Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Czy wynajem sal szkoleniowych w Warszawie przebiega łatwo?

Jak zorganizować udane szkolenie, które przyciągnie wielu chętnych słuchaczy? Przekazywanie treści w taki sposób, aby dotarły do każdego uczestnika to nie lada wyzwanie i bez specjalistycznego sprzętu audiowizualnego istnieje zwiększone ryzyko niepowodzenia. Więcej…

Jak rozwijać hobby u dziecka?

Hobby to coś, co może pomóc dziecku rozwijać swoje zainteresowania i zdolności, a także poprawić jego samodzielność i kreatywność. Istotne jest, aby rodzice wspierali swojego malucha, a także pomagali mu znaleźć odpowiednie zajęcia, które pozwolą na kształtowanie pasji i umiejętności. Przedstawiamy kilka wskazówek, jak rozwijać hobby u dziecka. Więcej…

Druk w 3D coraz popularniejszy

Co by nie mówić o druku 3D i jakich opinii na jego temat nie mieć to niewątpliwym jest fakt, że staje się on coraz popularniejszy i coraz więcej o nim słychać i tylnymi drzwiami wchodzi on do naszych domów i mieszkań, stając się powoli czymś całkowicie normalnym. Więcej…

Czy pęknietą szybę samochodową trzeba od razu wymienić?

Małe pęknięcie na szybie samochodowej może wyglądać nieszkodliwie, jednak to tylko pozory. Niestety kierowcy mają często tendencję do bagatelizowania takich sytuacji. Tłumaczą sami przed sobą: „To tylko mała rysa i nie warto nic z tym zrobić” albo „To tylko zbędny koszt i fatyga”. Więcej…

Czy kontrolować parabanki?

Bankowość jest jednym z najbardziej kontrolowanych sektorów gospodarki. W Polsce najważniejszą instytucją nadzorującą prace banków jest Komisja Nadzoru Finansowego. Na Polskim rynku finansowym pojawiło się ostatnio wiele firm pozabankowych oferujących podobne produkty finansowe jak w klasycznych bankach. Niestety dotąd nie ma urzędu, który mógłby sprawować nadzór nad parabankami. Więcej…
Jakim badaniom są poddawane sery?

Wszelkiego rodzaju sery są poddawane różnego rodzaju badaniom i testom. W zależności od wybranej metody są one sprawdzane zarówno na etapie przygotowania produktu, jak i po uzyskaniu finalnego artykułu spożywczego. Sprawdzenie ich jakości obejmuje zarówno analizę sensoryczną, jak i fizykochemiczną. Coraz większa część producentów decyduje się na ich weryfikowanie pod kątem zawartości antybiotyków. Co warto wiedzieć o tego typu badaniach?

Analiza sensoryczna i fizykochemiczna serów

Badania sensoryczne są przeprowadzane przez wyspecjalizowanych i doświadczonych degustatorów. Obejmują one sprawdzenie konsystencji, barwy, smaku i zapachu produktu. Analiza fizykochemiczna obejmuje sprawdzenie mleka przerobowego, wykorzystywanego do produkcji serów, ale też produktu finalnego. "Podczas tego rodzaju badania są wyznaczane: gęstość mleka, kwasowość miareczkowa, poziom pH oraz zawartości tłuszczu, białka i laktozy" – wyjaśnia ekspert z firmy JUSTEST Julita Roszkowska.

Warto wiedzieć, że do ustalenia zawartości wody wykorzystuje się metodę suszenia. Jeśli chodzi o badanie wartości odżywczych, to najczęstszymi metodami są: Gerbera (w zakresie tłuszczu), Bertranda (w zakresie laktory) oraz Kjeldahla (w zakresie białka). Oczywiście do ich przeprowadzenia można wykorzystywać również nowoczesne analizatory, które już w kilkadziesiąt sekund pozwalają uzyskać wyniki, a tym samym zoptymalizować proces produkcji. Należy dodać, że w przypadku serów twarogowych konieczne jest także ocenienie ilości wyciekającej serwantki.

Analizę fizykochemiczną wykonuje się kilkukrotnie i porównuje uzyskane wyniki.

Badania na wykrycie antybiotyków

Dość sporym problemem jest obecność pozostałości antybiotyków w żywności. Wynika on z faktu, że są one podawane zwierzętom hodowlanym, w celu przyśpieszenia ich wzrostu. Warto pamiętać, że tego typu postępowanie jest nie tylko nieetyczne, ale też szkodliwe. Cierpią nie tylko zwierzęta, ale też ludzie. Zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej nie można stosować tego typu substancji, stąd też ich wykrycie potwierdza niezgodne z prawem postępowanie i może zakończyć się nałożeniem wysokich kar.

Ich obecność w produktach żywnościowych można sprawdzić za pomocą specjalistycznych testów na antybiotyk i analiz laboratoryjnych. W przypadku serów najczęściej wykonuje się analizę mleka używanego do ich produkcji. Pomocne są analizatory umożliwiające wykrycie substancji takich jak beta-laktamy czy tetracykliny. Wybierając odpowiednie testy, warto zwrócić uwagę, by były one wysokiej jakości – niezawodną skuteczność daje np. wykorzystanie metody immunoreceptorowej.

Polecamy także:

Nowoczesne rozwiązania na imprezy firmowe.

Firmowa impreza integracyjna z interaktywną rozrywką Nie jest żadną tajemnicą, że zespół pracowników, który jest ze sobą zżyty, doskonale się dogaduje i wspiera, będzie wykazywał się większą aktywnością i produktywnością od zespołu, który wyłącznie rywalizuje. Stąd w firmach popularne są różnego rodzaju wyjazdy integracyjne. A te coraz częściej wykorzystują możliwości, jakie daje interaktywna rozrywka. Więcej…

Odtruwanie organizmu

Wyzbywanie się szkodliwych substancji z organizmu czasem jest długą walką. Jeżeli nie są skuteczne metody najprostsze, domowe, warto udać się do eksperta, bo może nasza diagnoza jest błędna i nie cierpimy na zbytnie zanieczyszczenie naszego organizmu toksynami pochodzącymi z powietrza oraz jedzenia, ale dolega nam coś poważniejszego. Więcej…

24 października 2017 - Siła-wiedzy.pl zaprasza na:

Szkolenie "CONTENT MARKETING KROK PO KROKU - CZYLI JAK BUDOWAĆ STRATEGIE I REALIZOWAĆ DZIAŁANIA W RAMACH MARKETINGU TREŚCI?" Warszawa, 24 października 2017 r.   Więcej…

Co wchodzi w zakres kompetencji miękkich?

Kompetencje miękkie dzieli się na umiejętności interpersonalne i osobiste. Te pierwsze nazywa się też umiejętnościami komunikacyjnymi. Jeśli chcesz aplikować na stanowisko kierownicze albo mocno powiązane z zasobami ludzkimi, powinieneś wiedzieć, że kompetencje miękkie są w Twoim przypadku kluczowe. Po tym, jak zgłębisz ich dokładną charakterystykę, od razu zrozumiesz, dlaczego są tak ważne… Więcej…

Znaczenie zdrowia psychicznego u osób walczących z pandemią

Z całą otwartością można zakomunikować, że w tej chwili żyjemy w bezprecedensowych czasach. Więcej…