Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Kiedy warto wybrać indywidualne lekcje nauki polskiego dla obcokrajowca?

Nie ma się co oszukiwać – nauka polskiego zwykle nie przychodzi zbyt łatwo obcokrajowcom. Dlatego większość z nich decyduje się na kursy języka polskiego prowadzone przez wykwalifikowanych lektorów. Czasem nie jest jednak łatwo zdecydować, jaki rodzaj kursu wybrać, aby odnieść jak największe korzyści. Jeżeli chcesz wiedzieć, w jakich sytuacjach lepiej zdecydować się na kursy indywidualne, zapraszamy do lektury. Więcej…

Pisarz z komputera

Katalog zawodów, w których ludzie zastępowani są przez machiny, ciągle poszerza się. W roku 2016 został dodany następny z nich, a dokładnie zawód powieściopisarza. Choć zdaje się to niesłychane, to jak się okazuje, iż dzięki sztucznej inteligencji wykonalne jest wykreowanie oryginalnej powieści. Więcej…

Pompa ciepła jako eko-energia? Czyżby na pewno?

Ze względu na fakt, że środowisko naturalne staje się coraz bardziej obciążone ludzie powinni zacząć się coraz mocniej zastanawiać nad tym, aby szukać alternatywnych sposobów na pozyskiwanie energii oraz, aby zacząć stosować ekologiczne ogrzewanie w swoich domach. Dzięki zastosowaniu pompy ciepła będzie można tutaj w sposób efekty korzystać z energii odnawialnej. Jeśli jesteście zainteresowani tym jak to funkcjonuje to przeczytajcie dalszą część artykułu. Więcej…

Czy możliwe jest zatrudnienie pracowników ze Wschodu w czasie pandemii?

Na polskim rynku pracy duże znaczenie mają pracownicy przejezdni, przede wszystkim ci ze Wschodu. Aktualna sytuacja epidemiczna uniemożliwiła wielu osobom swobodne wykonywanie swoich obowiązków zawodowych. Nie tylko Polacy, ale też pracownicy z Ukrainy czy Białorusi spotkali się w tym szczególnym czasie z problemami zarobkowymi. Czy możliwe jest w ogóle zatrudnianie w Polsce pracowników ze Wschodu w czasie pandemii? Więcej…

Jakie jest zastosowanie mierników poziomu dźwięku w kontekście BHP?

Hałas w środowisku pracy jest dużym zagrożeniem dla zdrowia pracowników. Generowany jest przez pracujące maszyny, urządzenia, transport wewnątrzzakładowy i wiele innych źródeł. Jego negatywny wpływ na otoczenie został dogłębnie zbadany i oceniony jako jeden z poważniejszych czynników negatywnie wpływających na układ nerwowy człowieka. Dlatego też specjaliści od bezpieczeństwa i higieny pracy wkładają dużo energii w opracowywanie metod walki z hałasem. Pomagają im w tym specjalistyczne mierniki poziomu dźwięku. Więcej…
Bezpieczne i skuteczne ćwiczenia na zimowe poranki

Zimowa pora stanowi cudowny okres, żeby aktywnie spędzać czas na ożywczym powietrzu, niemniej jednak treningi w zimniejszych warunkach są w stanie tworzyć wyzwanie dla odporności i kondycji. W tym materiale przedłożymy, w jaki sposób ćwiczyć na dworze zimową porą, unikając kontuzji i przeziębień. Poznaj parę istotnych sugestii.

Jak wybrać najlepszy czas na trening zimą

Najlepszą porą dnia na ćwiczenie zimową porą jest okres, gdy temperatura jest najwyższa. Jest to zwykle południe bądź po godzinie 12. Stroń od treningów wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, kiedy obniża się ponizej zera. Poza tym, w ciemności pogłębia się ryzyko kontuzji, w związku z tym staraj się uprawiać aktywność fizyczną w świetle dziennym

Trening w mroźne dni - Jak się ubrać?

Należyty strój to drogę do utrzymania ciepła i wygody w czasie ćwiczeń zimą. Przedstawiamy nieco wskazówek dotyczących stroju:
- Warstwy garderoby - Ubieraj się w warstwy, rozpoczynając od cienkiej warstwy podstawowej, która wchłania pot, a następnie dorzuć warstwę izolacyjną i zewnętrzną, chroniącą przed zimnem i wilgocią.
- Ochrona głowy- Ciepło czmycha z ciała przez głowę, toteż noszenie czapki lub opaski na uszy jest zasadnicze.
- Rękawice - ręce są szczególnie wystawione na zimno, w związku z tym powinno się wyposażyć się w dobre rękawice.
- Pewne obuwie - Załóż obuwie dające izolację oraz przyczepność do śliskich powierzchni.

Zimowe rozgrzewanie - Klucz do unikania kontuzji

Nim zaczniesz ćwiczenia zimową porą, dbaj o głębokie rozgrzanie ciała. Wykonaj parę dynamicznych rozgrzewek, takich jak skakanie na skakance bądź bieg w miejscu, tak aby podwyższyć obieg krwi i pobudzić mięśnie do pracy. Po treningu nie zapominajo rozciąganiu, by uniknąć zakwasów.

Jak uniknąć odwodnienia podczas zimowych ćwiczeń

W zimie łatwo zapomnieć o nawodnieniu ciała, ale utrata płynów w skutek pocenia się w dalszym ciągu zachodzi w trakcie ćwiczeń na lodowatym dworze. Pamiętaj, ażeby pić wodę przed, w trakcie i po ćwiczeń, by uniknąć odwodnienia.

Akcesoria, które dodadzą komfortu do zimowej aktywności fizycznej

Wskazane jest rozważyć zakup paru zimowych gadżetów, które są w stanie zmienić wygodę ćwiczeń, jak na przykład okulary przeciwsłoneczne, tak aby chronić oczy przed promieniowaniem UV tudzież osłony na nos i usta.

Dostosowanie a osiągnięcie wyników w zimowym sporcie

Lodowate warunki pogodowe mogą zmieniać się nieustająco, więc nie powstrzymuj się dostroić swoje plany treningowe, jeśli aura się pogorszy. Czasem transfer ćwiczeń do wnętrza budynku albo zdecydowanie się na inną formę aktywności może być optymalnym wyjściem.

Podsumowując, trening na świeżym powietrzu zimową porą może bywa rzeczą przyjemną, pod warunkiem, że mamy porządne przygotowanie i znajomość zagrożeń. Przystosowanie odzieży, adekwatne rozgrzewanie i rozwaga w wyborze godziny treningu zdołają pomóc Ci uniknąć kontuzji i infekcji. Nie zaniedbuj również o wyczuciu swojego ciała i dopasowywaniu ćwiczeń do bieżących warunków.

Polecamy także:

Zalety wełny mineralnej

Skalna i szklana - wełna mineralna znajduje wyjątkowo szerokie zastosowanie- szczególnie w budownictwie. Doskonale sprawdza się także w energetyce i stanowi świetną izolację termiczną dla poszczególnych części budynków. Wiele zawdzięcza swoim właściwościom – niskim przewodzeniem ciepła, niepalnością, tłumieniem dźwięków zarówno powietrznych jak i uderzeniowych. Warto wiedzieć, że to nie jedyne zalety tego materiału. Jakie inne korzyści daje wełna mineralna? Jak wspomniano wcześniej na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje wełny mineralnej. Oba te materiały różnią się nieznacznie właściwościami bo np. wełna szklana jest niezwykle sprężysta i znacznie lżejsza dzięki czemu doskonale wypełnia izolowaną przestrzeń, zaś zamontowana nie obciąża konstrukcji a fakt że można ją skompresować pozwala na efektywny transport i logistyka. Więcej…

Studencka przeprowadzka – co zrobić z rzeczami, których nie mamy gdzie zabrać?

Często studenci są zmuszeni do nagłej zmiany mieszkania w trakcie studiów. To zupełnie normalna rzecz, gdy lokum jest wynajmowane i nie można dojść do porozumienia z właścicielem, który na przykład z dnia na dzień podniósł czynsz lub uchyla się od dokonania niezbędnych napraw. Przeprowadzka może więc przyjść w najmniej oczekiwanym momencie. Pojawia się wtedy problem z przechowaniem zgromadzonego dobytku. Jak wybrnąć z takiej sytuacji? Więcej…

Świadomość w hologramie

W 2011 roku właściciel medialnego koncernu New Media Satrs, 35-letni Dmitrij Itskov założył projekt, jakiego nazwa to „2045”. Celem projektu jest przeniesienie do wnętrza maszyny ludzkiego umysłu, co w założeniu ma zagwarantować poszczególnym ludziom nieśmiertelność. Itskov do tego momentu zainwestował w ten projekt aż 1,43 miliarda dolarów, co bezsprzecznie potwierdza jego wysokie zaangażowanie w tak wyjątkową inwestycję. Jest on utwierdzony w przekonaniu o tym, że już za 30 lat człowiek będzie mógł zdobyć nieśmiertelność - taką tezę wygłosił w dokumentalnym filmie realizowanym przez BBC. Więcej…

Co to jest space plan?

Space plan to usługa proponowana przez dobre biura projektowe, polegająca na rozsądnej aranżacji przestrzeni oraz powierzchni użyteczności publicznej. Stanowi wyjątkowo istotny etap w tworzeniu mądrze zagospodarowanego wnętrza, maksymalnie wykorzystującego dostępne miejsce i czerpiącego korzyści ze specyfiki konkretnego pomieszczenia. Więcej…

10 podstawowych zwrotów, które przydadzą Ci się na wakacyjny wyjazd do Niemiec

Wakacje to czas wypoczynku, ale nie tylko. Warto w tym okresie poznawać także nowe kultury i zwiedzać miejsca, w których do tej pory nie byliśmy. Bliskim kierunkiem podróży, który wybieramy coraz chętniej są Niemcy. W kraju tym znajdziemy mnóstwo urokliwych miejsc, wartych zobaczenia. Oczywiście wyjazd zagraniczny wiąże się także ze znajomością języka. To ta bardziej stresująca część wypoczynku. W większości miast Niemiec będziemy mogli porozumieć się po angielsku, mimo wszystko warto jednak znać kilka zwrotów w języku niemieckim. Więcej…