Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Nowe technologie zmieniają reguły gry w gastronomii

Nowoczesne rozwiązania odmieniają branżę gastronomiczną, adaptując model, w który lokale gastronomiczne usługują konsumentom i administrują swoim interesem. Kody QR, sklepiki samoobsługowe, bądź użycie AI są coraz w wyższym stopniu powszechne, modernizując nie jedynie przeżycia konsumenta, lecz również systemy działania w restauracjach. Więcej…

Pióro cyfrowe

W dzisiejszych czasach technologia rozwinęła się w takim stopniu, że nie potrzeba już wielkiej zręczności oraz kwalifikacji, żeby pisać bezproblemowo na klawiaturze komputera. Obecnie można posługiwać się piórem cyfrowym, które umożliwia nam pisanie naszym zwyczajnym ręcznym pismem, a specjalne narzędzie pozwala na przekonwertowanie odręcznego pisma w pismo komputerowe. Więcej…

Jak płacić smartfonem

Dla ludzi mających konwencjonalne telefony komórkowe słowa typu bankowość mobilna czy płatność za pomocą smartfona są nieznane. Za to osoby posiadające smartfona z całą pewnością docenią zalety owych rozwiązań. Więcej…

Na co zwracać uwagę przy zakupie aut używanych?

Kupno używanego samochodu odpowiadającego naszym marzeniom i wymaganiom bywa niezwykle trudne. Nawet jeśli znajdziemy auto, które nie tylko podoba nam się pod względem wizualnym, ale także jest odpowiedniej wielkości i ma wymagane przez nas parametry, nie zawsze powinniśmy je kupić. Bardzo ważny jest stan wszystkich jego elementów oraz komplet dokumentów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę kupując używany samochód. Więcej…

Wyposażenie sali konferencyjnej. O czym musisz pamiętać organizując konferencję

Sale konferencyjne w Warszawie cieszą się ogromną popularnością. Idealnie nadają się do przeprowadzenia szkolenia, spotkań biznesowych i zorganizowania rozmaitych eventów. Obecnie nie ma problemu ze znalezieniem miejsca, które dysponuje zapleczem konferencyjno-szkoleniowym. Więcej…
Talent – co to takiego? Czy istnieje? Czy jak chcę być artystą to muszę się z tym urodzić?

Talent – spędza nam sen z powiek. Bo co z tego że chcę coś robić kiedy nie mam talentu. Po co trwonić czas i pieniądze jak nic z tego nie będzie. A co jeżeli to wszystko z tym talentem to bujda? To pewne nawykowe zjawiska które trwają od setek lat? Dowiedz się dokładnie jak z tym talentem jest

Spróbujmy zdefiniować talent

Często spotykamy się z tym słowem. „Niezwykle utalentowany”, „Mam talent” albo „To był wielki talent ale zmarnował go”. Natomiast nikt nie potrafi dokładnie zdefiniować co to talent jest. Co więcej skoro można go stopniować to chyba można zapisać go liczbą – procentem?! I tak nap ludzie utalentowanie to wszyscy Ci którzy mają 75% i więcej mocy talentowej. Średnio utalentowani no to załóżmy 50-74% A od 49 w dół to nie utalentowani. Ale jak to mierzyć?

A to jest rysunek-akwarela osoby która nauczyła się od zera :

pracanamalowanaakwarelami

Nie znaleziono niczego takiego.

Żeby zostać rycerzem Jedi trzeba mieć odpowiednią liczbę Midichlorianów. I wtedy „moc silna w nim jest”. Natomiast naukowcy nie udowodnili czegoś takiego jak „układ talentowy”. Mamy układ krwionośny, mamy układ limfatyczny ale talentowego nie. Co więcej skoro są szkoły muzyczne, artystyczne czy architektoniczne to chyb o czymś świadczy. Gdyby tak nie było to dziecko w pewnym momencie przeobrażało by się w malarza albo w architekta. A tak nie jest kandydaci na architekturę są widoczni na mieście jak pomykają z dużymi teczkami na kursy rysunku 

Iskra Boża Segno di Dio – Iskra Boża – Znak Boży

Cofnijmy się do XV wieku. We Florencji w tamtym czasie reaktywowano Akademię na wzór platoński. Podczas dysput o literaturze, filozofii, sztuce zgromadzeni tam ludzie doszli do wniosku, że artystą jest tan który został naznaczony przez Boga. Nazwali to Segno di Dio – Znak Boży. Do Polski dotarło to i przyjęło się jako Iskra Boża. No i teraz wiemy skąd wziął się Talent. Osoby wierzące będą bardziej wskazywać, że jakiś człowiek został naznaczony a niewierzące, że urodził się z Talentem. Co ciekawe Akademia Florencka nie uczyła jak malować i rysować. Tam tylko gadali! Co więcej, doszli do wniosku, że odkuwanie kamienia czy malowanie płócien to nie jest coś wskazanego dla osób które dlatego są artystami, że naznaczył je Bóg.

Akademizm kładzie kres wierze w talent

Ponad 100 lat później pojawi się Akademia Carraccich. Tam już będzie się uczyło rysunku i malarstwa. Będzie też Accademia di San Luca – gdzie nawet z Polski będą studiować uczniowie. W XVIII wieku pojawiają się liczne nowe akademie królewskie. A w XIX wieku Akademia Sztuk Pięknych będzie oddzielną instytucją. W samej tylko Europie będzie pod koniec wieku kilkaset akademii. Na tych uczelniach wypracowany zostanie model nauczania który będzie masowo produkował artystów. Co ciekawe pojawią się też szkoły rysunku prowadzone przez artystów.

Najpierw warsztat potem twórczość :

naukarysunkudladzieci

Nawyk a Talent – wielka batalia

To dlaczego do dnia dzisiejszego ludzie tak zaciekle bronią Talentu? O tym będzie w następnym akapicie. Natomiast powtarzane przez dziesiątki moich rozmówców „rysuję jak kura pazurem” to tak naprawdę usprawiedliwienie czegoś czemu Ci ludzie nie są winni – brak odpowiedniego programu nauczania.

Gdzie w trakcie szkoły dzieci gubią ten zapał do zapełniania kartek papieru. Tylko popatrz trzylatek potrafi w ciągu miesiąca zarysować ryzę papieru. Co się dzieje, że trzydziestolatek aż kurczy się z bólu na myśl, że miałby coś narysować?

Odpowiedź jest prosta – szkoła i jej system oceniania i nagradzania. Tkwimy w tym systemie wszyscy. Polski uczeń podczas nauki rysunku  nie pyta co zrobił dobrze. Pyta co zrobił źle! My systemowo jesteś nastawieni na feedback negatywny. Krytyka, wyśmiewanie, ocena + słaby program nauczania sztuki doprowadza do sytuacji, że kurczymy się w sobie.

Nie mam talentu – ach jakie to wygodne

Swoją drogą to wiara w Talent jest szalenie wygodna. Zarówno dla tych którzy rysować potrafią jak i dla tych którzy nie. Ci którzy potrafią posługiwać się ołówkiem czy pędzlem jest miłe kiedy ludzie cmokają z zachwytu. Ci którzy twierdzą, że talentu nie mają mogą dzięki temu nic nie robić. Są zwolnieni ze starania się. Więc trwają te mity i jeszcze trwać będą!

Zdjęcie z pleneru rysunkowego w Bratysławie i Wiedniu :

rodzinadomina

Alfabet i kaligrafia – obie służą czemu innemu

Zachęcam do rozważenia takiej kwestii – Czy dziecko kiedy jest zapisywane do szkoły jest poddawane wstępnej ocenie w której na jedną kupkę odkładalibyśmy tych którzy będą pisać i czytać a na drugą tych którzy nie będą. Nic takiego nie ma miejsca. Tu nie bawimy się słowem talent. A przecież nauka pisania jest tak samo jak nauka rysowania zmuszaniem ręki do uległości. Tylko nieliczna grupa ludzi będzie zajmować się pisaniem dla samego pisania – kaligrafią. Pisaniem posługiwał się Einstein żeby na swój sposób zapisać swoje myśli. Wisława Szymborska z tych samych liter stworzyła arcydzieła poezji. Rysować może każdy – tylko powinien to co jest zgodne z jego profilem psychologicznym.

Talent – nie, predyspozycje tak!

Tu powołam się na mojego mentora – profesora Wojciecha Domińczaka. W nauce rysunku są różne cele. Niektórzy będą rysować piękne portrety a inni świetne bryły geometryczne. Będą widzieć przestrzennie. Ci mogą pójść na architekturę i celem ich rysunku nie będzie piękno samo w sobie. Pamiętam jak Pan Prof. Domińczak pokazywał mi swoje rysunki Wierzb Mazowieckich i powiedział. Ja mam najsilniejszą inteligencję wieloraką przyrodniczą i przestrzenną dlatego rysowanie zieleni i krajobrazów lepiej mi wychodzi niż rysowanie portretów. I przez całe życie chętniej do nich się zabierałem

Jedna z wierzb mazowieckich :

rysunekwojciechadominczakawierzbamazowiecka

Duchamp i Beuys – wszyscy jesteśmy artystami

Żeby już domknąć temat historii nad talentem warto wspomnieć o Marcelu Duchampie i Josephie Beuysie. Ten pierwszy pchnął sztukę w nieznane dla nie obszary. To on położył na wystawie pisuar i powiedział – teraz jest to sztuka. To był szok dla odbiorców. Ale jego Ready Mades – Objet Trouve przyjęło się i zrobiło zawrotną karierę. Artystą który całkowicie wywrócił myślenie o sztuce był Beuys. To on stwierdził „Wszystko jest sztuką – każdy jest artystą”

Rzemiosło doprowadzone do perfekcji staje się sztuką

To jedna z definicji sztuki. A więc jeżeli ma się konkretne instrukcje jak co robić to z czasem staje się to tak piękne, że krytycy nazywają to sztuką. Czy wiesz, że Wisława Szymborska w dzieciństwie pisała setki małych wierszyków dla swojego taty? To pokazuje, że ten wspaniały talent to rzemiosło poetyckie doprowadzone do perfekcji. Czy wiesz, że Mozart stał się geniuszem muzyki ponieważ od oseska był zatopiony w rodzinie muzycznej? Żaden Talent tylko jak to mawia prof. Domińczka – „Dupogodziny”

Upór Wytrwałość Samodyscyplina

Okazuje się, wiara w talent jest przeceniana. W książce prof. Angeli Duckworth „Upór” pokazana jest całą masa zjawisk które pompują balonik Talentu. Niesamowite było badanie które zrobiła autorka wśród 100 wirtuozów muzyki. Zapytała

Zobacz może Cię to zainteresuje:

Nauka rysunku online - czyli sam wybierz sobie czego chcesz się nauczyć

Można ułożyć program nauki rysunku który jest skuteczniejszy niż talent

W szkole  rysunku Domin jest genialny program. Oparty na ćwierćwiecznych obserwacjach oraz na doszkalaniu się w zakresie edukacji artystycznej. Podczas uczęszczania na kurs rysunku zostaniesz obłożony takimi metodami jak – Omer, Zasada 5 kropek, Wus czy Stopiany.  Domin to miejsce nietuzinkowe. Tam po prostu kipi pasją. Wystarczy tylko powiedzieć, że na każdej płaszczyźnie artystycznej mają świetnych absolwentów. Nie wiem czy wiesz, że to właśnie stamtąd pochodzi troje absolwentów którzy w trzech różnych latach zdobywali tytuł najlepszego wieżowca świata na Evolo. To absolwenci tej szkoły rysunku robili Wiedźmina, Gwiezdne Wojny VII czy Dr Dolittle. Takich sukcesów mogłabym wymieniać jeszcze więcej. Domin udowadnia że:

TALENT NIE ISTNIEJE a liczą się DUPOGODZINY!

A tak wygląda praca jednego z uczniów kursów rysunku Domin:

conceptart grafikadogierkomputerowych

Polecamy także:

Jak wyjść z długów z pomocą kredytu?

Zadłużenie to poważny problem, z którym nie wszyscy umieją sobie poradzić. Istnieje kilka sposobów na pozbycie się niespłaconych zobowiązań tak, by móc rozpocząć swoje życie od nowa. Jednym z nich jest kredyt konsolidacyjny, który pozwala na połączenie poszczególnych długów i wydłużenie czasu ich spłaty. Na czym dokładnie polega i kiedy może być ogromną pomocą? Więcej…

V Kongres Polonistyki Zagranicznej

We wtorek rozpocznie się V Kongres Polonistyki Zagranicznej w Brzegu. Swój udział zapowiedziało w nim 250 naukowców z całego świata. Uroczystość otwarcia przewidziano na wtorek w Zamku Piastów Śląskich. Więcej…

Plecak, torba na ramię czy aktówka - co wybrać?

Każdego dnia zabieramy ze sobą do pracy lub szkoły całą masę różnych rzeczy – książki, zeszyty, dokumenty, akcesoria do pisania, kosmetyki oraz wiele, wiele innych. Upychanie ich po kieszeniach nie ma najmniejszego sensu, ponieważ jest niewygodne i niefunkcjonalne. Dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiedni plecak, torbę na ramię lub aktówkę. Który z tych dodatków sprawdzi się najlepiej? Więcej…

Jak płacić smartfonem

Dla ludzi mających konwencjonalne telefony komórkowe słowa typu bankowość mobilna czy płatność za pomocą smartfona są nieznane. Za to osoby posiadające smartfona z całą pewnością docenią zalety owych rozwiązań. Więcej…

Urokliwe Święta - wybór 6 propozycji fantastycznych prezentów dla najmłodszych

Święta Bożego Narodzenia to moment, jakiego brzdące wyczekują z ogromną wytrwałością. W związku z tym zakup idealnego podarunku dla najmłodszych jest z bezspornie trudnym zadaniem, ale też okazją zbudowania magicznych klimatów. Przedstawiamy najlepsze 6 pomysłów na podarki świąteczne, które wywołają, że dziecięce serca zabiją szybciej Więcej…