Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Możliwości przenośnych toalet

Przenośna toaleta to określenie, które może dotyczyć szerokiej gamy rozwiązań. Nie brakuje w niej również mobilnych toalet z umywalkami oraz toalet dla niepełnosprawnych. Dzięki ich uniwersalności sprawdzają się w wielu miejscach, gdzie nie ma możliwości zapewnienia stacjonarnych sanitariatów. Toalety przenośne powinny znaleźć się na każdym placu budowy czy imprezie plenerowej. To właśnie po stronie organizatora lub pracodawcy leży obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków, w tym możliwości skorzystania z toalety. Więcej…

Informacje wbudowane w rafy koralowe

Wiemy, że na podstawie naturalnych pierścieni, widocznych w środku pnia drzewa, można w trywialny sposób obliczyć, jak wiele lat liczy dany okaz. Analogiczne zjawisko działa też w koloniach koralowców. Szkielety poszczególnych korali kryją w sobie pierścienie, których istnienie odzwierciedla długość życia a zarazem zapewnia możliwość zobaczenia przeszłości tych interesujących organizmów. Więcej…

Zakupy dostarczone pod drzwi

Robienie zakupów za pomocą internetu to coraz bardziej uznany sposób na uniknięcie dla poniektórych tego ciężkiego obowiązku, którym może być nabywanie potrzebnych artykułów. Są one niewątpliwie nie tylko niezmiernie wygodne dla konsumenta, lecz pozwalają często dotrzeć do towarów, do których nie ma łatwego dostępu w standardowej sprzedaży. Więcej…

Drewno vs cegła - domki z drewna

Domy mieszkalne z drewna to tak naprawdę budowlane puzzle. Wysublimowana technologia, z przyczyny której powstaje nowomodny dom przy śladowym zagospodarowaniu produktów budowlanych i zoptymalizowanej pracy wykonawców bywa konkurencją dla domów stawianych tradycyjnie, czyli z betonu komórkowego lub cegły. Dlatego też domy drewniane posiadają spore krąg entuzjastów. Konstrukcje z drewna własną popularność zawdzięczają fundamentalnym zaletom drewna tj. trwałość konstrukcyjna, optymalna izolacja, znikoma bezwładność termiczna, prostota obróbki oraz wysoki plus estetyczny. Z drewna można wznosić domy przeróżnej wielkości, o możliwej strukturze (w miarę dopuszczalnej przez reguły budowlano-remontowe) i w różnych technikach spojenia (na wpusty, na kołki, na suchoitp.). Więcej…

Biżuteria ze stali chirurgicznej - dlaczego warto ją kupić?

Biżuteria ze stali nierdzewnej to doskonała alternatywa dla ozdób wykonanych ze złota i srebra. Jest zdecydowanie tańsza, a co najważniejsza, mogą ją nosić nawet alergicy. Jakie jeszcze zalety zapewnia nam biżuteria ze stali nierdzewnej?  Więcej…
Dom i ogród - przykładowe zastosowania dla wody deszczowej.

deszczowkaJeśli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego lub ogrodu i chcesz ograniczyć swoje rachunki za wodę, pomyśl o magazynowaniu wody deszczowej. To stosunkowo proste i niezwykle praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu możesz mieć dostęp do darmowej wody, do celów gospodarczych.

Ocenia się, że statystyczne gospodarstwo domowe zużywa dziennie około 150 litrów wody pitnej, przy czym do celów spożywczych zużywane są zaledwie około 3 litry takiej wody. Reszta wody zużywana jest do mycia naczyń, do prania, do codziennych zabiegów higienicznych, do podlewania roślin czy do spłukiwania toalety. Co ciekawe, większość tej wody bez problemu można zastąpić darmową wodą pozyskiwaną z opadów atmosferycznych. Wystarczy przygotować zbiorniki na deszczówkę i zaopatrzyć się w system niedrogich filtrów oraz wykonanie odpowiednich przyłączy wodno-kanalizacyjnych.

Do czego można używać wody deszczowej:

  • do spłukiwania toalet,
  • do prania brudnej pościeli, bielizny czy odzieży – woda deszczowa jest wodą miękką, podczas prania nie musimy zatem używać dużych ilości detergentów, dodatkowo chronimy grzałkę pralki przed osadzaniem się na niej kamienia,
  • do podlewania roślin – taką wodą możemy podlewać trawniki, rośliny rabatowe czy kwiaty doniczkowe,
  • do prac porządkowych – przefiltrowana woda deszczowa z powodzeniem może być wykorzystana do mycia podłóg czy okien.

Wykorzystanie wody deszczowej wpływa na obniżenie rachunków za wodę pitną i jest działaniem proekologicznym, korzystnym dla środowiska naturalnego.

Woda deszczowa pozyskiwana jest z opadów atmosferycznych, ale do jej zebrania potrzebna jest duża powierzchnia spadzistego dachu i system rynien. Deszczówka sama w sobie jest czysta, ale spływając po dachu, może ulec zanieczyszczeniu. Dlatego przed jej dalszym wykorzystaniem, zwykle poddaje się ją filtracji. Do zbierania deszczówki najlepiej nadają się dachy spadziste, pokryte dachówką ceramiczną lub betonową, a także dachy blaszane. Do pozyskiwania deszczówki mniej wygodne będą pokrycia bitumiczne. Odradza się pozyskiwanie deszczówki z dachów krytych płytami azbestowymi.

Jak korzystać z deszczówki?

By móc korzystać z deszczówki, prócz zbiorników na wodę, które zwykle wkopuje się w grunt, potrzebny będzie także system rozprowadzenia wody. Tworząc taki system należy pamiętać, by był to niezależny system, odrębny od systemu doprowadzającego wodę pitną do domu – te dwa rodzaje wody nie mogą się ze sobą mieszać. Wspólny może być co najwyżej system odprowadzania zużytej wody – kanalizacja. Do zbudowania systemu opartego na wodzie deszczowej potrzebny będzie hydrofor, który pozwoli pompować wodę ze zbiornika znajdującego się poniżej poziomu gruntu, na większą wysokość. Warto zainwestować również w urządzenia elektroniczne, które pozwolą na kontrolowanie poziomu wody w zbiornikach, zapobiegając pracy hydroforu na sucho.

Woda deszczowa a kanalizacja

Jeśli korzystamy z niezależnego – indywidualnego systemu odprowadzania ścieków, zużytą wodę deszczową możemy z powodzeniem odprowadzać w taki sam sposób, jak odprowadzamy wodę pitną. Jeśli jesteśmy podpięci do systemu zbiorczej kanalizacji miejskiej/wiejskiej, wtedy za takie dodatkowe ścieki musimy osobno dopłacić. W tym celu instaluje się dodatkowe liczniki na wodę deszczową odprowadzaną do kanalizacji – takie same liczniki muszą zakładać gospodarstwa, które są podłączone do systemu kanalizacji, ale korzystają z wody ze studni.  

Woda deszczowa w ogrodzie

Jeśli wodę deszczową zamierzamy używać jedynie do podlewania roślin w ogrodzie, nie musimy inwestować w system jej rozprowadzania po domu. W tym przypadku wystarczy zbiornik na wodę deszczową, do którego woda doprowadzana jest z dachu przez system rynien, pompa – najlepiej pompa umieszczona w zbiorniku (zanurzeniowa), oraz węże do podlewania ogrodu. Zbiornik na deszczówkę możemy wkopać w grunt lub zainwestować w zbiornik, który ustawiania się na powierzchni gruntu. W tym drugim przypadku musimy pamiętać o spuszczeniu z niego wody przed nadejściem mrozów, tak by nie uległ rozsadzeniu przez zamarzającą wodę.

Zbiornik na deszczówkę można zintegrować z systemem automatycznego podlewania ogrodu. Ze zgromadzonej wody można korzystać również w sposób bardziej tradycyjny - do podlewania roślin używając konewki. Nadmiar wody deszczowej można odprowadzić do rowu lub kanalizacji burzowej, ewentualnie do tuneli lub skrzynek rozsączających, które instaluje się pod powierzchnią gruntu, na terenie całej działki.

Polecamy także:

Jak sprawdzić jakość odzieży używanej?

Decyzja o otwarciu własnego sklepu z odzieżą używaną to jedynie połowa sukcesu. Przyszli przedsiębiorcy z tej branży muszą odpowiedzieć sobie na wiele pytań oraz zastanowić się, nad tym, jaką odzież zamierzają sprzedawać. To bardzo ważne decyzje, które wpływają na pozycję rynkową oraz osiągane zyski. Jaką odzież używaną warto mieć w asortymencie swojego sklepu i jak sprawdzić jej jakość? Więcej…

Makro i Mikro ekonomiczne ujęcie logistyki

Logistyką możemy nazwać wszelkie procesy fizycznego przepływu dóbr materialnych jak na przykład surowce lub materiały, wewnątrz przedsiębiorstwa jak i między różnymi przedsiębiorstwami, a także przepływ towarzyszących tym procesom informacji. Ukierunkowana ona jest na maksymalne zaspokojenie potrzeb klienta przy minimalnych kosztach procesów logistycznych. Więcej…

Budowlana przerwa zimowa - czy czy to dobry pomysł?

Z nadciągającą nieubłaganie zimą każdego roku, co niektóre ekipy ogólnobudowlane przeprowadzają zadania wykończeniowe wewnątrz domu. Chociaż nie jest to regułą, to mimo tego powinno się dom ochronić przed opadami śniegu, deszczu oraz dodatkowo mrozów, które potrafią zaskoczyć. Czy sensowne jest, aby powstrzymywać gruntownie prace na czas zimy? A może zupełnie nie? Na te pytania musi każdy w ostatecznym rozrachunku odpowiedzieć w pojedynkę. Aczkolwiek każdemu inwestorowi zależy na osłonięciu niewykończonych i narażonych na zawilgocenie elementów domu. W dłuższej perspektywie jest wstanie to przynieść korzyści z samego tylko porządnego samopoczucia, że zrobiło się wszystko, aby w czasie powrotu na budowę po sezonie zimowym nie natknąć się na pleśni, zniszczonych produktów i samego budynku. Więcej…

Coca cola cukier - czy naprawdę jest go tak dużo?

Mówi się, że w znanym wszystkim napoju Coca Cola cukier znajduje się w ogromnych ilościach. Czy rzeczywiście taka jest prawda? Czy zawartość cukru w Coca Coli jest naprawdę aż tak wysoka?   Więcej…

Jak rozbudzić w dziecku ukryte zdolności

Dzieci, szczególnie te najmłodsze, są ciekawe świata, chcą wiedzieć wszystko i o wszystko pytają. Już od ledwo mówiący brzdąc wykazuje konkretne zainteresowania, warto więc bacznie obserwować swoje dziecko, by odkryć jego naturalne predyspozycje i zdolności jak najwcześniej. Będzie to szczególnie istotne podczas wybierania w przyszłości szkoły, kierunku studiów czy zawodu. Więcej…