Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Jak stać się mistrzem savoire-vivre

Głosi się, że u podstaw rzetelnego wychowania leży poważanie drugiego człowieka. Faktycznie wskazane jest respektować określonych reguł z uwagi na należyte zależności, dobre maniery stanowczo polepszają zależności międzyludzkie, upraszczają komunikację i przebieg najróżniejszych spraw. Gdy na domiar tego przyuważymy, iż pochodzenie wyrażenia savoire-vivre wywodzi SIĘ ze połączenia francuskich sformułowań „wiedzieć” i „życie”, wówczas będziemy mogli wyciągać wnioski, że to dobre zachowanie w sumie znaczy respektowanie wyznaczonych norm zachowania w celu poprawienia egzystowania w społeczności. Wobec tego wskazuje się, że to antyczni Grecy, którzy bez ustanku kroczyli do doskonałości byli prekursorami savoire-vivre. A ożywienie sztuki dobrego postępowania nastąpił w okresie renesansu, który tak mocno inspirował się klasyczną kulturą starożytnych. Nadzwyczajną uwagę do etykiety przykładano w dyplomacji i formalnych stosunkach na wysokim szczeblu. Ale w drugiej połowie XX wieku statut etyczny zaczął również być uwzględniany w stosunkach biznesowych i oficjalnych spotkaniach w pozostałych domenach społecznych. Więcej…

Siła motywacji w Nowym Roku

Każdego roku miliony Polaków w całym kraju wraz z nadejściem Nowego Roku motywuje się do zmian. Na liście poza rzuceniem palenia i pozbyciem się zbędnych kilogramów zazwyczaj znajduje się też rozwój zawodowy. Dlatego pierwsze miesiące roku jak żaden inny okres nadają się do motywowania pracowników. Więcej…

Wychowanie dzieci w czasie pandemii

Wyedukować, przechować, czy separować? Czyli kilka spostrzeżeń o zajmowaniu się dzieci w erze pandemii Covid-19.Pandemia Covid 19, to okoliczności dla nas wszystkich męcząca jak również niepokojąca. Od dwóch lat jesteśmy bombardowani statystykami, a nasze egzystencja społeczne opiera się już nie na regułach savoir vivre, lecz na obostrzeniach i reżimie sanitarnym. Jednak wierzcie mi, istnieje w tym wszystkim jeszcze coś trudniejszego niż tylko unikanie zakażenia. Coś, co nie traktuje tylko nas, dorosłych. Bowiem odnosi się do przyszłych pokoleń, do naszych dzieci oraz skutków ich wychowywania w czasach pandemii Covid-19. Więcej…

Ekrany LED - prezentuj i angażuj

Funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie ekrany LED to dziś nieodłączny element działań reklamowych. Nasycone barwy i angażujący przekaz reklamowy, z pewnością zatrzymają uwagę odbiorcy na dłużej. Ekrany LED sprawdzają się zarówno w otwartej przestrzeni, jak i zamkniętych pomieszczeniach. Więcej…

Plecak, torba na ramię czy aktówka - co wybrać?

Każdego dnia zabieramy ze sobą do pracy lub szkoły całą masę różnych rzeczy – książki, zeszyty, dokumenty, akcesoria do pisania, kosmetyki oraz wiele, wiele innych. Upychanie ich po kieszeniach nie ma najmniejszego sensu, ponieważ jest niewygodne i niefunkcjonalne. Dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiedni plecak, torbę na ramię lub aktówkę. Który z tych dodatków sprawdzi się najlepiej? Więcej…
Co to jest i na czym polega piaskowanie konstrukcji stalowych?

konstrukcja-stalowa-mKonstrukcje stalowe są jednym z podstawowych elementów budownictwa. Cenione są przede wszystkim ze względu na wysoką wytrzymałość i odporność. Nie są jednak wolne od problemów, a głównym jest podatność na korozję powodowana przez warunki atmosferyczne.

Aby zabezpieczyć konstrukcje stalowe przed atakiem rdzy poddaje się je odpowiednim specjalistycznym zabiegom. Jednym z nich jest piaskowanie. Jest to proces technologiczny polegający na czyszczeniu lub kształtowaniu dowolnej powierzchni za pomocą materiału ściernego, który jest kondensowany w strumieniu sprężonego pyłu lub nieco rzadziej w postaci cieczy.

Jak mówią specjaliści z grupy gtg-group.pl, efekt piaskowania jest podobny do tego uzyskiwanego poprzez szlifowanie, z tą jednak różnicą, że czyszczona w ten sposób powierzchnia jest równiejsza oraz uzyskuje konieczną do malowania szorstkość. Ponadto pozwala ona na znacznie łatwiejsze czyszczenie trudno dostępnych rogów albo zakrzywień. Proces ten ma długą tradycję. Pierwszy patent na metodę piaskowania uzyskał Benjamin Tighman dokładnie 18 października 1870 roku.

Piaskowanie jest szczególnie cenione w branży budowlanej. Dzięki tej metodzie można w niedługim czasie oczyścić stalowe konstrukcje, tak by poddać je malowaniu antykorozyjnemu, co wydłuża ich żywotność oraz ma znaczący wpływ na wytrzymałość oraz bezpieczeństwo tych elementów. Należy jednak pamiętać, że podczas piaskowania uderzające drobiny piasku mogą dostać się do płuc pracownika. Niesie to ze sobą pewne zagrożenie dla zdrowia, ponieważ przy dłużej pracy piasek dostający się drogami oddechowymi do płuc może wywołać jedną z chorób pylicznych. Dlatego też niedopuszczalne jest stosowanie suchego piasku jako ścierniwa lub dodatku do innych ścierniw. Może on być wykorzystywany jedynie w technologiach pneumatycznych mokrych i wilgotnych. - Warto wiedzieć, że piasek wykorzystywany przy piaskowaniu musi być odpowiednio oczyszczony poprzez przesiewanie - dodają fachowcy z firmy gtg-group.pl. Sam proces może być wykonywany jedynie przy zastosowaniu ściśle określonych zasad BHP. Wskazują one na odpowiednie ubranie ochronne zaopatrzone w wentylację oraz dopływ świeżego powietrza do oddychania.

konstrukcja-stalowa

W niektórych przypadkach do piaskowania stosuje się również inne, dostatecznie rozdrobnione materiały. Zaliczyć do nich można odpowiednio rozdrobnione szkło, metal, suchy lód, granat, żużel oraz szaklę miedziową. W niektórych przypadkach stosuje się także kawałki skorupy z orzechów kokosowych oraz innych roślin. Pozwala to na uzyskanie specyficznego wyglądu obrabianej powierzchni.

Jedną z ciekawszych odmian piaskowania jest śrutowanie. Pojawia się ono wtedy, gdy powierzchnia oczyszczana jest za pomocą niewielkich śrutowanych drobinek. Metodę te stosuje się głównie na halach, ze względu na odzysk śrutu. Obecnie spotkać również można urządzenia przenośnie służące do śrutowania powierzchni płaskich, takich jak burty statków.

Odpowiednio przeprowadzone piaskowanie tworzy idealny podkład pod farby, lakiery czy akryle wzmacniające konstrukcje stalowe. Musi być ono wykonane z odpowiednimi normami, gdyż tylko wtedy daje pewność co do prawidłowego, skutecznego procesu.

Polecamy także:

Jakie akcesoria spakować pod namiot?

Przyjemna pogoda zwykle skłania nas do wycieczek i spędzania czasu pod chmurką. W ostatnim czasie ten typ spędzania urlopu stał się niezwykle lubiany. Bezspornie dla każdego biwak jest atrakcyjną przygodą. To nie tylko wypoczynek, lecz zwłaszcza kontakt z przyrodą. Zanim jednakże wyjedziesz w drogę, zapoznaj się z naszym poradnikiem - podpowiadamy, jakie rzeczy przygotować pod namiotWczasy pod chmurką to fantastyczna alternatywa dla zwykłego pobytu w hotelu. Pozostajesz w bezpośredniej bliskości z przyrodą, w oddali od miasta. Możesz obozować w lesie, na polanie albo w pobliżu rzeki. To świetny sposób na wypoczynek, bez pośpiechu i stresu. Nie zapominaj jednak, że pobyt pod gołym niebem wymaga odpowiedniego przygotowania. Musisz przemyśleć miejsce do spania, przewidzieć organizację kuchni polowej i przemyśleć sprawę warunków sanitarnych. W jaki sposób się za to zabrać? Więcej…

Przeprowadzki w Katowicach i miastach ościennych, przewóz i transport mebli w Katowicach i miastach ościennych

Przynajmniej raz w życiu, każdy z nas musiał się przeprowadzać. Czy to w czasach studenckich, gdy co roku wynajmowało się nowe mieszkanie, czy też przeprowadzka do nowego mieszkania, zmiana mieszkania na nowe. Więcej…

Jak korzystnie wymienić pieniądze przed zagraniczną podróżą?

Kiedy zbliża się czas zagranicznej podróży, należy pomyśleć o tym, skąd zdobyć walutę, którą będziemy posługiwać się w obcym kraju. Niezależnie od tego, czy wyjeżdżamy w celach turystycznych czy służbowych, warto mieć przy sobie wymienioną gotówkę. Pieniądze możemy wymienić w banku, w kantorze stacjonarnym lub w kantorze internetowym. Która opcja będzie dla nas najwygodniejsza i najkorzystniejsza? Oto kilka wskazówek. Więcej…

Zakup porcelany. Ile to może kosztować?

Ile kosztuje porcelana? Na tak zadane pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Cenę porcelany różnicuje wiele czynników, przy czym pierwszym i najważniejszym jest jej przeznaczenie. Zupełnie inaczej kształtują się ceny porcelany kolekcjonerskiej, a inaczej tej użytkowej. Skalę rozbieżności najlepiej zobrazuje przykład: za cenę pojedynczej, zabytkowej filiżanki Rosenthala możemy kupić pełen serwis obiadowy najlepszego polskiego producenta. Więcej…

Badacze śmieci wuruszają na ekspedycję

Naukowcy wyruszyli na jachtach, aby monitorować nagromadzone na Pacyfiku i Atlantyku plastikowe odpady. Dziesięcioosobowa ekipa badaczy z różnych krajów wypłynęła z Martyniki w rejon Bermudów na Morze Sargassowe osiemnastometrowym katamaranem. Więcej…