Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Mazurskie letniska - Krutyń

Mazury kuszą wspaniałymi atrakcjami, a osób zamierzających spędzić urlop w tej części kraju nie brakuje. Mazury to region idealny na wczasy dla tych letników, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek i dla tych, którzy chcą zrelaksować się na łonie natury. Gdzie opłaca się wybrać na urlop? Więcej…

Intralipoterapia - co to takiego?

Zadowolenie z własnego wyglądu skutecznie poprawia nasze ogólne samopoczucie, pewność siebie i poczucie własnej wartości. To z kolei skutecznie poprawia jakość naszego życia praktycznie na każdej jego płaszczyźnie. Marzymy o płaskim brzuchu, gładkiej i jędrnej skórze, biodrach i udach bez grama zbędnego tłuszczu, niestety czasami dieta i ćwiczenia nie pomagają. Odpowiedzią na problem tego typu może być poddanie się zabiegowi intralipoterapii - w jaki sposób oddziałuje na nasz organizm i na czym polega? Więcej…

Wytchnienie od miejskiego pośpiechu: Piękne przestrzenie do relaksu w sercu miasta

Wszyscy rezydenci ogromnych aglomeracji znakomicie potrafią zdefiniować to wrażenie, gdy potrzebujemy chwili oddechu od miejskiego tumultu i wzdychamy za spotkaniem z przyrodą. Na szczęście, w Polsce jest dużo ładnych skwerów i ogrodów, które proponują ucieczkę od miejskiego smogu i pozwalają na wypoczynek w objęciu przyrody. W tym artykule przyjrzymy się kilku wyselekcjonowanym miastom w Polsce: Lublinowi, Warszawie, Poznaniu i Krakowie, i wyjawimy ich zachwycające miejskie oazy. Więcej…

Dom do wynajęcia w Bydgoszczy

Dom do wynajęcia w Bydgoszczy znajduje się na Miedzyniu. Miedzyń to dzielnica z przede wszystkim niską zabudową jednorodzinną o stosunkowo niewielkiej gęstości zaludnienia, przypominająca inne dzielnice domów jednorodzinnych w Polsce. Niestety, architektura mieszkaniowa na bydgoskim Miedzyniu nie doczekała się niezbędnych inwestycji i uwagi, na jaką zasługuje. Wielu mieszkańców Bydgoszczy nadal buduje konwencjonalne domy, stawiając na estetykę elewacji i zagospodarowanie ogrodu, jednocześnie zaniedbując tworzenie prawdziwie wysokiej jakości przestrzeni życiowej. Cechy takie jak jakość, przestronność i bliski kontakt z naturą często nie występują w większości domów w Bydgoszczy. Domy jednorodzinne często nie są odpowiednio utrzymywane, co prowadzi do szybkiego pogorszenia ich stanu i konieczności częstych remontów i modyfikacji w miarę upływu czasu. Projekt Canal House wyróżnia się na tym tle. Więcej…

Jak zaprojektować stand reklamowy, by stał się najlepszą wizytówką firmy?

Standy stanowią podstawę strategii marketingowej każdej firmy, która stara się pozyskać klientów w sposób bezpośredni – poprzez reklamę indoor lub outdoor. Podczas projektowania takiej konstrukcji nie można zapomnieć o nowoczesnym designie, lecz równie ważne jest zadbanie o czytelność przekazu i jego wartość merytoryczną. Podpowiadamy, jak powinien wyglądać stand reklamowy, by sprawdził się w roli profesjonalnej wizytówki firmy. Więcej…
Ciąża u kota. Jak rozpoznać pierwsze objawy?

kot ciazaW ciągu pierwszych dni od zapłodnienia, u zwierzęcia z reguły nie występują żadne szczególne objawy świadczące o brzemienności. Kiedy dostrzec można pierwsze oznaki ciąży u kota i jak je rozpoznać?

Niewysterylizowana kotka może bardzo łatwo zajść w ciążę. Teoretycznie jest na to szansa za każdym razem, kiedy zwierzę jest w rui - czyli kilka razy w roku, w okresie od wiosny do jesieni. 

Objawy ciąży u kotki

W ciągu kilkunastu pierwszych dni ciąży, sutki kotki mogą się zaczerwienić i powiększyć. Zazwyczaj występuje też powiększenie brzucha, jednak przyczyny tego zjawiska mogą być różne. Należy unikać w tym okresie dotykania kota, aby nie ryzykować uszkodzenia płodów. Zwierzę stopniowo przybiera też na wadze - w zależności od ilości kociąt, zwykle od jednego do dwóch kilogramów.

Kiedy kotka jest w ciąży, przeważnie przestaje wykazywać objawy rui. Nie gwarantuje to jednak ciąży, a jedynie daje znak o wystąpieniu owulacji. O brzemienności świadczyć może też zachowania zwierzęcia. Niektóre ciężarne kotki wykazują skłonność do zwiększonego apetytu, podczas gdy inne mogą mieć duży problem z przyjmowaniem posiłków. W obu przypadkach zwierzęciu zwykle towarzyszą nudności, najczęściej w formie porannych mdłości. U niektórych kotek występuje też zjawisko urojonej ciąży.

Rozpoznanie ciąży u kotki

Ciąża u kota trwa przeciętnie od 63 do 67 dni, jednak czas ten może się wydłużyć nawet do 72 dni. Precyzyjne określenie całego okresu ciężarności bywa bardzo trudne, ponieważ koty kopulują wielokrotnie. Jeżeli fizyczne objawy występują u zwierzęcia trwale lub często, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Najlepiej zasięgnąć porady specjalisty za każdym razem, gdy dolegliwości kotki odbiegają od normy i wpływają na jej apetyt. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy zapłodnienie było nieplanowane.

Ciąża u kota może być potwierdzona badaniami poziomu hormonów. Precyzyjne rozpoznanie uzyskać da się także poprzez badanie ultrasonograficzne. Doświadczony diagnosta jest w stanie wykryć ciążę u kotki już po upływie piętnastu dni od momentu zapłodnienia. Ultrasonograf weterynaryjny daje też możliwość zobrazowania bijących serc kociąt, przeważnie ok. siedemnastego dnia ciąży. Badanie USG zwierząt pozwala ponadto na określenie ilości młodych, zwykle po upływie czterdziestu dni.

Oznaki nadchodzącego porodu

Wraz z nadejściem momentu porodu, zwierzę może zachowywać się niespokojnie i odmawiać jedzenia. Najczęściej kotka sama poszukuje miejsca, w którym planuje urodzić młode. Pierwszym objawem zbliżającego się porodu jest obniżenie temperatury ciała matki do ok. 37,8 st. C - najczęściej następuje to w ciągu 12 godzin przed skurczami brzucha.

Kotka może wydawać się pobudzona i często miauczeć, a także intensywnie się obmywać. Pierwsze kocię powinno pojawić się po ujściu wypływu z pochwy. Jeżeli po narodzinach któreś z młodych ma krwistą lub czarną barwę, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. W czasie porodu można też odbyć konsultację ze specjalistą lub poprosić go o asystowanie.

 

Polecamy także:

Jak korzystnie wymienić pieniądze przed zagraniczną podróżą?

Kiedy zbliża się czas zagranicznej podróży, należy pomyśleć o tym, skąd zdobyć walutę, którą będziemy posługiwać się w obcym kraju. Niezależnie od tego, czy wyjeżdżamy w celach turystycznych czy służbowych, warto mieć przy sobie wymienioną gotówkę. Pieniądze możemy wymienić w banku, w kantorze stacjonarnym lub w kantorze internetowym. Która opcja będzie dla nas najwygodniejsza i najkorzystniejsza? Oto kilka wskazówek. Więcej…

Budowa i metody zastosowania podziemnych systemów zagospodarowania wody deszczowej

Woda jest nam niezbędna w codziennym życiu – nie tylko do picia i przygotowania posiłków, ale również do sprzątania, spłukiwania toalety czy higieny osobistej. Wzrastające koszty procesów oczyszczania i uzdatniania wody sprawiają, że nawet przy minimalizowaniu zużycia wody wodociągowej, nasze wydatki na nią niekoniecznie spadną do optymalnego poziomu. Metodą poczynienia konkretnych oszczędności w tej materii jest zastosowanie systemów zagospodarowania wody deszczowej. Jak działa taka instalacja i z czego jest zbudowana? Więcej…

Egzaminacyjne pewniaki – Matura 2016 bez tajemnic

Do egzaminów maturalnych pozostało niewiele czasu. Nawet uczniowie, którzy do tej pory zdawali się nie przejmować zbliżającymi egzaminami, zaczynają gorączkowo wertować podręczniki i zbiory zadań. Przyswojenie ogromnej ilości materiału może jednak sprawić duże kłopoty, dlatego warto dopomóc szczęściu i zagwarantować sobie kilka dodatkowych punktów na maturze. To całkowicie realne i nie wymaga dużego nakładu pracy. Nie wierzycie? Sprawdźcie sami! Więcej…

Nie tylko stylowy dodatek, ale i zmiana świata na lepsze. Czyli co oferuje bidon na wodę?

Czy możliwe jest zadbanie o swój komfort przy jednoczesnej trosce o środowisko? Brzmi nierealnie, a jednak. Bidon z filtrem pozwala połączyć te dwa aspekty i odkryć zupełnie nowe możliwości. Poznaj powody, dlaczego już dziś warto zaopatrzyć się w to niezwykłe rozwiązanie. Więcej…

Pompa ciepła jako eko-energia? Czyżby na pewno?

Ze względu na fakt, że środowisko naturalne staje się coraz bardziej obciążone ludzie powinni zacząć się coraz mocniej zastanawiać nad tym, aby szukać alternatywnych sposobów na pozyskiwanie energii oraz, aby zacząć stosować ekologiczne ogrzewanie w swoich domach. Dzięki zastosowaniu pompy ciepła będzie można tutaj w sposób efekty korzystać z energii odnawialnej. Jeśli jesteście zainteresowani tym jak to funkcjonuje to przeczytajcie dalszą część artykułu. Więcej…