Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Co to jest bariera podczerwieni?

W przypadku gdy pojawia się potrzeba ochrony dużych obszarów albo obiektów specjalnych, w których występuje wysoki stopień zagrożenia, konieczne jest stosowanie aktywnych barier podczerwieni. Za pomocą wiązek świetlnych można odpowiednio chronić budynki oraz drogocenne przedmioty. Skuteczność tego sprzętu powoduje, że cieszy się on coraz większym zainteresowaniem. Więcej…

Gdzie znajduje zastosowanie wełna mineralna skalna?

Wełna mineralna to materiał izolacyjny używany w budownictwie przede wszystkim do izolacji termicznych oraz akustycznych. Prywatni inwestorzy najczęściej to właśnie ją wykorzystują jako materiał ociepleniowy ścian wewnętrznych i zewnętrznych, stropów, podłóg, ścian i przewodów. Wełnę mineralną dzieli się na dwa podstawowe rodzaje: skalną i szklaną. Jakie inne zastosowanie znajduje ta pierwsza? Jak się okazuje, jest chętnie używanym materiałem w wielu gałęziach przemysłu. Jej właściwości umożliwiają wykorzystanie wszędzie tam, gdzie najważniejsza jest trwałość konstrukcji, zwiększona ochrona przeciwpożarowa czy określone wymagania akustyczne. Więcej…

Czym są adiuwanty i do czego się je stosuje?

Adiuwanty są preparatami, które nie posiadają zbyt długiej historii stosowania w rolnictwie. Mimo to z roku na rok przekonuje się do nich coraz większa liczba ludzi, a co za tym idzie - same adiuwanty stają się coraz bardziej popularne. Dlaczego tak się dzieje? Czym w ogóle są adiuwanty i do czego się je stosuje? Więcej…

"Słodka krew" - wabik na komary

Coraz wyższe wiosenne temperatury sprawiają, że znów zaczynają pojawiać się komary. Najnowsze badania potwierdzają, iż o tym kto zostanie chętniej przez komary pogryziony decyduja geny. Więcej…

Misja statku Rosetta została przedłużona

Według oświadczenia Europejskiej Agencji Kosmicznej, misja statku Rosetta, którego zadaniem było dostarczenie lądownika Philae na powierzchnię komety 67P/Churyumov-Gerasimen, będzie wydłużona do 2016 roku. Lądownik zbierał będzie dane odnośnie komety, aby następnie przesyłać je naukowcom do badań. Więcej…
Koszty projektu - jak nimi zarządzać?

Koszty projektu - jak nimi zarządzać?Zarządzanie kosztami w projekcie to trudne i pracochłonne zadanie, które wymaga doświadczenia oraz specjalistycznej wiedzy. Pod uwagę należy wziąć bowiem kilka, równoległych czynników. Jak zrobić to dobrze i jakie rodzaje prognozowania mamy do dyspozycji? Poznaj zasady, dzięki którym zarządzanie finansami stanie się znacznie prostsze.

 

Koszty projektu - jak nimi zarządzać?

Prognozowanie kosztów projektu- dlaczego warto?

Prognozowanie kosztów to pierwszy etap, niezwykle pomocny w zarządzaniu finansami każdego projektu. Należy przeprowadzić go niezwykle szczegółowo, jednak pewne odstępstwa od prognoz nie powinny nas martwić. To naturalne, że nie da przewidzieć się wszystkich wydatków, niemniej warto posiłkować się takim planem. Ponadto, klient już na pierwszym spotkaniu poprosi najprawdopodobniej o wycenę, dlatego trzeba podać pewne przedziały cenowe. Zaznaczyć musimy wówczas, że są to jedynie dane szacunkowe. 

Rodzaje prognozowania kosztów

Zarządzanie kosztami projektu może opierać się na trzech rodzajach prognozowania finansowego. Zalicza się do nich:

  • Prognoza rzędu wielkości- metoda uznawana za najmniej dokładną, jednak może okazać się niezwykle potrzebna we wstępnej fazie planowania budżetu, ponieważ pozwoli określić mniej więcej wartość naszego przedsięwzięcia. Jej wadę stanowi fakt, że założona wielkość prognozy może różnić się nawet o 50%. Niemniej, wiemy czy poruszamy się w kwocie do 100 tys. czy raczej do 200 tys złotych, a być może nawet do 1 miliona złotych. Konieczne jest jej regularne kontrolowanie.
  • Prognoza budżetowa- jest ona bardziej dokładna i szczegółowa, wprowadzana na nieco późniejszym etapie projektu, kiedy mamy już więcej informacji o zasobach potrzebnych do zrealizowania wykonania, ilości zaangażowanych osób czy czasu, jaki trzeba poświęcić na osiągnięcie postawionego celu. Margines błędu w tej prognozie powinien wynosić od 10% do -25%. 
  • Prognoza definitywna- jej ostateczna kwota musi być jak najbardziej zbliżona do rzeczywistych kosztów projektu. Granica błędu w tym przypadku to +5%, a -10%. Tego rodzaju prognozę wykonuje się w późniejszych etapach realizacji projektu. 

Do stworzenia budżetu, a następnie zarządzania nim przydatny będzie program Microsoft Project. Więcej informacji można o nim uzyskać na http://www.imperiumszkoleniowe.pl/project-podstawowy.

Budżetowanie kosztów i ich kontrola

Po ustaleniu prognozy należy przejść do budżetowania kosztów, czyli uszczegółowienia elementów, na które przeznaczone będą środki finansowe. Na tym etapie trzeba oszacować koszt każdego poszczególnego zadania. Oznacza to, że zsumować trzeba wszystkie koszty łącznie z wynajmem powierzchni biurowej, stawą dzienną pracowników, zakupem materiałów i wiele więcej. Wydatki muszą zostać poddane regularnej kontroli, co wymaga tworzenia, a także analizy raportów dotyczących stanu finansowego projektu. Za to zadanie odpowiada osoba powołana specjalnie do spraw finansowych oraz koordynator projektu. 

Zarządzanie budżetem musi wynikać z dokładnych analiz. Możliwe, że klient zażąda wglądu w okresowe raporty finansowe, dlatego sprawowanie nad nimi kontroli jest konieczne.

Polecamy także:

Wiosna - niełatwy czas dla alergików

Kiedy dni się wydłużają, a słońce nieco zbliża się do Ziemi rozpoczyna się nowy okres wegetatywny roślin. Więcej…

Systemy RFID w logistyce i ich zastosowanie

Logistyka to skomplikowany i złożony proces, na który składa się planowanie, realizowanie oraz kontrolowanie sprawnego przepływu materiałów, surowców oraz informacji z punktu pochodzenia do punktu konsumpcji. Celem efektywnie prowadzonej logistyki w firmie jest zaspokojenie wymagań klienta końcowego. Więcej…

Jak wyjść z długów z pomocą kredytu?

Zadłużenie to poważny problem, z którym nie wszyscy umieją sobie poradzić. Istnieje kilka sposobów na pozbycie się niespłaconych zobowiązań tak, by móc rozpocząć swoje życie od nowa. Jednym z nich jest kredyt konsolidacyjny, który pozwala na połączenie poszczególnych długów i wydłużenie czasu ich spłaty. Na czym dokładnie polega i kiedy może być ogromną pomocą? Więcej…

Jak dobrze wybrać firmę transportową?

Niejeden z nas choć raz w życiu musiał skorzystać z usług przewoźnika. Inni robią to cały czas, a jak się okazuje wybór odpowiedniej firmy transportowej nie jest tak łatwy jak by się mogło wydawać. Zanim zostanie podjęta decyzja powinno się wykonać kilka czynności sprawdzających firmę, na którą ma paść wybór. Więcej…

Jak porozumiewają się żyrafy

Naukowcom udało się zarejestrować zagadkowe niskie dźwięki, które żyrafy wydają nocą. Więcej…