agentem? Oto, dlaczego warto zwrócić się o pomoc do agenta nieruchomości Warszawa Wola w procesie sprzedaży mieszkania. Więcej…
 	 Coca cola cukier - czy naprawdę jest go tak dużo?

coca-cola-cukier-mMówi się, że w znanym wszystkim napoju Coca Cola cukier znajduje się w ogromnych ilościach. Czy rzeczywiście taka jest prawda? Czy zawartość cukru w Coca Coli jest naprawdę aż tak wysoka?

 

coca-cola-cukierJeśli spojrzymy na napój Coca Cola w oderwaniu od innych często spożywanych napojów, a nawet powszechnie uznawanych za zdrowe soków, czy soków przecierowych, to owszem, może się nam wydawać, że Coca Cola zawiera ogromne ilości cukru. Wszak wszyscy w koło mówią, że coca cola to sam cukier, można nawet znaleźć filmiki ilustrujące ile cukru zostanie z Coca Coli po wyparowaniu wody. Ale spróbujmy obalić kilka mitów.

Jak wiadomo wszystkie napoje, czy soki produkowane są z różnych składników, w różnych proporcjach, takie receptury często chronione są przez producentów niczym największy skarb. Tak właśnie jest w przypadku Coca Coli. Ponoć tylko kilka osób na świecie zna dokładny przepis na ten napój. Lecz wracając do tematu cukru, tak według składu opisanego na butelce Coca Cola cukier bez wątpienia zawiera, choć dostać na rynku możemy także wersje ze sztucznymi słodzikami, na przykład Coca Cola light, czy nawet najnowszy rodzaj Coca Cola Life, słodzona ekstraktem z liści pewnej znanej ze słodkiego smaku rośliny - stewią. Oprócz cukru znajdziemy w składzie Coca Coli także szereg tajemniczych kodów, jednym z nich jest na przykład E338, czyli kwas fosforowy, będący regulatorem kwasowości, zaś regulator kwasowości to składnik, który wyznacza kwasowość produktu. Na przykład ph Coca Coli to 2,5, a więc wartość pomiędzy kwasowością soku z cytryny, a soku z pomarańczy.

A teraz porównajmy zawartość cukru w Coca Coli z innymi napojami dostępnymi w każdym sklepie. W standardowej Coca Coli na 100 ml napoju mamy 10,6 g cukru, czyli 2 łyżeczki. Do porównania weźmiemy sok pomarańczowy, sok przecierowy marchewkowo-jabłkowo-bananowy, napój gazowany znanej firmy. Jeśli chodzi o sok pomarańczowy, 100g soku, czyli mniej niż pół szklanki, to 9g cukru, sok przecierowy w 100 ml zawiera 11,5g cukru, a napój gazowany 12,9g na 100ml. Jak łatwo zauważyć, nagonka na Coca Colę jest nieuczciwa, gdyż zawartość cukru w tym napoju nie różni się od zawartości cukru w innych napojach, nawet tych powszechnie uznawanych za zdrowe.

Polecamy także:

Co zrobić z zalegającym śniegiem na posesji?

Zimowe krajobrazy z pewnością prezentują się pięknie, ale niestety zaśnieżona posesja jest problemem, który należy rozwiązać. Konieczne jest jej odśnieżenie. Pozbyć się trzeba nie tylko samego śniegu, ale też błota i oblodzenia. Nawet cienka warstwa śniegu może przyczynić się do upadku czy wpadnięcia w poślizg. Na szczęście nie jesteśmy skazani na parogodzinne odgarnianie śniegu zwykłą łopatą. Możliwości jest znacznie więcej, więc cały proces odśnieżania może przebiegać sprawnie i efektywnie. Więcej…

Wyjątkowa żaba

Obecnie, gdy naukowcy mają możliwość klonowania zwierząt, nie powinny ich dziwić sposoby, w jakie zwierzęta się rozmnażają. A tymczasem... Więcej…

Odpowiedzialność w naszych domach, czyli kilka słów o recyklingu odpadów

Recykling odpadów to temat coraz bardziej popularny i coraz żywiej dyskutowany nie tylko w środowisku naukowym i organizacjach ekologicznych, ale i przez polityków, wielki biznes czy przez zwykłych ludzi. Nic dziwnego – po latach ignorowania problemu wreszcie zaczynamy myśleć o Ziemi jak o wspólnym dobru, o które należy dbać. Więcej…

Czego dowiedzą się o nas przyszłe pokolenia? Trwa akcja „Wiadomości do przyszłości”, której celem jest zakopanie kapsuły czasu, przygotowana przez Papiery POL.

Mimo, że żyli dziesiątki, setki a nawet tysiące lat temu, wszyscy słyszeliśmy o poetach takich jak: Homer, Dante Alighieri, Szekspir, Jan Kochanowski. Każdy z nich w jakiś sposób zapisał się w historii i wszyscy oni mieli wpływ na kształtowanie jej. Ich spuścizna jest podwaliną naszej cywilizacji. To co stworzyli stanowi dla nas ważną informację, o tym jak wyglądało życie w poprzednich epokach. Dzięki nim wiemy kim byli ówcześni ludzi, jak wyglądało ich życie, w co wierzyli, czego się bali, co sprawiało im radość. Czy trzeba jednak być wielkim poetą bądź pisarzem, żeby zostawić po sobie tekst, który dla przyszłych pokoleń będzie interesującym świadectwem naszych czasów. Więcej…

Lasy tropikalne w Norwegii?

Badacze znaleźli ślady lasu tropikalnego na obszarze archipelagu Svalbard w Norwegii. Las ten obejmował obszary równika około 380 milionów lat temu. Skąd więc jego ślady w takiej odległości od pierwotnego obszaru występowania? Więcej…