Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

W jaki sposób celebrować Dzień Św. Walentego?

Święto św. Walentego, znane również jako Walentynki, to popularna na całym świecie uroczystość zadedykowana przyjaźni, sympatii i miłości. Celebrujemy to święto 14 lutego każdego roku. Wówczas ludzie wyznają swoją sympatię wobec swoich bliskich, nade wszystko wobec swoich wybrańców. Obyczaj obchodzenia Walentynek sięga antycznego Rzymu, gdzie organizowano festival Lupercali, poświęcony bożkowi miłości i płodności. Już w średniowieczu 14 lutego był dniem poświęconym św. Walentemu. W dzisiejszych czasach Walentynki są obchodzone na całym świecie, a oblubieńcy wysyłają sobie wzajemnie kartki, bukiety i prezenty, by wyrazić swoją miłość. Przeczytaj więcej o historii, Dnia św. Walentego, żeby odkryć motywację do objawiania uczuć. Więcej…

Dezynfekcja wody promieniowaniem UV. Prawda czy mit?

Skażenie bakteriologiczne wody pitnej to poważny problem, który dotyka nie tylko krajów rozwijających się – również w naszych sieciach wodnych mogą rozwijać się bakterie takie e.coli czy legionella, zagrażające naszemu zdrowiu. Jak sobie radzić sobie z tym zagrożeniem. W ostatnim czasie popularnym rozwiązaniem jest dezynfekcja przy użyciu promieniowania ultrafioletowego. Jak działa ta metoda i czy naprawdę jest skuteczna? Więcej…

Szkolenie z komunikacji wewnętrznej: dlaczego warto?

Komunikacja wewnętrzna stanowi ważny aspekt poprawnego funkcjonowania w firmie lub organizacji. Wiele prac nie zostać wykonanych bez współpracy pomiędzy pracownikami różnych działów. Dlatego, poprawny przepływ informacji jest tak bardzo ważny. Jakie korzyści może przynieść firmie skorzystanie ze szkolenia dotyczącego komunikacji wewnętrznej? Więcej…

Działania środowiskowe na międzynarodowym poziomie

Nowoczesna firma powinna dbać nie tylko o zyski i wizerunek, ale także o dobro społeczeństwa oraz naturę. Pomaga w tym wiele systemów certyfikowanych np. norma ISO 1400, która odpowiada za system zarządzania środowiskowego. Więcej…

Jak powstaje wizytówka?

W dzisiejszych czasach, gdziekolwiek pójdziemy lub z kimkolwiek się spotkamy, jesteśmy zasypywani różnego rodzaju wizytówkami biznesowymi. Mogą one być proste, zwyczajne lub bardziej kreatywne, finezyjne. Wszystko to zależy od osoby, do której wizytówka należy. Więcej…
Rola zadaszenia w konstrukcji domu

dach budowa

Zadaszenie jest bardzo ważnym elementem domu. W pierwszej kolejności chcemy mieć przecież dach nad głową. Warto wiedzieć, że zadaszenie ma ogromny wpływ na to, jak będzie się żyło na co dzień. Jaka jest rola zadaszenia w konstrukcji domu? Jakie funkcje, poza oczywistą ochroną przed deszczem, spełnia dach? W jaki sposób modyfikuje on parametry całej budowli?

Dach a energooszczędność

Dach jest największą płaszczyzną, przez którą ciepło wydostaje się poza budynek. Dlatego od jego kształtu, materiałów, jakości wykonania oraz stopnia izolacji zależeć będą Twoje wydatki na ogrzewanie domu. Czy to rzeczywiście ma aż takie znaczenie? Zapytaliśmy o to specjalistę z Dachlux:

"Rola dachu w bilansie energetycznym obiektu budowlanego jest ogromna. Wystarczy spojrzeć na budownictwo energooszczędne i pasywne - domy takie mają zwartą bryłę, a dachy są niemal zupełnie płaskie. Dzięki temu, że powierzchnia jest mała w porównaniu z dachami spadzistymi, a ciepło rozkłada się równomiernie we wnętrzu, jego ucieczka jest minimalizowana. Do tego dochodzą grube warstwy termoizolacji. Taka konstrukcja dachu oraz szereg innych rozwiązań energooszczędnych dają wspaniałe rezultaty - zużycie energii niższe nawet o 90% w porównaniu z tradycyjnymi budynkami. Dach jest w tym jednym z kluczowych elementów". 

Typ budynku a dobór dachu

Nie każdy rodzaj dachu nadaje się na każdy typ obiektu budowlanego. Poszczególne materiały dachowe różnią się masą. Metr kwadratowy dachówki ceramicznej waży kilkadziesiąt kilogramów! Dlatego wybierając materiał dachowy zarówno na nowo wznoszony budynek, jak i ten poddawany renowacji, trzeba określić nośność konstrukcji, tak aby nie przeciążyć budynku i nie uszkodzić go. Może się okazać, że wymiana dachu na piękną i trwałą dachówkę ceramiczną będzie się wiązała z wykonaniem wzmocnień. Między innymi ze względu na niewielki ciężar proste budynki gospodarcze są kryte lekką blachą.

Materiał na dach należy też dobierać pod względem tego, jak skomplikowana jest jego konstrukcja. Jeśli zadaszenie ma wiele elementów, np. okna dachowe, liczne kominy, wykusze, jego kształt jest nieregularny, a nachylenie duże, znacznie łatwiej będzie położyć elastyczny gont bitumiczny niż blachodachówkę w arkuszach. Trafny dobór materiału na zadaszenie do jego kształtu to nie tylko szybsza praca, ale też mniejsze straty materiałowe.

Dach to nie tylko ochrona przeciwdeszczowa!

Warto pamiętać, że dach, oprócz tego, że chroni przed deszczem, śniegiem, wiatrem i słońcem, a także stanowi element termoizolacji budynku, pełni jeszcze inne funkcje. Minimalizuje hałas (zwłaszcza w deszczowe dni na poddaszu użytkowym może się on dawać we znaki!). Dach tworzy też wraz z systemem orynnowania konstrukcję odprowadzającą nadmiar wody. To on przyjmuje obciążenie śniegu i lodu oraz nie dopuszcza do przeciążenia innych elementów nośnych budynku. Wreszcie to na dachu znajdują się ujścia przewodów kominowych, wentylacyjnych i innych. Warto w niego zainwestować!

Polecamy także:

Służba zdrowia starożytnego Egiptu

Według badaczki amerykańskiej Anne Austin, nad Nilem w czasach starożytnych funkcjonowała państwowa służba zdrowia. Anne jest doktorantką na Uniwersytecie Stanford w Palo Alto. Więcej…

Ekologiczny jeans

Ekologiczna technologia produkowania jeansu w porównaniu do standardowej metody pozwala obniżyć zużycie wody o 90 procent, energii natomiast o 30 procent. Ocenia się, iż wyprodukowanie pojedynczej pary spodni jeansowych pochłania ponad 9 i pół metra sześciennego wody, prawie pół kilo związków chemicznych i wiele energii. Więcej…

Europejskie standardy kabin HPL

Tajemnicza nazwa HPL -co to jest? Do czego jest wykorzystywane? Dlaczego warto stosować ten materiał? Odpowiedź jest prosta. Nazwa HPL to skrót od angielskiego wyrażenia high pressure laminate, co oznacza laminat otrzymywany pod wysokim ciśnieniem. Technologia HPL pozwala na ścisłe łączenie ze sobą wielu warstw papieru impregnowanego żywicą. Materiał ten zalicza się do mas termoutwardzalnych, czyli takich, które swą maksymalną wydajność mechaniczną otrzymują po zastosowaniu wysokich temperatur. Więcej…

Informacje wbudowane w rafy koralowe

Wiemy, że na podstawie naturalnych pierścieni, widocznych w środku pnia drzewa, można w trywialny sposób obliczyć, jak wiele lat liczy dany okaz. Analogiczne zjawisko działa też w koloniach koralowców. Szkielety poszczególnych korali kryją w sobie pierścienie, których istnienie odzwierciedla długość życia a zarazem zapewnia możliwość zobaczenia przeszłości tych interesujących organizmów. Więcej…

Aminos kokosowy - lepsza alternatywa dla sosu sojowego?

Aminos kokosowy jest sosem powstałym poprzez połączenie fermentowanego soku z kwiatów palmy kokosowej oraz naturalnej soli morskiej. Uznaje się go za świetny zamiennik klasycznego sosu sojowego dla osób, które eliminują ze swojej codziennej diety soję, gluten oraz nadmiar soli.W smaku do złudzenia przypomina sos sojowy, przez co sprawdza się w daniach kuchni azjatyckiej. Staje się coraz bardziej popularne wśród osób dbających o zdrową dietę.Czy jednak faktycznie jest on zdrowszą alternatywą dla sosu sojowego i tamari? Więcej…