Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

RCIN – Otwiera Polską naukę na świat!

RCIN, czyli Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych powstało w 2010. Powstanie platformy wiąże się z pojawieniem się oddolnej inicjatywy Instytutów należących w większości do Polskiej Akademii Nauk. Celem tej inicjatywy ucyfrowienie zasobów naukowych i ich jak najszersze upowszechnianie. Więcej…

Jakie zmiany w egzaminach na prawo jazdy?

Co roku politycy straszą nas zmianami w uzyskaniu dokumentu, jakim jest prawo jazdy. Pomimo tego, że wymyślono i wprowadzono już wiele zmian, wprowadzane zostały nawet nowe testy na prawo jazdy, to nadal dokonuje się kolejnych udziwnień i modernizacji. Już od stycznia 2016 roku, osoby starające się o uzyskanie prawa jazdy, będą musiały zmierzyć się z nowymi wymaganiami. Więcej…

Kilka ważnych aspektów wyboru projektu domu

Szukanie projektu dla swojego przyszłego domu to jedno z najprzyjemniejszych zadań związanych z jego postawieniem. Projekt można też zamówić, ale ze względu na niższą cenę oraz możliwość natychmiastowego odbioru projektu najczęściej wybiera się gotowy. Więcej…

Marketing i blog - jak je połączyć

Marketing internetowy to obecnie bardzo wiele możliwości i zagadnień. Na pewno tym, czego w nim pomijać nie można jest przede wszystkim wykorzystanie blogów. Z każdym rokiem stanowią one coraz większą siłę i dlatego też nie powinno się ich bagatelizować. Poza tym, ze względu na wiele możliwości jakie dają, mogą się okazać niezwykle skutecznym środkiem reklamowym. Więcej…

Jak wyglądają egzaminy zawodowe dla techników farmaceutycznych?

Nieodzownym krokiem do uzyskania uprawnień technika farmaceuty jest zdanie egzaminu zawodowego. Jak wygląda taki egzamin i czy trudno go zdać? Sprawdźcie szczegóły w naszym artykule. Więcej…
 	 Z jakich etapów składa się produkcja cementu?

cementCement to jeden z podstawowych materiałów wiążących, który jest stosowany we wszystkich rodzajach budownictwa. Dzięki swoim szczególnym właściwościom jest obecny niemalże wszędzie. Domy, biurowce, mosty i ulice, tunele, lotniska oraz chodniki - to wszystko powstaje przy użyciu cementu. Z racji jego powszechności warto wiedzieć jak powstaje ten materiał, który w tak znaczący wpłynął światową architekturę.

cementW skład cementu wchodzi szereg surowców naturalnych, takich jak wapień, margiel czy glina. Surowce te pozyskuje się najczęściej w zakładowych kopaniach odkrywkowych. Sam cement to spoiwo hydrauliczne, które twardnieje po zarobieniu go z piaskiem i wodą. Używa się go do zapraw budowlanych i betonów. Pod względem chemicznym cement utworzony jest z pierwiastków które powszechnie występują w przyrodzie. Zalicza się do tego wapń, krzem, glin, żelazo oraz tlen. 

W procesie przygotowawczym jedną z najważniejszych operacji technologicznych jest odpowiednie dostrojenie zestawu surowcowego do pieca cementowego. - Przede wszystkim chodzi o utrzymanie stałego składu przygotowanego do wypału surowca. Jest to podstawa otrzymania produktu wysokiej jakości czyli klinkieru cementowego. Surowiec dostarczany z kopalni jest kruszony i wstępnie uśredniany. Składniki do przemiału na mąkę dozowane są w ściśle określonych proporcjach. Wydobycie surowca w kopalni rozpoczyna zatem cały proces produkcji cementu - mówią specjaliści z ekoprod.pl.

Sama produkcja cementu rozpoczyna się od pozyskania jego głównego surowca, a więc skały wapiennej, która wydobywana jest metodą odkrywkową. Następnie ów kamień transportuje się ciężarówkami bądź za pomocą taśmociągów wprost do łamaczy. Po analizie chemicznej rozdrobniony materiał zostaje przesłany do składu uśredniającego, gdzie przeprowadzany jest proces ujednolicania jego właściwości.

W ten sposób przygotowany kamień trafia do młyna kulkowego lub rolowo-misowego. Na tym etapie procesu produkcyjnego wzbogaca się go o piasek, popioły lotne oraz dodatki żelazonośne. Utworzona w ten sposób mączka surowcowa jest dostarczana do wymiennika, gdzie poddaje się ją rozgrzaniu za sprawą strumienia gazów wylotowych wydobywających się z pieca. W cyklonie mieszanka zostaje oddzielona od gazów, a po przejściu przez  kalcynator wprowadza się ją do pieca obrotowego. Urządzenie to odgrywa istotną rolę w produkcji cementu, warto więc i jemu poświęcić dwa słowa. Piec obrotowy ma kształt cylindra o długości ok. 60 metrów i średnicy ok. 5 metrów. Do jego wejścia podaje się pyły węglowe oraz surowce alternatywne, jak na przykład żużel wielkopiecowy, których spalanie wytwarza w komorze pieca temperaturę dochodzącą do ok. 2000°C. Mączka surowcowa przetrzymywana w takich warunkach przez około 20 minut, w wyniku zachodzących reakcji chemicznych, zaczyna nabierać właściwości klinkieru cementowego. Po ochłodzeniu, klinkier jest przechowywany w specjalnych silosach.

Aktem wieńczącym produkcję cementu jest przesłanie klinkieru z silosów do młynów rulowo-kulkowych. W tym procesie do urządzenia wprowadza się również dodatki w postaci gipsu, który jest idealnym regulatorem czasu wiązania. Ponadto dodaje się również kamień wapienny, popiół lotny oraz żużel. Fachowcy z ekoprod.pl zwracają uwagę, że od proporcji zależą docelowe właściwości produkowanego cementu, takie jak zwiększona wytrzymałość, urabialność czy odporność na agresję chemiczną. Gotowy produkt trafia do silosów, skąd transportowany jest do pakowni oraz terminali załadunku cementu luzem i w workach.

Polecamy także:

Mobilna sprzedaż lodów. Perspektywy i możliwości

Posiadanie mobilnego punktu sprzedaży lodów staje się coraz bardziej popularne. Jakie są możliwości takiego biznesu oraz o czym warto pomyśleć zakładając go? Więcej…

Jak nie dać się oszukać w serwisie samochodowym?

Prędzej czy później każdy samochód dozna mniej lub bardziej poważnej usterki, którą usunąć będzie można tylko w serwisie. Wizyta w warsztacie naprawczym może okazać się dość kosztowna – szczególnie, jeśli wykonawca naprawy postanowi postąpić z nami nie do końca uczciwie i policzy nam za wykonaną usługę więcej, niż powinien. W jaki sposób możemy chronić siebie i nasze pieniądze przed takimi sytuacjami? Więcej…

Nowoczesne technologie w przemyśle

Ewolucja technologiczna nikogo już nie dziwi, urządzenia przejmują na swoje barki coraz to nowe obowiązki które wcześniej wykonywali ludzie. Rozwój technik komputerowych dodał także do przemysłu swoje trzy grosze i pozwolił na inteligentne, precyzyjne i powtarzalne sterowanie urządzeniami mechanicznymi oddając w nasze ręce wyjątkowo pomocne urządzenia. Więcej…

Jak zrobić kompost na pryzmie?

Kompost jest łatwo dostępnym i odpowiednim dla wszystkich roślin nawozem. Zwiększa zawartość próchnicy i poprawia strukturę gleb. Kompost na pryzmie powinien być umiejscowiony w półcieniu, gdzie będzie chroniony przed wiatrem i słońcem. Więcej…

Zegarek mechaniczny czy kwarcowy?

Zegarek pełni obecnie funkcję nie tylko urządzenia odmierzającego czas, ale także elementu stylizacji. Do wyboru mamy modele zegarków wykonanych z najróżniejszych materiałów – metali szlachetnych, tworzyw sztucznych, a nawet drewna. Każdy z nich ma jedną wspólną cechę: mechanizm wewnętrzny. Może on być mechaniczny lub kwarcowy. Jednak który wybrać? Więcej…