Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Tornado - niszcząca potęga przyrody

Ostatnio wszystkie środki masowego przekazu obiegły przerażąjące zdjęcia z katastrofalnych zdarzeń w Stanach Zjednoczonych . Aż w sześciu stanach przeszły gigantyczne trąby powietrzne, które wprost usunęły z powierzchni ziemi całe tereny miejskie. Ocenia się, że w wyniku potężnej siły trzydziestu tornad, które szalały na obszarze przeważająco stanu Kentucky mogło zginąć ponad 100 osób, a liczba rannych liczona jest na blisko tysiąc. Ponad pięćset tysięcy osób zostało pozbawionych dostępu do prądu. 10-tysięczne miasto Manfield w Kentucky zostało całkowicie zrównane z ziemią. Zniszczone zostały szkoły, domy, fabryki i magazyny. Został tylko gruz. Choć jeszcze trwają działania ratunkowe i usuwanie krzywd, seria tornad, jakie przeszły 10 i 11 grudnia 2021 roku została ogłoszona przez prezydenta USA, Joe Bidena jako „prawdopodobnie największy kataklizm w historii USA”. Więcej…

Wzornictwo przemysłowe – studia i perspektywy pracy

Kierunek wzornictwo przemysłowe można studiować na uczelniach o profilu technicznym lub artystycznym. Jakie są perspektywy pracy po takich studiach? Więcej…

Instalacja alarmu

Alarmy są obecnie bardzo ważnym i wziętym sposobem ochrony biznesu. Wskazane jest zatem dowiedzieć się w jaki sposób ochraniają one nasze dobro. Więcej…

Projektowanie systemu dedykowanego

Współczesna sytuacja rynkowa wymusza na przedsiębiorstwach perfekcyjne dopasowanie do oczekiwań odbiorców. gdy chce się zrealizować wszystkie ich wymagania, do prowadzenia sprzedaży niezbędny będzie system dedykowany. Więcej…

Do czego służą zbiorniki z powłoką TWS?

W zbiornikach magazynowych z powłoką TWS można przechowywać ciecze chemicznie agresywne, środki spożywcze, takie jak: wino, piwo, ocet, woda pitna, przetwory zbożowe i mięsne oraz półprodukty owocowo-warzywne, a także ścieki oraz produkty naftowe. Dzięki swoim właściwościom mają szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Więcej…
Metody przetwarzania tworzyw sztucznych

przetwarzanie plastiku

Łatwość formowania tworzyw sztucznych, ich niewielka masa przy znacznej wytrzymałości, a także niskie koszty produkcji sprawiają, że plastik zdominował niemal każdą dziedzinę życia. W jaki sposób nadaje się plastikowi pożądany kształt? Jest na to kilka sposobów. Przyjrzyjmy się im bliżej. Dowiedz się, jak powstają produkty, z których korzystasz na co dzień!

Przetwarzanie plastiku jest możliwe dzięki temu, że pod wpływem temperatury zyskuje on plastyczność, a po ostudzeniu nabiera twardości. Co ważne, kolejne cykle ogrzewania i chłodzenia nie pogarszają jego właściwości, więc materiał ten można przetwarzać wielokrotnie. 

Formą wyjściową tworzyw sztucznych jest granulat, ewentualnie płatki. To drobiny o regularnych kształtach, które wsypuje się do maszyn nadających plastikowi konsystencję umożliwiającą dalszą obróbkę. W jaki sposób można przetwarzać plastik?

Wytłaczanie plastiku

"Jedną z bardzo popularnych metod przetwarzania tworzyw sztucznych jest wytłaczanie - mówi specjalista z Pol-Service Majcher. - Służą do tego wytłaczarki jedno-, dwu- lub wieloślimakowe. Granulat trafia do układu plastyfikującego. Tam przez ogrzanie uzyskuje postać płynną, którą następnie transportuje się układem przenośników ślimakowych do głowicy o odpowiednim kształcie. W zależności od tego, jaki jest kształt głowicy, uzyskuje się inny plastikowy wyrób. Po wytłoczeniu tworzywo jest schładzane, dzięki czemu zachowuje swoją formę".

W ten sposób powstają wyroby o podłużnych regularnych kształtach,np. profile, listwy, uszczelki, lamówki czy taśmy.

Wtryskiwanie i formowanie próżniowe tworzyw sztucznych

Ponieważ ogrzany plastik ma postać płynną, można go wtryskiwać, co przypomina nieco odlewnictwo. Tę metodę wykorzystuje się do wyrobu pustych w środku elementów o nieregularnych kształtach i cienkich ściankach. Polega ona na stworzeniu formy i pokryciu jej wnętrza  cienką warstwą upłynnionego plastiku przez wtryskiwanie. Po ostudzeniu i stwardnieniu tworzywa forma jest usuwana.

Tworzywa sztuczne można też formować próżniowo. Aby to zrobić, folię lub płytę z tworzywa sztucznego należy upłynnić, a następnie zassać ją tak, aby ściśle przywarła do formy. Ta metoda, mimo wyższych kosztów, ma wiele zalet. Pozwala wielokrotnie wykorzystywać jedną formę, daje wysoką powtarzalność produkcji i jest odpowiednia do wyrobów o bardzo cienkich ściankach oraz sporych rozmiarach. W ten sposób powstają m.in. otwarte pojemniki oraz butelki

Inne metody przetwarzania tworzyw sztucznych

Technik przetwarzania plastiku jest znacznie więcej. Tworzywa sztuczne można m.in. spawać i toczyć, a także wydmuchiwać. Nie należy też zapominać o procesach recyklingu, w których - odwrotnie niż w wyżej wymienionych przypadkach - z gotowych wyrobów powstaje materiał wyjściowy, czyli regranulat albo płatki. Tworzy się je przez rozdrabnianie, cięcie i granulację w specjalnie do tego przeznaczonych maszynach.

Polecamy także:

Sugestie, za pomocą których Twoja sypialnia stanie się większa

Twoja alkowa może stać się twoim ukochanym pokojem w domu wystarczy kilka łatwych pomysłów, które dają wrażenie większej przestrzeni - nawet jeśli twój obecny pokój jest lekko zatłoczony. Przekształć swoje miejsce do spania w obszar, o jakim wiecznie marzyłeś, dzięki tym oszczędzającym miejsce pomysłom. Więcej…

Umiejętności językowe a rynek pracy

Znajomość języka angielskiego to obecnie jedna z najpopularniejszych pozycji na liście wymogów, które musi spełnić kandydat do pracy. Niezależnie od branży i zawodu, angielski staje się na prawdę podstawowym wymogiem. Więcej…

Gdzie wykorzystać serwer rack?

Jaki serwer wybrać do firmy? Dlaczego typ Rack będzie odpowiedni bardziej niż serwer Tower? Zakup serwera to spora inwestycja dla firmy, która dokonana odpowiednio da spory zysk. Przeczytaj i sprawdź w jakiej instytucji sprawdzi się serwer rackowy. Więcej…

Rekiny

Rekiny należą do gromady ryb chrzęstnoszkieletowych, która obejmuje ok 1100 gatunków. Do ryb chrzęstnoszkieletowych obok rekinów zalicza się płaszczki i chimery. Najmnieszjym z rekinów jest rekin karłowaty z ciałem o długości 25 cm. Więcej…

Jak wybrać kominek DGP?

Montaż lub budowa kominka w domu jest doskonałym pomysłem, jeśli chcemy cieszyć się przytulną, domową atmosferą, a zarazem ocieplać wnętrze. Rynek oferuje wiele różnorodnych rodzajów kominków zarówno, jeśli chodzi o ich estetykę, jak i o sposób działania oraz instalację. Z tego względu, wiele osób ma problem z wyborem odpowiedniego kominka, który będzie w pełni spełniał ich indywidualne wymagania. Istotną kwestią jest także cieplne zapotrzebowanie całego budynku oraz rodzaj głównego źródła ciepła. Coraz większą popularność zyskują kominki DGP, czyli takie, które posiadają system dystrybucji gorącego powietrza. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kominka? Więcej…