Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Wychowanie dzieci w czasie pandemii

Wyedukować, przechować, czy separować? Czyli kilka spostrzeżeń o zajmowaniu się dzieci w erze pandemii Covid-19.Pandemia Covid 19, to okoliczności dla nas wszystkich męcząca jak również niepokojąca. Od dwóch lat jesteśmy bombardowani statystykami, a nasze egzystencja społeczne opiera się już nie na regułach savoir vivre, lecz na obostrzeniach i reżimie sanitarnym. Jednak wierzcie mi, istnieje w tym wszystkim jeszcze coś trudniejszego niż tylko unikanie zakażenia. Coś, co nie traktuje tylko nas, dorosłych. Bowiem odnosi się do przyszłych pokoleń, do naszych dzieci oraz skutków ich wychowywania w czasach pandemii Covid-19. Więcej…

Szkoła policealna w Gdańsku – czym kierować się podczas jej wyboru?

Ukończenie liceum to dzisiaj zdecydowanie za mało, by móc myśleć o atrakcyjnej pracy. Właśnie dlatego większość absolwentów chce uczyć się dalej, a szkoła policealna okazuje się coraz częściej lepszym rozwiązaniem niż studia. Jej najważniejszą zaletą jest znacznie krótszy czas nauki, ale także możliwość zdobycia kwalifikacji w zawodach, na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy. Jeśli interesuje Cię dobra szkoła policealna w Gdańsku, powinieneś wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze placówki. Więcej…

Siedem nowopoznanych gatunków żab

Naukowcy odkryli w dżungli znajdującej się na południowym wschodzie Brazylii siedem nieznanych dotąd gatunków żab.   Więcej…

Szkoły Montessori – Warszawa już to polubiła

Jeśli chcemy przekonać się jak działa szkoła Montessori Warszawa będzie najlepszym miejscem aby taką placówkę szybko znaleźć. Ale i w innych miastach ich nie brak. Jak uczą się dzieci w szkole Montessori? Więcej…

Jak jeść mniej

Naukowcy dowodzą, iż jedzenie pokrojone na mniejsze kawałki bardziej syci i nagradza niż jednorazowa porcja o tej samej zawartości kalorii, dotyczy to tak samo ludzi jak i zwierząt. Taką preferencję co do doboru postaci pożywienia badacze tłumaczą tym, że jedzenie podane w formie wielu małych kawałeczków wytwarza poczucie większej objętości jedzenia. Więcej…
Czy wiesz jak działa drukarka 3D? Oto garść przydatnych informacji

drukarki-3d-mJeszcze całkiem niedawno idea drukowania trójwymiarowych przedmiotów brzmiała dla większości z nas zupełnie niewiarygodnie. Tymczasem już dziś drukarki 3D wykorzystywane są w branży przemysłowej, medycznej czy motoryzacyjnej, a niedługo może nawet zawitają do naszych domów. Zobacz, na czym polega ta unikalna technologia.

Po co nam druk 3D?

Dla osób nie mających wiedzy na ten temat drukowanie 3D może kojarzyć się wręcz z filmami typu science fiction. Rzeczywiście, pomysł zmaterializowania stworzonego wirtualnie projektu jest niezwykły. Jednak okazuje się to naprawdę możliwe! Drukowanie trójwymiarowych przedmiotów to idea, która ma ogromny potencjał i stać się może ważnym elementem wielu gałęzi gospodarki. Już dziś w ten sposób tworzy się m.in. prototypy części urządzeń oraz maszyn, cenne implanty medyczne i chirurgiczne, a także różnego rodzaju zabawki bądź gadżety. Tej niezwykłej technologii używa się już od ponad 20 lat. Pierwsza tego typu komercyjna drukarka powstała w 1986 roku – zaprojektował ją Charles Hull. Jako ciekawostkę warto dodać, że pierwszy udany wydruk miał miejsce trzy lata wcześniej, kiedy Hull wydrukował trójwymiarową filiżankę dla swojej żony.

Jak to działa?

Technologia 3D polega na drukowaniu trójwymiarowych przedmiotów na podstawie stworzonego komputerowo i przesłanego do drukarki projektu. Są one tworzone z takich materiałów jak np. metal, ceramika oraz plastik. Na specjalnym stole nadrukowywane są kolejne warstwy, każda o ściśle określonej grubości – w ten sposób tworząc zaprojektowany wzór. Kolejna warstwa nakładana jest po zastygnięciu poprzedniej. Tworzenie projektu nadającego się do wydrukowania na drukarce 3D odbywa się w specjalnym programie graficznym, a gotowe pliki eksportuje się do pliku STL – jest on standardem przy trójwymiarowym druku.

Co przyniosą kolejne lata?

Druk 3D, pomimo swojego ogromnego potencjału, nie zastąpi nigdy w pełni linii produkcyjnych. Dzieje się tak dlatego, że niemożliwe jest tworzenie z pomocą tego typu drukarki przedmiotów składających się z więcej niż jednego typu materiału. Jest to największe ograniczenie tej technologii. Już dzisiaj stanowi ona jednak ważną gałąź usług, a tendencja ta z pewnością będzie się pogłębiać. Obecnie wciąż możemy usłyszeć o nowych materiałach, które nadają się do wykorzystania w tej technologii, czy też o innowacyjnych rozwiązaniach optymalizującą efekty jej stosowania. Same urządzenia do trójwymiarowego drukowania również stają się bardziej przystępne cenowo i dostępne dla szerszego grona przedsiębiorców i osób prywatnych. Niektóre modele znajdziemy w dobrych sklepach RTV i AGD (drukarka 3D dostępna jest np. na stronie http://www.euro.com.pl/drukarki-3d.bhtml).

Technologia drukowania 3D wciąż jest jeszcze w Polsce mało znana, choć coraz więcej firm decyduje się na wykorzystywanie jej podczas swojej pracy. Warto wiedzieć więcej na ten temat – to gałąź usług, która prawdopodobnie stanie się wkrótce o wiele bardziej popularna.

drukarki-3d

Polecamy także:

Z jakich materiałów produkuje się oringi?

Uszczelniania hydrauliczne stosowane są w wielu gałęziach przemysłu. Przez to, że służą one do wielu różnorakich maszyn, produkowanych jest wiele ich rodzajów. Występują na przykład uszczelnienia tłokowe, tłoczysk czy obrotowe, ale najpopularniejszym typem uszczelek są tak zwane oringi. Więcej…

Druk na tkaninach - w jaki sposób przebiega?

Ze względu na rosnące zapotrzebowanie, zarówno prywatnych klientów jak i dużych firm, w ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój metod drukowania tekstyliów. Pojawił się m.in. haft komputerowy, DTG, Flex czy Termonadruk - wszystkie te metody zapewniają szybkie i precyzyjne odwzorowanie szablonu na tkaninach. Więcej…

Kto zepsuł internet?

Choć wydaje się nieprawdopodobne, by światowa sieć przestała działać, zaledwie kilka dni temu miał miejsce naprawdę poważny kryzys. Niewiele brakowało, aby mnóstwo najbardziej popularnych stron internetowych po prostu przestało działać. Powodem tego zamieszania była z pozoru mało znacząca decyzja amerykańskiego dewelopera Azer Koçulu, który zaplanował usunąć jeden ze stworzonych przez siebie modułów JavaScript, jaki składa się z 11 linijek kodu. Więcej…

Czy warto zmienić konto bankowe?

Zmiana konta bankowego to proces, w którym niechętnie uczestniczymy. Z czego wynika niechęć?   Więcej…

Czego dowiedzą się o nas przyszłe pokolenia? Trwa akcja „Wiadomości do przyszłości”, której celem jest zakopanie kapsuły czasu, przygotowana przez Papiery POL.

Mimo, że żyli dziesiątki, setki a nawet tysiące lat temu, wszyscy słyszeliśmy o poetach takich jak: Homer, Dante Alighieri, Szekspir, Jan Kochanowski. Każdy z nich w jakiś sposób zapisał się w historii i wszyscy oni mieli wpływ na kształtowanie jej. Ich spuścizna jest podwaliną naszej cywilizacji. To co stworzyli stanowi dla nas ważną informację, o tym jak wyglądało życie w poprzednich epokach. Dzięki nim wiemy kim byli ówcześni ludzi, jak wyglądało ich życie, w co wierzyli, czego się bali, co sprawiało im radość. Czy trzeba jednak być wielkim poetą bądź pisarzem, żeby zostawić po sobie tekst, który dla przyszłych pokoleń będzie interesującym świadectwem naszych czasów. Więcej…