Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Spersonalizowane leczenie

Urządzenie wszczepiane pod skórę pozwoli dopasować spersonalizowany sposób kuracji dla danego pacjenta. Już za rok zaczną się pierwsze testy, w których wezmą udział osoby chore. Więcej…

Wsparcie psychoterapeuty

Żyjemy w takich czasach, kiedy mając kontakt z milionami ludzi z całego Świata czujemy się samotni, a każdy kolejny dzień, mimo obfitej ilości wszechdostępnych codziennie rozrywek oraz przyjemności, odbieramy jako nieinteresujący i powtarzalny. Więcej…

Popularność sklepów internetowych

Realizuje się z dnia na dzień coraz więcej transakcji on-line. Wiele sklepów stacjonarnych decyduje się na założenie witryny www, ponieważ zdoła tą metodą dostać się do znacznie szerszej grupy nabywców. Natomiast my klienci będziemy mogli zamawiać zakupy szybciej oraz bez wychodzenia z swojego miejsca zamieszkania. Jest natomiast grupa towarów, które cały czas wolimy nabywać w sposób tradycyjny. Jedną z tych grup są ubrania. Jednakże czy nabycie ubrań online nie jest o wiele opłacalne? Więcej…

Praca w grupie atutem coworkingu

Będąc jednoosobową firmą zazwyczaj pracujemy w swoim domu. Wiąże się to z tym, iż oszczędzamy na czynszu i jest to po prostu wygodne. Nie jesteśmy ograniczeni czasowo, możemy wstawać kiedy chcemy, a lodówka zawsze jest w zasięgu ręki. Niestety to właśnie te czynniki maja wpływ na naszą wydajność. Poza tym ciągłe przebywanie w domu znacznie obniża naszą kreatywność. Jeśli pracujemy tak przez wiele lat to po prostu się wypalamy. Właśnie dla takich osób powstała koncepcja coworkingu. Czym on tak naprawdę jest? Więcej…

Spółdzielnia czy wspólnota?

Współcześnie znaczna ilość nowo budowanych mieszkań bywa zarządzanych przez wspólnoty. Natomiast jeżeli ktoś nabywa mieszkanie z rynku wtórnego z wysokim najprawdopodobniej trafi na spółdzielnię mieszkaniową. Więcej…
Czy możliwe jest zatrudnienie pracowników ze Wschodu w czasie pandemii?

Na polskim rynku pracy duże znaczenie mają pracownicy przejezdni, przede wszystkim ci ze Wschodu. Aktualna sytuacja epidemiczna uniemożliwiła wielu osobom swobodne wykonywanie swoich obowiązków zawodowych. Nie tylko Polacy, ale też pracownicy z Ukrainy czy Białorusi spotkali się w tym szczególnym czasie z problemami zarobkowymi. Czy możliwe jest w ogóle zatrudnianie w Polsce pracowników ze Wschodu w czasie pandemii?

Jaka jest aktualna sytuacja pracowników ze Wschodu?

"Kiedy wybuchła pierwsza fala pandemii koronawirusa, wielu pracowników ze Wschodu obawiało się o swoją przyszłość w Polsce. Ta nowa dla wszystkich sytuacja przyczyniła się do powstania wielu zmian, także na rynku pracy. Aktualnie osób przyjeżdżających do naszego kraju ze Wschodu w celach zarobkowych jest mniej. Także wielu pracodawców polskich boi się o swoje biznesy, martwiąc się o to, że będzie u nas niewielu chętnych do pracy zza wschodniej granicy" – wyjaśnia ekspert z agencji pracy PD Solidbud.

W Polsce żyje aktualnie około 1,5 mln osób imigrujących niegdyś do Polski w celach zarobkowych. Należy zaznaczyć, że duża ich cześć to obywatele ze Wschodu, przede wszystkim z Ukrainy i Białorusi. To pokazuje skalę problemu, który pojawił się w wyniku pandemii koronawirusa dla osób zza wschodniej granicy pracujących w Polsce. Zgodnie z opiniami agencji pracowników z Ukrainy oraz innych osób ze Wschodu, wielu przyjezdnych boi się konieczności odbycia przymusowej kwarantanny.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, czyli aktualnymi obostrzeniami, obowiązującymi na granicy polskiej od 28 grudnia, istnieje wiele grup osób, które po wjeździe do Polski nie muszą się poddawać kwarantannie, a są nimi między innymi ci, którzy przekraczają granicę:

w celu przejazdu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do miejsca zamieszkania lub pobytu przez cudzoziemców posiadających zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, na terytorium innych państw członkowskich Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz ich małżonków i dzieci;

Co istotne, rząd polski umożliwił cudzoziemcom pracującym w Polsce swobodne wykonywane swoich obowiązków zawodowych. Mianowicie wdrożono kilka ważnych zasad, a właściwie udogodnień dla osób zza granicy, które mają obowiązywać w okresie pandemicznym:

  1. Przedłużono terminy związane ze składaniem wniosków o pozwolenie na pobyt w Polsce.
  2. Przedłużono ważność zezwoleń na pobyt czasowy oraz wiz krajowych.
  3. Umożliwiono legalny pobyt w Polsce na podstawie tzw. krótkoterminowych tytułów pobytowych.
  4. Przedłużono termin dobrowolnego powrotu.
  5. Przedłużono termin opuszczenia terytorium RP.
  6. Przedłużono ważność zezwolenia na pracę i oświadczenia.
  7. Przedłużono okresy ważności tymczasowych zaświadczeń tożsamości cudzoziemca (TZTC).
  8. Wprowadzono dodatek solidarnościowy.
  9. Wprowadzono możliwość uzyskania pomocy żywnościowej.
  10. Uruchomiono indywidualny program integracji uzgadniany zdalnie.

Agencja zatrudnienia jako wsparcie dla pracowników ze Wschodu

W związku z obowiązującymi rozporządzeniami rządu polscy pracodawcy nie muszą się martwić o możliwość zatrudniania Ukraińców czy Białorusinów. Aktualnie nie ma problemu z przyjmowaniem do pracy przyjezdnych ze Wschodu. Sytuacja pandemiczna pokazała, jak duże znaczenie mają agencje pracy – pozyskujące potrzebnych specjalistów dla firm, a dla samych cudzoziemców znajdujące odpowiednie miejsce zatrudnienia. Dobrze korzystać z usług agencji pracy, które są stale zorientowane w aktualnie obowiązujących zasadach i przepisach dotyczących prawa pracy w Polsce. Jako przedsiębiorcy, decydując się na wynajęcie takiej agencji, możemy liczyć na to, że zajmie się ona całą biurokracją związaną z rekrutacją pracownika zza wschodniej granicy. Firma nie musi się dzięki temu martwić o wiele spraw. Zgłasza agencji zapotrzebowanie na pracowników, a ta kieruje do przedsiębiorstwa odpowiednio wykwalifikowane osoby.

Polecamy także:

Liczą się ludzie, nie indeksy

Poszukując uczelni wyższej dla siebie, stoimy przed pytaniem: jakimi kryteriami kierować się podczas swojego wyboru? Co należy sprawdzić i jakie aspekty powinny być dla nas ważne? Więcej…

Będziemy żyć krócej niż nasi dziadkowie

Jak wynika z danych WHO aż 59% obywateli miast europejskich ma nadwagę bądź jest otyłych. Według ostrzeżeń lekarzy, młode pokolenie będzie żyło krócej niż pokolenie ich dziadków. Więcej…

Walka z pleśnią

Fakt, że pleśń jest szkodliwa dla ludzi i zwierząt, jest powszechnie znany. Niestety społeczeństwo często bagatelizuje problem jej powstawania i nie traktuje go poważnie. Lekceważenie pleśni jest błędem, którego skutkiem mogą być poważne choroby. Jeżeli powstanie, trzeba z nią walczyć, ale powinniśmy zadbać o to żeby w ogóle nie znalazła się na ścianach naszego domu. Więcej…

Czym cechuje się wiedeńska kultura kawiarniana?

W kształtowaniu tradycji austriackiej stolicy niebagatelną rolę odegrały kawiarnie wiedeńskie. To miejsca, gdzie można godzinami siedzieć przy filiżance kawy rozmawiając czy czytając książki lub lokalną prasę. Wiedeńska kultura kawiarniana ma długą tradycję sięgającą końca XIX wieku. Dziś kawiarnie wiedeńskie przyciągają gości nie tylko pyszną kawą i znakomitymi deserami, ale także unikatową atmosferą wnętrz oraz licznymi wydarzeniami kulturalnymi. Więcej…

Pomoc psychologa

Wizyta w poradni psychologicznej czy też udanie się na psychoterapię wiąże się z pewnym stereotypem. Niejednokrotnie słyszymy podczas rozmów z przyjaciółmi: "Przecież nie jestem wariatką, aby musieć chodzić do terapeuty!?" Jest to całkowicie niedorzeczne twierdzenie wykluczające najistotniejsze zadania psychoterapeuty. Więcej…