Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Jak to w ogóle jest możliwe? Cuda z drukarki 3D

Drukarki 3D to nowoczesna technologia dzięki której stworzyć możemy dowolny przedmiot. Warstewka po warstewce "magiczna" maszyna drukuje coś, co jeszcze chwilkę temu było tylko w wirtualnym świecie. Wydrukowany według naszego projektu przedmiot można wziąć do ręki, pooglądać z każdej strony, można powiedzieć, że stajemy się świadkami czegoś co jeszcze kilka lat temu wydawało się niemożliwe. Bez wątpienia druk 3d to niezwykła technologia. Więcej…

Warsztaty "PISANIE ARTYKUŁÓW NAUKOWYCH"

ODWOŁANE. Warszawa, 15 września 2015r.Warsztaty poświęcone będą procesowi publikowania naukowego począwszy od organizacji badań pod kątem publikacji, poprzez warsztat autora, organizację tekstu, wybór czasopisma, zgłoszenie artykułu, kontakt z redakcją aż do promocji opublikowanej pracy. Więcej…

Czy projektor musi być drogi?

Chcesz mieć możliwość oglądania filmów tak, jak w kinie, martwisz się jednak że to kosztowna zachcianka? Nic bardziej mylnego – możesz kupić projektor nawet za niewiele więcej niż kilkaset złotych. Zapomnij o zbieraniu na telewizor! Więcej…

Kim był Piotr Wysocki?

Podążając śladami polskich bohaterów narodowych, warto zainteresować się, jaką postacią był Piotr Wysocki. To polski ochotnik wojskowy, instruktor musztry, a przede wszystkim buntownik. To on wypowiedział słynne słowa: Polacy, wybiła godzina zemsty! – hasło rozpoczynające powstanie listopadowe w 1830 roku. Więcej…

Wyścig konsol

Dwie najpotężniejsze konsole na rynku i odwieczne pytanie: Xbox czy PlayStation? Ten problem spokojnie można określić klasyką gatunku. Chyba każdy kto interesował się tematem gier albo konsol , albo po prostu rodzic pociech które lubią gry, spotkał się z podobnym problemem. Na rynku tak de facto nie ma lepszego wyboru, a bynajmniej inne dostępne oferty nie dadzą takich możliwości jak Microsoft czy Sony. Więcej…
Na czym polega wyważanie wirników?

scanwir-mWirnikiem, inaczej rotatorem, nazywamy część maszyny lub mechanizmu, który, najprościej rzecz ujmując, wiruje podczas pracy, a ruch ten wykonuje wokół własnej osi. Z wirnikiem najczęściej spotykamy się w konstrukcjach pomp, sprężarek wentylatorów, dmuchaw, prądnic, turbin czy silników. Jest to także element, którego najczęstszą wadą jest niewyważenie, powstające podczas eksploatacji maszyny wyposażonej w wirnik.

scanwirWirnik składa się z wieńców wirnikowych, sprzęgła oraz łożyska oporowego. Nawet jeśli trafimy na sprzęt znanej i cieszącej się renomą marki, musimy liczyć się z tym, że każda z części jest wykonana z pewną tolerancją błędu, od nowości może więc być obarczona pewnym niewyważeniem resztkowym. W przypadku, gdy niewyważenia resztkowe poszczególnych elementów wirnika są na dopuszczalnym poziomie, należy poddać procesowi całą złożoną już część - tylko wtedy będzie się ona nadawała do użytku. Gdy mamy do czynienia z prostymi układami, stosuje się metody wyważania jedno- oraz dwupłaszczyznowego.

Niewyważenie

Najprościej mówiąc, gdybyśmy wzięli cienką tarczę wirnikową i zamocowali ją dokładnie na środku wału, w przypadku gdy wirnik jest idealnie wyważony, jego środek ciężkości znalazłby się dokładnie na osi obrotu w punkcie zero. Każde przesunięcie oznacza tutaj, że w układzie pojawiła się niezrównoważona masa. - Wyróżniamy tzw. niewyważenie statyczne, kiedy to oś wirnika i jego centralna główna oś bezwładności są równoległe; momentowe - powstające w przypadku, gdy oś wirnika oraz jego centralna główna oś bezwładności przecinają się w środku ciężkości, quasi-statyczne - wirnik jest doskonale wyważony a masa niewyważenia umieszczona jest w płaszczyźnie poprzecznej, nieprzechodzącej przez środek ciężkości wirnika oraz tzw. dynamiczne, będące najogólniejszym stanem niewyważenia, w jego przypadku oś wirnika oraz centralna główna oś bezwładności są skośne. - dodają nasi eksperci z firmy Scanwir.

Proces wyważania

Wyważanie jest procesem polegającym na korygowaniu nieprawidłowego rozkładu masy w wirniku. W ten sposób zabezpiecza się wirnik oraz poszczególne jego elementy przed uszkodzeniem i zatarciem, zwiększając tym samym jego żywotność, a także poprawiając parametry maszyny, która opiera swoje działania na tymże elemencie. Warto zwrócić uwagę, że proces ten wymaga niesamowitej precyzji oraz nie powinien być wykonywany samodzielnie. W celu prawidłowego wyważenia wirnika należy udać się do specjalisty (zob. oferta Scanwir), który z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu diagnostycznego oceni skalę problemu oraz zlikwiduje jego źródło. Co ciekawe, sprzęt ten niekoniecznie musi być stacjonarny, istnieją bowiem specjalistyczne maszyny do wyważania i diagnostyki, z których można korzystać w różnych miejscach, ponieważ są one przenośne. Ważne, że ocena stanu technicznego maszyny możliwa jest bez jej demontażu, również podczas normalnej jego eksploatacji. Wyważanie elementów także wirujących odbywa się bez konieczności rozbierania maszyny i zatrzymywania jej pracy.

Polecamy także:

Reklama na stronie – jaka przyniesie najwięcej korzyści?

By wypromować firmę, wiele właścicieli stron internetowych korzysta z takich rozwiązań. Pamiętajmy jednak o tym, że nie musimy ograniczać się tylko do tej jednej funkcji. Dla wielu osób ważna jest też reklama na stronie, dzięki której możemy zarobić dodatkowe pieniądze. Chcesz się dowiedzieć na ten temat? W takim razie sprawdź, jak to zrobić. Więcej…

Drewno vs cegła - domki z drewna

Domy mieszkalne z drewna to tak naprawdę budowlane puzzle. Wysublimowana technologia, z przyczyny której powstaje nowomodny dom przy śladowym zagospodarowaniu produktów budowlanych i zoptymalizowanej pracy wykonawców bywa konkurencją dla domów stawianych tradycyjnie, czyli z betonu komórkowego lub cegły. Dlatego też domy drewniane posiadają spore krąg entuzjastów. Konstrukcje z drewna własną popularność zawdzięczają fundamentalnym zaletom drewna tj. trwałość konstrukcyjna, optymalna izolacja, znikoma bezwładność termiczna, prostota obróbki oraz wysoki plus estetyczny. Z drewna można wznosić domy przeróżnej wielkości, o możliwej strukturze (w miarę dopuszczalnej przez reguły budowlano-remontowe) i w różnych technikach spojenia (na wpusty, na kołki, na suchoitp.). Więcej…

Nagrywanie z ukrycia? Jak to zrobić?

Życie zaskakuje nas różnymi sytuacjami. W przypadku, gdy mamy podejrzenia, że naszym najbliższym może coś grozić, ktoś próbuje przywłaszczyć nie swoje mienie, lub po prostu szukamy dowodów w innej sprawie, skorzystajmy z ukrytej kamery. Dzięki różnym kształtom i doskonałemu kamuflażowi będzie kompletnie niewidoczna dla osób postronnych, a my zyskamy potwierdzenie, czy nasze obawy były słuszne. Więcej…

Kosz na brudne pieluchy - standardowy składnik wyprawki noworodka

Przeważnie w czasie wyczekiwania na narodziny dziecka zazwyczaj zaczynają się intensywne prace nad stworzeniem pełnej wyprawki noworodka. Niekiedy jest to bardzo długi proces, wszystkie przedmioty są pilnie badane pod względem zapotrzebowania. Okazuje się również, że wyprawkę kupuje się na samym końcu. Są to zakupy szybkie, nie ma czasu na drobiazgowe analizy, lub porównania. Nie trudno wtedy o zakup nie spełniający oczekiwań lub przegapienie któregoś istotnego artykułu z wyprawki. Z tej przyczyny zdecydowaliśmy się opisać kilka znaczących zalet kosza na brudne pieluchy, który został od jakiegoś czasu kluczowym elementem wyprawki Więcej…

Czym różni się kompresor od sprężarki?

Wiele osób nagminnie myli kompresor ze sprężarką. Warto jednak wiedzieć, że terminy te nie oznaczają zupełnie tego samego. Jaka jest różnica między tymi urządzeniami? Czym się charakteryzują? Więcej…