Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Zaplanuj już naukę do matury 2016!

Uczniowie drugiej klasy liceum albo trzeciej klasy technikum obserwują właśnie zmagania starszych kolegów z maturą, oczekując jednocześnie na zasłużone wakacje. Jednak, by nauka do matury była bezstresowa, warto pomyśleć o niej już teraz, a przygotowania zacząć w okresie letnim. Więcej…

Jakie są najciekawsze zawody świata?

Doskonała praca, to z bezspornie taka, którą się wykonuje z wielką radością. Powinno się wybrać zawód, w jakim będzie możność, żeby równolegle realizować marzenia lub realizować własne predyspozycje a także zdolności. Jest cała lista interesujących zawodów, o których być może nawet nie słyszeliście, a przypuszczalnie są okazją na urzeczywistnienie życiowych planów. Jak znaleźć interesującą pracę? Na co się zdecydować, aby równolegle przyjemnie spędzić czas i zarabiać na tym kapitał? Dowiecie się wszystkiego z tego artykułu. Więcej…

Kilka sposobów na odpoczynek w wiosenny wieczór

Wiosna to idealny czas na relaks. Aura nastawia pozytywnie, a coraz wyższe temperatury działają, że świat wokół staje się wielokolorowy. Ci szczęściarze, którzy mają możliwość wzięcia długiego urlopu, wyruszają daleko do kurortów polskich lub zagranicznych. Wybierają odpoczynek w spa, na plaży. Lecz ci, którzy zostają, bo muszą pracować, też mogą poszukać sposobów na relaks. Spróbujmy więc opisać kilka możliwości na wypoczynek po pracy. W jaki sposób można zapewnić sobie relaks we własnym zaciszu, po kilku, kilkunastu godzinach wytężonej pracy? Więcej…

Sposób na HIV

Zapobiegawcze aplikowanie leków ma zatrzymać epidemię AIDS. Póki co w grupie osób homoseksualnych. Więcej…

Jak rozbudzić w dziecku ukryte zdolności

Dzieci, szczególnie te najmłodsze, są ciekawe świata, chcą wiedzieć wszystko i o wszystko pytają. Już od ledwo mówiący brzdąc wykazuje konkretne zainteresowania, warto więc bacznie obserwować swoje dziecko, by odkryć jego naturalne predyspozycje i zdolności jak najwcześniej. Będzie to szczególnie istotne podczas wybierania w przyszłości szkoły, kierunku studiów czy zawodu. Więcej…
Liczą się ludzie, nie indeksy

studia-mPoszukując uczelni wyższej dla siebie, stoimy przed pytaniem: jakimi kryteriami kierować się podczas swojego wyboru? Co należy sprawdzić i jakie aspekty powinny być dla nas ważne?

studiaStarając się o przyszłych studentów, uczelnie prześcigają się w prezentowaniu swojej oferty studiów. Łatwo się w tym wszystkim zagubić, dlatego bardzo ważne jest ustalenie kryteriów, jakimi będziemy się kierować przy wyborze szkoły wyższej. Najważniejsze dla nas powinny być trzy aspekty.

Po pierwsze: program studiów i specjalizacje. Pedagogika pedagogice nierówna – w zależności od uczelni może oferować różne programy nauczania i specjalizacje. Jak więc zdecydować, która będzie najlepsza? Musimy uważnie przejrzeć proponowane przez uczelnię zajęcia – czy są one różnorodne, czy wypełniają tylko minimum programowe, czy też obejmują ciekawe zajęcia niedostępne na innych uczelniach, którymi będziemy mogli pochwalić się w przyszłości? Ponadto niezwykle istotny jest wybór specjalizacji – jeśli uczelnia proponuje tylko jedną lub dwie, nie jest to szeroki wybór i może okazać się, że musimy realizować program, który nie jest dla nas w centrum zainteresowania. Na przykład Akademia Ignatianum w Krakowie proponuje nam na studiach licencjackich z pedagogiki, zarówno stacjonarnej jak i niestacjonarnej, następujące specjalizacje: edukacja i opieka pozaszkolna z animacją środowiskową, pedagogika resocjalizacyjna z profilaktyką społeczną oraz wychowanie przedszkolne i edukacja wczesnoszkolna, zaś na uzupełniających magisterskich: edukacja wczesnoszkolna, pedagogika resocjalizacyjna z interwencją kryzysową, pedagogika rodziny i opieka nad małym dzieckiem oraz pedagogika szkolna z terapią pedagogiczną. Takie rozłożenie specjalizacji pozwoli absolwentowi nie tylko zostać specjalistą z interesującej go dziedziny, ale też zbudować swoją karierę naukową w taki sposób, by specjalizacje to wzajemnie się uzupełniały.

Po drugie: wsparcie w początkach kariery zawodowej. Dobra uczelnia nie zostawia swojego studenta samotnie na rynku pracy, ale udziela mu wszelkich niezbędnych rad i pomocy w stawianiu pierwszych kroków i interesuje się jego losem. Plusem są także dodatkowe szkolenia, seminaria lub warsztaty z zakresu przedsiębiorczości, zakładania własnej firmy, skutecznego przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych i prezentacji własnej osoby. Wspomniana wcześniej Akademia Ignatianum w tym celu założyła nawet specjalną fundację wspierającą swoich studentów i absolwentów. Poza klasyczną działalnością, jak promocja i pomoc w zdobyciu stażu, szkolenia, warsztaty czy konsultacje z doradcami zawodowymi, fundacja organizuje festiwale twórczości studenckiej i wystawy ich prac oraz wspiera działalność naukową i pozanaukową studentów.

Po trzecie: zaplecze naukowe uczelni. Czy oferuje nam ciekawe zajęcia dodatkowe? Jak dobrze wyposażona jest biblioteka? Czy mamy możliwość wymiany międzynarodowej i realizacji naszych zainteresowań w ramach kół naukowych? Dodatkowym atutem w XXI wieku jest też platforma e-learningowa. Ponadto o uczelni świadczy też możliwość nadawania tytułów naukowych doktora. Te wszystkie aspekty również znajdziemy w krakowskiej Akademii, gdzie poza szerokim wyborem kół zainteresowań działa chór studencki, a uczelnia może pochwalić się współpracą z wydawnictwem WAM, najstarszą katolicką oficyną wydawniczą.

Kierując się tymi kryteriami, nie pogubimy się w gąszczu propozycji i będziemy wiedzieli, jakie aspekty należy brać pod uwagę podczas wyboru studiów – wyboru, który będzie miał wpływ na całe nasze dorosłe życie.

Polecamy także:

Fizyka nie tylko dla naukowców

KONKURS w ramach Nocy Naukowców na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu „Fizyka nie tylko dla naukowców” Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu ma przyjemność zaprosić Państwa do wzięcia udziału w organizowanym po raz pierwszy w ramach Nocy Naukowców konkursie „Fizyka nie tylko dla naukowców” w przeznaczonym dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Więcej…

LED: z jakich względów warto na nie postawić?

Odpowiednie oświetlenie odgrywa bardzo ważną funkcję w wielu domach. Jednym z najpopularniejszych sposobów na oświetlenie domu stało się ostatnio oświetlenie LED. Więcej…

Wiarygodność Biblii

O wyjątkowości książki jaką jest Biblia nie trzeba nikogo przekonywać. Czy jednak można nazwać ją książka wiarygodną? Wieloletni tłumacz Pisma Świętego - Klaus Schmidt wymienia osiem powodów, które dowodzą wiarygodności Biblii. Więcej…

Tabletowy zawrót głowy

Zjawisko tabletów nie przestaje zdumiewać. Z roku na rok urządzenia te zyskują na popularności, a ich handel wciąż wzrasta. Z uwagi na nieduże rozmiary jak również ogromną gamę możliwości  tablety są dobrą alternatywą dla laptopów. Fakt, iż tablet możemy zabrać wszędzie i w każdym miejscu z niego skorzystamy, co sprawia, że urządzenia te trwale zadomowiły się w naszych domach. Więcej…

Jak wybrać dobry kurs językowy?

W tej chwili znajomość języków obcych jest konieczna zarówno w sytuacjach prywatnych jak i biznesowych. Znajomość języka angielskiego pozwala nam swobodnie podróżować i pewnie czuć się za granicą, zawierać nowe znajomości z obcokrajowcami, kontaktować się, z osobami nie znającymi języka polskiego. Biegle posługiwać się językiem obcym musimy także, kiedy ubiegamy się o pracę, w zasadzie bez względu na profesję i stanowisko. Firmy bowiem coraz częściej mają zagranicznych właścicieli, współpracują z międzynarodowymi kontrahentami i wspólnikami, przyjmują zagranicznych gości. Przykłady można by mnożyć. Więcej…