Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Handel i usługi logistyczne - co musisz wiedzieć o tym kierunku studiów?

Zastanawialiście się kiedyś, co warto studiować? Jaki kierunek wybrać, by zapewnić sobie dobrą pozycję na rynku pracy, atrakcyjną posadę i wysokie zarobki? Bez wątpienia dobrą decyzją będzie handel i usługi logistyczne. Dlaczego? Przeczytajcie. Więcej…

Sprzedaż na największym portalu e-commerce w Polsce a manager Allegro

Oczywistym faktem jest, że każdy sprzedawca chce sprzedać jak najwięcej i dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Więcej…

Warsztaty "PISANIE ARTYKUŁÓW NAUKOWYCH",

Warszawa, 21 stycznia 2016r Uczestnicy warsztatów nabędą praktyczną wiedzę i umiejętności z zakresu publikowania naukowego. Poznają metody efektywnego pisania pozwalające na przygotowanie i wysłanie artykułów naukowych do międzynarodowych czasopism. Więcej…

Nadzieja na lek na Alzheimera

Na schorzenie Alzheimera cierpią miliony ludzi, a zgodnie z ostatnimi wyliczeniami do roku 2030 liczba osób chorujących sięgnie 65 milionów. Jest to choroba nieuleczalna, a przynajmniej była taka do niedawna, ponieważ przypuszczalnie odnaleziono na nią lekarstwo. Więcej…

Maski przeciwpyłowe - jaką wybrać dla siebie?

Bardzo dużo słyszy się o zwiększonych normach cząsteczek stałych w powietrzu, określanych jako PM 2, 5 i PM 10. Wiele miast ma stale podwyższony poziom zanieczyszczeń i smog. Powoduje to szereg dolegliwości związanych z układem oddechowym, dlatego warto nosić maski przeciwpyłowe wielorazowego użytku. Tylko jak ją wybrać? Więcej…
Druk na tkaninach - w jaki sposób przebiega?

sitodrukZe względu na rosnące zapotrzebowanie, zarówno prywatnych klientów jak i dużych firm, w ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój metod drukowania tekstyliów. Pojawił się m.in. haft komputerowy, DTG, Flex czy Termonadruk - wszystkie te metody zapewniają szybkie i precyzyjne odwzorowanie szablonu na tkaninach.

sitodruk-dRealizując zamówienie na większą ilość sztuk odzieży warto poważnie zastanowić się nad klasyczną metodą sitodruku, która zapewnia wysokiej jakości, a przede wszystkim dużej trwałości efekt. Pomimo tego, że to najstarszy sposób przenoszenia wzoru na materiał, jest on wciąż wysoko ceniony wśród specjalistów i cieszy się sporą popularnością.

- Sitodruk to taka technika, w której formą drukową jest szablon nałożony na drobną siatkę. Wykonanie odbitki polega na przetłaczaniu farby przez matrycę. Siatka w formie prostokątnej ramy może być wykonana z metalu lub włókien syntetycznych i jest pokryta emulsją, na której odwzorowany jest drukowany obraz. W trakcie realizacji przeciskana farba przechodzi przez te obszary sita, które nie są pokryte emulsją. Taki wzór przenoszony jest bezpośrednio na przedmiot, w tym przypadku na tkaninę - tłumaczy specjalista z Pracowni Sitodruku Tomex. - Ze względu na swoje właściwości drukiem sitowym można pokrywać przeróżne materiały, od kartonu, pcv, plastiku i folii po tkaniny właśnie.

Wykonanie nadruku metodą sitową można podzielić na kilka poszczególnych etapów. W pierwszej kolejności należy wymienić przygotowanie pliku do druku: dostarczony projekt jest przygotowany przez grafika poprzez rozdzielenie kolorów. Na każdą barwę musi być przygotowana osobna klisza i matryca. W tym przypadku ważne jest dostarczenie przez klienta odpowiedniego formatu pliku - tylko grafika wektorowa daje możliwość przeniesienia na siatkę.

Drugi etap obejmuje przygotowanie sita. Ma ono kluczowe znaczenie dla jakości i trwałości nadruku. Jak podano wcześniej, to ramka z odpowiednio napiętą siatką, które powleka się specjalną emulsją światłoczułą, a następnie wraz z kliszą naświetla się promieniem UV. Gotowa matryca składa się zatem z utwardzonej emulsji, która nie przepuszcza farby, bez obecności nieutrwalonych resztek, które zostają wypłukane (ich obecność uniemożliwiłaby poprawny druk). W wyniku tych zabiegów otrzymuje się gotową matrycę do druku jednego koloru. Oznacza to, że liczba przygotowanych matryc jest zależna od ilości barw, z jakich składa się projekt. - Czasochłonność przygotowania samego procesu druku dla każdego koloru czyni z tej metody idealne rozwiązanie dla dużych projektów, ale mało opłacalne przy zamówieniach obejmujących jedną lub kilka sztuk odzieży. W tym przypadku zazwyczaj proponujemy klientowi mniej kosztowną metodę - tłumaczy specjalista Pracowni Sitodruku Tomex.

Po przygotowaniu matryc można rozpocząć proces drukowania. Matryce mocuje się i ustawia na specjalnym stole sitodrukowym. W następnej kolejności następuje druk, farba zostaje przyciśnięta za pomocą rakla przez wypłukane z nieutwardzonej emulsji obszary sita. Po wykonaniu nadruku utrwala się go, tzn. wygrzewa w specjalnym tunelu lub przy odpowiednich parametrach. Ten ostatni proces jest szczególnie istotny, bo pozwala na zachowanie jak najdłuższej żywotności nadruku.

Atrakcyjność zastosowania metody sitodruku leży w jego właściwościach: możliwości nanoszenia skomplikowanych wzorów, pięknie nasyconych kolorów, trwałości nadruku, szybkości wykonania i niskich kosztów przy dużych nakładach. Istotny jest także fakt, że w druku sitowym nie ma ograniczeń co do wyboru oraz koloru tkaniny. To idealne rozwiązanie, które, chociaż najstarsze z dostępnych na rynku, nie bez podstaw cieszy się wysoką popularnością zarówno wśród fachowców, jak i przedsiębiorców.

Polecamy także:

Czym różni się kompresor od sprężarki?

Wiele osób nagminnie myli kompresor ze sprężarką. Warto jednak wiedzieć, że terminy te nie oznaczają zupełnie tego samego. Jaka jest różnica między tymi urządzeniami? Czym się charakteryzują? Więcej…

Audyt wewnętrzny

Myśleliście kiedykolwiek po co przeprowadzany jest audyt wewnętrzny? Sądzicie, że to zupełnie niepotrzebne? Otóż jest to jeden z najbardziej pożytecznych elementów administrowania, także faktycznie warto posłużyć się możliwościami, które dostarcza. Więcej…

Podglądanie DNA

Badacze postanowili przyjrzeć się gwałtownym zmianom występującym w DNA komórek, które pozbawione zostały tlenu oraz składników odżywczych. Taki stan charakterystyczny jest dla wielu częstych chorób, szczególnie zawału serca, nowotworów, czy udaru mózgu. Więcej…

Kangury sa leworęczne

Kangury podobnie jak ludzie, preferują posługiwać się jedną kończyną przednią. Rożnica jest taka, że większość tych torbaczy jest leworęczna. Naukowcy zapewniają, iż pierwszy raz udało im się odkryć preferencję do korzystania z jednej kończyny, u zwierząt innych niż ssaki naczelne. Więcej…

Jak porozumiewają się żyrafy

Naukowcom udało się zarejestrować zagadkowe niskie dźwięki, które żyrafy wydają nocą. Więcej…