Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Szczepy bakterii lekoodpornych w Chinach

W Chinach wykryto szczepy bakterii, które odporne są na leki. Badacze ostrzegają przed "antybiotykowa apokalipsą" Więcej…

Ekologia: Zmieniajmy świat ku zrównoważonemu rozwojowi

W ostatnim czasie sporo osób skupia atencję na problem ochrony środowiska oraz zrównoważonego rozwoju. Newsy dotyczące metod pomniejszania śladu węglowego, recyklingu, minimalizmu i ekologicznych produktów cieszą się dużym zaciekawieniem. Społeczności wyszukują wiadomości na temat zero waste, upcyklingu, roślinnej diety czy ekologicznych marek odzieżowych. W tym artykule odkryjemy ciekawe metody na prowadzenie eko życia i świadomą konsumpcję, które nie jedynie dołożą się do dbałości o dobrostan naszej planety, lecz dodatkowo stanowią istotny wyznacznik w stronę zrównoważonego rozwoju. Więcej…

Jak pozbyć się pluskiew i karaczanów z domu?

Inwazja pluskiew lub karaczanów zazwyczaj zaczyna się niepostrzeżenie i znienacka. Zostają one nieświadomie naniesione na nutach lub odzieży i początkowo niezauważane zaczynają się mnożyć. Gdy już je dostrzeżemy – zazwyczaj naprawdę trudno je wytępić, a samodzielne próby rozwiązania problemu kończą się porażkami. Co można zrobić, by opanować sytuację? Więcej…

Alzheimer w Polsce

Szacuje się, że w roku 2015 w Polsce na chorobę Alzheimera cierpiało będzie ponad milion osób. System opieki zdrowotnej w naszym kraju nie jest na to gotowy. Więcej…

Tabletowy zawrót głowy

Zjawisko tabletów nie przestaje zdumiewać. Z roku na rok urządzenia te zyskują na popularności, a ich handel wciąż wzrasta. Z uwagi na nieduże rozmiary jak również ogromną gamę możliwości  tablety są dobrą alternatywą dla laptopów. Fakt, iż tablet możemy zabrać wszędzie i w każdym miejscu z niego skorzystamy, co sprawia, że urządzenia te trwale zadomowiły się w naszych domach. Więcej…
Jakie jest zastosowanie mierników poziomu dźwięku w kontekście BHP?

Hałas w środowisku pracy jest dużym zagrożeniem dla zdrowia pracowników. Generowany jest przez pracujące maszyny, urządzenia, transport wewnątrzzakładowy i wiele innych źródeł. Jego negatywny wpływ na otoczenie został dogłębnie zbadany i oceniony jako jeden z poważniejszych czynników negatywnie wpływających na układ nerwowy człowieka. Dlatego też specjaliści od bezpieczeństwa i higieny pracy wkładają dużo energii w opracowywanie metod walki z hałasem. Pomagają im w tym specjalistyczne mierniki poziomu dźwięku.

Skutki wywołane długotrwałym przebywaniem w środowisku, w którym występuje wysoki poziom hałasu, mogą być długotrwałe i prowadzić do rozwoju chorób zawodowych. Z badań Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy wynika, że uszkodzenie słuchu wywołane hałasem jest najbardziej powszechną chorobą zawodową w Europie i stanowi około jedną trzecią wszystkich chorób związanych z pracą.

Jakie jest zagrożenie hałasem w środowisku pracy?

„Zagrożenie hałasem szczególnie w zakładach przemysłowych – twierdzi specjalista z firmy EC TEST SYSTEMS dostarczającej rozwiązania pomiarowe, diagnostyczne oraz symulacyjne z zakresu drgań i akustyki – jest wyjątkowo duże. Jego negatywny wpływ na układ nerwowy rozpoczyna się przy poziomie ciśnienia akustycznego od 35 dB do 70 dB. Trwały hałas w przedziale 70-85 dB może powodować trwałe pogorszenie słuchu, bóle głowy oraz rozstrój nerwowy i ma duży wpływ na dekoncentrację pracownika i obniżenie efektywności pracy. Hałas w zakresie poziomów 85 do 130 dB może doprowadzić do uszkodzenia narządu słuchu, a także wywołać zaburzenia układu krążenia i nerwowego. Wartość progu bólu określa się na 120 dB. Hałas na poziomie 130 dB -150 dB wywołuje drgania niektórych organów, co prowadzi do poważnych uszkodzeń wewnętrznych organizmu. Bardziej intensywny hałas może wywołać paraliż, mdłości, zaburzenia równowagi, stany lękowe, a także stać się przyczyną chorób psychicznych”.

Aparatura pomiarowa do walki z hałasem

Specjaliści od BHP wciąż szukają metod ograniczania intensywnych bodźców akustycznych na organizm człowieka. Wspomaga ich w tym specjalistyczna aparatura do pomiarów poziomów hałasu. Do wykonywania skomplikowanych analiz służą wyrafinowane technicznie urządzenia do pomiarów i diagnostyki akustycznej.

Dzięki miernikom poziomu dźwięku możliwe są dokładne pomiary poziomu hałasu wewnątrz zakładów przemysłowych, w ich otoczeniu i wszędzie tak gdzie występują problemy z jego intensywnością. Pomiary te pozwalają na tworzenie analiz i wyciąganie wniosków, które służą do rekomendowania zaleceń poprawy ochrony pracowników narażonych na oddziaływanie hałasu.

Nowoczesne mirniki to łatwe w użyciu i skuteczne ręczne analizatory dźwięku. Są to kompaktowe urządzenia o szerokim zastosowaniu. Bardzo przydatne, zwłaszcza do dłuższych analiz zagrożeń są stacje monitorowania hałasu. Te półprzenośne lub przenośne urządzenia pozwalające na wykonywanie długoterminowych pomiarów w celu ciągłej kontroli poziomu hałasu. Innymi urządzeniami w tej kategorii są rury impedancyjne, znajdujące zastosowanie przy definiowaniu poziomu parametrów materiałów akustycznych służących do wyciszania pomieszczeń i budowy ekranów akustycznych. Często używanym narzędziem jest mierniki drgań przekazywanych na kończyny ludzkie przez maszyny i urządzenia. Wykorzystuje się go przy badaniu wibracji wytwarzanych przez maszyny w zakładach przemysłowych.

Urządzenia pomiarowe są wyjątkowym sprzymierzeńcem w walce z hałasem. Umożliwiają dokładną oceną zagrożeń, co pozwala na podejmowanie działań ograniczających intensywność hałasu w środowisku pracy.

Polecamy także:

Jakie akcesoria spakować pod namiot?

Przyjemna pogoda zwykle skłania nas do wycieczek i spędzania czasu pod chmurką. W ostatnim czasie ten typ spędzania urlopu stał się niezwykle lubiany. Bezspornie dla każdego biwak jest atrakcyjną przygodą. To nie tylko wypoczynek, lecz zwłaszcza kontakt z przyrodą. Zanim jednakże wyjedziesz w drogę, zapoznaj się z naszym poradnikiem - podpowiadamy, jakie rzeczy przygotować pod namiotWczasy pod chmurką to fantastyczna alternatywa dla zwykłego pobytu w hotelu. Pozostajesz w bezpośredniej bliskości z przyrodą, w oddali od miasta. Możesz obozować w lesie, na polanie albo w pobliżu rzeki. To świetny sposób na wypoczynek, bez pośpiechu i stresu. Nie zapominaj jednak, że pobyt pod gołym niebem wymaga odpowiedniego przygotowania. Musisz przemyśleć miejsce do spania, przewidzieć organizację kuchni polowej i przemyśleć sprawę warunków sanitarnych. W jaki sposób się za to zabrać? Więcej…

Talent – co to takiego? Czy istnieje? Czy jak chcę być artystą to muszę się z tym urodzić?

Talent – spędza nam sen z powiek. Bo co z tego że chcę coś robić kiedy nie mam talentu. Po co trwonić czas i pieniądze jak nic z tego nie będzie. A co jeżeli to wszystko z tym talentem to bujda? To pewne nawykowe zjawiska które trwają od setek lat? Dowiedz się dokładnie jak z tym talentem jest Więcej…

Podstawy scrapbookingu: jakie akcesoria kupić do nauki techniki

Scrapbooking to technika, która jest znana przynajmniej tak długo jak fotografia. Oczywiście zmieniała się na przestrzeni lat; wraz z rozwojem rynku artykułów do rękodzieła, sukcesywnie pojawiały się (i nadal się pojawiają) nowe akcesoria z jednej strony ułatwiające scraperom pracę, z drugiej – pozwalające uzyskać coraz ciekawsze rezultaty. Chcesz nauczyć się podstaw scrapbookingu? Sprawdź, jakie akcesoria kupić. Więcej…

Do czego służą sterowniki do pomp CO?

Nowoczesne instalacje ogrzewania domów jednorodzinnych są nie tylko efektywniejsze, ale też wygodniejsze w obsłudze. Jednym z kluczowych elementów takich systemów jest sterownik przeznaczony do pompy centralnego ogrzewania. Do czego służy ten właśnie element? Dlaczego warto zdecydować się na jego montaż? Więcej…

Bezpieczne i skuteczne ćwiczenia na zimowe poranki

Zimowa pora stanowi cudowny okres, żeby aktywnie spędzać czas na ożywczym powietrzu, niemniej jednak treningi w zimniejszych warunkach są w stanie tworzyć wyzwanie dla odporności i kondycji. W tym materiale przedłożymy, w jaki sposób ćwiczyć na dworze zimową porą, unikając kontuzji i przeziębień. Poznaj parę istotnych sugestii. Więcej…