Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Zarządzanie wiekiem w przedsiębiorstwie

W każdym przedsiębiorstwie duże znaczenie ma inteligentne zarządzanie wiekiem w przedsiębiorstwie oraz transfer wiedzy. Więcej…

Jak powstaje wizytówka?

W dzisiejszych czasach, gdziekolwiek pójdziemy lub z kimkolwiek się spotkamy, jesteśmy zasypywani różnego rodzaju wizytówkami biznesowymi. Mogą one być proste, zwyczajne lub bardziej kreatywne, finezyjne. Wszystko to zależy od osoby, do której wizytówka należy. Więcej…

Jak przygotować się do matury z języka polskiego?

Co roku uczniowie zmagają się z tym samym problemem. Przygotowania do matury to duże obciążenie czasowe oraz psychiczne. Stres związany z najważniejszymi egzaminami dla niektórych uczniów jest wręcz paraliżujący i zamiast motywować do nauki, zniechęca do działania. Przygotowania do matury to ciężka i mozolna praca. Jak rozpocząć przygotowania do egzaminów z języka polskiego i zdać maturę jak najlepiej? Podpowiadamy. Więcej…

Drogi z plastiku?

Ciekawe rozwiązanie zaproponowała ostatnio firma z Holandii. Chodzi o budowę dróg z plastiku, nadających się do recyclingu. Drogi wykonane z plastiku mają być lepsze od tradycyjnych, asfaltowych pod każdym względem. Więcej…

Wiosna - niełatwy czas dla alergików

Kiedy dni się wydłużają, a słońce nieco zbliża się do Ziemi rozpoczyna się nowy okres wegetatywny roślin. Więcej…
Czym jest Bubblegram  - Technologia druku 3D/grawerowania w krysztale

Bubblegram (znany również jako laserowo grawerowany kryształ, obraz 3d w krysztale lub witrografia) to solidny blok szkła lub przezroczystego plastiku, który został wystawiony na działanie wiązki laserowej w celu wygenerowania trójwymiarowych obrazów w jego wnętrzu. Obraz składa się z wielu małych punktów, bąbelków lub innych widocznych zmian w przeźroczystym materiale i wydaje się unosić w bloku tworząc trójwymiarowy obraz.

 

Grawerowanie 3D to proces w którym wiązka laserowa o odpowiedniej długości fali skupiana jest w jednym, wyznaczonym przez komputer miejscu co powoduje punktowo powstanie wysokiej temperatury i stworzenie mikropęknięcia, odprysku w środku kryształu. Wielkość takiego mikropęknięcia jest bardzo mała ale dzięki wykorzystaniu tysięcy a nawet setek tysięcy takich punktów, precyzyjnie rozmieszczonych w bryle kryształu uwidacznia się trójwymiarowy model  który wydaje się unosić we wnętrzu szkła.

Urządzenia wykorzystywane w procesie produkcji kryształów 3D są specjalistycznymi rozwiązaniami o bardzo wysokiej precyzji działania. Dokładność druku pozwala uzyskać rozdzielczości nawet do 500dpi (punktów na cal) a pojedynczy punkt ma wielkość jedynie 20-40 μm (mikrometrów). Jeszcze do niedawna uzyskiwane rozdzielczości były znacznie niższe rzędu 40-80μm a tym samym tworzone obrazy 3d były znacznie mniej dokładne. Technologia jednak także w tej branży rozwija się z roku na rok.

„Druk 3D” z uwagi na proces tworzenia może być różny w każdym wykonywanym przez takie urządzenie krysztale dzięki czemu możliwa jest produkcja jednostkowa a zindywidualizowany projekt unikalny. Technologia druku 3D w krysztale pozwoliła na upowszechnienie się usług wykonywania takich obiektów, także na rynku polskim. Szeroką ofertę takiego druku można znaleźć np. na https://www.krysztaly3d.pl/ .

 Z uwagi na niewielką dostępność skanerów 3d do produkcji modeli często wykorzystuje się zwykłe zdjęcia i uzyskuje się z nich trójwymiarowe bryły dzięki komputerowej obróbce przedprodukcyjnej. Jest kilka technik uzyskiwania materiału do druku 3D w kryształach:

Grawerowanie płaskiego obrazu 2D / zdjęcia

W tej technice powstaje płaska tafla bąbelków a dzięki możliwości różnicowania ich gęstości lub wielkości można stworzyć dość szeroką paletę odcieni szarości/pokrycia. Dzięki temu obraz oglądany od przodu kryształu wygląda jak czarno białe zdjęcie.

Grawerowanie pełnego obrazu 3D we wnętrzu kryształu

Aby uzyskać trójwymiarowy model we wnętrzu komputer sterujący takim urządzeniem potrzebuje pełnej informacji 3d o bryle do utworzenia. Na rynku dostępne jest wiele programów pozwalających na pracę nad takimi obiektami jak 3Ds Max, Maya czy darmowy Blender. Także aktualne wersje popularnego Photoshopa dają narzędzia do modelowania brył 3D. To rozwiązanie wykorzystuje w pełni możliwości technologiczne jednak wymaga specjalistycznego materiału źródłowego.

Grawerowanie modeli w tzw. 2.5D

Jest to rozwiązanie łączące obie powyższe techniki. Dzięki obróbce komputerowej możliwe jest przygotowanie częściowo trójwymiarowej bryły na podstawie płaskiej fotografii. Po wycięciu głównego tematu fotografii symuluje się jego wygląd w przestrzeni i uzyskuje obraz w około 180°. Daje to dobre rezultaty wizualne bez konieczności stosowania skomplikowanego modelowania 3D.

Polecamy także:

Wyczuwanie pola magnetycznego

Zdaniem niektórych uczonych, istota ludzka ma naturalną umiejętność wyczuwania magnetycznego pola. Zdolności tej przyznano nazwę magnetorecepcja. Więcej…

Spersonalizowane leczenie

Urządzenie wszczepiane pod skórę pozwoli dopasować spersonalizowany sposób kuracji dla danego pacjenta. Już za rok zaczną się pierwsze testy, w których wezmą udział osoby chore. Więcej…

Wychowanie dzieci w czasie pandemii

Wyedukować, przechować, czy separować? Czyli kilka spostrzeżeń o zajmowaniu się dzieci w erze pandemii Covid-19.Pandemia Covid 19, to okoliczności dla nas wszystkich męcząca jak również niepokojąca. Od dwóch lat jesteśmy bombardowani statystykami, a nasze egzystencja społeczne opiera się już nie na regułach savoir vivre, lecz na obostrzeniach i reżimie sanitarnym. Jednak wierzcie mi, istnieje w tym wszystkim jeszcze coś trudniejszego niż tylko unikanie zakażenia. Coś, co nie traktuje tylko nas, dorosłych. Bowiem odnosi się do przyszłych pokoleń, do naszych dzieci oraz skutków ich wychowywania w czasach pandemii Covid-19. Więcej…

Płyta indukcyjna – jak to działa?

Bywa modnym i użytecznym dodatkiem, który w naszych kuchniach pojawia się coraz częściej. I choć dla niejednego z nas kuchenka indukcyjna to obowiązkowa inwestycja, jest też wiele osób, które na tą innowację patrzą z dużą dozą nieufności. Czy warto inwestować w taki sprzęt? Czym kuchenki indukcyjne podbiły serca tych, którzy w kuchni stawiają na prostotę oraz bezawaryjność? Więcej…

Możliwości przenośnych toalet

Przenośna toaleta to określenie, które może dotyczyć szerokiej gamy rozwiązań. Nie brakuje w niej również mobilnych toalet z umywalkami oraz toalet dla niepełnosprawnych. Dzięki ich uniwersalności sprawdzają się w wielu miejscach, gdzie nie ma możliwości zapewnienia stacjonarnych sanitariatów. Toalety przenośne powinny znaleźć się na każdym placu budowy czy imprezie plenerowej. To właśnie po stronie organizatora lub pracodawcy leży obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków, w tym możliwości skorzystania z toalety. Więcej…