Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Nagrywanie z ukrycia? Jak to zrobić?

Życie zaskakuje nas różnymi sytuacjami. W przypadku, gdy mamy podejrzenia, że naszym najbliższym może coś grozić, ktoś próbuje przywłaszczyć nie swoje mienie, lub po prostu szukamy dowodów w innej sprawie, skorzystajmy z ukrytej kamery. Dzięki różnym kształtom i doskonałemu kamuflażowi będzie kompletnie niewidoczna dla osób postronnych, a my zyskamy potwierdzenie, czy nasze obawy były słuszne. Więcej…

Instalacja alarmu

Alarmy są obecnie bardzo ważnym i wziętym sposobem ochrony biznesu. Wskazane jest zatem dowiedzieć się w jaki sposób ochraniają one nasze dobro. Więcej…

Przeprowadzka - ile kosztuje?

Osoby zmieniające mieszkanie niewątpliwie borykają się z problemem oszacowania kosztów które pochłonie przeprowadzka. Zadecydowałem z tej przyczyny napisać artykuł obejmujący parę wartościowych porad które ułatwią wycenę kosztów przeprowadzki. Więcej…

Problem z elektrośmieciami

Unia Europejska wdraża dużo nowych nakazów oraz przepisów, których niestety nie udaje się wyegzekwować. W szczególności chodzi o przepisy dotyczące elektrośmieci - kwestii niezwykle ważnej dla środowiska naturalnego. Najnowsze badania pokazują, że elektrośmieci nie są przetwarzane w takim stopniu jak powinny. Więcej…

Witamina c do walki z zaćmą

Według testów przeprowadzonych przez uczonych z Kings Collage London warzywa i owoce bogate w witaminę C cyklicznie konsumowane mogą mieć znaczenie na zapobieganie zaćmie. Efekty tych badań opublikowane zostały w piśmie "Ophthalmology". Więcej…
Sztuczna skóra jak prawdziwa

dlon-mInżynierowie z Uniwersytetu Stanforda skonstruowali materiał na sztuczną skórę. Skóra ta jest wyjątkowa, gdyż może odczuwać dotyk oraz przesyłać impulsy do komórek nerwowych. Stworzenie tego materiału niesie nadzieję na opracowanie innowacyjnej generacji protez.

Jak mówi Zhenan Bao, pracująca nad substytutami skóry od 15 lat, pierwszy raz udało się zrobić materiał, który byłby tak elastyczny i podobny do naturalnej skóry, wykrywający dodatkowo nacisk i przekazujący impuls do układu nerwowego. W laboratorium pracuje nad tym materiałem 17 osób, począwszy od bioinżynierów, poprzez elektroników, elektryków, kończąc na chemikach.

Według opisu zamieszczonego w magazynie "Science", materiał złożony jest z dwóch podstawowych warstw. Górnej, odpowiadającej za mechanizm czucia oraz dolnej, której zadaniem jest przesyłanie impulsów elektrycznych i "tłumaczenie" ich na bodźce biochemiczne, które mogą zrozumieć żywe komórki. Inżynierowie wskazują, iż sztuczna skóra potrafi odebrać różne bodźce dotykowe, zarówno delikatne stuknięcia palcem, jak i silny uścisk.

Sekret czucia dotyku za sprawą elektroniki leży w maleńkich węglowych nanorurkach, to nimi naszpikowana jest warstwa górna skóry. Ułożone są one w równych odstępach, lecz podczas naciskania na materiał przybliżają się do siebie i przewodzą prąd. O tym jak dobrze przewodzone będą impulsy decyduje siła nacisku.

Aby móc opracować tak elastyczną warstwę skóry należało wytworzyć tak samo elastyczne układy elektroniczne. Tu z pomocą przyszła naukowcom firma Xerox. Specjaliści z tej firmy wydrukowali elastyczną elektronikę na specjalnych urządzeniach, a wydruk obejmował wielka powierzchnię.

Teraz wystarczyło jedynie przetłumaczenie impulsów elektrycznych na język neuronów. Aby to uzyskać wykorzystano komórki specjalnie zmienione genetycznie, które były wrażliwe na światło. Impulsy z obwodów na skórze wpierw przerobione były na sygnał świetlny, a następnie pobudzane nim były genetycznie zmodyfikowane komórki żywe, które powodowały aktywację prawdziwych neuronów.

Optogenetykę zastosowano jedynie w celu sprawdzenia nowej technologii, w zastosowaniu rzeczywistym prawdopodobnie będzie się dało zastosować bezpośrednie połączenie elektryczne.

Jeśli chodzi o zastosowanie materiału w praktyce, to naukowcy są przekonani, że uda się go zastosować jako pokrycie protez kończyn, na przykład dłoni. Dzięki temu pacjenci będa w stanie odczuwać z jaką siłą ściskają przedmioty.

dlon

Polecamy także:

W jaki sposób przebiega montaż basenów?

Kiedy już zdecydowaliśmy się na wybudowanie basenu na naszej działce, ważne jest, abyśmy zapoznali się z technikami ich montażu. Proces ten pozwoli nam się przygotować na ewentualne zmiany w krajobrazie zarówno w trakcie budowy wymarzonego kąpieliska oraz w późniejszym czasie. Więcej…

Do czego służą stoły wagowe?

W pracy laboratoryjnej często niezwykle istotną rolę odgrywa precyzja. Wyobraźmy sobie np. laboratorium, w którym pracuje się nad recepturami nowych leków. Nawet najdrobniejsza zmiana składu medykamentu może sprawić, że lek będzie nieskuteczny lub nawet szkodliwy. Taka pomyłka nie musi być wynikiem niewłaściwego działania wagi laboratoryjnej, lecz zakłóceń wynikających z pracy innych urządzeń. Aby uniknąć takich sytuacji, każde laboratorium powinno być wyposażone w stół wagowy. Więcej…

In vitro dla nosorożców

Czy in vitro może być ratunkiem dla zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt? Znawcy tematu doszli do wniosku, iż dla nosorożca białego północnego in vitro mogło by okazać się skutecznym sposobem na uchronienie tego gatunku przed wymarciem. Więcej…

Zgłoszenia z zakresu ochrony środowiska: Jak i dlaczego się nimi zająć?

W dobie coraz większego zanieczyszczenia i degradacji planety, ochrona środowiska staje się coraz bardziej priorytetowym obszarem działalności europejskich przedsiębiorstw. Profesjonalne zarządzanie tym obszarem wymaga skrupulatności i kompleksowej wiedzy, warto zatem postawić na usługi doradztwa środowiskowego. Więcej…

Czyszczenie elewacji oraz zabezpieczenie przed glonami

Na występowanie glonów na elewacji w szczególności narażone są budynki, które znajdują się blisko lasów oraz innych skupisk zieleni. Zagrożenie stanowi też bliskie sąsiedztwo zbiorników wodnych, rzek oraz terenów podmokłych. Z dużych, rozległych obszarów zarodniki glonów mogą bardzo łatwo przenosić się na elewację. Zjawisko takie będzie zachodzić dużo częściej, jeśli ściany obiektu dodatkowo znajdują się w cieniu, ponieważ wtedy może na nich przez bardzo długi czas utrzymywać się wilgoć. W jaki sposób wyczyścić oraz zabezpieczyć elewację przed glonami? Więcej…