Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Kreatywne rozwiązania - aranżacja przestrzeni zielonej

Zaprojektowanie nowej działki to zagadnienie wymagające uwzględnienia mnóstwa składników, jakie mogą ujawniać znaczny wpływ na finalny rezultat. Przygotowanie określonego szkicu ogrodu wymaga skrupulatnego pojęcia wszelkich detali a także ich zgodnego połączenia. Więcej…

Serwis aparatury medycznej z wykorzystaniem używanych części

Placówki służby zdrowia często poszukują sposobów na obniżenie kosztów a także wzrost efektywności. Z tej przyczyny wiele z nich rozpoczęło projekty ponownego wykorzystania sprzętów, które pozwalają im na serwisowanie urządzeń medycznych z wykorzystaniem używanych podzespołów zamiast nowych. Więcej…

Co warto wiedzieć o serwisie bram garażowych?

Jeśli chcemy, by nasza brama garażowa nie ulegała większym awariom, ważne jest jej montowanie przez specjalistów, a także późniejsze regularne serwisowanie. Dzięki temu można uniknąć większości problemów, które mogą wystąpić m.in. w automatyce i mechanizmie bramy. Serwisanci zajmą się także wymianą zużytych elementów czy przeprogramowaniem sterowania. Więcej…

Paleontologia, czyli wszystko o życiu gadów kopalnianych

Paleontologia, czyli dziedzina wiedzy zajmująca się rozpoznawaniem organizmów żywych tylko na podstawie znalezionych skamieniałości, jest dziedziną stale się rozwijającą. W zasadzie to bardzo współczesną, chociaż brzmi to nieco abstrakcyjnie, jeśli wziąć pod uwagę, że w całości dotyczy prehistorii. Więcej…

Ciekawe hobby - numizmatyka, złote monety

Numizmatyka jest nauką, która to odnosi się bezpośrednio do banknotów, monet i wielu innych środków pieniężnych. Pasjonaci tej dziedziny zwracają często uwagę na estetykę monet oraz na sposób ich wykonania. Wbrew pozorom numizmatyk jest to bardzo interesującym hobby, które znacznie rozszerza horyzonty oraz pozwala na zdobycie interesującej wiedzy o świecie i historii. Jest to świetna pasja dla każdego. Więcej…
Dezynfekcja wody promieniowaniem UV. Prawda czy mit?

filtr wody

Skażenie bakteriologiczne wody pitnej to poważny problem, który dotyka nie tylko krajów rozwijających się – również w naszych sieciach wodnych mogą rozwijać się bakterie takie e.coli czy legionella, zagrażające naszemu zdrowiu. Jak sobie radzić sobie z tym zagrożeniem. W ostatnim czasie popularnym rozwiązaniem jest dezynfekcja przy użyciu promieniowania ultrafioletowego. Jak działa ta metoda i czy naprawdę jest skuteczna?

Jak zbudowana jest lampa UV?

Dostępne na rynku lampy do dezynfekcji za pomocą promieniowania ultrafioletowego charakteryzują się bardzo zbliżoną budową. Ich kluczowym elementem jest podłużny promiennik światła ukryty w tzw. tubusie, czyli obudowie wykonanej ze stali nierdzewnej. Obudowa chroni promiennik przez uszkodzeniami i zanieczyszczeniami. Urządzenie posiada również układ zasilający, który dostarcza energii i steruje pracą promiennika.

Promieniowanie UV w dezynfekcji

Abyśmy zrozumieli mechanizm działania lamp dezynfekujących, musimy wiedzieć z jakim rodzajem oddziaływania mamy do czynienia. Ultrafiolet (UV) to niewidzialne dla ludzkiego oka promieniowanie elektromagnetyczne, którego długość fali mieści się w zakresie od 10 do 400 nm (nanometrów). W zależności od długości fali, promieniowanie ultrafioletowe może mieć różny wpływ na strukturę komórkową organizmów żywych, dlatego dzielimy je na trzy rodzaje:

  • UV-A (od 315 do 380 nm) – najmniej szkodliwe, prowadzące jednak do uszkadzania włókien kolagenowych
  • UV-B (od 280 do 315 nm) – w dużej dawce może być przyczyną objawów alergicznych, a także zmian nowotworowych skóry. Z drugiej strony jest ono istotne dla ludzkiego zdrowia, gdyż stymuluje wytwarzanie witaminy D3 w komórkach skóry.
  • UV-C (od 100 do 280 nm) – najgroźniejszy rodzaj promieniowania ultrafioletowego, który powoduje uszkodzenie łańcuchów DNA w komórkach. Konsekwencją tego jest zaburzenie funkcji metabolicznych i obumarcie danej komórki.

Wszystkie trzy rodzaje promieniowania emitowane są przez słońce, jednak otaczająca Ziemię warstwa ozonowa zatrzymuje promieniowanie UV-C oraz część promieniowania UV-B. Promieniowanie o odpowiednim zakresie fal można również wyprodukować sztucznie. W lampach dezynfekcyjnych osiąga się ten cel poprzez wykorzystanie promiennika gazowego wykonanego ze szkła kwarcowego, wypełnionego parami rtęci. Pod wpływem energii elektrycznej pary emituję promieniowanie o długości fal odpowiednich dla UV-C. Jak działa takie urządzenie w instalacji wodnej?

- "Lampa wykonana jest w taki sposób, by woda mogła przez nią swobodnie przepływać – mówi przedstawiciel firmy Global WaterPodczas przepływu lampa generuje promieniowanie, które dociera do każdego mikroorganizmu znajdującego się w wodzie. W ten sposób dochodzi do trwałego uszkodzenia ich komórek. Efektem jest obumarcie bakterii lub zablokowanie im możliwości rozmnażania".

Zalety dezynfekcji promieniowaniem UV

Poza tym, że dezynfekcja przy użyciu promiennika UV jest bardzo skuteczna, to również bezpieczna dla naszego zdrowia. W przeciwieństwa do chloru, promieniowanie UV nie pozostawia po sobie żadnego śladu w wodzie, nie zmienia jej składu chemicznego ani właściwości smakowych i zapachowych.

Polecamy także:

Zakup apartamentu nad polskim morzem jako inwestycja. Zarobek na wynajmie

Inwestycje mogą być skutecznym sposobem na sukcesywne zwiększanie majątku. Polegają na wydaniu pewnej kwoty pieniędzy na coś, co w przyszłości ma przynieść zyski. Przykładem może być zakup apartamentu nad polskim morzem w celu przeznaczenia go na wynajem długo- lub krótkookresowy. Coraz więcej osób decyduje się na tego typu inwestycję. Jakie zalety ma ta opcja i czy to się opłaca? Więcej…

Jak wydać własną książkę?

Obecnie w Polsce są dwie drogi wydawania książek. Można to zrobić bezpłatnie zgłaszając swoją propozycję książki do wydawnictwa. Jest to droga trudna do przejścia, bo wydawnictwa bardzo niechętnie ryzykują wydanie książki debiutanta. Na szczęście jest też drugi sposób a więc wydanie książki za pieniądze. Więcej…

Kryzys koronawirus

Szwecja zgłosiła kilkadziesiąt przypadków koronawirusa, kilka przypadków śmiertelnych. Z czego kilka przypadków nie było przedmiotem podróży zagranicznej. Premier ogłosił uruchomienie planu reagowania na kryzys koronawirusa. Więcej…

Syndrom pustego gniazda

Każdy, kto jest rodzicem, dobrze wie, że po urodzeniu dziecka życie diametralnie się zmienia. Nagle nie mamy już tylko własnych spraw, ale też aktywnie uczestniczymy w dojrzewaniu naszych dzieci i przechodzimy z nimi przez wszystkie jego etapy. Niejednokrotnie życie naszych pociech absorbuje nas bardziej niż nasze własne, a bardzo często „własne życie” w zasadzie przestaje istnieć, bo albo my odsuwamy je na dalszy plan albo najzwyczajniej na świecie nie starcza nam czasu na myślenie o sobie i swoich potrzebach. Więcej…

Liczą się ludzie, nie indeksy

Poszukując uczelni wyższej dla siebie, stoimy przed pytaniem: jakimi kryteriami kierować się podczas swojego wyboru? Co należy sprawdzić i jakie aspekty powinny być dla nas ważne? Więcej…