Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Warsztaty "ŚRODKI UNIJNE DLA SEKTORA NAUKI, BADAŃ I ROZWOJU W NOWEJ PERSPEKTYWIE FINANSOWEJ 2014-2020"

Warszawa, 2 grudnia 2015r.Celem szkolenia jest przybliżenie uczestnikom i uczestniczkom zasad realizacji projektów naukowych, badawczych i B+R w ramach Nowej perspektywy finansowej 2014-2020 - czyli kto, kiedy, na co i ile środków będzie mógł pozyskać. Uczestnicy i uczestniczki nabędą wiedzę pozwalającą przygotować się do skutecznego aplikowania o środki unijne w ramach przyszłej perspektywy finansowej. Dzięki tej wiedzy będą mogli oszacować swoje szanse na dofinansowanie oraz wybrać te obszary, które mogą być dla nich szczególnie atrakcyjne. Więcej…

Baterie trakcyjne i ich rola w konstrukcji wózków widłowych

Wózki widłowe to sprzęt, który jest niezastąpiony w pracach z ciężkimi ładunkami. Te pojazdy znajdują zastosowanie w magazynach, składach budowlanych, sklepach wielkopowierzchniowych i wszędzie tam, gdzie potrzebne jest szybkie i wygodne przewiezienie i podniesienie na dużą wysokość towarów o dużej masie. Jednym z najważniejszych elementów wózków są baterie trakcyjne. Co to jest i jaka jest ich rola? Dowiedz się więcej. Więcej…

Rola zadaszenia w konstrukcji domu

Zadaszenie jest bardzo ważnym elementem domu. W pierwszej kolejności chcemy mieć przecież dach nad głową. Warto wiedzieć, że zadaszenie ma ogromny wpływ na to, jak będzie się żyło na co dzień. Jaka jest rola zadaszenia w konstrukcji domu? Jakie funkcje, poza oczywistą ochroną przed deszczem, spełnia dach? W jaki sposób modyfikuje on parametry całej budowli? Więcej…

Czemu warto się szkolić?

Pomimo, że temat dotyczący szkoleń przewija się od wielu lat, to jednak nadal nie wszyscy odczuwają potrzebę doskonalenia swoich umiejętności. Paradoksalnie, korzystają na tym ci, którzy nie żałują czasu i funduszy na zdobywanie certyfikatów – pracodawcy patrzą na nich bowiem zdecydowanie przychylniejszym okiem. Więcej…

Ogrzewanie domu gazem płynnym – jak zadbać o bezpieczeństwo?

Ogrzewanie domu powinno być bezpieczne i ekonomiczne. Dobrym rozwiązaniem jest użycie gazu płynnego LPG, otrzymywanego w procesie rafinacji z ropy naftowej. Jeśli zlecimy montaż instalacji firmie o dużym doświadczeniu, możemy być pewni zarówno zysków finansowych, jak i bezpieczeństwa w trakcie całego okresu eksploatacji. Więcej…
Syndrom pustego gniazda

psycholog mKażdy, kto jest rodzicem, dobrze wie, że po urodzeniu dziecka życie diametralnie się zmienia. Nagle nie mamy już tylko własnych spraw, ale też aktywnie uczestniczymy w dojrzewaniu naszych dzieci i przechodzimy z nimi przez wszystkie jego etapy. Niejednokrotnie życie naszych pociech absorbuje nas bardziej niż nasze własne, a bardzo często „własne życie” w zasadzie przestaje istnieć, bo albo my odsuwamy je na dalszy plan albo najzwyczajniej na świecie nie starcza nam czasu na myślenie o sobie i swoich potrzebach.

Wraz z przyjściem na świat dzieci zmienia się również nasz związek. Nie jesteśmy już tylko partnerami, kochankami, przyjaciółmi, ale także rodzicami. Oznacza to, że czas dzielimy teraz na więcej „obiektów uwagi” i nie poświęcamy go drugiej osobie w takiej ilości jak zanim zdecydowaliśmy się na potomstwo. Niejeden związek po urodzeniu pierwszego dziecka przeżywa poważny kryzys. Jest on związany z jednej strony ze stresem i zmęczeniem, jakim obarczone jest zazwyczaj odchowanie pierwszego dziecka, a z drugiej ze złością i utratą tego, co było. Często partnerom trudno jest wrócić do życia seksualnego, co może mieć różne przyczyny – kobieta może być całkowicie poświęcona dziecku i nie odczuwać potrzeb seksualnych, może też źle czuć się w swoim ciele zmęczonym ciążą i porodem; mężczyzna z kolei może postrzegać partnerkę bardziej przez pryzmat macierzyństwa, co raczej nie wzbudza przypływu namiętności, może on też najzwyczajniej w świecie czuć się odsunięty, a nawet porzucony na rzecz „konkurencji”.

psycholog dBez względu na przyczynę, niestety zdarza się tak, że dwoje partnerów po narodzeniu dzieci przestaje dbać o swój związek, a zaczyna koncentrować się na swoich latoroślach, ich życiu i wychowaniu. W większości przypadków jest to decyzja nieświadoma i niezauważona, po prostu staje się faktem. Bardzo złudne może być w tej sytuacji poczucie dużej ilości rozmów, kontaktu, spędzania czasu z partnerem lub partnerką - „przecież spędzamy ze sobą tak cudownie czas”, „dużo rozmawiamy, o wszystkim sobie mówimy”. Haczyk polega na tym, że ten wspólny czas jest zazwyczaj spędzany razem z dziećmi, a rozmowy też dotyczą pociech, bo każdy, kto ma dzieci, wie, że przy nich zawsze jest o czym rozmawiać. Co zatem dzieje się z rodzicami, kiedy dzieci dorastają i wyprowadzają się z domu? Przeżywają syndrom pustego gniazda.

Syndrom pustego gniazda to poczucie smutku i opuszczenia, jakie przeżywają rodzice podczas wyprowadzania się i usamodzielniania ich dzieci. Wydarzeniu temu towarzyszy także lęk, poczucie pustki, a w skrajnych przypadkach nawet depresja. Mimo, że z racjonalnego punktu widzenia oczywiste jest, że dorosłe dzieci wyprowadzają się i rozpoczynają samodzielne życie, wielu rodziców podświadomie oczekuje, że będą z nimi na zawsze. Ich odejście zawsze jest szokiem i spotyka się z niedowierzaniem, że „to już”. Przeżywanie tego rodzaju „żałoby” potęgują powody, o których mowa powyżej, czyli wygaśnięcie więzi, jaka łączyła nas z partnerem lub zrezygnowanie ze swojego życia na rzecz dzieci. W wyniku tego, kiedy te ostatnie nas opuszczają, okazuje się, że nic nam nie zostaje... Sytuacji nie poprawia fakt, że wyfrunięcie dzieci z gniazda rodzinnego ma miejsce zazwyczaj, kiedy rodzice są w wieku średnim, a kobiety przeżywają menopauzę. Jest to okres, w którym ludzie zmierzają się z bilansem swojego dotychczasowego życia, czasem smutkiem po odchodzącej młodości lub żalem do siebie za niewykorzystane szanse lub złe decyzje. Kobietom doskwiera gorsze samopoczucie i huśtawka nastrojów. Mężczyzn dotyka kryzys wieku średniego. Jeśli dodamy do tego odejście dzieci, robi się bardzo nieciekawie...

Jak można sobie pomóc? Najprostszą odpowiedzią jest – Zacznij nowe życie! Odnajdź utracone lub odsunięte na bok zainteresowania, przyjemności, coś, co lubisz robić, ale od dawna brakowało ci na to czasu. Możesz też odkryć w sobie nowe pomysły na spędzanie wolnego czasu – w końcu masz go teraz pod dostatkiem. Warto też „odkurzyć” swój związek – spójrz na swoją żonę jak na seksowną kobietę, a nie tylko matkę, lub na męża jak na kochanka – a nie tylko przykładnego ojca. Jeśli oboje partnerów postawi na dbanie o siebie i samorozwój – wkrótce znów zacznie ich coś do siebie przyciągać. A może znajdą gdzieś zakurzoną kartkę z listą rzeczy, jakie obiecali sobie zrobić, kiedy odchowają dzieci?

Pamiętaj, że jeśli syndrom pustego gniazda utrzymuje się i istotnie zaburza twoje funkcjonowanie, zawsze możesz skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Własna terapia pomoże ci nie tylko uporać się z tym konkretnym problemem, ale także zwycięsko przejść przez trudny okres wieku średniego. Pary mogą zdecydować się na terapię dla dwojga – w ten sposób razem przejdą przez kryzys i zbudują nową jakość w swoim związku. Warto sobie pomóc – wtedy odejście dzieci nie będzie cierpieniem, a naturalnym etapem życia rodziców.

Artykuł pod redakcją Pracowni Psychoterapii i Psychorozwoju Izabeli Kielczyk z Warszawy - http://psychoterapia-kielczyk.pl/ - Psycholog w Warszawie

Polecamy także:

Międzynarodowy Dzień Wróbla

Data 20 marca jest ustanowiona jako Międzynarodowy Dzień Wróbla. Nasz kraj zamieszkuje 5 - 7 milionów par wróbli. Niestety ich liczebność na obszarze miejskim nieustannie maleje. Gatunek tego ptaka to jeden z najbardziej rozpowszechnionych na całym świecie. Wróbla spotkamy niemalże na każdym kontynencie, w naszym kraju jest to ptak bardzo popularny i dobrze znany. Więcej…

Jak znaleźć dobrego ginekologa?

Ginekolog to wyjątkowej specjalizacji lekarz, od którego mamy prawo oczekiwać więcej niż od innych. To przed nim wszak trzeba odsłonić najbardziej intymne fragmenty naszego ciała, a często też zdradzić wstydliwe szczegóły dotyczące życia osobistego. Nie może więc być to osoba przypadkowa. Jak jednak znaleźć dobrego ginekologa, jeśli np. przeprowadzamy się do nowego miasta albo też pierwsza w życiu wizyta jest dopiero przed nami? Więcej…

Parki edukacyjne w kraju

Parki edukacyjne to miejsca w których dzieci oraz osoby dorosłe mogą empirycznie przekonać się o funkcjonowaniu sił natury i poniektórych praw fizyki. Więcej…

Zarządzanie wiekiem w przedsiębiorstwie

W każdym przedsiębiorstwie duże znaczenie ma inteligentne zarządzanie wiekiem w przedsiębiorstwie oraz transfer wiedzy. Więcej…

Lampy do ogrodu

Elementem małej architektury są także lampy do ogrodu, które powinny wyróżniać się wytrzymałością i oryginalnym designem. Jak wybrać najlepszą lampę do ogrodu? O czym warto pamiętać? Więcej…