Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Jakie są kierunki studiów związane z projektowaniem przestrzeni?

Lubisz przebywać w estetycznych, funkcjonalnych i praktycznie urządzonych miejscach? Masz zmysł artystyczny, zdolności manualne i wyobraźnię przestrzenną? Chciałbyś mieć wpływ na wygląd otaczającej Cię przestrzeni? Jeśli tak, przedstawiamy kilka kierunków studiów, które mogą Cię zainteresować. Więcej…

Po co powinno się regularnie czytać

Czytanie to nie tylko metoda na miłe spędzanie wolnego czasu, ale również pożywka dla naszego umysłu. Wszystkie badania dowodzą, że osoby, regularnie sięgające po książkę, są bardziej inteligentne, bardziej bystre i mają więcej empatii. Dlaczego jeszcze powinno się czytać? Więcej…

Czym oczyszczać rany?

Badacze dokonali odkrycia, z którego wynika, że dezynfekowanie ran za pomocą słonej wody jest znacznie efektywniejsze niż przy użyciu mydła. Więcej…

Co to jest rekuperacja?

Odzyskiwanie ciepła z wentylacji zwane jest powszechnie rekuperacją. Proces ten polega na ogrzewaniu świeżego powietrza napływającego do budynku ciepłem powietrza które jest z niego wywiewane. Jest to możliwe dzięki rekuperatorowi - urządzeniu, które dzięki specyfice swojego działania pozwala na zmniejszenie strat ciepła, wynikających z wentylacji pomieszczeń. Więcej…

Szkoła gladiatorów

Park Archeologiczny Carnuntum w Austrii przedstawił w tym tygodniu szczątki wielkiej szkoły gladiatorów a także jej wirtualną prezentację. Carnuntum było niegdyś znaczącym obozem rzymskich żołnierzy na sławnym szlaku bursztynowym. Więcej…
Jak przystąpić do Programu Czyste Powietrze?

W ostatnich latach powstaje coraz więcej akcji mających na celu ograniczenie zanieczyszczenia środowiska. Istotne znaczenie ma tu walka z globalnym problemem, jakim jest zanieczyszczenie powietrza na skutek emisji szkodliwych związków do atmosfery. W tym celu powstał Program Czyste Powietrze. Na czym dokładnie on polega, w jaki sposób można do niego dołączyć i dlaczego warto to zrobić?

Cele i założenia Programu Czyste Powietrze

Założony w 2018 roku Program Czyste Powietrze to rządowa inicjatywa, która wspiera osoby zainteresowane wymianą bądź zakupem urządzeń grzewczych, zapewniając im dofinansowanie. Misją Programu jest redukcja emisji szkodliwych pyłów i gazów, które dostają się do atmosfery głównie w następstwie użytkowania starych urządzeń grzewczych opalanych węglem czy drewnem. Dofinansowanie otrzymają te osoby, które wymienią stary kocioł na nowsze, ekologiczne urządzenie bądź też wybiorą taką technologię do nowo wybudowanego domu. Program promuje eksploatację ekologicznych kotłów 5. klasy, gdzie jako opał wykorzystuje się najczęściej ekogroszek bądź pellet. Tego typu urządzenia, które znajdziemy np. w ofercie firmy Budmet Nocoń, w znacznym stopniu ograniczają emisję szkodliwych substancji. Pamiętajmy przy tym, że do 2026 zmiana na takie właśnie kotły CO będzie obowiązkiem, dlatego tym bardziej warto przystąpić do Programu Czyste Powietrze i otrzymać dofinansowanie na wymianę bądź zakup kotła. Warto również dodać, że w ramach tej akcji możliwe jest pokrycie kosztów termomodernizacji budynku, co także wpływa na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska.

Kto i jak może przystąpić do Programu Czyste Powietrze?

Program Czyste Powietrze, jako rządowa akcja, wymaga dopełnienia kilku ważnych formalności. Po pierwsze należy złożyć stosowny wniosek w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie przeznaczone jest dla właścicieli bądź współwłaścicieli domów – starych czy też dopiero budowanych – dlatego też należy dysponować dowodem własności budynku bądź zgodą na rozpoczęcie jego budowy. Minimum dofinansowania obejmuje pokrycie 30% kosztów inwestycji, natomiast maksimum aż 90%, przy czym może być to nie więcej niż 53 tysiące złotych. Minimalna wartość inwestycji powinna wynosić 7 tysięcy złotych. Ponieważ wysokość otrzymanego dofinansowania uzależniona jest od kryterium dochodowego, do wniosku należy dołączyć stosowne dokumenty potwierdzające wysokość dochodu przypadającego na osobę. Jeśli dla danego budynku przeprowadzono audyt energetyczny, to taki dokument również może być dołączony. Po złożeniu wniosku nastąpi jego ocena i – w przypadku pozytywnego rozpatrzenia – będzie można uzyskać dofinansowanie.

Polecamy także:

Paraliż Senny - Z czym to się je?

Paraliż Senny, inaczej porażenie przysenne to stan, w którym doznajemy porażenia mięśni. Możemy bez problemu oddychać, ale nie możemy czymkolwiek poruszyć. Osoby przeżywający to pierwszy raz przeważnie wpadają w panikę, najgorzej jest z tymi którzy nigdy nie słyszeli o paraliżu sennym. Więcej…

Co wpływa na jakość wydruków?

Nietrudno zauważyć, że dzięki niektórym drukarkom powstają rysunki, ilustracje, a nawet zdjęcia, które charakteryzują się głębokimi i intensywnymi kolorami. Jednak jakość wydruków nie zawsze jest tak dobra. Zdarza się, że nawet dokumenty, w których dominuje tekst, nie są ostre, a litery sprawiają wrażenie wyblakłych. Od czego zależy to, czy wydruki będą wyraźne i wysokiej jakości? Oto, co warto wiedzieć na ten temat. Więcej…

Wyścig systemów mobilnych

Przypuszczalnie nie każdy posiada, lecz jednak każdy wie czym jest laptop bądź komputer. Rynek tych sprzętów ciągle się rozwija. Więcej…

Praca w grupie atutem coworkingu

Będąc jednoosobową firmą zazwyczaj pracujemy w swoim domu. Wiąże się to z tym, iż oszczędzamy na czynszu i jest to po prostu wygodne. Nie jesteśmy ograniczeni czasowo, możemy wstawać kiedy chcemy, a lodówka zawsze jest w zasięgu ręki. Niestety to właśnie te czynniki maja wpływ na naszą wydajność. Poza tym ciągłe przebywanie w domu znacznie obniża naszą kreatywność. Jeśli pracujemy tak przez wiele lat to po prostu się wypalamy. Właśnie dla takich osób powstała koncepcja coworkingu. Czym on tak naprawdę jest? Więcej…

Warsztaty "ŚRODKI UNIJNE DLA SEKTORA NAUKI, BADAŃ I ROZWOJU W NOWEJ PERSPEKTYWIE FINANSOWEJ 2014-2020"

Warszawa, 2 grudnia 2015r.Celem szkolenia jest przybliżenie uczestnikom i uczestniczkom zasad realizacji projektów naukowych, badawczych i B+R w ramach Nowej perspektywy finansowej 2014-2020 - czyli kto, kiedy, na co i ile środków będzie mógł pozyskać. Uczestnicy i uczestniczki nabędą wiedzę pozwalającą przygotować się do skutecznego aplikowania o środki unijne w ramach przyszłej perspektywy finansowej. Dzięki tej wiedzy będą mogli oszacować swoje szanse na dofinansowanie oraz wybrać te obszary, które mogą być dla nich szczególnie atrakcyjne. Więcej…