Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Awaria Curiosity

Agencja NASA analizuje jaki był powód krótkiego zwarcia w systemie łazika elektrycznego na Marsie - Curiosity, a także bada możliwości usunięcia tej awarii. Marsjański łazik został z powodu tego spięcia unieruchomiony - jak informuje pasadeńskie centrum sterujące. Więcej…

Jak być uprzejmym w sieci - przewodnik po etykiecie cyfrowej

Etykieta, zrozumiana jak zespół norm i wytycznych kierujących naszym postępowaniem w sp[ołęczności, nie redukuje się w tym momencie jedynie do świata faktycznego. W cyfrowej rzeczywistości, w której co chwila konstruujemy związki, przekazujemy informacje i realizujemy transakcje , jest też charakterystyczna etykieta cyfrowa. To komplet reguł ułatwiających poznanie, jak zachowywać się w cyfrowym środowisku, aby byli postrzegani jako osoby biegłe, rzetelne i taktowne. W tym materiale pokażemy, z jakiej przyczyny etykieta cyfrowa jest tak znacząca i jakie reguły powinno się wziąć w rachubę, korzystając z internetu. Więcej…

Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej

Czy można zalepić dziurkę w sercu w taki sposób jak zalepia się popsutą dętkę w rowerze? Naukowcy z Harvardu właśnie udowodnili, że jest to możliwe. Dla osób, które cierpią w skutek bardzo częstej wady serca - ubytku przegrody międzyprzedsionkowej, ta nowa metoda stanowi ogromną szansę. Więcej…

Pisarz z komputera

Katalog zawodów, w których ludzie zastępowani są przez machiny, ciągle poszerza się. W roku 2016 został dodany następny z nich, a dokładnie zawód powieściopisarza. Choć zdaje się to niesłychane, to jak się okazuje, iż dzięki sztucznej inteligencji wykonalne jest wykreowanie oryginalnej powieści. Więcej…

Warsztaty "PISANIE ARTYKUŁÓW NAUKOWYCH"

ODWOŁANE. Warszawa, 15 września 2015r.Warsztaty poświęcone będą procesowi publikowania naukowego począwszy od organizacji badań pod kątem publikacji, poprzez warsztat autora, organizację tekstu, wybór czasopisma, zgłoszenie artykułu, kontakt z redakcją aż do promocji opublikowanej pracy. Więcej…
Centrum Onkologii w Warszawie z nową pracownią scyntygraficzną i nowoczesnym sprzętem do diagnostyki nowotworów

Otwarcie pracowni scyntygraWsparcie Ministerstwa Zdrowia dla nowych technologii diagnostycznych w medycynie nuklearnej.

27 kwietnia 2018 roku w Centrum Onkologii-Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie otwarto nową pracownię scyntygraficzną z systemem SPECT/CT Discovery NM/CT 670 CZT, opartym na najnowszych technologiach, wykorzystywanych w diagnostyce nuklearnej. Nowoczesne urządzenie, z którego będą korzystać pacjenci z podejrzeniem nowotworu, został dofinansowany przez Ministerstwo Zdrowia.

Diagnostyka nuklearna nowotworów – szybko rosnące potrzeby

Zapadalność na nowotwory w Polsce rośnie w tempie lawinowym – od kilku lat mówi się nawet
o onkologicznym tsunami. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, schorzenia onkologiczne są drugą przyczyną zgonów w Polsce[1], a pierwszą przyczyną zgonów Polaków w wieku produkcyjnym niezależnie od płci.[2] Według rekomendacji zawartych w opracowaniu „Prognozy zachorowalności
i umieralności na nowotwory złośliwe w Polsce do 2025 roku” Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Krajowego Rejestru Nowotworów gwałtownie rosnąca liczba pacjentów
z chorobą nowotworową powoduje konieczność przygotowania się pod względem edukacyjnym, diagnostycznym, leczniczym, ekonomicznym i logistycznym.[3]

Wczesne wykrycie – szansa na zdrowie

Tylko dysponując odpowiednim zapleczem i możliwościami w zakresie edukacji, prewencji, diagnostyki i terapii onkologicznych jesteśmy w stanie skutecznie walczyć z chorobami nowotworowymi – mówi prof. Jan Walewski, Dyrektor Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie
w Warszawie.

Diagnostyka to pierwszy i bardzo ważny, bo rzutujący na dalsze postępowanie i rokowania etap walki z rakiem. Diagnostyka precyzyjna i nowoczesna zwiększa szanse pacjenta na wygraną z chorobą - jest kluczowa dla osiągnięcia sukcesu terapeutycznego, poprawy jakości i przedłużenia życia pacjenta. Im nowocześniejsze i dokładniejsze narzędzia diagnostyczne, tym większa szansa na wcześniejsze wykrycie choroby i skuteczniejsze jej leczenie – tłumaczy dr n. med. Bogdan Małkowski, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

Nuklearna diagnostyka nowotworów: potrzeby i możliwości

W diagnostyce nowotworów ważną rolę odgrywają procedury z zakresu medycyny nuklearnej, pozwalające na dokładną i bezpieczną ocenę obrazu tkanek i narządów wewnętrznych oraz ich funkcjonalności. Jedną z procedur stosowanych w diagnostyce nuklearnej nowotworów jest SPECT/CT.

 W trakcie badania z zastosowaniem zaawansowanego technologicznie urządzenia: skanera multimodalnego można bardzo dokładnie zwizualizować strukturę tkanek i narządów wewnętrznych pacjenta i ocenić ich funkcje.

–  Im bardziej zaawansowane technologicznie urządzenie, tym dokładniejsza i mniej inwazyjna diagnostyka nowotworów – mówi dr hab. n. med. Mirosław Dziuk z Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

Nasze nowe urządzenie, system SPECT/CT Discovery NM/CT 670 CZT jest ultranowoczesne. System pozwala uzyskać znakomitą jakość obrazu, co daje lekarzom znacznie lepsze możliwości precyzyjnej diagnostyki nowotworów już na początkowych stadiach rozwoju choroby – wtedy, kiedy często jest jeszcze w pełni uleczalna – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Marek Dedecjus, Kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Ważne wsparcie Ministerstwa Zdrowia

Koszt tego i podobnych urządzeń nowej generacji stosowanych w diagnostyce nuklearnej nowotworów jest znaczny – sięga rzędu kilku milionów złotych.

Bez wsparcia z zewnątrz niewiele ośrodków w Polsce jest w stanie zapewnić swoim pacjentom najnowocześniejsze urządzenia, stosowane w diagnostyce nowotworów. Jesteśmy niezwykle zobowiązani Ministerstwu Zdrowia, że nowa pracownia, dzięki dofinansowaniu zaawansowanego technologicznie urządzenia, będzie w stanie lepiej, skuteczniej, szybciej i jeszcze bezpieczniej diagnozować pacjentów. Inwestycje w nowoczesne technologie realnie przekładają się na korzyści kliniczne i dla systemu ochrony zdrowia. Jeśli diagnozujemy i leczymy nowocześnie, jesteśmy w stanie zapewnić polskiemu społeczeństwu lepsze zdrowie. To cel Ministerstwa Zdrowia, lekarzy i wszystkich interesariuszy systemu opieki zdrowotnej, dlatego wzajemne zrozumienie potrzeb i wsparcie jest niezwykle ważne – mówi prof. dr hab. n. med. Leszek Królicki, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny nuklearnej, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

Otwarcie 2

[1] http://onkologia.org.pl/nowotwory-zlosliwe-ogolem-2/

[2] http://onkologia.org.pl/wp-content/uploads/Nowotwory_2015.pdf

[3] http://onkologia.org.pl/wp-content/uploads/Prognozy_2025.pdf

Polecamy także:

Coca cola cukier - czy naprawdę jest go tak dużo?

Mówi się, że w znanym wszystkim napoju Coca Cola cukier znajduje się w ogromnych ilościach. Czy rzeczywiście taka jest prawda? Czy zawartość cukru w Coca Coli jest naprawdę aż tak wysoka?   Więcej…

Kilka sposobów na odpoczynek w wiosenny wieczór

Wiosna to idealny czas na relaks. Aura nastawia pozytywnie, a coraz wyższe temperatury działają, że świat wokół staje się wielokolorowy. Ci szczęściarze, którzy mają możliwość wzięcia długiego urlopu, wyruszają daleko do kurortów polskich lub zagranicznych. Wybierają odpoczynek w spa, na plaży. Lecz ci, którzy zostają, bo muszą pracować, też mogą poszukać sposobów na relaks. Spróbujmy więc opisać kilka możliwości na wypoczynek po pracy. W jaki sposób można zapewnić sobie relaks we własnym zaciszu, po kilku, kilkunastu godzinach wytężonej pracy? Więcej…

Wikingowie z Kanady?

W Kanadzie wykryto nieznaną osadę wikingów. Archeolodzy po dokonaniu badań, w których pomogły im zdjęcia satelitarne zaręczają, iż znaleźli w Ameryce Północnej przejawy drugiej osady wikingów. Więcej…

10 października 2017 - Siła-wiedzy.pl zaprasza na:

Szkolenie "JAK ZAKŁADAĆ, EFEKTYWNIE PROWADZIĆ I ROZWIJAĆ CZASOPISMO NAUKOWE” Warszawa, 10 października 2017 r. Więcej…

„Marsjanin" – premiera głośnej powieści już 19 listopada

Mark jest jednym z pierwszych ludzi na Marsie. Jedynym, który został tam porzucony. I prawdopodobnie pierwszym, który tam umrze. Walka o przetrwanie na obcej i wrogiej planecie oraz dojmująca samotność – to czeka pierwszego w historii kosmicznego rozbitka. Premiera głośnego „Marsjanina" już 19 listopada; w 2015 roku na ekrany kin wejdzie film na jego podstawie w reżyserii Ridleya Scotta. Więcej…