Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Co wpływa na jakość wydruków?

Nietrudno zauważyć, że dzięki niektórym drukarkom powstają rysunki, ilustracje, a nawet zdjęcia, które charakteryzują się głębokimi i intensywnymi kolorami. Jednak jakość wydruków nie zawsze jest tak dobra. Zdarza się, że nawet dokumenty, w których dominuje tekst, nie są ostre, a litery sprawiają wrażenie wyblakłych. Od czego zależy to, czy wydruki będą wyraźne i wysokiej jakości? Oto, co warto wiedzieć na ten temat. Więcej…

Jak przebiega awaryjne otwieranie drzwi?

Na pewno większość osób doświadczyła w swoim życiu sytuacji, gdy nie mogła wejść do domu bo zamek w drzwiach odmówił posłuszeństwa. Na początku próbujemy szarpać się z zamkiem i klamką. Potem próbujemy różnych domowych, czasem dziwnych sposobów na otwarcie drzwi, aż w końcu decydujemy się na pomoc fachowców. Więcej…

Zwierzęcy kompas

Naukowcom z Chin udało się znaleźć cząsteczkę za sprawą której zwierzęta mogą wyczuwać strony świata. Więcej…

Jak nauczyć się chemii od podstaw?

Chemia to prawdopodobnie jeden z najtrudniejszych przedmiotów, z którymi przychodzi się zmierzyć uczniom. Która z nauk bowiem, zajmuje się budową, właściwościami substancji, ich jakościowymi i ilościowymi przemianami, warunkami, w których te przemiany zachodzą i zjawiskami, które im towarzyszą? Ogrom wiedzy, jaką trzeba okiełznać podczas lekcji jest olbrzymi, dlatego niektórzy w chemii nie widzą nic pociągającego, a jeszcze inni z trudnością przyswajają zadawane tematy. Jak okiełznać chemię od podstaw? Więcej…

"Być jak Ignacy” ponownie zainspiruje tysiące dzieci w Polsce!

Uczniowie szkół podstawowych z całej Polski po raz kolejny przekonają się, że nauka poprzez zabawę jest możliwa i ciekawa. Wszystko za sprawą Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, która w grudniu br. rozpoczęła drugą edycję programu „Być jak Ignacy”. Projekt został objęty honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej. Więcej…
Gruntowa czy powietrzna pompa ciepła? Którą wybrać?

nibe-mPodczas budowy lub modernizacji domu stajemy przed bardzo ważnym pytaniem, dotyczącym wyboru sposobu ogrzewania budynku. Coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła. Ich przewaga nad tradycyjnymi sposobami ogrzewania polega przede wszystkim na tym, że są praktycznie bezobsługowe, czyste i niesamowicie ekonomiczne w eksploatacji.

Pompa ciepła umożliwia ogrzewanie domu zimą i uzyskanie ciepłej wody użytkowej w najbardziej ekologiczny sposób, ponieważ wykorzystuje energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych – opowiada nasz rozmówca z firmy NIBE-BIWAR. Różnorodność dostępnych technologii sprawia, że czasem trudno wybrać najodpowiedniejszy system.

Zasada działania pompy ciepła

Pompa ciepła działa na zasadzie ścisłej współpracy trzech obiegów: dolnego źródła, pompy i systemu grzewczego. Dolne źródło to naturalny akumulator, który gromadzi ciepło pochodzące z energii słonecznej. Takim akumulatorem może być np. grunt albo powietrze. Pompa ciepła pobiera energię nagromadzoną w akumulatorze i przekazuje ją do systemu grzewczego budynku. Przekazanie ciepła z akumulatora do instalacji grzewczej przebiega zgodnie z naturalnym przepływem energii od zimnego do ciepłego, zaś nośnikiem energii jest czynnik chłodniczy/cieplny.

Powietrzne pompy ciepła

Jak sama nazwa wskazuje, akumulatorem w powietrznych pompach ciepła jest powietrze z otoczenia lub wyrzutowe powietrze do ogrzewania albo przygotowania wody użytkowej. Urządzenia tego typu instaluje się w formie kompaktowych jednostek, montowanych wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Sama instalacja takiej pompy jest łatwa i szybka, a zajmuje maksymalnie 2 dni. Powietrzne pompy ciepła występują w 2 typach: monoblok lub split (jednostka wewn. i zewn.).

Znaczne obniżenie temperatury powietrza, czyli źródła dolnego w sezonie zimowym sprawia, że wydajność pomp powietrznych w tym okresie mocno spada. Właśnie z tego powodu urządzenia powietrzne powinny być wspomagane dodatkowym systemem grzewczym.

Gruntowe pompy ciepła

W przypadku systemu z gruntową pompą ciepła, akumulatorem energii jest grunt. W celu pozyskania ciepła kumulowanego w gruncie montuje się kolektory poziome lub pionowe sondy, które wypełnione są roztworem glikolu (czynnik chłodniczy). Ponieważ instalacja systemu z pompą gruntową jest bardziej złożona, czasochłonna i wymaga posiadania odpowiedniej powierzchni działki dla umieszczenia kolektorów. Mimo tych początkowych trudności wciąż jest częściej wybierana opcją – mówi specjalista z przedsiębiorstwa NIBE-BIWAR.

Gruntowe pompy ciepła stanowią obecnie najbardziej ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie spośród dostępnych systemów grzewczych. Choć początkowe koszty w inwestycje zdają się dość wysokie, zwracają się na przestrzeni kilku lat użytkowania. Budynek ogrzewany tego rodzaju urządzeniem nie wymaga stosowania żadnego innego systemu grzewczego. Dodatkowo montaż tego systemu podnosi wartość całego domu.

Podsumowując, wybór odpowiedniej pompy ciepła zależy od wielu czynników. Jeśli dany budynek posiada już system grzewczy, a inwestycja w pompę ma być sposobem obniżenia kosztów ogrzewania budynku czy wody użytkowej, dobrym wyborem będzie kompaktowa pompa powietrzna. Jeżeli natomiast pompa ma być jedynym sposobem ogrzewania, niezawodnym bez względu na warunki panujące na zewnątrz i dysponujemy działką umożliwiającą montaż akumulatorów w gruncie – najbardziej satysfakcjonującym rozwiązaniem będzie pompa gruntowa.

nibe-groundsource-concept-2

Polecamy także:

Korzystanie z płatności mobilnych

Ewolucja w dziedzinie finansów może nam ułatwić życie, może się jednak okazać niebezpieczną pułapką. Co można zrobić, aby technika pomagała nam, a nie stanowiła źródła nowych problemów? Odpowiedź jest banalna – mnóstwo zależy od nas a także od zdrowego rozsądku, którym trzeba się wykazywać w każdej sytuacji. O czym wobec tego powinny pamiętać osoby mające zamiar bez ryzyka korzystać z płatności mobilnych? Więcej…

Jakie akcesoria spakować pod namiot?

Przyjemna pogoda zwykle skłania nas do wycieczek i spędzania czasu pod chmurką. W ostatnim czasie ten typ spędzania urlopu stał się niezwykle lubiany. Bezspornie dla każdego biwak jest atrakcyjną przygodą. To nie tylko wypoczynek, lecz zwłaszcza kontakt z przyrodą. Zanim jednakże wyjedziesz w drogę, zapoznaj się z naszym poradnikiem - podpowiadamy, jakie rzeczy przygotować pod namiotWczasy pod chmurką to fantastyczna alternatywa dla zwykłego pobytu w hotelu. Pozostajesz w bezpośredniej bliskości z przyrodą, w oddali od miasta. Możesz obozować w lesie, na polanie albo w pobliżu rzeki. To świetny sposób na wypoczynek, bez pośpiechu i stresu. Nie zapominaj jednak, że pobyt pod gołym niebem wymaga odpowiedniego przygotowania. Musisz przemyśleć miejsce do spania, przewidzieć organizację kuchni polowej i przemyśleć sprawę warunków sanitarnych. W jaki sposób się za to zabrać? Więcej…

Czym oczyszczać rany?

Badacze dokonali odkrycia, z którego wynika, że dezynfekowanie ran za pomocą słonej wody jest znacznie efektywniejsze niż przy użyciu mydła. Więcej…

Jak nie przytyć zimą i jesienią?

Sporo osób frapuje się jak nie utyć jesienną i zimową porą. Mimo pozorom jest to prostsze niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Niesprzyjająca aura na dworze sprawia, że limitujemy swoją aktywność fizyczną, a to kolosalny błąd. Nie zważając na niesprzyjającą pogodę nie rezygnujmy z ćwiczeń. Wspomogą one w pozbywaniu się zbędnych kalorii, lecz nie tylko. W czasie ćwiczeń w naszym mózgu rodzą się endorfiny, nazywane hormonami szczęścia. Więcej…

Praca w grupie atutem coworkingu

Będąc jednoosobową firmą zazwyczaj pracujemy w swoim domu. Wiąże się to z tym, iż oszczędzamy na czynszu i jest to po prostu wygodne. Nie jesteśmy ograniczeni czasowo, możemy wstawać kiedy chcemy, a lodówka zawsze jest w zasięgu ręki. Niestety to właśnie te czynniki maja wpływ na naszą wydajność. Poza tym ciągłe przebywanie w domu znacznie obniża naszą kreatywność. Jeśli pracujemy tak przez wiele lat to po prostu się wypalamy. Właśnie dla takich osób powstała koncepcja coworkingu. Czym on tak naprawdę jest? Więcej…