Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Rolnictwo konwencjonalne, a ekologiczne

Coraz częściej można usłyszeć o rolnictwie ekologicznym. My, jako konsumenci, również chętniej sięgamy po owoce i warzywa pochodzące z tzw. Eco – upraw. Jaka jest różnica pomiędzy rolnictwem ekologicznym, a konwencjonalnym? Więcej…

Lek na długie życie?

Sirolimus to lek stosowany przy przeszczepach, zapobiega odrzutom przeszczepów. Testuje się go obecnie jako farmaceutyk wydłużający życie. Póki co testy odbywają się na psach. Więcej…

Czy warto spędzić urlop w Polsce?

W ostatnich czasach Polacy chętniej zostają w kraju na okres wakacji. Wydaje się, iż prąd na intensywne wyjazdy zagraniczne tymczasowo zwolnił. Z bez wątpienia to nie wyłącznie wynik ograniczeń związanych z minioną pandemią, lecz też pogarszającą się kondycją ekonomiczną. Lecz wczasy w Polsce nie dla każdego są koniecznością, niektórzy doceniają turystyczne walory naszego kraju i chętnie po nim podróżują. Co zatem inspiruje nas do spędzenia wakacji w naszym kraju? Jakie są wady urlopu w Polsce? Może okazać się, iż wnioski pozytywnie nas zdziwią. Więcej…

Czym jest Bubblegram - Technologia druku 3D/grawerowania w krysztale

Bubblegram (znany również jako laserowo grawerowany kryształ, obraz 3d w krysztale lub witrografia) to solidny blok szkła lub przezroczystego plastiku, który został wystawiony na działanie wiązki laserowej w celu wygenerowania trójwymiarowych obrazów w jego wnętrzu. Obraz składa się z wielu małych punktów, bąbelków lub innych widocznych zmian w przeźroczystym materiale i wydaje się unosić w bloku tworząc trójwymiarowy obraz. Więcej…

Dobór obuwia narciarskiego – na co zwrócić uwagę?

Dobór odpowiedniego obuwia narciarskiego jest niezwykle istotny, zwłaszcza w kontekście pierwszego kontaktu z deską narciarską. Złe wybory w tym obszarze mogą doprowadzić do zniechęcenia osób, stawiających pierwsze kroki na stoku narciarskim. O tym, że obuwie narciarskie jest nie mniej istotnym elementem narciarskiego wyposażenia niż narty, przypominamy w naszym artykule. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas jego doboru. Więcej…
Lato w ogrodzie

Letnie miesiące są najwspanialszym czasem w roku. Udajemy się na na świeżym powietrzu lub wyruszyć gdziekolwiek na urlop. Dla właścicieli ogródków albo działek to wzmożony termin pracy. Połowa i schyłek lata to z reguły okres w którym zbiera się największą ilość. Na krzakach i drzewkach dojrzewają pierwsze plony. Rosną także bujne kwiaty i pnącza. Jakie rośliny na ogół pielęgnujemy w polskich ogrodach? Które plony, dary natury na ogół gromadzimy pod koniec lata?

Zdrowe warzywa

Na przełomie lipca i sierpnia w ogrodzie warzywnym zaczynają rozwijać się pierwsze warzywa. Ktokolwiek kto wcześniej przygotował rozsadę, teraz może uzyskać plony. Najwcześniej pojawia się fasolka. Kto posiadał mało miejsca, posadził ją jak pnącze na tyczkach. Występują fasolki zielone, żółte, fioletowe. Nasadzone wspólnie nader pięknie zdobią warzywnik. Połowa lata to ostatnia szansa, aby zasiać fasolkę raz jeszcze, przy sprzyjającej pogodzie jeszcze zdąży dać plon. Sezon ogórkowy pojawia się już w lipcu. Można je sadzić w tunelu czy też w gruncie. Najsmaczniejsze są właśnie takie prosto z krzaka, kruche i orzeźwiające. Na grządkach rosną również wczesne marchewki i buraki, a cukinie i patisony wytwarzają najbardziej bogate plony. Ale autentycznym królem letniego warzywnika staje się pomidor. Od środka lata zaczyna dawać okazałe plony i pod warunkiem, że aura będzie dalej korzystna może plonować aż przez kilka dobrych tygodni. Pomidor z domowego ogródka ma zapach i smak najlepszy na świecie. Wskazane jest nawet wyhodować pomidory na balkonie, jeśli nie posiada się działki, czy ogrodu. Kiedy nadchodzi kres lata w ogrodzie dochodzą dynie. Niektórzy zasiali tylko te ozdobne, za sprawą których można upiększyć przedogródek lub parapet. Natomiast ogrodnik, który przygotował rozsadę dyni o grubym, słodkim miąższu, może szykować apetyczne zupy, wypieki i placki.

Prosto z sadu

Na półmetku lata dojrzewają owoce. Naturalnie sezon na truskawki i poziomki właśnie się kończy, niemniej jednak za to w ich zastępstwie przyszedł czas na porzeczki, czereśnie i wiśnie. Od środka lata zbiera się najróżniejsze odmiany śliwek. A Natomiastsmak papierówek, pierwszych jabłek z wiejskiego ogrodu to wprost niezapomniane doznanie. Na schyłek lata można już zamyślać wytwarzanie przetworów. Domowe powidła ze śliwek, lub autentyczny gęsty sok malinowy to najlepsze antidotum na jesienną melancholię. Tylko plony pochodzące ze swojej, ekologicznej grządki są wartościowym źródłem witamin i mogą wpływać korzystnie na nasze zdrowie. Ktokolwiek, kto zdoła skorzystać z plonów z własnej działki jest prawdziwym szczęściarzem.

Kwietne lato

W wakacje rośnie zawsze ogrom kolorowych kwiatów. Zaczyna się potężny spektakl kolorów i zapachów. Kwitną róże, potem lilie, jeżówki, słoneczniki. Kwiaty jednoroczne właśnie teraz kwitną najobficiej. Na rabatach jest pełno astrów i floksów. Nie trzeba oszczędzać miejsca w ogrodzie, jeżeli pragnie się podpatrywać motyle, słuchać pobrzękiwania pszczół. Ogród obfitujący w wielobarwne rośliny to nie wyłącznie spektakularny krajobraz, ale także przepiękny bogaty akcent w wazonie na stole. Wskazane jest więc odnaleźć miejsce w ogrodzie na kwiaty, które odzwdzieczą się cudownym zapachema także przepięknym cudownymwyglądem. Niektóre kwiaty świetnie nadają się do suszenia. Ze względu na to mogą upiększyć nasz dom nawet zimą.

Polecamy także:

Marketing i blog - jak je połączyć

Marketing internetowy to obecnie bardzo wiele możliwości i zagadnień. Na pewno tym, czego w nim pomijać nie można jest przede wszystkim wykorzystanie blogów. Z każdym rokiem stanowią one coraz większą siłę i dlatego też nie powinno się ich bagatelizować. Poza tym, ze względu na wiele możliwości jakie dają, mogą się okazać niezwykle skutecznym środkiem reklamowym. Więcej…

W jaki sposób przebiega kremacja?

Kremacja była często stosowana w czasach przedchrześcijańskich i starożytnym Rzymie. W niektórych kulturach, np. hinduskiej, w niezmienionej postaci przetrwała do dziś. Obecnie wraca do łask ze względu na wysokie ceny działek cmentarnych, a także jeśli należała do ostatnich życzeń zmarłego. Kremacja zwłok jest formą pochówku coraz chętniej stosowaną również w Polsce, choć do tej pory zdecydowany prym wiedzie na zachodzie Europy i w USA. Przyjrzyjmy się jak zabieg kremacji wygląda z bliska. Więcej…

Jakie są kierunki studiów związane z projektowaniem przestrzeni?

Lubisz przebywać w estetycznych, funkcjonalnych i praktycznie urządzonych miejscach? Masz zmysł artystyczny, zdolności manualne i wyobraźnię przestrzenną? Chciałbyś mieć wpływ na wygląd otaczającej Cię przestrzeni? Jeśli tak, przedstawiamy kilka kierunków studiów, które mogą Cię zainteresować. Więcej…

Jak kontrolować czystość wody?

Do kontroli czystości i jakości wody wykorzystuje się różnego rodzaju sprzęty i mierniki. To na przykład sondy pomiarowe, fotometry do analizowania składu fizyko-chemicznego wody, a nawet całe układy kontrolno-pomiarowe i testomaty. W naszym artykule przyjrzymy się kilku rozwiązaniom i sprawdzimy, jakie parametry wody jesteśmy w stanie sprawdzić dzięki nim. Czystość wody jest bardzo istotna nie tylko w przypadku linii produkcyjnych dla żywności, napojów, kosmetyków, czy medykamentów. Przemysł wykorzystuje wodę na wiele różnych sposobów w układach wytwarzania pary, ciepła, w procesach chłodzenia, czyszczenia, czy mycia, a wszędzie tam zależy nam na zapobieganiu powstawania osadów, kamienia, korozji oraz mikroorganizmów, stąd tak istotna jest kontrola czystości wody. Więcej…

Polskie folie przewodzące prąd

Dwoje polskich naukowców z Politechniki Poznańskiej z wydziału chemicznego pracuje nad stałymi elektrolitami polimerowymi. Nie wyciekają one z urządzeń i występują w formie wytrzymałych, elastycznych folii. Więcej…