Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Mój towarzysz stres?

Sytuacje życiowe, niepowodzenia, kłopoty pieniężne, praca w uciążliwych warunkach to czynniki powodujące stres. Na wiele niekorzystnych wydarzeń nie mamy wpływu. Zachodzą nagle i wywołują utratę równowagi. Nie ulega wątpliwości częste narażanie się na stres powoduje niekorzystne skutki dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się sposobów na okiełznanie zdenerwowania. Sprawdź, jak minimalizować skutki stresu. Więcej…

Jak sprytnie opracować swoje postanowienia noworoczne?

Zbliża się kolejny rok i raczej większość z nas przystępuje do podsumowania mijających dwunastu miesięcy. Okazuje się, że w mniejszym stopniu rozmyślamy o naszych powodzeniach, a zdecydowanie więcej wspominamy niepowodzenia, niespełnione marzenia i problemy. Zwłaszcza zaś rozmyślamy o niedotrzymanych obietnicach złożonych w poprzednich latach. O ile początek następnego roku dla wielu jest istotne i wręcz stymulujące do podjęcia nowych wyzwań, to okazuje się w wielu przypadkach, że po upływie miesiąca lub dwóch chęć do metamorfoz zmniejsza się albo ginie kompletnie. Według ostatnich analiz społeczność wykazują tendencję do porzucania swych noworocznych postanowień w czasie siedmiu tygodni - to niesłychanie krótki czas. Pomyślmy przeto, co jest przyczyną tak rychłego rezygnowania swoich postanowień noworocznych i jak temu naprawić. Więcej…

Jakie są rodzaje klimatyzatorów

Nastąpiły nowe czasy. Ciężko by sobie wyobrazić nowoczesne budownictwo bez innowacyjnych rozwiązań. Zaledwie kilkadziesiąt lat temu gorąco utrudniał życie ludziom pracującym zarówno w biurach jak i mieszkańców przede wszystkim poddaszy, gdzie temperatury potrafią być nieludzkie. Więcej…

Co z przyszłością e-commerce

E-commerce jest gałęzią rynku, która nieustannie ulega zmianom jak również dopasowuje do nowych technologii i kształtujących się w porównaniu z tym, co działo się wcześniej. Zaangażowanie nowatorskich technologii a także translokacja ścieżek zakupów faktycznie w ponad 70% do internetu kategorycznie odmienił sektor. Najistotniejszą tematyką okazała się konkurencyjność jak również sposób podtrzymania lojalności użytkowników. Mimo, że ostatnio mówi się o pewnej stagnacji w rozwoju e-commerce, ilość sklepów internetowych i aplikacji nadal wzrasta. Oczekiwania klientów jednak stale się przekształcają, mają przecież jedyną fundamentalną wskazówkę, jaka została przewodnią bazą wszelkich innowacyjnych trendów. Mowa jest o optymalnym uproszczeniu gałęzi handlu online. Konsumenci selekcjonują nadzwyczajnie proste, bezpieczne oraz szybkie zakupy. Z tego artykułu dowiesz się o kilku parę najpopularniejszych nurtów, które ustalają dynamikę rozwoju gałęzi e-commerce. Więcej…

Jak dbać o klimatyzację

Latem używamy jej prawie non stop. Zimą jakby o niej zapominamy, chodź nie powinniśmy, bo aby zachować pełną sprawność mechanizmu, powinniśmy uruchamiać ją także przy niskich temperaturach panujących na dworze. Oczywiście mowa o zbawiennej klimatyzacji, która da jeszcze większą przyjemność z jazdy i zachowa nasz portfel pełen, gdy zastosujemy się do kilku porad, jak o nią prawidłowo zadbać. Więcej…
Zimowe zjawiska przyrodnicze

W przyrodzie bez ustanku następują zmiany. W zimie możesz ujrzeć niebywale ciekawe zjawiska pogodowe. Urocze malownicze widoki są efektem przemian, jakie występują w atmosferze. Zwróćmy uwagę na to, że zimowe zjawiska pogodowe są równie spektakularne, co niebezpieczne. Przypatrując się naturze trzeba pozostać ostrożnym oraz przygotować się adekwatnie do surowych warunków. My zachęcamy jednak do zimowej wycieczki do lasu. Tutaj zima maluje najpiękniej. Z tego artykułu dowiesz się, jakie zjawiska pogodowe masz możliwość zaobserwować w zimie.

Śnieg i burze śnieżne

Opady śniegu stanowi zawsze niezmiernie oczekiwana zapowiedź zimy. Śnieg występuje w postaci kryształków lodowych. Pod lupą taki śnieżny płatek jest przecudowna i misterna. Płatki śniegu mogą tworzyć gwiazdki, słupki, igiełki bądź rozmaite nieregularne płytki. W skupieniu śnieg tworzy białą pokrywę, wówczas świat wydaje się taki cichy i nieskazitelny. Czasami w zimą mamy do czynienia z zawieją śnieżną. To zjawisko pojawia wówczas kiedy wiatr przesuwa lekki śnieg zalegający na ziemi. Z kolei podczas gdy pada śnieg a także wieje silny wiatr, wówczas powstaje zamieć śnieżna. Jeśli opady śniegu są nadzwyczaj gwałtowne możemy mówić o śnieżycy, a jak dodatkowo wystąpią wyładowania atmosferyczne, to jest to burza śnieżna. W czasie takich gigantycznych zjawisk, lepiej pozostać w domu. Niemniej aczkolwiek podczas drobnej śnieżycy czy też niedługo po niej warto wybrać się na leśny spacer. Pokryte śniegiem drzewa prezentują się cudownie. Na dodatek da się z łatwością prześledzić tropy zwierząt i rozkoszować się głuchą ciszą.

Mroźne temperatury

Gdy temperatura spada poniżej zera występuje przymrozek. Ten fakt ma miejsce nie tylko zimową porą, lecz też w okresie jesieni i wiosny. Przymrozek wynika z amplitudy, którą oblicza się w oparciu o różnicę pomiędzy temperaturą w dzień i w nocy. Nawet w przypadku spadku poniżej O stopni Celsjusza w nocy różnica wyraża wartości dodatnie. To efekt trwającego wciąż ciepła w trakcie dnia a także małych zmian temperatur. W sytuacji jak dobowa temperatura wskazuje liczbę ujemną, zjawisko definiuje się jako mróz. Nieznaczny, na przykład 10, czy 12-stopni mrozu nie stanowi przeciwskazania do dłuższego spaceru. Powinno się pamiętać jednak o nałożeniu grubych rękawic i zabezpieczeniu skóry kremem ochronnym. Temperatura powyżej 20 stopni Celsjusza stwarza już ekstremalne warunki, których bezwzględnie należy unikać. Na tak gigantycznym mrozie nie wolno zbyt długo spędzać czasu, ponieważ płuca i oskrzela nie mogą właściwie działać. Zimne, suche powietrze, które gwałtownie i w ogromnej ilości przedostaje się do wewnątrz uszkadza pęcherzyki płucne i oskrzela. Efektem tego są nieodwracalne uszkodzenia, jakie prowadzą do astmy. Nie mniej jednak w przypadku, kiedy jest mróz do minus 15 stopni wskazane jest wybrać się na ożywczy spacer. Podczas niskich temperatur dochodzi do innych nadzwyczajnych zjawisk powiązanych z zamarzaniem pary wodnej, poznasz je czytając kolejny rozdział.

Zmrożone widoki

Zimowa aura stwarza warunki do powstawania malowniczych zjawisk z parą wodną w roli głównej. Woda zamarza nie tylko na nawierzchni, ale także w powietrzu. Powstałe w ten sposób przecudnej urody ozdabiają krajobraz. Szron to lodowy osad, który wytworzył się na powierzchni. Jeżeli podłoże osiągnie temperaturę poniżej potrójnej granicy zamarzania wody, to występuje wówczas tzw. resublimacja, czyli bezpośrednie zamarznięcie wody. Szron niejednokrotnie mylimy z z szadzią. Szadź jednak powstaje w przypadku dotknięcia schłodzonej kropelki wody z podłożem lub z powstałą poprzednio szadzią. W wyniku np. wolnego ściekania takiej zamarzającej wody buduje się twarda pokrywa szadzi zbudowanej z kryształków lodowych. O ile kropelki wody rozpłyną się przed pełnym zamarznięciem, to w takim razie powstaje gołoledź. Drogowcy nazywają to zjawisko "szklanka", jako że droga oblepiona gołoledzią jest gładka i niezwykle śliska. Wprawdzie szron, szadź i gołoledź są zjawiskami niebezpiecznymi, warto przespacerować się do lasu. Otoczone kryształkami lodu czy też szadzią drzewa i krzewy wyglądają magicznie. Niestety taka ozdoba jest dla roślin bardzo ciężka, nazbyt ciężka, w związku z tym w wielu przypadkach dochodzi do złamania gałęzi lub konarów. Masywna warstwa szadzi dodatkowo pokrytej śniegiem tworzy okiść. To gruba i bardzo ciężka warstwa zalegająca na drzewach i krzewach. Należy więc rozglądać się bacznie i omijać zakątki z wyraźnymi obciążonymi roślinami, tak aby nie doszło do wypadku. Tymczasem nader urokliwym zjawiskiem jest pył diamentowy. To sporadyczne zjawisko w polskich warunkach klimatycznych, lecz od czasu do czasu da się go dostrzec. Warunek stanowią kilkudziesięciostopniowe mrozy. Powstaje zjawisko bezpośredniego zamarzania wody w powietrzu. Powstające słupki lodowe spadają na ziemię połyskując w promieniach słońca.

Polecamy także:

Co czyni film dobrą adaptacją?

Fani książek bądź literatury obrazkowej coraz nagminniej i chętniej domagają się, aby ich ulubieni bohaterowie doczekali się swoich filmowych odpowiedników. Na wielu forach możemy przeczytać, jak dobierają oni wymarzoną obsadę czy nawet przedkładają swoje wersje scenariuszy. Wiele osób niestety rozczaruje się, jeżeli okaże się, iż realizacja nie będzie dobrym filmem. Więcej…

23.PIKNIK NAUKOWY POD HASŁEM „MY I MASZYNY”

11 maja br. na PGE Narodowym odbędzie się 23. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik pod hasłem „My i Maszyny”. W tym roku przestrzeń stadionu zostanie podzielona na 7 stref tematycznych, w których odbędzie się prawie 1000 pokazów. Na wydarzenie wstęp jest wolny. Więcej…

Jak przystąpić do Programu Czyste Powietrze?

W ostatnich latach powstaje coraz więcej akcji mających na celu ograniczenie zanieczyszczenia środowiska. Istotne znaczenie ma tu walka z globalnym problemem, jakim jest zanieczyszczenie powietrza na skutek emisji szkodliwych związków do atmosfery. W tym celu powstał Program Czyste Powietrze. Na czym dokładnie on polega, w jaki sposób można do niego dołączyć i dlaczego warto to zrobić? Więcej…

17 października 2017 - Siła-wiedzy.pl zaprasza na:

Warsztaty "KWALIFIKOWALNOŚĆ I ROZLICZANIE WYDATKÓW W PERSPEKTYWIE FINANSOWEJ 2014-2020" Warszawa, 17 października 2017 r. Więcej…

V Kongres Polonistyki Zagranicznej

We wtorek rozpocznie się V Kongres Polonistyki Zagranicznej w Brzegu. Swój udział zapowiedziało w nim 250 naukowców z całego świata. Uroczystość otwarcia przewidziano na wtorek w Zamku Piastów Śląskich. Więcej…