W sobotę, 3 maja 2025 roku, o godzinie 14:00 Warszawa znów przemieni się w barwną, biało-czerwoną wspólnotę. Z Plaçu Konstytucji wyruszy III Marsz Konstytucji – wydarzenie, które łączy radosne świętowanie z manifestacją patriotyzmu.
Więcej…
Wyzwanie - jedna książka na tydzień
Uczniowie w szkole nie przepadają za czytaniem? Chciałbyś mieć pojęcie na jakim etapie czytelnictwa są? Istnieje na to rada. Zbiorowość ludzka to istoty budujące kulturę. Decydują o tym jakie cechy będzie ona przedstawiać, jakie treści będą modne. Książki jako raczej archaiczna rzecz, czytane są, ale niechętnie oraz rzadko. Powiększenie potrzeby czytania da się dokonać z pomocą jego promowania, czego przykładem może być Wyzwanie 52 książki w 2016 roku.
Więcej…
Na czym polega wyważanie wirników?
Wirnikiem, inaczej rotatorem, nazywamy część maszyny lub mechanizmu, który, najprościej rzecz ujmując, wiruje podczas pracy, a ruch ten wykonuje wokół własnej osi. Z wirnikiem najczęściej spotykamy się w konstrukcjach pomp, sprężarek wentylatorów, dmuchaw, prądnic, turbin czy silników. Jest to także element, którego najczęstszą wadą jest niewyważenie, powstające podczas eksploatacji maszyny wyposażonej w wirnik.
Więcej…
Jak uzyskać fundusze unijne - warto korzystać ze szkoleń na temat funduszy europejskich
Dotacje europejskie są ważnym źródłem finansowania dla właścicieli firm jak również organizacji pozarządowych. By otrzymać te środki, powinno się korzystać ze szkoleń na temat funduszy europejskich.
Więcej…
Ciekawe metody na przeziębienie, których nie znajdziesz w aptece!
Lekka infekcja górnych dróg oddechowych stanowi często problem zdrowotny, i typowe specyfiki mogą niekiedy być niewystarczające. Wszelako w aptekach można kupić dużo farmaceutyków, niektórzy poszukują opcjonalnych, nieraz trochę ekscentrycznych, metod na przebycie tego uciążliwego schorzenia. Wyszperajmy razem nietradycyjne podejścia do wojny z przeziębieniem, które wykraczają granicę zwyczajnych metod. Opiszmy parę nietypowych, lecz działających sposobów, które mogą pomóc ci pokonać przeziębienie i kichanie!
Więcej…
Zarządzanie kosztami w projekcie to trudne i pracochłonne zadanie, które wymaga doświadczenia oraz specjalistycznej wiedzy. Pod uwagę należy wziąć bowiem kilka, równoległych czynników. Jak zrobić to dobrze i jakie rodzaje prognozowania mamy do dyspozycji? Poznaj zasady, dzięki którym zarządzanie finansami stanie się znacznie prostsze.
Prognozowanie kosztów projektu- dlaczego warto?
Prognozowanie kosztów to pierwszy etap, niezwykle pomocny w zarządzaniu finansami każdego projektu. Należy przeprowadzić go niezwykle szczegółowo, jednak pewne odstępstwa od prognoz nie powinny nas martwić. To naturalne, że nie da przewidzieć się wszystkich wydatków, niemniej warto posiłkować się takim planem. Ponadto, klient już na pierwszym spotkaniu poprosi najprawdopodobniej o wycenę, dlatego trzeba podać pewne przedziały cenowe. Zaznaczyć musimy wówczas, że są to jedynie dane szacunkowe.
Rodzaje prognozowania kosztów
Zarządzanie kosztami projektu może opierać się na trzech rodzajach prognozowania finansowego. Zalicza się do nich:
Prognoza rzędu wielkości- metoda uznawana za najmniej dokładną, jednak może okazać się niezwykle potrzebna we wstępnej fazie planowania budżetu, ponieważ pozwoli określić mniej więcej wartość naszego przedsięwzięcia. Jej wadę stanowi fakt, że założona wielkość prognozy może różnić się nawet o 50%. Niemniej, wiemy czy poruszamy się w kwocie do 100 tys. czy raczej do 200 tys złotych, a być może nawet do 1 miliona złotych. Konieczne jest jej regularne kontrolowanie.
Prognoza budżetowa- jest ona bardziej dokładna i szczegółowa, wprowadzana na nieco późniejszym etapie projektu, kiedy mamy już więcej informacji o zasobach potrzebnych do zrealizowania wykonania, ilości zaangażowanych osób czy czasu, jaki trzeba poświęcić na osiągnięcie postawionego celu. Margines błędu w tej prognozie powinien wynosić od 10% do -25%.
Prognoza definitywna- jej ostateczna kwota musi być jak najbardziej zbliżona do rzeczywistych kosztów projektu. Granica błędu w tym przypadku to +5%, a -10%. Tego rodzaju prognozę wykonuje się w późniejszych etapach realizacji projektu.
Po ustaleniu prognozy należy przejść do budżetowania kosztów, czyli uszczegółowienia elementów, na które przeznaczone będą środki finansowe. Na tym etapie trzeba oszacować koszt każdego poszczególnego zadania. Oznacza to, że zsumować trzeba wszystkie koszty łącznie z wynajmem powierzchni biurowej, stawą dzienną pracowników, zakupem materiałów i wiele więcej. Wydatki muszą zostać poddane regularnej kontroli, co wymaga tworzenia, a także analizy raportów dotyczących stanu finansowego projektu. Za to zadanie odpowiada osoba powołana specjalnie do spraw finansowych oraz koordynator projektu.
Zarządzanie budżetem musi wynikać z dokładnych analiz. Możliwe, że klient zażąda wglądu w okresowe raporty finansowe, dlatego sprawowanie nad nimi kontroli jest konieczne.
Polecamy także:
Nowy model Tesli
Zgodnie z poprzednimi informacjami Elona Muska, w końcu nadszedł ów moment, kiedy Tesla przedstawiła prototypy długo oczekiwanego Modelu 3. Konstruktorzy zakładają, że podbije on serca wszystkich wielbicieli samochodów elektrycznych zarówno w USA, jak i w pozostałych częściach świata.
Więcej…
Gruntowa czy powietrzna pompa ciepła? Którą wybrać?
Podczas budowy lub modernizacji domu stajemy przed bardzo ważnym pytaniem, dotyczącym wyboru sposobu ogrzewania budynku. Coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła. Ich przewaga nad tradycyjnymi sposobami ogrzewania polega przede wszystkim na tym, że są praktycznie bezobsługowe, czyste i niesamowicie ekonomiczne w eksploatacji.
Więcej…
Marsz Konstytucji 3 Maja 2025 w Warszawie
W sobotę, 3 maja 2025 roku, o godzinie 14:00 Warszawa znów przemieni się w barwną, biało-czerwoną wspólnotę. Z Plaçu Konstytucji wyruszy III Marsz Konstytucji – wydarzenie, które łączy radosne świętowanie z manifestacją patriotyzmu.
Więcej…
Zapomniane rzeczy
Niektórzy z nas z sentymentem przywołują|ogrom przedmiotów, które raptownie zniknęły z naszego świata. Prawdopodobnie nasi dziadkowie pamiętają najbardziej popularne rzeczy, ale młode pokolenia nie mają pojęcia o starych technologiach. Można odkryć ociupinę tajemnicy idąc do muzeum, czy na pchli targ. Można również powrócić z sentymentem do przeszłych epok, przeglądając ten materiał.
Więcej…
Tajemnice głebin morskich
Drobna mątwa z Hawajów Euperymna scolopes osiągająca długość 3 cm i ważąca zaledwie 2,5 grama przyciąga dużą uwagę specjalistów. Powodem tego zaiteresowania jest jej zdolność emitowania bardzo intensywnego światła.
Więcej…