Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Oczyszczacze i nawilżacze powietrza

Oczyszczacze powietrza stanowią zaawansowane rozwiązania pomagające utrzymać powietrze w pomieszczeniach na najwyższym poziomie czystości. Redukują liczbę zanieczyszczeń oraz drobnoustrojów, takich jak bakterie, wirusy i grzyby, które mogą zagrażać zdrowiu. Dzięki temu są niezastąpione w miejscach, gdzie przebywają ludzie, zwłaszcza w pomieszczeniach chorych, mieszkaniach, miejscach użyteczności publicznej i biurach. Nawilżacze powietrza  to kluczowe urządzenia dla utrzymania właściwego poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Warto zauważyć, że zbyt niska wilgotność może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak podrażnienia dróg oddechowych, suchość skóry i ból gardła. Nawilżacze pomagają zapobiec tym problemom, przynosząc ulgę i poprawiając ogólny komfort w naszych domach i miejscach pracy. Oczyszczacze i nawilżacze powietrza - urządzenia medyczne nie tylko poprawiają jakość powietrza, ale także chronią higienę i zdrowie osób przebywających w otoczeniu objętym działaniem oczyszczacza. Więcej…

Czym różni się rachunkowość od księgowości?

Choć dla wielu z nas terminy rachunkowość i księgowość oznaczają to samo i powszechnie używamy ich jako synonimów, to w rzeczywistości nimi nie są. Księgowość należy bowiem do jednego z elementów składowych rachunkowości. Aby pokazać różnice, jakie dzielą oba te pojęcia, wyjaśnimy, na czym dokładnie polega rachunkowość oraz jakie działania wchodzą w zakres księgowości. Więcej…

Wiosenne podróże po Polsce: inspiracje na wyprawy weekendowe

Wiosenne miesiące to pora, gdy w końcu można wybrać się na spacer i cieszyć się ładną, budzącą się do życia naturą. Jeżeli urządzasz niedługi wyjazd na weekend, Polska proponuje dużo wyśmienitych atrakcji, które powinno się odwiedzić. Oto parę propozycji na ciekawe wiosenne wyjazdy.Niezmiernie atrakcyjnym miejscem, które wskazane jest zobaczyć są Bieszczady. To cudowne góry, w których można zorganizować czas na górskich ścieżkach i obserwacji dzikiej przyrody. Na wyjątkową atencję zasługują takie zakątki, jak Tarnica, Połonina Wetlińska czy Rezerwat Biosfery "Karpaty wschodnie". Poza tym w Bieszczadach ma się sposobność też posmakować miejscowej kuchni i poznać się z kulturą Hucułów. Więcej…

Wpływ pandemii COVID-19 na zdrowie psychiczne

Stan w toku utrzymywania się pandemii COVID-19 jak również wynikająca z niej recesja ekonomiczna wpłynęły fatalnie na zdrowie psychiczne masy ludzi a dodatkowo uformowały nowe problemy dla osób już cierpiących na choroby psychiczne oraz na przykład zaburzenia powiązane z nałogami. Więcej…

Czy w Polsce można mieć broń bez zezwolenia

Polska to nie Ameryka, jednak każdy pełnoletni obywatel RP może posiadać broń. Więcej…
Gdańsk z najszybszym Internetem w Polsce. Jak wyglądała prędkość internetu w Polsce?

m szybkosc-internetuPoczątki internetu sięgają lat 60. XX wielu. Jednak użytkownicy z Polski, po raz pierwszy, mogli z niego skorzystać dopiero ok. 20 lat później. Wszystko dzięki amatorskiej sieci FidoNet, która pozwoliła na wymianę poczty mailowej z zresztą świata. Od tego czasu sporo się zmieniło. Dostęp do internetu nie stanowi już większego problemu. Tym, którzy go mają, zależy więc na tym, by był jak najszybszy.

Jeszcze w czasach PRL-u z dostępu do międzynarodowych sieci mogli korzystać jedynie przedstawiciele środowisk akademickich. Nieco lepiej było w latach 90., nie bez powodu więc rok 1991 bywa uznawany za symboliczny początek internetu w naszym kraju. Pierwsze lata polskiej historii internetu nie były jednak łatwe dla użytkowników. Monopol NASK-u i proponowane przez instytut zaporowe ceny, powodowały, że na dostęp do sieci mogli pozwolić sobie jedynie nieliczni. Prawdziwa internetowa rewolucja dokonała się w Polsce dopiero jakiś czas później za sprawą Telekomunikacji Polskiej. Udostępnienie abonentom numeru telefonu, przy pomocy, którego można było uzyskać dostęp do świata online, sprawił, że korzystanie z sieci stało się bardziej powszechne.

d-szybkosc-internetuKolejny przełom nastąpił na początku XXI wieku. To właśnie wtedy na rynku zaczęli pojawiać się pierwsi operatorzy oferujący tanie przyłączenie do sieci. W tym samym czasie w wybranych telefonach komórkowych zaczęto udostępniać usługę WAP, stanowiącą namiastkę sieci mobilnej. Początkowo jej użytkownicy mogli jedynie wysyłać i odbierać maile pozbawione graficznych elementów. Kolejną wprowadzoną funkcjonalnością był chat.

Rok 2004 to początek internetu mobilnego z prawdziwego zdarzenia. Po pierwsze dlatego, że to właśnie od tej chwili w Polce zaczęły pojawiać się pierwsze modemy pozwalające na korzystanie z sieci bez względu na to, gdzie się znajdujemy. Wraz z rozwojem infrastruktury zwiększała się także szybkość transmisji.

Dziś dostęp do internetu jest już czymś powszechnym. Aktualne doniesienia o najnowszych dokonaniach naukowców z reguły dotyczą więc kolejnego, pobitego rekordu szybkości transferu danych. Najnowsze zdobycze techniki pozwalają już na osiągnięcie kilkakrotnie wyższej prędkości sieci niż dotychczas. Obecnie najszybsze łącze świata znajduje się w Stanach Zjednoczonych. Google Fiber, bo taką nazwę nadano tej usłudze, bazuje na światłowodach, które są w stanie prowadzić transmisję danych z szybkością 1000 megabitów na sekundę. Gdyby więc okazało się, że te parametry można jeszcze bardziej podkręcić j i to nawet kilkakrotnie byłoby to ogromnym przełomem.

W naszym kraju najszybszym internetem mogą cieszyć się mieszkańcy Gdańska. Pobieranie danych odbywa się tu ze średnia prędkością 31,8 Mb/s. Tempo wysyłania wynosi z kolei 5,9 MB/s. W ścisłej czołówce miast z najszybszym internetem znajduje się również bliska sąsiadka Gdańska – Gdynia. Tu można bowiem korzystać z sieci, pobierając dane z prędkością 30 Mb/s. Ostatnie miejsce na podium zajmuje natomiast Szczecin ze średnim transferem 26,82 Mb/s w czasie ściągania plików i 4,5 Mb/s podczas ich wysyłania. (Sprawdź szybkość Internetu w Twoim mieście) To zaś jest doskonałym dowodem na to, że jeśli chodzi o internetową infrastrukturę północ Polski nie ma sobie równych

Polecamy także:

Lato w ogrodzie

Letnie miesiące są najwspanialszym czasem w roku. Udajemy się na na świeżym powietrzu lub wyruszyć gdziekolwiek na urlop. Dla właścicieli ogródków albo działek to wzmożony termin pracy. Połowa i schyłek lata to z reguły okres w którym zbiera się największą ilość. Na krzakach i drzewkach dojrzewają pierwsze plony. Rosną także bujne kwiaty i pnącza. Jakie rośliny na ogół pielęgnujemy w polskich ogrodach? Które plony, dary natury na ogół gromadzimy pod koniec lata? Więcej…

Będziemy żyć krócej niż nasi dziadkowie

Jak wynika z danych WHO aż 59% obywateli miast europejskich ma nadwagę bądź jest otyłych. Według ostrzeżeń lekarzy, młode pokolenie będzie żyło krócej niż pokolenie ich dziadków. Więcej…

Ciekawa zabawka - dron

Drony to jeden z wielu wynalazków, który w sprzedaży detalicznej pojawił się stosunkowo niedawno. Chociaż urządzenia te mają dużo dłuższą historię to w związku z ich ogromnymi możliwościami szpiegowskiego przeznaczenia długo nie były dostępne w sprzedaży. Drony, które były w sprzedaży można było nabyć po wręcz astronomicznych cenach. Więcej…

Kultura archeologiczna

Kultura archeologiczna to relikt kultury żywej. Jest ona efektem porządkowania materiału archeologicznego przez archeologów. Więcej…

Budowlana przerwa zimowa - czy czy to dobry pomysł?

Z nadciągającą nieubłaganie zimą każdego roku, co niektóre ekipy ogólnobudowlane przeprowadzają zadania wykończeniowe wewnątrz domu. Chociaż nie jest to regułą, to mimo tego powinno się dom ochronić przed opadami śniegu, deszczu oraz dodatkowo mrozów, które potrafią zaskoczyć. Czy sensowne jest, aby powstrzymywać gruntownie prace na czas zimy? A może zupełnie nie? Na te pytania musi każdy w ostatecznym rozrachunku odpowiedzieć w pojedynkę. Aczkolwiek każdemu inwestorowi zależy na osłonięciu niewykończonych i narażonych na zawilgocenie elementów domu. W dłuższej perspektywie jest wstanie to przynieść korzyści z samego tylko porządnego samopoczucia, że zrobiło się wszystko, aby w czasie powrotu na budowę po sezonie zimowym nie natknąć się na pleśni, zniszczonych produktów i samego budynku. Więcej…