Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Prawo i normy: co umieścić na etykiecie produktu spożywczego?

Etykieta to ważny element każdego produktu. W przypadku branży spożywczej pełni ona szczególnie istotną rolę. Wymogi co do informacji umieszczonych na etykietach stanowią nie tylko przedmiot prawa polskiego, ale również tego stanowionego przez Unię Europejską. Co zatem należy umieścić na etykiecie produktów spożywczych? Więcej…

Tornado - niszcząca potęga przyrody

Ostatnio wszystkie środki masowego przekazu obiegły przerażąjące zdjęcia z katastrofalnych zdarzeń w Stanach Zjednoczonych . Aż w sześciu stanach przeszły gigantyczne trąby powietrzne, które wprost usunęły z powierzchni ziemi całe tereny miejskie. Ocenia się, że w wyniku potężnej siły trzydziestu tornad, które szalały na obszarze przeważająco stanu Kentucky mogło zginąć ponad 100 osób, a liczba rannych liczona jest na blisko tysiąc. Ponad pięćset tysięcy osób zostało pozbawionych dostępu do prądu. 10-tysięczne miasto Manfield w Kentucky zostało całkowicie zrównane z ziemią. Zniszczone zostały szkoły, domy, fabryki i magazyny. Został tylko gruz. Choć jeszcze trwają działania ratunkowe i usuwanie krzywd, seria tornad, jakie przeszły 10 i 11 grudnia 2021 roku została ogłoszona przez prezydenta USA, Joe Bidena jako „prawdopodobnie największy kataklizm w historii USA”. Więcej…

Depilacja laserowa - tajemnice technologii i jej praktyczne zastosowanie

Nieuchronnie związane z naszymi codziennymi dążeniami do osiągnięcia estetycznego ideału, depilacja laserowa stała się wręcz symbolem nowoczesnej dbałości o wygląd i komfort ciała. W niniejszym artykule pragnę z wami podzielić się tajemnicami tej intrygującej technologii oraz omówić jej praktyczne zastosowanie w kontekście usprawnienia naszych nieustających starań o zdobycie równowagi pomiędzy naturalnym pięknem a kulturowymi oczekiwaniami. Więcej…

Jak stać się mistrzem savoire-vivre

Głosi się, że u podstaw rzetelnego wychowania leży poważanie drugiego człowieka. Faktycznie wskazane jest respektować określonych reguł z uwagi na należyte zależności, dobre maniery stanowczo polepszają zależności międzyludzkie, upraszczają komunikację i przebieg najróżniejszych spraw. Gdy na domiar tego przyuważymy, iż pochodzenie wyrażenia savoire-vivre wywodzi SIĘ ze połączenia francuskich sformułowań „wiedzieć” i „życie”, wówczas będziemy mogli wyciągać wnioski, że to dobre zachowanie w sumie znaczy respektowanie wyznaczonych norm zachowania w celu poprawienia egzystowania w społeczności. Wobec tego wskazuje się, że to antyczni Grecy, którzy bez ustanku kroczyli do doskonałości byli prekursorami savoire-vivre. A ożywienie sztuki dobrego postępowania nastąpił w okresie renesansu, który tak mocno inspirował się klasyczną kulturą starożytnych. Nadzwyczajną uwagę do etykiety przykładano w dyplomacji i formalnych stosunkach na wysokim szczeblu. Ale w drugiej połowie XX wieku statut etyczny zaczął również być uwzględniany w stosunkach biznesowych i oficjalnych spotkaniach w pozostałych domenach społecznych. Więcej…

Dezynfekcja wody promieniowaniem UV. Prawda czy mit?

Skażenie bakteriologiczne wody pitnej to poważny problem, który dotyka nie tylko krajów rozwijających się – również w naszych sieciach wodnych mogą rozwijać się bakterie takie e.coli czy legionella, zagrażające naszemu zdrowiu. Jak sobie radzić sobie z tym zagrożeniem. W ostatnim czasie popularnym rozwiązaniem jest dezynfekcja przy użyciu promieniowania ultrafioletowego. Jak działa ta metoda i czy naprawdę jest skuteczna? Więcej…
Od czego zależy koszt jednej kopii?

xero-mDużo mówi się o tym, że drukarki, kserokopiarki i inne urządzenia drukujące powinny charakteryzować się jak najniższym kosztem wydruku pojedynczej strony. Ten współczynnik jest głównym parametrem spośród tych, na które klienci zwracają szczególną uwagę, dlatego producenci drukarek podejmują kolejne starania w celu obniżenia jego wartości. Z każdym rokiem w sprzedaży pojawiają się nowe modele urządzeń, w których zastosowano innowacyjne technologie zwiększające wydajność i optymalizujące pracę. Co zatem ulega poprawie? Jakie czynniki wpływają na ostateczny koszt wykonania pojedynczej kopii dokumentu?

xeroKoszt chwilowy, czy ogólny?

Na pytanie o koszt jednej kopii dokumentu można odpowiedzieć dwojako - uwzględniając jedynie "chwilowy" koszt związany ze zużyciem materiałów eksploatacyjnych i zasobów oraz całkowity nakład pieniężny, jaki wiąże się z posiadaniem danego urządzenia przez cały okres użytkowania. Nietrudno domyślić się, że ten drugi będzie nieco wyższy. Aby go obliczyć, wykorzystuje się bowiem nie tylko cenę pojedynczego arkusza papieru i jednostkowy koszt tuszu lub tonera potrzebnego do jego zadrukowania, ale także szereg istotnych wydatków związanych z jego eksploatacją. Wśród nich znajdziemy cenę zakupu urządzenia, koszty związane z jego serwisowaniem i okresowymi przeglądami (w tym zużycie bębna, stanowiącego jeden z podstawowych materiałów eksploatacyjnych drukarek laserowych), ilość zużytego prądu i wszystkie inne wydatki, jakie poniesiemy w czasie użytkowania. Dopiero po ich zsumowaniu i podzieleniu przez liczbę wydrukowanych dokumentów można obliczyć realny koszt wykonania pojedynczej kopii.

Im droższy zakup, tym tańsza eksploatacja

Ten popularny mit znajduje odzwierciedlenie w wielu sytuacjach, choć nie zawsze wydatki są wprost proporcjonalne do jakości. Jednak w ogólności przyjąć można, że wyższa cena zakupu zazwyczaj wiąże się z lepszym wykonaniem produktu, a więc z jego większą trwałością i bezawaryjnością. Jako przykład mogą posłużyć nam samochody - nietrudno zauważyć, że pojazdy produkowane na przykład przez renomowane marki europejskie są w stanie przejechać bez serwisowania znacznie więcej kilometrów, niż tańsze odpowiedniki z krajów Dalekiego Wschodu. Z drugiej strony, musimy za nie zapłacić więcej, co także powinno zostać uwzględnione w sumarycznym koszcie każdego kilometra.

To samo dotyczy drukarek, kserokopiarek i urządzeń drukujących. Modele z najniższej półki charakteryzują się najczęściej nie tylko mało wydajnymi kartridżami i tonerami, ale także podzespołami o stosunkowo niedużej wytrzymałości (wynika to głównie z zastosowania tańszych materiałów w procesie produkcyjnym). Kupując droższe urządzenie zapewniamy sobie lepszą jakość podzespołów, a więc brak konieczności nadprogramowego serwisowania. Przykładowo, jeśli za samo urządzenie zapłacimy o 10% więcej, zaś wydrukujemy o 50% większą ilość dokumentów, z łatwością obliczymy, że jest to bardziej korzystne rozwiązanie.

Wiemy już, od czego zależy koszt jednej kopii dokumentu. Dzięki tym informacjom możemy więc lepiej zrozumieć starania producentów sprzętu drukującego oraz łatwiej podejmować decyzję, gdy przychodzi konieczność wymiany urządzenia lub zakupu nowego modelu.

Źródło
Opracowując artykuł korzystaliśmy z wiedzy zespołu firmy Xerolux (Xerolux.pl) - centrum kserokopiarek.

Polecamy także:

Czy warto spędzić urlop w Polsce?

W ostatnich czasach Polacy chętniej zostają w kraju na okres wakacji. Wydaje się, iż prąd na intensywne wyjazdy zagraniczne tymczasowo zwolnił. Z bez wątpienia to nie wyłącznie wynik ograniczeń związanych z minioną pandemią, lecz też pogarszającą się kondycją ekonomiczną. Lecz wczasy w Polsce nie dla każdego są koniecznością, niektórzy doceniają turystyczne walory naszego kraju i chętnie po nim podróżują. Co zatem inspiruje nas do spędzenia wakacji w naszym kraju? Jakie są wady urlopu w Polsce? Może okazać się, iż wnioski pozytywnie nas zdziwią. Więcej…

Ogrzewanie domu gazem płynnym – jak zadbać o bezpieczeństwo?

Ogrzewanie domu powinno być bezpieczne i ekonomiczne. Dobrym rozwiązaniem jest użycie gazu płynnego LPG, otrzymywanego w procesie rafinacji z ropy naftowej. Jeśli zlecimy montaż instalacji firmie o dużym doświadczeniu, możemy być pewni zarówno zysków finansowych, jak i bezpieczeństwa w trakcie całego okresu eksploatacji. Więcej…

Czy kontrolować parabanki?

Bankowość jest jednym z najbardziej kontrolowanych sektorów gospodarki. W Polsce najważniejszą instytucją nadzorującą prace banków jest Komisja Nadzoru Finansowego. Na Polskim rynku finansowym pojawiło się ostatnio wiele firm pozabankowych oferujących podobne produkty finansowe jak w klasycznych bankach. Niestety dotąd nie ma urzędu, który mógłby sprawować nadzór nad parabankami. Więcej…

Jak wybrać dobrego operatora telekomunikacyjnego?

Rynek usług telekomunikacyjnych cały czas dynamicznie się rozwija – operatorzy konstruują coraz bardziej atrakcyjne oferty dla klientów indywidualnych oraz dla firm. Stawki za usługi telekomunikacyjne maleją – ceny są coraz bardziej konkurencyjne. Kilka lat temu, cena połączenia głosowego wynosiła nawet złotówkę za minutę – teraz te ceny spadły do kilkudziesięciu bądź nawet kilkunastu groszy za minutę. Więcej…

Budowlana przerwa zimowa - czy czy to dobry pomysł?

Z nadciągającą nieubłaganie zimą każdego roku, co niektóre ekipy ogólnobudowlane przeprowadzają zadania wykończeniowe wewnątrz domu. Chociaż nie jest to regułą, to mimo tego powinno się dom ochronić przed opadami śniegu, deszczu oraz dodatkowo mrozów, które potrafią zaskoczyć. Czy sensowne jest, aby powstrzymywać gruntownie prace na czas zimy? A może zupełnie nie? Na te pytania musi każdy w ostatecznym rozrachunku odpowiedzieć w pojedynkę. Aczkolwiek każdemu inwestorowi zależy na osłonięciu niewykończonych i narażonych na zawilgocenie elementów domu. W dłuższej perspektywie jest wstanie to przynieść korzyści z samego tylko porządnego samopoczucia, że zrobiło się wszystko, aby w czasie powrotu na budowę po sezonie zimowym nie natknąć się na pleśni, zniszczonych produktów i samego budynku. Więcej…